Україна
Донецький окружний адміністративний суд
23 січня 2026 року Справа№200/8025/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
Адвокат Бай Сергій Едуардович (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) в інтересах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) звернувся через підсистему “Електронний суд» до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3) про визнання протиправним та скасування рішення від 25.07.2025 №025350008543, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії при переході з пенсії за віком на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням заробітної плати згідно довідок від 16.07.2025 №02/02/4/1799, від 16.07.2025 №02/02-01/4/1800.
В обґрунтування зазначено, що за результатом розгляду заяви про перехід з пенсії за віком на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням заробітної плати прийнято рішення про відмову. Таке рішення вважає протиправним, оскільки управлінням не враховано умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 (Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ).
На підтвердження сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн надана квитанція від 29.09.2025.
22 жовтня 2025 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України м. Києві та отримує пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII з 10.06.2017. ОСОБА_1 продовжувала працювати на посаді державного службовця, пенсію за віком державного службовця обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV. Головним управлінням Пенсійного фонду України м. Києві ЕПС ОСОБА_1 приведено до відповідності, а саме з 09.07.2025 проведено розрахунок пенсії за віком державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». Посадовий оклад державного службовця визначено згідно довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №22-05-1317 від 14.06.2017 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №22-05-1318 від 14.06.2017 на підставі яких ОСОБА_1 призначено пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» з 10.06.2017.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі за текстом - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
10 грудня 2015 року прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, - Закон України "Про державну службу" № 889-VIII (далі за текстом - Закон № 889-VIII). У зв'язку з набуттям з 01 травня 2016 року чинності зазначеним Законом, положення Закону № 3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII). Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
Верховний Суд у постанові від 04.05.2018 по справі № 646/966/17 зазначив, що з 01 грудня 2015 року не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців. Право на перерахунок пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу, а тому, зважаючи, що на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії (10 січня 2017 року) такої підстави для перерахунку призначених державним службовцям пенсій як збільшення розміру заробітної плати на законодавчому рівні не встановлено, Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Відповідь на відзив є аналогічним за змістом позовній заяві.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив таке.
У період з 12.12.2000 по 08.07.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 працювала в Департаменті економічного розвитку та зовнішньоекономічної діяльності Луганської обласної державної адміністрації та з 18.07.2007 обіймала посаду начальника відділу з питань роботи з персоналом, державної служби та контролю Департаменту, про що свідчить довідка від 15.07.2025 №02/02-02/5/1791 Департаменту економічного розвитку та зовнішньоекономічної діяльності. З 08.07.2025 звільнена з посади державного службовця у зв'язку із виходом на пенсію.
Департаментом економічного розвитку торгівлі та туризму Луганської обласної державної адміністрації видано довідки від 14.06.2017 №22-05-1317, №22-05-1318 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця - ОСОБА_1 . Такі довідки видані для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про держану службу» згідно з п.п.10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».
З 10.06.2017 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 отримує пенсію за віком державного службовця. Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві з 01.03.2025. Пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» призначена за заявою від 14.06.2017 до якої додані довідки про складові заробітної плати державного. Вказані довідки враховано для розрахунку середнього заробітку при обчисленні пенсії згідно Закону № 889-VIII.
На виконання вимог ухвали суду від 05.01.2026 відповідачем повідомлено, що 11.07.2025 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління із заявою № 5805 щодо внесення даних про звільнення, відповідно до якої з 09.07.2025 (з наступного дня після звільнення) позивач отримує пенсію за віком обчислену відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 18591,26 грн.
Судом також встановлено, що 18.07.2025 ОСОБА_1 звернулася із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію згідно Закону України «Про державну службу». До заяви додано зокрема довідки про заробітну плату від 16.07.2024 №02/02/4/1799, від 16.07.2025 №02/02-01/4/1800.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення від 25.07.2025 №025350008543 про відмову у перерахунку пенсії. Не врахуванням довідок про заробітну плату обумовлено тим, що вказана заробітна плата визначена станом на травень 2025 року, а довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату з січня 2024 року по липень 2025 року. Відмова у здійсненні перерахунку обумовлена тим, що Законом №889-VІІІ не передбачено проведення перерахунку пенсії перехід з пенсії за віком на пенсії згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням нових довідок по заробітній платі.
Не погоджуючись із відмовою про перерахунок пенсії позивач звернулася до суду.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 року визначалися Законом України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі - Закон №3723-ХІІ).
Частина перша статті 37-1 зазначеного Закону у редакції, чинній до 01.01.2015, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Проте, 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015 законодавець делегував Уряду.
Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01 січня по 01 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
Так, за правилами пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України №3723-ХІІ, визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінсоцполітики (пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України № 865).
З 01.05.2016 постанова Кабінету Міністрів України № 865 втратила чинність відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до пункту 6 застосовується з 01.12.2015, виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865, а пункт 5 викладено в такій редакції: "форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".
Слід зазначити, що вказаною постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого державного службовця.
Отже, з 01.12.2015 по 01.05.2016 чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону № 3723-ХІІ. При цьому чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону №3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.
10.12.2015 прийнято Закон України "Про державну службу" № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII), який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням. Закон № 889-VIII набув чинності 01.05.2016, а положення Закону № 3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII).
Натомість, у статті 90 Закону № 889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих, державних службовців до яких не віднесено.
З урахуванням наведеного, підстави для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців відсутні, позаяк законодавство не регламентує ані права особи на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку.
Аналогічний правовий висновок викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 29.08.2018 у справі № 555/2183/16-а, від 26.02.2020 у справі № 508/808/16-а, від 28.10.2020 у справі № 826/16182/18, від 22.04.2021 у справі № 712/10182/17, від 03.11.2021 у справі №373/2149/16-а.
Відсутність механізму перерахунку пенсії державним службовцям призначених за статтею 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ була також предметом розгляду Конституційного Суду України.
Рішенням Конституційного Суду України від 23.12.2022 №3-р/2022 визнано таким, що не відповідає Конституції України (неконституційним) положення підпункту 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII у тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі статті 37Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII зі змінами.
Зокрема, в абзаці 4 пункту 5.6 мотивувальної частини рішення Конституційний Суд України також констатував, що розміри пенсій державних службовців, призначених на підставі статті 37 Закону № 3723, на відміну від розмірів пенсій, призначених на підставі інших нормативних актів, не підлягають перерахуванню.
Судом встановлено, що з 10.06.2017 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Ураховуючи наведене, Конституційний Суд України зазначив, що сучасний стан законодавчого врегулювання з перерахунку розмірів пенсій суб'єкта права на конституційну скаргу та інших осіб, яким надано право на призначення пенсії на підставі статті 37 Закону № 3723, є не звичайною законодавчою прогалиною (лакуною), а законодавчим упущенням (legislative omission), наявність якого є порушенням Конституції України. Для розвитку, конкретизації та деталізації приписів статей 3, 8, 24, 46 Основного Закону України перерахунок розмірів пенсій обов'язково має бути внормований у законі, ухваленому Верховною Радою ( пункт 5.7 даного рішення).
У рішенні від 25.07.2025 №025350008543 відповідач зазначив, що позивач, отримує пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
До заяви про перерахунок пенсії позивач додала довідки від 16.07.2025 №02/02/4/1799, про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було кваліфіковано (Додаток 1 до Порядку) та від 16.07.2025 №02/02-01/4/1800 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (Додаток 2 до Порядку), які видані для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Суд встановив, що фактичною підставою для відмови у перерахунку пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» з урахуванням цих довідок є те, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсії державним службовцям.
З урахуванням наведено правового обґрунтування, суд погоджується із аргументами відповідача про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідок від 16.07.2025 №02/02/4/1799 та від 16.07.2025 №02/02-01/4/1800, оскільки чинне законодавство України не передбачає перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Як зазначено вище (з урахуванням рішення Конституційного суду України) прогалина в перерахунку розмірів пенсій державних службовців в залежності від дати призначення пенсії, обов'язково має бути внормована в законі, ухваленому Верховною Радою, а не за рахунок рішення суду у справі, оскільки законодавчо визначених підстав для цього немає.
Крім того, відповідно до пункту 13 розділу XV Прикінцеві положення № 1058-IV у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсій, призначених відповідно до зазначених законів, не переглядається. Пенсії, призначені відповідно до зазначених законів, індексуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону, а також видатки на індексацію зазначених пенсій фінансуються за рахунок коштів державного бюджету.
При цьому суд зауважує, що порядок та умови перерахунку пенсій регулюється статтями 41-45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак перерахунок у зв'язку з наданням довідок про заробітну плату працюючого державного службовця відсутній.
Враховуючи викладене, оскаржуване рішення відповідача є правомірним, а тому підстави для перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відсутні.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 25.07.2025 по справі №140/5363/24.
Вимога про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії також не підлягає задоволенню, оскільки є похідною вимогою.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Відповідно до статті 139 КАС України у зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати між сторонами не розподіляються.
Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 243, 244, 245 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.О. Кошкош