Україна
Донецький окружний адміністративний суд
23 січня 2026 року Справа№200/8054/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області
до відповідача: Приватного малого підприємства «ІЗИСКАТЄЛЬ»,
про стягнення податкового боргу, -
Позивач, Головне управління ДПС у Донецькій області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного малого підприємства «ІЗИСКАТЄЛЬ» про стягнення податкового боргу та стягнення до бюджету коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу - 389584,62 грн, а саме:
- податок на прибуток підприємств який сплачують інші підприємства (код класифікації доходів бюджету 11021000, код за КАТОТТГ UA14120090000098500, Краматорська територіальна громада), у сумі 341255,48 грн;
- податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код класифікації доходів бюджету 14010100), у сумі 39160,60 грн;
- податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400, код за КАТОТТГ UA14120090000098500, Краматорська територіальна громада), у сумі 8461,52 грн;
- земельний податок з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010500, код за КАТОТТГ UA14120090000098500, Краматорська територіальна громада), у сумі 707,02 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за відповідачем обліковується податковий борг, який раніше не був заявлений до суду, у розмірі і 389584,62 грн та виник з причини несплати грошових зобов'язань, нарахованих платником самостійно та несплати податкових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом за результатами актів камеральної перевірки, а також нарахованої пені, у т.ч.:
- податок на прибуток підприємств який сплачують інші підприємства (код класифікації доходів бюджету 11021000, код території UA14120090000098500, Краматорська територіальна громада), у сумі 341255,48 грн, а саме:
- 715761,00 грн, нараховано платником самостійно основного платежу за рiк (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларацiя з податку на прибуток пiдприємств № 9432647485 вiд 06.03.2022, термін сплати 11.03.2022, у зв'язку з наявністю переплати в обліковій картці платника та частковим погашенням податкового боргу залишок несплаченої суми складає 334077,33 грн;
- 1941,00 грн, нараховано платником самостійно основного платежу за рiк (декларація, термiн сплати поточний рiк), податкова декларацiя з податку на прибуток пiдприємств № 9308283839 вiд 22.02.2023, термін сплати 13.03.2023;
- 97,23 грн, нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 10.06.2022 по 11.03.2024;
- 756,00 грн, нараховано платником самостійно основного платежу за рiк (декларація, термiн сплати поточний рiк), податкова декларацiя з податку на прибуток пiдприємств № 9384499889 вiд 27.02.2024, термін сплати 11.03.2024;
- 2791,65 грн, нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 10.06.2022 по 22.10.2024;
- 269,70 грн, донараховано штрафні санкції (за невчасну сплату) акт поточного року, податкове повiдомлення-рiшення (форма «Ш») № 4990/05-99-04-09/23033290 вiд 08.10.2024;
- 1322,57 грн, донараховано штрафні санкції (за невчасну сплату) акт поточного року, податкове повiдомлення-рiшення (форма «Ш») № 808/05-99-04-09/23033290 вiд 25.02.2025.
Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 27.08.2024 № 3798/05-99-04-09/23033290 про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств ПМП «ІЗИСКАТЄЛЬ», який 28.08.2024 направлено платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Лист з вказаним Актом не вручено та повернуто поштою 23.09.2024 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
За даними перевірки встановлено порушення п.п 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, п. 57.1 ст. 57, п. 137.4 ст. 137 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгоджених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток протягом строків, визначених законодавством та складено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» вiд 08.10.2024 № 4990/05-99-04-09/23033290, яке 08.10.2024 направлено платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Лист з зазначеним податковим повідомленням-рішенням не вручено та повернуто поштою 28.10.2024 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 28.01.2025 № 54/05-99-04-09/23033290 про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток ПМП «ІЗИСКАТЄЛЬ», який 28.01.2025 направлено платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Лист з вказаним Актом не вручено та повернуто поштою 12.02.2025 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
За даними перевірки встановлено порушення п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, п. 57.1 ст. 57 Кодексу в частині несвоєчасної сплати узгоджених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток протягом строків, визначених законодавством та складено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» вiд 25.02.2025 № 808/05-99-04-09/23033290, яке 25.02.2025 направлено платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Лист із зазначеним податковим повідомленням-рішенням не вручено та повернуто поштою 14.03.2025 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Вказані податкові повiдомлення-рiшення не оскаржувались платником та не відкликались податковим органом.
Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код класифікації доходів бюджету 14010100), у сумі 39160,60 грн, а саме:
- 39150,00 грн, донараховано штрафнi санкцiї згiдно з з п. 120-1.1, 120-1.2 ст. 120-1 ПКУ за актом поточного року, податкове повiдомлення-рiшення (форма «Н») № 4798/05-99-04-09/23033290 вiд 03.10.2024;
- 10,60 грн, донараховано штрафнi санкції (за невчасну сплату) за актом поточного року, податкове повiдомлення-рiшення (форма «Ш») № 1272/05-99-04-09/23033290 вiд 14.03.2025.
Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 31.07.2024 № 3156/05-99-04-09/23033290 про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) ПМП «ІЗИСКАТЄЛЬ», який 01.08.2024 направлено платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Лист з вказаним Актом не вручено та повернуто поштою 13.08.2024 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
За даними перевірки встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, чим порушено вимоги абз. 1 п. 120-1.1 ст. 120-1 розділу II ПК України, п. 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України та складено податкове повідомлення-рішення форми «Н» вiд 03.10.2024 № 4798/05-99-04-09/23033290, яке 03.10.2024 направлено платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Лист із зазначеним податковим повідомленням-рішенням не вручено та повернуто поштою 25.10.2024 з відміткою «за закінченням терміну зберігання». Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 13.02.2025 № 662/05-99-04-09/23033290 про результати камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість ПМП «ІЗИСКАТЄЛЬ», який 13.02.2025 надіслано відповідачу засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Лист з вказаним Актом не вручено та повернуто поштою 28.02.2025 з відміткою «за закінченням терміну зберігання.
Перевіркою встановлено порушення вимог п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, п. 57.1 ст. 57, п. 203.2 ст. 203 ПК України та складено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» вiд 14.03.2025 № 1272/05-99-04-09/23033290, яке 14.03.2025 направлено платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Лист із зазначеним податковим повідомленням-рішенням не вручено та повернуто поштою 29.03.2025 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Вказані податкові повiдомлення-рiшення не оскаржувались платником та не відкликались податковим органом.
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400, код території UA14120090000098500, Краматорська територіальна громада), у сумі 8461,52 грн, а саме:
- 1706,66 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), розрахунок у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi (Додаток 2) № 9032651874 вiд 17.02.2024 до податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9032651886 вiд 17.02.2024, термін сплати 29.04.2024, у зв'язку з наявністю переплати в обліковій картці платника та частковим погашенням податкового боргу залишок несплаченої суми складає 1415,48 грн;
- 1706,66 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), розрахунок у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi (Додаток 2) № 9032651874 вiд 17.02.2024 до податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9032651886 вiд 17.02.2024, термін сплати 29.07.2024;
- 3,05 грн, нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 29.07.2024 по 22.10.2024;
- 1706,66 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), розрахунок у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi (Додаток 2) № 9032651874 вiд 17.02.2024 до податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9032651886 вiд 17.02.2024, термін сплати 29.10.2024;
- 1706,67 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), розрахунок у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi (Додаток 2) № 9032651874 вiд 17.02.2024 до податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9032651886 вiд 17.02.2024, термін сплати 29.01.2025;
- 961,50 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), розрахунок у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi (Додаток 2) № 9038955832 вiд 20.02.2025 до податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9038955775 вiд 20.02.2025, термін сплати 29.04.2025;
- 961,50 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), розрахунок у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi (Додаток 2) № 9038955832 вiд 20.02.2025 до податкової декларацiї з податку на нерухоме майно, вiдмiнне вiд земельної дiлянки № 9038955775 вiд 20.02.2025, термін сплати 29.07.2025.
Земельний податок з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010500, код території UA 14120090000098500, Краматорська територіальна громада) у сумі 707,02 грн, а саме:
- 89,61 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податковий розрахунок земельного податку № 9036813039 вiд 18.02.2025, термін сплати 03.03.2025, у зв'язку з наявністю переплати в обліковій картці платника залишок несплаченої суми складає 79,75 грн;
- 89,61 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податковий розрахунок земельного податку № 9036813039 вiд 18.02.2025, термін сплати 31.03.2025;
- 89,61 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податковий розрахунок земельного податку № 9036813039 вiд 18.02.2025, термін сплати 30.04.2025;
- 89,61 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податковий розрахунок земельного податку № 9036813039 вiд 18.02.2025, термін сплати 30.05.2025;
- 89,61 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податковий розрахунок земельного податку № 9036813039 вiд 18.02.2025, термін сплати 30.06.2025;
- 89,61 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податковий розрахунок земельного податку № 9036813039 вiд 18.02.2025, термін сплати 30.07.2025;
- 89,61 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податковий розрахунок земельного податку № 9036813039 вiд 18.02.2025, термін сплати 01.09.2025;
- 89,61 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податковий розрахунок земельного податку № 9036813039 вiд 18.02.2025, термін сплати 30.09.2025.
