19 січня 2026 року м. Дніпросправа № 160/7478/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),
суддів: Дурасової Ю.В., Божко Л.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.06.2025 (суддя Бухтіярова М.М.) в адміністративній справі №160/7478/25 за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування рішення,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 (далі- відповідач), в якій позивач просить:
визнати протиправною та скасувати довідку Військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_1 від 01.01.2025 № 804, відповідно до якої ОСОБА_1 визнаний придатним до проходження військової служби;
зобов'язати Військово-лікарську комісію при військовій частині НОМЕР_1 призначити нову Військово-лікарську комісію на предмет придатності ОСОБА_1 до проходження військової служби з урахуванням діагнозів та фактичного стану здоров'я, із залученням лікарів, які не входили до складу Військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_1 .
Позивач зазначив, що під час проходження ним військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_2 визначення ступеня придатності до військової служби, відповідно до довідки ВЛК від 01.01.2025 № 804, він був визнаний придатним до військової служби без врахування всіх результатів аналізів та діагнозів, що підтверджують серйозні проблеми зі здоров'ям, які можуть впливати на придатність до служби: хронічний панкреатит, вертеброгенна люмбалгія, хронічний вірусний гепатит В та С, порушення функцій печінки, астено-невротичний синдром змішаного генезу, міжхребцевий остеохондроз, спондилоартроз шийного, грудного та поперекового відділів хребта.
Висновок ВЛК в/ч НОМЕР_3 оскаржений до 20 регіональної військово-лікарської комісії. За результатами розгляду НОМЕР_4 РВЛК прийняла рішення про обґрунтованість постанови ВЛК в/ч НОМЕР_1 , підтвердивши її правильність.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 червня 2025 року вимоги ОСОБА_1 задоволено: визнано протиправною та скасовано постанову військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 , що оформлена довідкою №304 від 01.01.2025.
Зобов'язано військово-лікарську комісію Військової частини НОМЕР_1 (повторно провести військово-лікарську експертизу з метою визначення ступеня придатності до військової служби ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Апеляційна скарга надійшла від відповідача ВЧ НОМЕР_1 , в обґрунтування якої зазначено, що суд першої інстанції не повністю дослідив матеріали справи та взяв не властиві для себе функції та надав оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів, що в свою чергу виходить за межі судового розгляду оскільки потребує спеціальних знань у медичній галузі (вихід за межі дискреційних повноважень).
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.
Колегією суддів з'ясовано, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документований паспортом громадянина України НОМЕР_6 , виданий Васильківським РВ УМВС України в Дніпропетровській області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; призваний на військову службу у Збройні Сили України 24.03.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022, з 03.03.2023 є військовослужбовцем Військової частини НОМЕР_7 .
Згідно із випискою-епікризом №582 та випискою з медичної картки №36907 позивач перебував на стаціонарному лікуванні в медичних установах в інфекційному відділенні у періоді з 27.09.2024 по 11.10.2024 з діагнозом: основний - гепатит В та С, стадія реплікації - ДНК НВV та РНК НСV (виявлено); у період з 11.10.2024 по 30.10.2024 з діагнозом - В16.9 - гострий вірусний гепатит В (+Аt,+ДНК) жовтушна форма, хвилеподібний перебіг. В18.2 - Хронічний вірусний гепатит С (+Аt,+ДНК) з вираженою формою активністю процесу, стан після загострення.
30.10.2024 проведено медичний огляд ВЛК солдата по мобілізації ОСОБА_1 , за результатами якої складено довідку ВЛК КНП “Міська клінічна лікарня №4» ДМР від 30.10.2024 №5404, відповідно до якої за результатами медичного огляду йому постановлено наступний діагноз: В16.9 Гострий вірусний гепатит В (+Аt,+ДНК) жовтушна форма, хвилеподібний перебіг. В18.2 - Хронічний вірусний гепатит С (+Аt,+ДНК) з вираженою формою активністю процесу, стан після загострення.
10.12.2024 за направленням за вих.№2069/5/7.16/ НОМЕР_8 Військовою частиною НОМЕР_7 солдата ОСОБА_1 було направлено на медичний огляд ВЛК з метою визначення придатності до військової служби - попередній діагноз “хронічний вірусний гепатит “С» з вираженою активністю процесу, фаза реактивації.
Згідно з Карткою обстеження та медичного огляду військовослужбовця, у періоді з 13.12.2024 по 01.01.2025 військово-лікарською комісією Військової частини НОМЕР_1 проведено медичний огляд солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за результатами якої складено довідку ВЛК №304 від 01.01.2025.
