про передачу адміністративної справи
з одного адміністративного суду до іншого
23 січня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/5947/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левицького В.К., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до малого приватного підприємства “ПППМ» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу.
Головне управління ДПС у Чернівецькій області (далі - позивач) звернулося до суду з позовом, в якому просить: надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу малого приватного підприємства “ПППМ» за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі згідно акту опису майна № № 192/2025 від 08.05.2025.
Ухвалою суду від 05.01.2026 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ст. ст. 257-262 КАС України без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем до суду подано заяву, в якій повідомив, що мале приватне підприємство “ПППМ» знаходиться за адресою: Вінницьке шосе, 6/2, м. Хмельницький, Хмельницька область, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Розглянувши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.
У п. 3 ч. 1 ст. 4 цього Кодексу міститься визначення поняття "адміністративний суд", згідно з яким - це суд, до компетенції якого зазначеним Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ. За пунктом 5 цієї частини статті як адміністративне судочинство розуміють діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку, встановленому цим Кодексом.
Поняття "підсудність" розкривається законодавцем у параграфі 3 глави 2 розділу І КАС України та визначається останнім, як територіальна юрисдикція, питання якої врегульовані приписами ст. ст. 25-30 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
За змістом ч. 1 ст. 27 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, визначених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та рішень у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи за позовом Антимонопольного комітету України у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи, відповідачем у яких є дипломатичне представництво чи консульська установа України, їх посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про оскарження актів, дій чи бездіяльності органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів, та про скасування реєстрації політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Аналіз вищенаведених правових норм вказує на те, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача), альтернативну (за вибором позивача) та виключну.
З матеріалів справи видно, що 18.12.2025 Головне управління ДПС у Чернівецькій області звернулося до суду з позовом до малого приватного підприємства “ПППМ» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу, зазначивши місцезнаходження відповідача вул. Пилипа Орлика, буд. 1-Е, м. Чернівці.
Дослідженням Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 28.11.2025 встановлено, що мале приватне підприємство “ПППМ» 27.11.2025 здійснило державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, а саме: змінило місцезнаходження з вул. Пилипа Орлика, буд. 1 Е, м. Чернівці на - Вінницьке шосе, 6/2, м. Хмельницький, Хмельницька область.
Із змісту довідки з ЄДР від 22.01.2026 видно, що місцезнаходження юридичної особи мале приватне підприємство “ПППМ» - Вінницьке шосе, 6/2, м. Хмельницький, Хмельницька область.
За наведених обставин, суд вважає, що дана справа має вирішуватися окружним адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцезнаходженням відповідача - юридичної особи.
Таким чином, Чернівецький окружний адміністративний суд не є судом, який встановлений законом при розгляді даної справи, а позовна заява підсудна Хмельницькому окружному адміністративному суду, - за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцезнаходженням відповідача - юридичної особи.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні (ч. 5 ст. 29 КАС України).
Відповідно до ч. 6 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Статтею 30 КАС України встановлено, що адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана. Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для передачі даної справи на розгляд до Хмельницького окружного адміністративного суду.
Відповідно до ч. 8 ст. 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 26, 29, 30, 171, 241, 248 КАС України, суд, -
Передати адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до малого приватного підприємства “ПППМ» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу, за підсудністю на розгляд до Хмельницького окружного адміністративного суду.
Згідно ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України ухвала суду першої інстанції може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя В.К. Левицький