У зв'язку з несплатою платником податків ПП «ІЗИСКАТЄЛЬ» узгоджених податкових зобов'язань, ГУ ДПС у Донецькій області було сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 12.04.2024 № 0000102-1302-0599, яку спрямовано на адресу підприємства рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Лист з вимогою не вручено та повернуто поштою 03.05.2024 з відміткою «за закінченням терміну зберігання»
Вказана податкова вимога не була оскаржена та не відкликалась.
Позивач просив суд стягнути з відповідача податковий борг.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду 27 жовтня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Дана ухвала отримана позивачем в електронному кабінеті підсистеми «Електронний суд», відповідачу направлена поштою за адресою місцезнаходження але поштове відправлення було повернуто за закінченням встановленого терміну зберігання.
Відповідач відзиву на позовну заяву суду не надав.
В період з 29.12.2025 року по 12.01.2026 року головуюча суддя по справі перебувала у відпустці.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З огляду на те, що відповідачем не надано суду відзив на позовну заяву, суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, Головне управління ДПС у Донецькій області, місцезнаходження: Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, код ЄДРПОУ ВП: 44070187.
Відповідач, Приватне мале підприємство «ІЗИСКАТЄЛЬ», місцезнаходження: 84331, Донецька область, Краматорський район, м. Краматорськ, вул. Паркова, буд. 99, кв. (офіс) 186 ЄДРПОУ 23033290.
Судом встановлено, що за позивачем обліковується податковий борг у розмірі 389584,62 грн, який раніше не був заявлений до суду та виник на підставі наступного.
Податок на прибуток підприємств який сплачують інші підприємства.
06 березня 2022 року відповідачем до податкового органу подано звітну декларацію з податку на прибуток підприємства за 2021 рік № 9432647485, якою платником самостійно визначено податкове зобов'язання у розмірі 715761,00 грн.
22 лютого 2023 року відповідачем до податкового органу подано звітну декларацію з податку на прибуток підприємства за 2022 рік № 9308283839, якою платником самостійно визначено податкове зобов'язання у розмірі 1941,00 грн.
29 лютого 2024 року відповідачем до податкового органу подано звітну декларацію з податку на прибуток підприємства за 2023 рік № 9384499889, якою платником самостійно визначено податкове зобов'язання у розмірі 756,00 грн.
Відповідно до наданої відповідачем ІКП позивача з податку на прибуток приватних підприємств 11.03.2024 платнику нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 10.06.2022 по 11.03.2024 на податкову декларацію № 9432647485 від 06.03.2022 у розмірі 97,23 грн.
Відповідно до наданої відповідачем ІКП позивача з податку на прибуток приватних підприємств 22.10.2024 платнику нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 10.06.2022 по 11.03.2024 на податкову декларацію № 9432647485 від 06.03.2022 у розмірі 2791,25 грн.
Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 27.08.2024 № 3798/05-99-04-09/23033290 про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств ПМП «ІЗИСКАТЄЛЬ».
Вказаний акт 28.08.2024 направлено платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Лист з вказаним Актом не вручено та повернуто поштою 23.09.2024 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
На підставі зазначеного акту контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш» № 4990/05-99-04-09/23033290 вiд 08.10.2024, яким застосовано до відповідача штрафні санкції у розмірі 269,70 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення було направлено відповідачу засобами поштового зв'язку, проте повернуто 23.10.2024 із відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 28.01.2025 № 54/05-99-04-09/23033290.
Лист з вказаним Актом не вручено та повернуто поштою 12.02.2025 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
На підставі вказаного Акта контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш» вiд 25.02.2025 № 808/05-99-04-09/23033290, яким застосовано до відповідача штрафні санкції у розмірі 1322,57 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення було направлено відповідачу засобами поштового зв'язку, проте повернуто 14.03.2025 із відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до наданої позивачем ІКП відповідача, станом на 31.03.2025 за відповідачем обліковується заборгованість із податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 341255,48 грн.
Відомостей щодо оскарження чи відкликання вказаних податкових повідомлень-рішень матеріали справи не містять.
Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).
Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 31.07.2024 № 3156/05-99-04-09/23033290.
Лист із вказаним Актом не вручено та повернуто поштою 13.08.2024.
На підставі вказаного Акту складено податкове повідомлення-рішення форми «Н» вiд 03.10.2024 № 4798/05-99-04-09/23033290, яким затосовано до відповідача штрафні санкції у розмірі 39150,00 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення було направлено відповідачу засобами поштового зв'язку, проте повернуто 25.10.2024.
Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 13.02.2025 № 662/05-99-04-09/23033290.
Лист із вказаним Актом не вручено та повернуто поштою 28.02.2025 із відміткою «за закінченням терміну зберігання».
На підставі вказаного Акту складено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» вiд 14.03.2025 № 1272/05-99-04-09/23033290, яким затосовано до відповідача штрафні санкції у розмірі 10,60 грн.
Лист із вказаним Актом не вручено та повернуто поштою 29.03.2025 із відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Відомостей щодо оскарження чи відкликання вказаних повідомлень-рішень матеріали справи не містять.
Відповідно до ІКП відповідача станом на 31.08.2025 за останнім обліковується заборгованість з ПДВ у розмірі 39160,60 грн.
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості.
17.02.2024 відповідачем до контролюючого органу була подана звітна податкова декларація з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2024 рік № 9032651886.
Вказаною декларацією платником самостійно визначено податкове зобов'язання у розмірі 6826,65 грн.
Відповідно до розрахунку № 1 до зазначеної декларації, щоквартальне зобов'язання за І-ІІІ квартал становить 1706,66 грн, з IV квартал - 1706,67 грн.
20.02.2025 відповідачем до контролюючого органу була подана звітна податкова декларація з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2025 рік № 9038955775.
Вказаною декларацією платником самостійно визначено податкове зобов'язання у розмірі 3846,00 грн.
Відповідно до розрахунку № 1 до зазначеної декларації, щоквартальне зобов'язання у розмірі 961,50 грн.
Як встановлено судом 22.10.2024 відповідачу нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 29.07.2024 по 22.10.2024 декларація № 9032651874 вiд 17.02.2024.
Як встановлено судом з наданої позивачем ІКП відповідача, станом на 31.07.2025 за відповідачем обліковується податковий борг з податкуна нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у розмірі 8461,52 грн.
Земельний податок з юридичних осіб.
16.02.2025 відповідачем до контролюючого органу подана звітна декларація з податку на землю за 2025 рік № 9036813039.
У вказаній декларації платником самостійно визначено податкове зобов'язання у розмірі 1075,29 грн (89,61 грн щомісячно).
За даними ІКП відповідача, станом на 30.09.2025 за останнім обліковується податковий борг із земельного податку у розмірі 707,02 грн.
У зв'язку з несплатою платником податків ПП «ІЗИСКАТЄЛЬ» узгоджених податкових зобов'язань, ГУ ДПС у Донецькій області було сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 12.04.2024 № 0000102-1302-0599 на суму боргу в розмірі 350097,23 грн., яку спрямовано на адресу підприємства рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Лист з вимогою не вручено та повернуто поштою 03.05.2024 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 статті 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком є обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 статті 36 вказаного Кодексу).
Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
За визначеннями, наданими у п.п. 14.1.39, п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, є податковим боргом.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. Не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Пункт 54.3 статті 54 вказаного Кодексу визначає випадки, коли контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством.
Платник податків несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого контролюючим органом узгодженого грошового зобов'язання (п. 54.5 статті 54 вказаного Кодексу).
Згідно з п. 58.1 статті 58 Кодексу контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт, зокрема: завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Відповідно до п. 59.1 статті 59 вказаного Кодексу у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 42.1 статті 42 Кодексу (в редакції, чинній на момент направлення зазначених вище податкових повідомлень-рішень та вимоги), податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.
Відповідно до п. 42.2 статті 42 ПКУ, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Відповідно до п. 42.5 ст. 42 ПКУ у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
На вимогу платника податків, який отримав документ в електронній формі, контролюючий орган надає такому платнику податків відповідний документ у паперовій формі протягом трьох робочих днів з дня надходження відповідної вимоги (у паперовій або електронній формі) платника податків.
Згідно п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.п. 95.1 - 95.3 статті 95 вказаного Кодексу контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Отже, у спорах за позовом податкового органу про стягнення з платника податку податкового боргу встановленню та дослідженню підлягає факт узгодженості грошового зобов'язання, зокрема факт оскарження платником податку у передбаченому Кодексом порядку (адміністративному та/або судовому) податкового повідомлення-рішення, яким контролюючим органом визначене грошове зобов'язання, чи є останнє узгодженим з огляду на наявність (відсутність) процедури оскарження, факт сплати/несплати платником податку узгодженого грошового зобов'язання, протягом строків, визначених законодавством, факт направлення та вручення платнику контролюючим органом податкової вимоги, дотримання позивачем порядку здійснення цього заходу, тощо.