Відповідно до довідки ВЛК Військової частини НОМЕР_1 від 01.01.2025 №304 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за результатами проведеного медичного огляду ВЛК 01.01.2025 постановлено діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): І11.Гіпертонічна хвороба І ст. 150. СН0ст. К86. Хронічний панкреатит, без порушення функції. М54. Вертеброгенна люмбоішіалгія з больовим та м'язово-тонічним синдромами, з незначним порушенням функції. М42. Міжхребцевий остеохондроз, спондилоартроз шийного, грудного та поперекового відділів хребта, ускладнений екструзією міжхребцевих дисків в сегменті L5-S1, спондилоліcтез L5 Іст., з незначним порушенням функції. F48.0. Нерізко виражений астено-невротичний синдром змішаного генезу. Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби. В18.2. Хронічний вірусний гепатит С, з незначним порушенням функції. Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби. На підставі статті 39в, 54в, 23в, 64в, 17в, 4в - графи ІІ Розкладу хвороб придатний до військової служби.
Не погодившись з висновком ВЛК Військової частини НОМЕР_1 , викладений у довідці від 01.01.2025 №304, позивач звернувся зі скаргою до 20 Регіональної військово-лікарської комісії.
За результатами розгляду скарги листом 20 Регіональної військово-лікарської комісією без повідомлено, що постанову ВЛК Військової частини НОМЕР_1 від 01.01.2025 було прийнято обґрунтовано, відповідно до вимог Положення, підстави для її скасування відсутні.
Позивач, не погодившись з висновком ВЛК Військової частини НОМЕР_1 від 01.01.2025 про придатність до військової служби, звернувся з даним позовом до суду.
Здійснюючи перегляд справи в апеляційному порядку в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності (частина 1 статті 2 Закону №2232-XII).
Відповідно до частини 9 статті 1 Закону № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно з частиною 10 статті 1 Закону № 2232-ХІІ громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого, проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно.
Частиною 2 статті 2 Закону № 2232-ХІІ визначено, що проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.
Відповідно до частини 10 статті 2 Закону №2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (Положення №402).
Згідно із пунктами 1.1, 1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;
встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Так, згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови.
Водночас, постанови ВЛК оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що військовозобов'язані підлягають медичному огляду ВЛК ТЦК та СП, якій, за результатами військово-лікарської експертизи, надане право приймати постанови щодо придатності особи до військової служби, постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК згідно з додатком 4 до Положення № 402.
Висновок ВЛК не відповідає реальному стану здоров'я, часто через процедурні порушення або недостатність медичних даних.
Суд звертає увагу, що питання медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період регламентує глава 3 розділу II Положення № 402, яка містить такі пункти:
3.1. Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.
3.2. Військовозобов'язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів.
Крім того, офіцери запасу підлягають повторному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу ВЛК військових комісаріатів - у разі зміни призначення.
Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, отоларинтологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.
3.8. За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов: «Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час»; «Обмежено придатний до військової служби»; «Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю ___ (вказати спеціальність)»; «Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю ___ (вказати спеціальність)»; «Придатний до військової служби».
Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: «Придатний до військової служби»; «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»; «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
При цьому, згідно п. 3.11. Положення № 402, у разі коли лікарям ВЛК військового комісаріату важко остаточно визначити стан здоров'я військовозобов'язаного, він направляється на амбулаторне або стаціонарне обстеження у лікувально-профілактичний заклад МОЗ України з подальшим оглядом ВЛК військового комісаріату. Якщо обстеження проводилось у військовому лікувальному закладі, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
Військово-лікарські комісії (ВЛК) військових частин діють як позаштатні постійно діючі комісії. Їхні повноваження та порядок роботи регулюються оновленим Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Наказ МОУ №402).
Згідно з оновленим Положенням про військово-лікарську експертизу, підхід до оцінки придатності було змінено. Основні нововведення включають:
принцип кумулятивності: ВЛК тепер не просто констатує наявність окремих діагнозів, а зобов'язана оцінювати їхній сукупний вплив на функціональність організму. Якщо кілька хвороб разом значно обмежують працездатність, це може призвести до статусу «непридатний» або «придатний лише для служби в підрозділах забезпечення», навіть якщо кожна хвороба окремо не є критичною
функціональний підхід: головним критерієм стає не назва хвороби, а здатність особи виконувати конкретні військові обов'язки (бойові завдання)
скасування статусу «обмежено придатний»: діють лише категорії «придатний», «придатний для служби у певних частинах» (ТЦК, логістика, охорона) та «непридатний».
Зазначене спрямоване на те, щоб висновок ВЛК був більш об'єктивним і відповідав реальному стану здоров'я військовозобов'язаного.