Врахувавши викладені обставини даної справи, суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази того, що податкова вимога була визнана протиправною та скасована. Таким чином, грошові зобов'язання позивача в т.ч. згідно податкової вимоги на момент розгляду даної справи є узгодженою, а відтак становить податковий борг.
Суд при вирішені спору керується правовою позицією Верховного Суду визначеною у постановах від 21.08.2019 року у справі №2340/4023/18, від 24.04.2020 року у справі №818/263/16, від 10.04.2020 року у справі №813/7758/14, від 21.11.2019 року у справі № 821/1126/16, 09.10.2019 року у справі №803/1101/15-а.
Також суд зазначає, що податкове зобов'язання є грошовим виразом наявного у платника, зокрема податкового агента, податкового обов'язку зі сплати податку, виникнення, а також порядок та строки сплати якого обумовлені нормами податкового законодавства.
До складу суми грошового зобов'язання включається як сума податкового зобов'язання, так і сума штрафної (фінансової) санкції, якщо податкове законодавство передбачає її застосування. Виникнення у платника обов'язку зі сплати грошового зобов'язання зумовлене встановленням податковим органом порушення платником вимог податкового законодавства, що призвело до заниження податкових зобов'язань. Внаслідок цього податковий орган приймає рішення про донарахування сум відповідного податкового зобов'язання та/або застосування штрафної (фінансової) санкції.
Якщо податкове зобов'язання виникає згідно з податковим законодавством, яким встановлено розмір, порядок і строк його сплати, то на підставі прийнятого податковим органом відповідного рішення про нарахування у зв'язку із встановленням факту несплати податку у платника виникає грошове зобов'язання, яке підлягає сплаті у встановлений п.57.3 ст.57 ПК України строк після його узгодження. Грошові зобов'язання підлягають сплаті протягом десяти днів саме з дня їх узгодження, а не отримання нового податкового повідомлення-рішення, яким за результатами судового оскарження фактично фіксується сума узгодженого грошового зобов'язання, правомірність нарахування якого підтверджена судом.
Статтею 129 ПК України передбачено нарахування пені в обов'язковому порядку відповідно до ПК України й за встановленою ним формулою і не обумовлюється прийняттям контролюючим органом жодних додаткових рішень.
Відповідно до підпункту 129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Тобто нарахування пені розпочинається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов'язання за відповідний податковий (звітний) період.
З урахуванням підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 ПК України при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Окрім того, суд в межах розгляду справи за позовом суб'єкта владних повноважень про стягнення заборгованості позбавлений процесуальної можливості здійснити правовий аналіз питання правомірності нарахованих контролюючим органом грошових зобов'язань, що визначені у податковому повідомленні - рішенні, аналогічно суд позбавлений можливості здійснити і оцінку правомірності нарахування пені. Правомірність та правильність такого нарахування має здійснити суд у провадженні за позовом платника податків про оскарження дій податкового органу з нарахування пені або у межах справи про стягнення податкового боргу, де заявлено зустрічний позов (правова позиція Верховного Суду у постанові від 15.06.2023 року у справі № 160/13436/22).
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд доходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
На підставі вищевикладеного, керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги Головного управління ДПС у Донецькій області до Приватного малого підприємства «ІЗИСКАТЄЛЬ про стягнення податкового боргу- задовольнити.
Стягнути з Приватного малого підприємтва «ІЗИСКАТЄЛЬ» (місцезнаходження: 84331, Донецька область, Краматорський район, м. Краматорськ, вул. Паркова, буд. 99, кв. (офіс) 186 ЄДРПОУ 23033290) податковий борг у розмірі 389584 (триста вісімдесят дев'ять тисяч п'ятсот вісімдесят чотири) грн 62 коп, а саме: податок на прибуток підприємств який сплачують інші підприємства (код класифікації доходів бюджету 11021000, код за КАТОТТГ UA14120090000098500, Краматорська територіальна громада), у сумі 341255 (триста сорок одна тисяча двісті п'ятдесят п'ять) грн 48 коп; податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код класифікації доходів бюджету 14010100), у сумі 39160 (тридцять дев'ять тисяч сто шістдесят) грн 60 коп; податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400, код за КАТОТТГ UA14120090000098500, Краматорська територіальна громада), у сумі 8461 (вісім тисяч чотириста шістдесят одна) грн 52 коп; земельний податок з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010500, код за КАТОТТГ UA14120090000098500, Краматорська територіальна громада), у сумі 707 (сімсот сім) грн 02 коп.
Повний текст рішення складено та підписано 23 січня 2026 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Олішевська