Суд зазначає, що військово-лікарською комісією ВЧ НОМЕР_1 прийнято оскаржувану постанову у формі довідки від 01.01.2025 року за №804 придатним до військової служби, що на думку позивача, є протиправним, оскільки, відповідачем не було належного обстеження стану здоров'я.
Колегія суддів вважає такі покликання обґрунтованими, з огляду на те, що відповідно до Положення №402, щодо ВЛК регіону, то пункт 2.4 глави 2 розділу І Положення №402 містить такі положення:
2.4.4. На ВЛК регіону покладаються, зокрема:
організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності;
контроль за організацією та проведенням медичного огляду осіб, визначених у пункті 1.2 розділу I Положення, поповнення, що прибуває для комплектування Збройних Сил України, з метою правильного розподілу його за родами військ, військовими частинами (кораблями), підрозділами та військовими спеціальностями, а також кандидатів на навчання за військовими спеціальностями з урахуванням стану здоров'я та фізичного розвитку;
розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.
2.4.6. Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
При цьому, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку ВЛК, зокрема, досліджувати питання стану здоров'я військовозобов'язаного, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби.
Тобто, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.
Порядок встановлення причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, які призвані на збори, та колишніх військовослужбовців зі службою у Збройних Силах України визначено положеннями розділу 21 розділу II Положення № 402, пунктами 21.1-21.5 якого передбачено, що у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення.
Причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов'язаних і резервістів, призваних військовими комісаріатами на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК (пункт 21.2).
Причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців визначають штатні ВЛК; у колишніх військовослужбовців інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та військових формувань колишнього СРСР, правонаступниками яких вони стали, - штатні ВЛК цих військових формувань та оформлюють протоколом за формою, наведеною в додатку 19 (пункт 21.3).
При медичному огляді військовослужбовців, призваних на збори військовозобов'язаних, резервістів під час навчальних зборів, кандидатів на навчання у ВВНЗ, направлених військовими комісаріатами, коли їм встановлено діагноз і постанова оформлюється свідоцтвом про хворобу або довідкою, ВЛК встановлюється причинний зв'язок захворювання (поранення, контузії, каліцтва, травми) (пункт 21.4).
Відповідно до пункту 21.5 пункту 21 розділу II Положення № 402, постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються, зокрема, в таких формулюваннях, зокрема:
а) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби під час служби у складі діючої армії і флоту у роки Громадянської війни, Великої Вітчизняної війни та війни з Японією (Другої світової війни), участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни (Другої світової війни), при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера), екіпажу літака (вертольота) або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
ґ) "Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини", якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, що входять до складу діючої армії, або коли захворювання, яке виникло до цього, у період служби у військових частинах і установах, які входять до складу діючої армії, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби.
Постанова в такому формулюванні приймається щодо військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, зазначених у підпункті "а" цього пункту.
Зазначена постанова приймається також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, виданих у перші десять років після вибуття військовослужбовця з діючої армії або пізніше, але за даними за зазначені десять років, якщо вони дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання на період перебування в діючій армії.
е) "Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби" - якщо воно виникло в того, хто пройшов медичний огляд, до призову на військову службу, прийняття на військову службу за контрактом (у тому числі і захворювання, не діагностовані при призові (під час прийому на військову службу), але патогенетично їх розвиток почався до призову (до прийому) на військову службу), і військова служба не вплинула на вже наявне захворювання і придатність до військової служби.
Постанова в такому формулюванні приймається також за наслідками поранень (травм, контузій, каліцтв), якщо вони одержані до призову на військову службу, прийняття на військову службу за контрактом і військова служба не вплинула на вже наявні наслідки поранення (травми, контузії, каліцтва) і придатність до військової служби.
З урахуванням встановлених обставин справи, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, судом встановлено процедурні порушення (відсутні докази проведення спеціального огляду позивача за участі провідних медичних фахівців (зокрема гепатолога, гастроентеролога, інфекціоніста тощо), під час якого законодавцем передбачена можливість прийняття рішення про неврахування результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) при прийнятті оскаржуваного висновку, який прийнятий за наслідками проведення медичного огляду позивача на предмет його придатності до військової служби за станом здоров'я під час дії правового режиму воєнного стану.
Перевірка рішення госпітальної (гарнізонної) ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням № 402 при проведенні медичного огляду військового, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК, а остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, з приводу придатності позивача до військової служби та встановлення причинного зв'язку захворювань, ВЛК регіону чи ЦВЛК (в межах справи) приймалось (ас31), тому позивач дотримався вимог Положення № 402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду.
Відтак, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог.
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.06.2025 в адміністративній справі №160/7478/25 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 19 січня 2026 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 21 січня 2026 року.
Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко
суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко