вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
"12" січня 2026 р. Cправа № 902/1251/25
Господарський суд Вінницької області у складі судді Шамшуріної Марії Вікторівни,
за участю секретаря судового засідання Багулової Є.О.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства "Вінницяобленерго", 21050, Вінницька область, місто Вінниця, вулиця Магістратська, будинок 2, ідентифікаційний код юридичної особи 00130694
до Фізичної особи-підприємця Гринько Маргарити Самбатівни, АДРЕСА_1 , НОМЕР_1
про стягнення 56 747,24 гривень
за участю:
представника позивача - Заєць Б.В., у порядку самопредставництва
відповідач - не з'явився
До Господарського суду Вінницької області 10.09.2025 року надійшла позовна заява №08.14-15304 від 09.09.2025 (вх. № 1331/25 від 10.09.2025) Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" до Фізичної особи-підприємця Гринько Маргарити Самбатівни про стягнення 56 747,24 гривень вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення відповідачем ПРРЕЕ.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.09.2025 справу розподілено судді Шамшуріній М.В.
Ухвалою від 15.09.2025 суд постановив позовну заяву №08.14-15304 від 09.09.2025 (вх. № 1331/25 від 10.09.2025) Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" залишити без руху із встановленням позивачу строку та способу усунення недоліків позовної заяви.
18.09.2025 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків № 01-14-0211 від 18.09.2025 (вх. № 01-34/9973/25 від 18.09.2025) з додатками.
Ухвалою від 22.09.2025 судом відкрито провадження у справі № 902/1251/25 за правилами загального позовного провадження з призначенням справи до розгляду у підготовчому судовому засіданні 21.10.2025 о 10:00.
07.10.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву № б/н від 06.10.2025 (вх. № 01-34/10768/25, вх. №01-34/10805/25 від 07.10.2025) у якому відповідач заперечив щодо заявлених позовних вимог з підстав зазначених у відзиві, у задоволенні позову просив відмовити.
10.10.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив № б/н від 10.10.2025 (вх. № 01-34/10967/25 від 10.10.2025).
16.10.2025 до суду від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив № б/н від 15.10.2025 (вх. № 01-34/11205/25 від 16.10.2025).
Ухвалою від 21.10.2025 судом закрито підготовче провадження у справі №902/1251/25, призначено справу № 902/1251/25 до судового розгляду по суті у судовому засіданні 20.11.2025 року об 11:00 год.
У судовому засіданні 20.11.2025 року судом постановлено ухвалу про оголошення перерви у судовому засіданні з розгляду справи справі № 902/1251/25 по суті до 14:00 год. 09.12.2025, яку занесено до протоколу судового засідання.
28.11.2025 до суду від позивача надійшло клопотання № б/н від 28.11.2025 (вх. № 01-34/12844/25 від 28.11.2025) про долучення доказів.
05.12.2025 до суду від відповідача надійшло клопотання № б/н від 04.12.2025 (вх. № 01-34/13133/25 від 05.12.2025) про долучення доказів.
За наслідком судового засідання 09.12.2025 року судом постановлено ухвалу про оголошення перерви у судовому засіданні з розгляду справи справі № 902/1251/25 по суті до 10:30 год. 25.12.2025, яку занесено до протоколу судового засідання.
У судовому засіданні 25.12.2025 року судом постановлено ухвалу про оголошення перерви у судовому засіданні з розгляду справи справі № 902/1251/25 по суті до 10:00 год. 12.01.2026, яку занесено до протоколу судового засідання.
09.01.2026 до суду від позивача надійшло клопотання № б/н від 09.01.2026 (вх.№ 01-34/208/26 від 09.01.2026) про долучення доказів.
На визначену судом дату у судове засідання з'явився представник позивача. Відповідач, представник відповідача не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений ухвалою суду від 26.12.2025, про що свідчить відповідна довідка про доставку електронного листа.
Частиною 1 статті 202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно пункту 1 частини 3 статті 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Приймаючи до уваги, що відповідно до вимог статті 242 ГПК України сторони було належним чином повідомлено про судове засідання у справі та на засадах відкритості і гласності судового процесу сторонам створено всі необхідні умови для захисту їх прав та охоронюваних законом інтересів, а відповідач у свою чергу не скористався наданим йому правом участі у розгляді справи і його неявка у судове засідання не є перешкодою для розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача за наявними матеріалами.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.
За наслідком розгляду справи у судовому засіданні 12.01.2026 року суд оголосив про перехід до стадії ухвалення рішення та повідомив час проголошення вступної та резолютивної частин рішення в межах цього судового засідання.
На оголошення вступної та резолютивної частин рішення сторони не з'явилися, у зв'язку з чим вступна та резолютивна частина рішення долучена до матеріалів справи без його проголошення.
Суть спору:
Акціонерне товариство "Вінницяобленерго" звернулось до Господарського суду Вінницької області з позовом до Фізичної особи-підприємця Гринько Маргарити Самбатівни про стягнення 56 747,24 гривень вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення відповідачем ПРРЕЕ.
На обґрунтування позовних вимог позивач послався на порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), а саме п.п. 8 п. 5.5.5 ПРРЕЕ - відповідач не забезпечив збереження і цілісність встановленого розрахункового засобу комерційного обліку, оскільки на РК-дисплеї лічильника виявлено напис "Еmagnet", тобто спрацювання вбудованого індикатора впливу електромагнітного поля, про що складено Акт про порушення №06153 від 22.05.2024.
Позивачем зазначено про прийняття комісією структурної одиниці "Вінницькі міські ЕМ" АТ "Вінницяобленерго"" по розгляду акту про порушення рішення про направлення лічильника для обстеження його виробником.
Надалі, як зазначив позивач, за наслідками перевірки лічильника заводом виробником (акт перевірки (обстеження) лічильника №31/10-24 від 31.10.2024) підтвердилось втручання в роботу лічильника; у акті зазначено також про коректну роботу датчика електромагнітної дії.
За твердженням позивача, після отримання акту перевірки (обстеження) лічильника, оператор системи розподілу направив відповідачу його копію та запрошення від 18.11.2024 № СО-51-3081 на комісію щодо розгляду акту про порушення на 05.12.2024 року о 14:30 год, що підтверджується описом вкладення №2105000217259. У визначену дату відповідач не з'явилась на засідання комісії, а тому її повторно було повідомлено та запрошено на комісію, що мала відбутись 19.12.2024 листом № СО-51-3252 від 05.12.2024, що підтверджується описом вкладення № 2105000195638.
Позивач зазначив про прийняття 19.12.2024 комісією по розгляду акту про порушення № 06153 від 22.05.2024 за участю споживача рішення про нарахування відповідачу вартості необлікованої електричної енергії за порушення ПРРЕЕ, оформленого протоколом № 552 від 19.12.2024 та що згідно проведеного розрахунку вартість не облікованої електричної енергії становить 56 747,24 гривень.
Оскільки відповідач у добровільному порядку не сплатив вартість необлікованої електричної енергії, позивач звернувся із відповідним позовом до суду про таке стягнення.
Відповідач у відзиві проти позову заперечив, зауважив, що навмисних дій, які могли викликати електромагнітний вплив на лічильник та спрацювання на дисплеї лічильника індикатору "Еmagnet" відповідач не вчиняв; рішення прийнято позивачем на підставі значення індикатора лічильника "Еmagnet" та акту перевірки (обстеження) обладнання заводом-виробником №31/10-24 від 31.10.2024; у звіті виконаних робіт акту (на першій сторінці) і журналі критичних подій (друга сторінці) не співпадає кількість електромагнітних впливів; висновки комісії заводу-виробника на переконання відповідача мають ймовірний характер.
Відповідач зазначив, що позивач не надав технічних доказів того, що при такому впливі показники лічильника занижувалися (протоколи випробувань/експертизи із методикою та визначенням періоду впливу), а також не довів тривалість і періоди такого впливу.
За твердженням відповідача, споживач відповідально сплачувала за електричну енергію у т.ч. у місяцях із зафіксованим позивачем електромагнітним впливом, жодного разу оплата за використану енергію не зменшувалась порівняно з попередніми місяцями.
Відповідач зазначив, що виходячи зі змісту протоколу № 552 від 19.12.2024 в частині переліку розглянутих документів, як підстав прийняття рішення, комісією проігноровано відсутність підтвердження факту встановлення та передачі на збереження індикаторів, (відсутності будь яких підтверджуючих це документів), яке є необхідною умовою та складовою цього порушення (п.п. 4 п. 8.4.2. ПРРЕЕ).
В акті про порушення прямо зазначено, що пошкодження пломб або засобів вимірювання - відсутнє, а в матеріалах позову відсутні відомості про встановлення індикатора, його стан і передачу на зберігання, отже чи був індикатор справним та неспрацьованим на момент встановлення - невідомо.
Також, на переконання відповідача зазначені у акті про порушення дії споживача не відносяться до жодного з вказаних у підпунктах 1-9 порушень пункту 8.4.2. ПРРЕЕ та зміст акта про порушення не містить посилання на відповідний пункт правил та відповідач забезпечив збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр), що підтверджується самим актом про порушення № 06153 (стан пломб - не порушена). Відтак такі недоліки акта свідчать про невідповідність його вимогам п. 8.2.5. ПРРЕЕ, як документа установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
Відповідач зауважив, що всупереч ПРРЕЕ акт про порушення складено: 22.05.2024, а протокол комісії про розгляд акта складено 19.12.2024 (понад 210 днів після складання акта).
З урахуванням наведеного у задоволенні позову відповідач просив відмовити.
Позивач у відповіді на відзив щодо викладеного відповідачем заперечив, зазначив, що надані відповідачем квитанції щодо оплати вартості спожитої електроенергії не спростовують факту необлікованого споживання електричної енергії, оскільки вони можуть підтверджувати оплату вартості і кількості електроенергії, яка обліковувалась і відображалась на електролічильнику. До позову додавався розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії по акту про порушення № 06153 від 22.05.2024 відповідно до якого 1 899 кВт*г спожитих та оплачених споживачем були враховані по фактично знятих показах лічильника. Натомість завод-виробник ТОВ "Телекомунікаційні технології" підтвердив спрацювання датчика електромагнітної дії з посиланням на журнал критичних подій (28.12.2022, 30.12.2022, 16.01.2023, 24.01.2023, 10.02.2023, 24.01.2024) при тому, що датчик електромагнітної дії відповідав нормі. Щомісячні показники спожитої електричної енергії є мінливими та залежать від обсягу фактичного споживання при наявності відповідних потреб споживача при веденні певного виду господарської діяльності. Тобто, аналогічні періоди не мають встановлювати тотожність обсягів споживання електричної енергії, а такі доводи є припущеннями відповідача.
Позивач зазначив також, що помилковими на його думку є доводи відповідача щодо спрацювання датчику електромагнітної дії електричного лічильника виникло внаслідок радіочастотного впливу, адже уповноважені особи заводу-виробника вказали в акті №31/10-24 перевірки (обстеження) обладнання заводом виробником ТОВ "Телекомунікаційні технології" про те, що вплив на лічильник був виконаний саме внаслідок спроби електромагнітної дії.
За твердженням позивача доводи відповідача щодо передачі споживачу індикаторів впливу на лічильник на підставі акту пломбування є безпідставними, оскільки відповідно до паспорту електричного лічильника типу МТХ3R30.DG.41.3-YD4 (5-80А) № 0601.02617696.2022 підтверджується можливість виявлення впливу магнітного поля і окремі індикатори впливу на лічильник не вимагають встановлення.
Крім того, позивач зазначив, що зазначення в акті про порушення конкретних норм п. 5.5.5 ПРРЕЕ є достатнім і правомірним для подальшого застосування положень п. 8.4.2 ПРРЕЕ з метою визначення обсягу та вартості необлікованої електроенергії; акт про порушення № 06153 є належним та допустимим доказом порушення; при нарахуванні вартості спожитої необлікованої електричної енергії оператором системи розподілу були дотримані норми п. 8.4.8 ПРРЕЕ та нараховано споживання за останні шість місяців, оскільки останній акт контрольного огляду проводився за спливом більшого строку; строки передбачені п. 8.2.6 ПРРЕЕ були зупинені на підставі постанови НКРЕКП № 393 від 20.04.2022 року "Про врегулювання деяких питань на роздрібному ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану".
Відповідач у запереченнях на відповідь на відзив зазначив, що квитанції про сплату рахунків за спожиту електроенергію на його думку доводять, що в місяцях, де зафіксовано можливий вплив магнітного поля і в попередніх місяцях (без порушень) обсяг спожитої енергії майже однаковий, отже на його переконання нелогічно вважати, що "впливи" можуть свідчити про навмисні дії споживача по заниженню показників спожитої енергії.
Щодо доводів позивача, що згідно паспорту лічильника не вимагаються відомості про індикатор відповідач з посиланням на пункт 8.4.4. ПРРЕЕ зазначив, що правила не ставлять наявність відомостей про стан індикатора від того, встановлений він у лічильнику, чи окремо на лічильник, натомість при встановленні лічильника відповідачу, ніде не зафіксовано стан індикатора, передачу його на зберігання та інших відомостей про його встановлення.
Також відповідачем зауважено, що позивач у своїй відповіді на відзив фактично визнав не виконання ним п.п. 24 п. 5.1.2. ПРРЕЕ та п.п 8 п. 6.1 договору споживача та підтвердив, що "акт контрольного огляду проводився за спливом більшого строку", тобто насправді набагато перевищеного шестимісячного строку.
Невиконання відповідачем своїх обов'язків передбачених п.п. 24 п. 5.1.2. ПРРЕЕ (останній та єдиний контрольний огляд до дня виявлення порушення відбувся 04.08.2022) та взятих на себе зобов'язань в частині п.п 8 п. 6.1 договору споживача щодо проведення не рідше як один раз на 6 місяців контрольного огляду засобу комерційного обліку у споживача відповідно до затверджених графіків - використовується останнім для максималізації обсягу нарахування начебто не облікованої електроенергії не з дня останнього контрольного огляду до дня виявлення порушення, а застосовуючи на думку відповідача для несправедливого нарахування максимальний строк шести календарних місяців, що передували дню виявлення порушення.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті судом встановлено таке.
Як убачається із заяви-приєднання, що є додатком № 1 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 08.12.2021 № ВІ-445501 за цією заявою-приєднання відповідно до статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, Закону України "Про ринок електричної енергії", Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312, умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії (далі - договір), розміщеного на сайті оператора системи розподілу до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії розміщеного на сайті Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" Фізичною особою-підприємцем Гринько Маргаритою Самбатівною ініційовано приєднання її як споживача до умов договору споживача про розподіл електричної енергії за технічними даними об'єктів споживача (т. 1 а.с. 16).
Згідно заяви адресою об'єкта споживача є: Вінницька область, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 40, прим. 184.
Відповідно до пункту 1.1. укладеного між Акціонерним товариством "Вінницяобленерго" та Фізичною особою-підприємцем Гринько Маргаритою Самбатівною договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії №ВІ-445501 від 08.12.2021 року цей договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам (надалі - споживач) як послуги оператора системи. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору (далі - договір) (т. 1 а.с. 13-16).
Згідно з пунктом 1.2. договору умови договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ) та є однаковими для всіх споживачів. Далі за текстом цього договору оператор системи та споживач іменуються - сторона, а разом - сторони.
За умовами пункту 2.1. договору оператор системи надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309 та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об'єктом споживача, який є додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи.
Пунктом 2.2. договору встановлено, що відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об'єкті (об'єктах) споживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в додатку 3 до цього договору.
Відповідно до пункту 3.1. договору облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається оператором системи розподілу та споживається споживачем на межі балансової належності об'єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311 (далі - Кодекс комерційного обліку) та з урахуванням вимог цього договору. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого обсягу електричної енергії береться одна кіловат година (кВт*год).
За умовами пункту 6.1. договору оператор системи зобов'язаний: виконувати умови цього договору (підпункт 1 пункту 6.1. договору); забезпечувати утримання мереж в належному стані для задоволення потреб споживача в електричній енергії (підпункт 3 пункту 6.1. договору); здійснювати розподіл (передачу) електричної енергії споживачу, із дотриманням показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами (підпункт 4 пункту 6.1. договору); проводити не менше як один раз на 6 місяців контрольний огляд засобу комерційного обліку у споживача відповідно до затверджених графіків (підпункт 8 пункту 6.1. договору); здійснювати технічну перевірку засобу (вузла) обліку (засобу вимірювальної техніки) не рідше одного разу на три роки (підпункт 9 пункту 6.1. договору); розглядати звернення та претензії споживача щодо надання послуг, пов'язаних з розподілом (передачею) електричної енергії та приймати з цього приводу рішення у терміни, передбачені законодавством (підпункт 10 пункту 6.1. договору); приймати письмові та усні повідомлення (у тому числі засобами зв'язку) споживача щодо порушення електропостачання або порушення параметрів якості електричної енергії, а також вживати заходів до відновлення електропостачання та приведення показників якості у відповідність з - вимогами нормативних (підпункт 11 пункту 6.1. договору); виконувати інші обов'язки передбачені ліцензійними умовами та ПРРЕЕ (підпункт 12 пункту 6.1. договору).
Згідно з підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 6.2. договору споживач зобов'язаний: виконувати умови цього договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; невідкладно повідомляти оператора системи про недоліки в роботі вузла вимірювання; забезпечувати доступ представникам оператора системи, які пред'явили свої службові посвідчення, до свого об'єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки.
Відповідно до підпунктів 2, 6, 7 пункту 7.1. договору оператор системи має право: на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки та контрольного огляду вузла вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого ПРРЕЕ порядку та умов договору; контролювати додержання споживачем вимог ПРРЕЕ; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про розподіл електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.
Пунктом 8.6 договору визначено, що у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача, він оплачує ОСР вартість не облікованої електричної енергії, визначеної відповідно до вимог ПРРЕЕ.
Цей договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (пункт 11.1. договору).
Згідно акту № 514199 від 07.06.2022 технічної перевірки вимірювального комплексу 0,4 (0,22) кВ уповноваженими представниками АТ "Вінницяобленерго" за адресою - місто Вінниця, вул. Зодчих, буд. 40 здійснено технічну перевірку вимірювального пристрою - електролічильника типу МТХ3R30.DG.41.3-YD4, № лічильника 0601.02617696.2022 та здійснено його пломбування (т. 1 а.с. 88).
У акті про пломбування та збереження пломб і встановлених індикаторів до акту №514199 від 07.06.2022 вказано наступне: 1. Лічильник а) держтавро 22 ІІ; б) клемник лічильника С65159896; в) ЗКО доступ до ліч. С65159897; 5. Пломбувальний матеріал - тросик (білий).
У вказаному акті зазначено про пломбування 07.06.2022 двох пломб.
У графі щодо прийняття пломб на відповідальне збереження споживачем відсутні підпис, прізвище та ініціали споживача/представника споживача щодо прийняття вказаних у акті пломб на відповідальне збереження.
Згідно акту № 17143 від 04.08.2022 контрольного огляду розрахункових засобів споживача ФОП Гринько М.С. уповноваженими представниками АТ "Вінницяобленерго" за адресою місто Вінниця, вул. Зодчих, буд. 40, прим 184 (без зазначення у акті контрольного огляду споживача/його представника у присутності якого було проведено огляд) під час контрольного огляду було проведено зняття показів розрахункового лічильника електричної енергії МТХ3R30.DG.41.3-YD4, № лічильника 0601.02617696.2022 та під час зняття показів візуально перевірено цілісність пломб на розрахункових лічильниках електричної енергії та вторинних колах розрахункового обліку (С65159896, С65159897), виявлено, що цілісність не порушена.
У графі "При контрольному огляді був присутній, достовірність зазначених у акті даних підтверджую, один примірник акту отримав уповноважений представник споживача" відсутні підпис, прізвище та ініціали споживача/представника споживача щодо присутності, підтвердження даних у акті, отримання цього акту.
22 червня 2024 року АТ "Вінницяобленерго" було проведено перевірку об'єкта відповідача у присутності особи, що допустила представників оператора системи до об'єкта (території) споживача (Вихристюк Д.А.), за адресою: АДРЕСА_2 , за результатом якої було складено Акт про порушення № 06153 (далі - Акт про порушення) (т. 1 а.с. 17, 18).
У акті про порушення зазначено про виявлення під час перевірки порушення п.п. 8 п. 5.5.5. ПРРЕЕ щодо не забезпечення споживачем збереження і цілісності установлених на території та/або об'єкті (у приміщенні) споживача розрахункових засобів комерційного обліку №0601.02617696.2022.
У акті зазначено, що під час проведення обстеження РТО на екрані лічильника виявлено напис "Еmagnet". Порушення продемонстровано споживачеві.
Окрім цього, у Акті про порушення зазначено наступне:
- п.1 - відомості про прилад обліку - лічильник № 0601.02617696.2022 типу МТХ3R30, дата повірки І, 2022, номінальний струм 80, місце встановлення ВРЩ-0,4кВ, позначення на схемі - 1;
- п. 2 - місце, кількість та тавро установлених пломб (індикаторів) згідно з актом про пломбування та/або актом про збереження пломб, їх стан: ЗКО - С65159897 - візуально не порушена; клемник лічильника С65159896 - візуально не порушена; індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів: Вбудований в лічильник ІМП - спрацьований "Еmagnet";
- п. 3. - відомості про комутаційні апарати та/або запобіжники, задіяні у схемі електроживлення споживача: тип комутаційного апарата та/або запобіжника - АВ-0,4кВ, місце встановлення - ВРЩ-0,4кВ, позначення на схемі - 2, не опломбовано оператором системи, струм спрацювання - 25;
- п. 5 - виміри не проводились, режим роботи - 8 годин на добу, 5 днів на тиждень, дозволена потужність споживання відповідно до умов договору 12 кВт;
- п. 7 - схема обліку електричної енергії відновлена;
- п. 8 - перелік об'єктів або струмоприймачів, відключених від електроживлення - відключення не проводилось;
- п. 9 - заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення - замінено ел. лічильник;
- п. 10 - перелік вилучених та укладених у пакет засобів вимірювання електричної енергії, пломб та/або інших технічних засобів: лічильник ел. енергії № 0601.02617696.2022; пакет опломбований пломбою № 10081226 та вилучений представниками оператора системи; акт про пломбування від 22.05.2024 № 607745;
-п. 11 - комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання - 06.06.2024 о 09:00 год., за адресою: вул. Пирогова, 174, на засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа.
Як слідує з акту, цей акт про порушення підписаний трьома представниками позивача та особою, яка допустила представників оператора системи до перевірки. Другий примірник акту отримано особою, яка допустила представників оператора системи до перевірки.
У зауваженнях до акту про порушення відсутні записи.
У додатку до акту про порушення зазначено: сейф - пакет № 10081226, фотознімки.
У додаткових відомостях до акту про порушення вказано, що фотознімки виявленого порушення проводились на телефон.
Як убачається із матеріалів справи, 06 червня 2024 відбулось засідання комісії управління АТ "Вінницяобленерго" з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ. Комісія розглянула Акт про порушення №06153 від 22.05.2024 року (ФОП Гринько М.С.) у складі шести осіб представників АТ "Вінницяобленерго" та за відсутності ФОП Гринько М.С. (т. 1 а.с. 22).
На засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ комісією було заслухано доповідача, який повідомив, що за адресою вул. Зодчих, буд. 40, у м. Вінниці, договір ВІ-445501 оформлений на споживача ФОП Гринько М.С. код 62Z4023928706516 було виявлено порушення ПРРЕЕ, яке полягає в наступному: при проведенні обстеження РТО на екрані лічильника типу МТХ3R30.DG.41.3-YD4 № 0601.02617696.2022 виявлено напис "Еmagnet".
Згідно з рішенням засідання комісії АТ "Вінницяобленерго" від 06.06.2024 по розгляду акту про порушення №06153 від 22.05.2024, оформленого протоколом №221 від 06.06.2024, за результатами розгляду акту про порушення №06153 від 22.05.2024, договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, фото, відеоматеріалів доданих до акту про порушення, акту технічної перевірки вузлів обліку електричної енергії №514199 від 07.06.2022, акту про проведення контрольного огляду засобів комерційного обліку електричної енергії №7143 від 04.08.2022 комісія вирішила направити лічильник типу МТХ3R30.DG.41.3-YD4 № 0601.02617696.2022 у сейф-пакеті №10081226 до служби засобів обліку АТ "Вінницяобленерго" для подальшої передачі на експертизу (обстеження) до його виробника.
Копію протоколу №221 від 06.06.2024 засідання комісії АТ "Вінницяобленерго" від 06.06.2024 по розгляду акту про порушення №06153 від 22.05.2024 оператором системи із супровідним листом № СО-51-1474 від 10.06.2024 надіслано ФОП Гринько М.С. за адресою вул. Зодчих, буд. 40, у м. Вінниці, про що свідчить опис вкладення та накладна до поштового відправлення № 2100200416262 (т. 1 а.с. 23,24).
31.10.2024 комісією з перевірки (обстеження) обладнання заводом-виробником ТОВ "Телекомунікаційні технології" було складено акт № 31/10-24 перевірки (обстеження) обладнання заводом-виробником ТОВ "Телекомунікаційні технології" (далі - акт перевірки № 31/10-24 від 31.10.2024) (т. 1 а.с. 37-48).
Комісією у акті перевірки № 31/10-24 від 31.10.2024 зазначено, що за результатом проведеної експертизи лічильника трифазного прямого включення багатотарифного МТХ3R30.DG.41.3-YD4 (5-80А) № 0601.02617696.2022 встановлено, що на момент надходження на експертизу сейф-пакет з номером №10081226 не був пошкоджений; комісією виявлено, що починаючи з 28.12.2022р.. на лічильнику неодноразово фіксувалось спрацювання датчику електромагнітної дії і про це є запис в журналі критичних подій. (28.12.2022р., 30.12.2022 р., 16.01.2023р., 24.01.2023 р., 10.02.2023р., 24.01.2024р.). Після перевірки датчику електромагнітної дії, виявлено, що його робота відповідає нормі. Тож комісія дійшла висновку, що спрацювання датчику виникало внаслідок спроби електромагнітної дії на лічильник. Дана дія може призвести до невірного обліку спожитої енергії.
Експертиза лічильника проведена згідно листа АТ "Вінницяобленерго" № 06.30-9792 від 14.06.2024, заявлені недоліки - підозра на навмисне втручання у роботу лічильника індикація "Еmagnet"; причини - можлива спроба електромагнітної дії на лічильник.
За змістом акту перевірки № 31/10-24 від 31.10.2024 комісією заводу-виробника ТОВ "Телекомунікаційні технології" зроблено висновок - було проведено обстеження лічильника № 0601.02617696.2022 та виявлений збій ПЗ лічильника внаслідок спроби електромагнітної дії. Лічильник потребує ремонту.
18 листопада 2024 позивачем надіслано споживачу за адресою м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 40 листа № СО-51-3081 від 18.11.2024, копію акта перевірки № 31/10-24 від 31.10.2024 та у вказаному листі повідомлено відповідача, що у зв'язку з виявленням порушення п.5.5.5, п.п.6, п.п.9 Правил роздрібного ринку електричної енергії далі - (ПРРЕЕ) за адресою м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 40 приміщ. 184, складеного Акту про порушення ПРРЕЕ №06153 від 22.05.2024р., протоколом №221 від 06.06.2024р. засідання комісії структурної одиниці "Вінницькі міські ЕМ" АТ "Вінницяобленерго" з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ було прийнято рішення відправити лічильник №0601.02617696.2022 тип МТХ3R30.DG.41.3-YD4 сейф-пакеті №10081226 на обстеження до заводу-виробника (т. 1 а.с. 27, 28).
У листі № СО-51-3081 від 18.11.2024 оператором системи запропоновано споживачу ФОП Гринько М.С. прибути на засідання комісії по розгляду актів 05.12.2024р. за адресою: вул. Пирогова, буд. 174 до каб. 20 на 14.30 у Вінницькі міські електричні мережі.
Як зазначено позивачем у позовній заяві на визначену оператором системи дату (05.12.2024) споживач ФОП Гринько М.С. не з'явилась.
05 грудня 2024 позивачем надіслано споживачу за адресою м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 40 листа № СО-51-3252 від 05.12.2024, копію акта перевірки № 31/10-24 від 31.10.2024 та у вказаному листі запропоновано споживачу ФОП Гринько М.С. прибути на засідання комісії по розгляду актів 19.12.2024р. за адресою: вул. Пирогова, буд. 174 до каб. 20 на 13.30 у Вінницькі міські електричні мережі.
Як убачається із матеріалів справи, 19 грудня 2024 відбулось засідання комісії структурної одиниці "Вінницькі міські ЕМ" АТ "Вінницяобленерго" по розгляду Акту про порушення №06153 від 22.05.2024 року у складі шести представників АТ "Вінницяобленерго" та споживача, на якому комісія розглянула акт про порушення №06153 від 22.05.2024 та прийняла рішення, оформлене протоколом №552 від 19.12.2024 (т. 1 а.с. 31, 32).
Комісією на засіданні 19.12.2024 розглянуто Акт про порушення №06153 від 22.05.2024р. та заслухано доповідача, яким повідомлено про виявлення у споживача порушення ПРРЕЕ - при проведенні обстеження РТО на екрані лічильника типу МТХ3R30.DG.41.3-YD4 № 0601.02617696.2022 виявлено напис "Еmagnet".
Споживач ФОП Гринько М.С. у протоколі засідання комісії зазначила, що не погоджується із нарахуванням, лічильник встановлювали працівники електромереж, періодично його перевіряли, споживач відповідально сплачувала за електроенергію, жодних впливів на лічильник не було, крім того період нарахування суперечить експертизі.
Комісією розглянуто акт про порушення №06153 від 22.05.2024, договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, фото-відеоматеріали додані до цього акту про порушення, акт технічної перевірки вузлів обліку електричної енергії №514199 від 07.06.2022, акт про проведення контрольного огляду засобів комерційного обліку електричної енергії №7143 від 04.08.2022, акт №31/10-24 перевірки (обстеження) обладнання заводом-виробником ТОВ "Телекомунікаційні технології" від 31 жовтня 2024 та вирішено, що вартість та обсяг необлікованої електричної енергії розраховується на підставі Акту про порушення №06153 від 22.05.2024 року згідно з пп. 4 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, п.8.4.10 ПРРЕЕ.
Згідно з рішенням засідання комісії АТ "Вінницяобленерго" від 19.12.2024 по розгляду акту про порушення №06153 від 22.05.2024, оформленого протоколом №552 від 19.12.2024 та на підставі вищевказаного акту про порушення, відповідачу здійснено нарахування за необліковану активну електричну енергію у сумі 56 747,24 гривень за загальний не облікований обсяг активної електроенергії 7087 кВт*годин за період 156 календарних днів за період з 23.11.2023 по 22.05.2024.
Як убачається зі змісту протоколу №552 від 19.12.2024 споживач (ФОП Гринько М.С.) 19.12.2024 ознайомилася зі змістом вказаного протоколу, зазначила про незгоду із прийнятим АТ "Вінницяобленерго" рішенням, а також отримала вказаний протокол, розрахунок вартості та обсягу необлікованої електроенергії на суму 56 747,24 гривень, рахунок на оплату необлікованої електричної енергії.
Доказів сплати відповідачем нарахованої вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 56 747,24 гривень матеріали справи не містять.
У зв'язку з несплатою відповідачем вартості необлікованої електричної енергії в сумі 56 747,24 гривень у добровільному порядку, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача вказаної суми необлікованої електричної енергії.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про таке.
Предметом спору у цій справі є матеріально-правова вимога про стягнення з відповідача 56 747,24 гривень вартості необлікованої електричної енергії за порушення ПРРЕЕ.
Відповідно до статті 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, що склалися між сторонами суд враховує таке.
Згідно положень статті 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до приписів частини 1, частини 2 статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно частини 4 статті 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Частиною 1 статті 14 ЦК України визначено, що цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
За змістом статей 6, 526, 626-631 ЦК України договір є обов'язковим для належного виконання сторонами відповідно до його умов, вимог ЦК України та інших актів цивільного законодавства.
Згідно зі статтею 611 ЦК України в разі порушення зобов'язань настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, врегульовані Законом України "Про ринок електричної енергії".
Відповідно до статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договори про надання послуг з розподілу.
За вимогами частини 3 статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов'язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (надалі - ПРРЕЕ, постанова № 312 від 14.03.2018).
Положеннями пункту 2 ПРРЕЕ (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Відповідно до пункту 2.1.7 глави 2.1 розділу II ПРРЕЕ фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
За умовами пункту 2.1.11 глави 2.1 розділу II ПРРЕЕ під час оформлення заяви-приєднання, паспорту точки розподілу/передачі оператор системи використовує наявну у нього інформацію за об'єктом розподілу, достатню для проведення розрахунків, зокрема:
1) про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін;
2) щодо однолінійної схеми електропостачання об'єкта;
3) щодо розрахункових засобів вимірювальної техніки обсягу активної та реактивної електричної енергії та рівня потужності (тип, марка, технічні характеристики тощо);
4) щодо дозволеної (договірної) величини електричної потужності;
5) щодо технічних даних силових трансформаторів, кабельних та/або повітряних ліній передачі/розподілу електричної енергії, якими здійснюється розподіл електричної енергії (для об'єктів споживачів, для яких розрахункові засоби вимірювальної техніки встановлені не на межі балансової належності).
Згідно зі статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж електроенергетичних підприємств та споживачів, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.
Відповідно до положень пунктів 2.3.1-2.3.4 ПРРЕЕ на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку.
Для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.
Електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.
Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами.
Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проектних рішень.
Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Постановою НКРЕКП 14.03.2018 № 311 (у редакції постанови НКРЕКП від 20.03.2020 № 716) затверджено Кодекс комерційного обліку електричної енергії (надалі - ККОЕЕ), дія якого поширюється на відносини у сфері забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, а також усіх учасників ринку електричної енергії, адміністратора комерційного обліку та постачальників послуг комерційного обліку електричної енергії (надалі - ППКО).
Відповідно до підпункту 14 пункту 1.2.1 ККОЕЕ (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) вузол обліку електричної енергії (вузол обліку) - сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, змонтованих та з'єднаних між собою за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці вимірювання. До складу вузла обліку можуть входити лічильники електричної енергії, трансформатори струму, трансформатори напруги, устаткування автоматичного відключення чи обмеження потужності, засоби захисту (автоматичні вимикачі або запобіжники), вторинні кола струму і напруги та інші допоміжні засоби (тестові блоки, перетворювачі імпульсів, блоки живлення, обладнання дистанційної передачі даних тощо). Характеристики складових вузла обліку мають бути достатніми для вимірювання електричної енергії із заданою періодичністю та похибкою.
За змістом підпункту 19 пункту 1.2.1 ККОЕЕ засоби вимірювальної техніки (ЗВТ) - засоби вимірювань, вимірювальні системи та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об'єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.
Підпунктом 20 пункту 1.2.1 ККОЕЕ визначено, що засоби комерційного обліку електричної енергії (ЗКО) - узагальнена назва засобів, що використовуються для здійснення комерційного обліку електричної енергії (ЗВТ, допоміжне обладнання, засоби та системи збору та обробки результатів вимірювання, формування, збереження та передачі даних комерційного обліку та керування даними тощо) відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до пункту 31 підпункту 1.2.1 ККОЕЕ лічильник електричної енергії (лічильник) - ЗВТ, що здійснює вимірювання та реєстрацію кількості електричної енергії та, опціонально, величини електричної потужності, параметрів якості електричної енергії та безперервності її розподілу, інших фізичних параметрів електричної енергії в точці вимірювання.
За умовами пункту 1.1.2. ПРРЕЕ індикатор дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - індикатор) - пристрій, встановлений на/у лічильнику електричної енергії, призначений для фіксації впливу на лічильник постійного (змінного) магнітного або електричного полів, що призвів до змін у роботі лічильника.
Згідно підпункту 53 підпункту 1.2.1 ККОЕЕ пошкодження пломб (індикаторів) - відсутність чи пошкодження цілісності пломб та/або індикаторів, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, зокрема відсутність чи пошкодження пломб з відбитками тавр про повірку, чи підтверджений факт підробки (фальсифікації) пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).
Згідно з підпунктом 5.16.1 ККОЕЕ з метою запобігання несанкціонованому втручанню та доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ у складі вузла обліку за результатами технічної перевірки такі ЗВТ та вузол обліку пломбують.
В силу припису підпункту 5.16.15 ККОЕЕ після пломбування/розпломбування ЗВТ та пристроїв ВОЕ на об'єкті складається акт пломбування/розпломбування, що підтверджує факт установлення/зняття пломб та індикаторів на/у ЗВТ (зокрема передбачених виробником ЗВТ), відповідність їх стану (неспрацьований/спрацьований), а також передачі встановлених ЗВТ та інших складових ВОЕ, пломб та індикаторів на збереження. Акт пломбування/розпломбування має також містити інформацію про місце кожної пломби/індикатора, найменування суб'єкта, який встановлює/знімає пломбу/індикатор, і суб'єкта, відповідального за збереження та цілісність пломби/індикатора.
Відповідно до пункту 1.1.2 ПРРЕЕ під терміном "необлікована електрична енергія" слід розуміти обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.
Згідно з пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
За змістом абзаців 8, 9 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.
Відповідно до абзаців 12, 13 пункту 8.2.5. ПРРЕЕ акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
Відповідно до абзацу 14 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ у разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
Згідно з абзацами 1, 2 пункту 8.2.6. ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Відповідно до абзацу 5 пункту 8.2.6. ПРРЕЕ споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
Абзацами 9, 12 пункту 8.2.6. ПРРЕЕ визначено, що рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до пункту 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.
Як встановлено судом, в акті про порушення №06153 від 22.05.2024 зафіксовано порушення відповідачем підпункту 8 пункту 5.5.5. ПРРЕЕ, за змістом якого споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
У акті про порушення зазначено про виявлення під час перевірки порушень п.п. 8 п. 5.5.5. ПРРЕЕ - не забезпечення споживачем збереження і цілісності установлених на території та/або об'єкті (у приміщенні) споживача розрахункових засобів комерційного обліку №0601.02617696.2022. У акті зазначено, що під час проведення обстеження РТО на екрані лічильника виявлено напис "Еmagnet".
Приписами пункту 8.2.4. ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
За умовами підпункту 4 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів).
Відповідно до пункту 8.4.3. ПРРЕЕ оператором системи з метою запобігання розкраданню електричної енергії можуть бути встановлені індикатори на лічильники електричної енергії споживача.
Індикатори встановлюються споживачу безоплатно.
Індикатори мають бути сертифіковані (атестовані у разі встановлення лічильників із вмонтованим індикатором) в установленому порядку та мають фіксувати вплив на лічильник полів, силові характеристики яких перевищують такі порогові значення: для постійних магнітних полів - 100 мТл; для змінних магнітних полів - 30 мТл; для електричних полів - 5 кВ.
На вимогу споживача електричної енергії під час встановлення представниками оператора системи індикаторів на лічильники або лічильників із вмонтованими індикаторами мають надаватися копії сертифіката про сертифікацію та/або свідоцтва про атестацію цих індикаторів або лічильників із вмонтованими індикаторами.
Факт установлення індикаторів та їх стан мають бути зафіксовані в акті про пломбування або в іншому документі, що підтверджує факт установлення таких індикаторів на/у лічильниках (у тому числі передбачених виробником лічильника), відповідність їх стану (неспрацьований) та передачу цих лічильників, пломб та індикаторів на збереження, який складається у двох примірниках представниками оператора системи у присутності споживача (власника або користувача об'єкта) або уповноваженої ним особи та підписується ними.
Згідно абзацу 1 пункту 8.4.4 ПРРЕЕ факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.
Абзацом 6 пункту 8.4.4. ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.
Суд зауважує, що у акті про порушення представниками АТ "Вінницяобленерго" зазначено про не забезпечення споживачем збереження і цілісності установлених на території та/або об'єкті (у приміщенні) споживача розрахункових засобів комерційного обліку №0601.02617696.2022. У акті зазначено, що під час проведення обстеження РТО на екрані лічильника виявлено напис "Еmagnet".
За змістом акту про порушення під час проведення перевірки встановлено обставину спрацювання індикатора впливу лічильника.
Як вбачається із матеріалів справи лічильник МТХ 3...0.D...4...3-...4 відповідно до паспорту АСДА.411152.036 (далі - паспорт лічильника) відповідає вимогам наступного технічного регламенту: лічильник електричної енергії трифазний прямого включення відповідає Технічному регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 №94 та вимогам національного стандарту ДСТУ ЕN 62052-11, ДСТУ ЕN 62053-21, ДСТУ ЕN 62053-22, ДСТУ ЕN 62053-23 (т. 1 а.с.21).
Лічильник МТХ 3...0.D...4...3-...4 відповідно до паспорту лічильника має конструктивно вбудований індикатор (датчик) електромагнітного поля, який спрацьовує при впливі на лічильник електромагнітного поля напруженістю більше 10В/м в діапазоні частот від 80 до 2000 МГц протягом більше 3 с. Після 3 секунди на дисплеї з'являється повідомлення "Еmagnet". Розшифровка інформаційних знаків дисплея представлена у паспорті лічильника.
Відповідно до сертифікату перевірки типу лічильника МТХ 3...0.D...4...3-...4 датою видачі свідоцтва є 23.08.2017, його чинність визначено - до 23.01.2027 (т. 1 а.с. 20).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів») зона впливу електромагнітного поля - це простір, в якому напруга електричного поля перевищує допустимі норми.
Силові характеристики магнітного та електричних полів (окремо) визначені у пункті 8.4.3 ПРРЕЕ.
Індикатор дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів - це пристрій, встановлений на/у лічильнику електричної енергії, призначений для фіксації впливу на лічильник постійного (змінного) магнітного або електричного полів, що призвів до змін у роботі лічильника (пункт 1.1.2 ПРРЕЕ).
Суд зауважує, що законодавство у сфері елекроенергетики не зобов'язує постачальника електричної енергії доводити факт можливості вчинення чи у який спосіб вчинено порушення. Постачальник має довести лише факт встановлення та передачі на збереження споживачу засобу обліку та, власне, сам факт виявлення порушення у вигляді неправильної роботи приладу обліку. Вказану правову позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 20.02.2019 у справі № 916/1375/18 та у постанові від 25.02.2020 у справі № 914/2128/17.
Таким чином, умовою, за наявності якої оператор системи розподілу має право визначити обсяг та вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ є наявність акту про пломбування, складеного у порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів.
Як убачається із матеріалів справи позивачем до позовної заяви доказів на підтвердження обставини встановлення та передачі на збереження споживачу засобу обліку, до складу якого входять вбудовані індикатори впливу не долучено.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зауважив, що комісією з розгляду акту про порушення проігноровано відсутність підтвердження факту встановлення та передачі на збереження індикаторів (відсутності підтверджуючих це документів), яке є необхідною умовою та складовою порушення визначеного пп.4 п. 8.4.2. ПРРЕЕ.
Позивач вказану обставину не спростував, у відповіді на відзив зазначив, що доводи відповідача щодо передачі споживачу індикаторів впливу на лічильник на підставі акту пломбування є безпідставними, оскільки відповідно до паспорту електричного лічильника типу МТХ3R30.DG.41.3-YD4 (5-80А) № 0601.02617696.2022 підтверджується можливість виявлення впливу магнітного поля і окремі індикаторів впливу на лічильник не вимагають встановлення.
Водночас суд зауважує, що встановлення лічильника із вбудованим індикатором впливу не нівелює визначений законодавством обов'язок оператора системи з передачі такого лічильника на відповідальне зберігання споживачу на підставі акту про пломбування, складеного у порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів.
Судом установлено, що 07 червня 2022 року уповноваженими представниками АТ "Вінницяобленерго" було проведено заміну засобів обліку на об'єкті, що знаходиться за адресою: місто Вінниця, вул. Зодчих, буд. 40, за результатом якої було складено Акт на заміну (знімання, встановлення) засобів обліку 0,4 (0,22) кВ у юридичних осіб № 239347 (далі - Акт заміни) (т. 1 а.с. 93).
За змістом вказаного акту уповноваженими представниками АТ "Вінницяобленерго" було проведено заміну лічильника та встановлення лічильника МТХ3R30.DG.41.3-YD4, № лічильника 0601.02617696.2022.
Причина заміни - інвест.програма.
У акті про пломбування та збереження пломб і встановлених індикаторів до акту заміни №239347 від 07.06.2022 вказано наступне: 1. Лічильник а) держтавро 22 ІІ; б) клемник лічильника С65159896; в) ЗКО доступ до ліч. С65159897; 5. Пломбувальний матеріал - тросик (білий).
У вказаному акті зазначено про пломбування двох пломб.
Судом установлено, що відомості щодо особи (споживача/уповноваженого представника споживача), у присутності якої здійснювалась заміна лічильника та опломбування у акті не містяться.
У графі щодо прийняття пломб на відповідальне збереження споживачем зазначено - "від підпису відмовився".
Водночас, належних доказів фіксування відмови споживача/уповноваженої особи споживача від підписання акту заміни № 239347 від 07.06.2022, зокрема відеозйомки позивачем суду не надано та у акті щодо вказаної обставини відомості не зазначені.
За умовами пункту 5.2.27. ККОЕЕ факт проведення технічної перевірки вузла обліку має бути зафіксований в акті технічної перевірки, який повинен, зокрема, містити інформацію про технічні параметри та покази лічильників на момент їх пломбування. Акт технічної перевірки вузла обліку складається у двох примірниках представниками оператора системи у присутності замовника або уповноваженої ним особи та підписується ними. Один примірник акта технічної перевірки передається замовнику.
Згідно з пунктом 5.2.28. ККОЕЕ факт установлення оператором мережі, ППКО та заінтересованими сторонами пломб, а також індикаторів та їх стан мають бути зафіксовані в акті пломбування, що складається відповідно до вимог цього Кодексу в необхідній кількості примірників представниками оператора мережі у присутності замовника та власника електроустановки, об'єкта або окремого елемента об'єкта, території, приміщення, де встановлюється вузол обліку, або уповноважених ними осіб та підписується ними. По одному примірнику акта пломбування передається замовнику та власнику об'єкта, де встановлений вузол обліку.
Відповідно до пункту 5.5.1. ККОЕЕ власники (користувачі) електроустановок, об'єктів або окремих елементів об'єкта, території (приміщення), де встановлені ЗКО, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проєктом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).
За змістом 6.5.10. ККОЕЕ факт проведення контрольного огляду/технічної перевірки та пломбування/розпломбування має бути зафіксований актом контрольного огляду/технічної перевірки та актом пломбування/розпломбування із зазначенням результатів контрольного огляду/технічної перевірки/ пломбування/розпломбування, прізвищ та номерів службових посвідчень уповноважених представників оператора системи, які проводили контрольний огляд/технічну перевірку/пломбування/розпломбування, та інформації про інших осіб, які були присутні під час проведення контрольного огляду/технічної перевірки/ пломбування/розпломбування.
Акти контрольного огляду/технічної перевірки та пломбування/розпломбування складаються у паперовій або за згодою сторін в електронній формі із застосування програмно-технічних засобів та електронного підпису і підписуються всіма особами, які були присутні під час проведення контрольного огляду/технічної перевірки/пломбування/розпломбування.
Згідно акту № 514199 від 07.06.2022 технічної перевірки вимірювального комплексу 0,4 (0,22) кВ уповноваженими представниками АТ "Вінницяобленерго" за адресою - місто Вінниця, вул. Зодчих, буд. 40 здійснено технічну перевірку вимірювального пристрою - електролічильника типу МТХ3R30.DG.41.3-YD4, № лічильника 0601.02617696.2022 та здійснено його пломбування (т. 1 а.с. 88).
У акті про пломбування та збереження пломб і встановлених індикаторів до акту №514199 від 07.06.2022 вказано наступне: 1. Лічильник а) держтавро 22 ІІ; б) клемник лічильника С65159896; в) ЗКО доступ до ліч. С65159897; 5. Пломбувальний матеріал - тросик (білий).
У вказаному акті зазначено про пломбування 07.06.2022 двох пломб.
Судом установлено, що відомості щодо особи (споживача/уповноваженого представника споживача), у присутності якої здійснювалась технічна перевірка вимірювального комплексу та опломбування у акті не містяться.
У графі щодо прийняття пломб на відповідальне збереження споживачем відсутні підпис, прізвище та ініціали споживача/представника споживача щодо прийняття вказаних у акті пломб на відповідальне збереження.
Належних доказів фіксування відмови споживача/уповноваженої особи споживача від підписання акту технічної перевірки вимірювального комплексу № 514199 від 07.06.2022, зокрема відеозйомки позивачем суду не надано та у акті щодо вказаної обставини відомості не зазначені.
Отже, під час розгляду цієї справи, судом установлено відсутність доказів відеозйомки на підтвердження обставини відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт заміни, акт технічної перевірки та пломбування.
Також акти заміни лічильника та технічної перевірки від 07.06.2022 не містять підпису незаінтересованої особи (представника житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборної особи будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представника органу місцевого самоврядування, іншого споживача тощо).
Обов'язок із належного складання та підписання актів про пломбування, складеного у порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів, у тому числі актів заміни лічильника та технічної перевірки від 07.06.2022 законодавством покладено на оператора системи.
З урахуванням наведеного та за відсутності підписів споживача/уповноваженої особи споживача у вищевказаних актах, відсутність у актах відомостей щодо особи, яка була присутня при складенні цих актів суд позбавлений можливості встановити особу, якій було передано на відповідальне зберігання засоби обліку споживача.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено обставини передачі на збереження відповідачу індикатора впливу магнітного поля встановленого в лічильнику МТХ3R30.DG.41.3-YD4, № лічильника 0601.02617696.2022 та підписання відповідних актів споживачем.
Із протоколу засідання комісії № 552 від 19.12.2024 року вбачається, що розрахунок вартості необлікованої електроенергії проведено на підставі п.п. 4 п. 8.4.2. ПРРЕЕ.
Підпунктом 4 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ встановлено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення фіксації індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів).
Судом встановлено, що відповідачем не дотримані вимоги п.п. 4 п. 8.4.2. ПРРЕЕ щодо обов'язковості підтвердження факту передачі на збереження споживачу індикатора дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного поля.
Під час розгляду справи позивач цієї обставини не спростував.
Приймаючи до уваги, що доказів передачі на збереження споживачу ФОП Гринько М.С. індикаторів впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів згідно акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів позивачем суду не надано, суд дійшов висновку, що у АТ "Вінницяобленерго" були відсутні правові та фактичні підстави для складення акту про порушення та надалі для ухвалення рішення оформленого протоколом № 552 від 19.12.2024 року про визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії зазначеного у розрахунку у розмірі 56 747,24 гривень.
Підпунктом 8 пункту 5.5.5. ПРРЕЕ визначено, що споживач електричної енергії зобов'язаний: забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
У зв'язку із цим, підставою для визначення споживачу оператором системи обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за наведеного порушення цілісності пломб, є фіксація цього порушення у відповідному акті про порушення, складеному у порядку, визначеному цими Правилами, а однією із обов'язкових умов наявність акту про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб.
У постанові від 18 січня 2022 року у справі №913/567/19 (913/153/21) Верховний Суд дійшов висновку, що відсутність акта про пломбування (або іншого документа тощо) виключає виникнення у споживача обов'язку, передбаченого підпунктом 8 пункту 5.5.5. ПРРЕЕ та відповідно, виключає застосування до нього наслідків його порушення, зокрема і ті, які передбачені підпунктом 2 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ.
Відтак, визначальним при вирішення такого спору є встановлення факту покладення відповідальності за збереження пломб на споживача, а саме: складення та підписання акту про збереження пломб, у відповідності до положень пунктів 3.31, 3.32 ПКЕЕ (подібні висновки містить постанова Верховного Суду від 13 квітня 2021 року у справі №17-14-01/1494 (925/1267/19)).
Таким чином, оцінюючи акти заміни лічильника та технічної перевірки від 07.06.2022 у якості доказу на підтвердження взяття відповідачем на зберігання відповідного лічильника із вбудованим індикатором впливу, суд дійшов висновку, що вказані акти заміни лічильника та технічної перевірки від 07.06.2022 є неналежними доказами встановлення та передання лічильника із вбудованим індикатором впливу на зберігання споживачу, тому відсутні підстави для покладення на відповідача відповідальності за фактом втручання в роботу засобу вимірювальної техніки, зафіксованим індикаторами впливу на лічильник електричної енергії.
Відповідна позиція, що відсутність акта про пломбування (або іншого документа тощо) виключає виникнення у споживача обов'язку, передбаченого підпунктом 8 пункту 5.5.5. ПРРЕЕ та відповідно виключає застосування до нього наслідків його порушення також викладена у постанові Північно-західного апеляційного господарського суду від 17 грудня 2025 року у справі № 902/1107/24.
При наданні оцінці спірних правовідносин судом також враховано, що при розрахунку необлікованої електричної енергії позивачем неправильно застосовані положення пунктів 8.4.8 та 8.4.10 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ щодо визначення періоду нарахування необлікованої електричної енергії.
Відповідно до пункту 8.4.1 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
Пунктом 8.4.10 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт·год) розраховується за формулою (4):
W доб = P · t доб · K в,
де P-потужність (кВт), визначена як:
1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);
2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);
3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);
t доб-тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача t доб приймається рівним 8 год;
K в- коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
Положеннями підпункту 1 пункту 8.4.8 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ визначено, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Згідно абзацу п'ятого цього пункту, у разі фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з цієї кількості днів, але не більше загальної кількості днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Отже, загальне правило, визначене у підпункті 1 пункту 8.4.8 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, щодо кількості днів не застосовується, якщо має місце фіксація засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил. У такому разі розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з цієї кількості днів, а не з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки.
Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 05 липня 2022 року у справі № 927/819/21.
Судом установлено, що на обгрунтування позовних вимог позивачем надано акт перевірки (обстеження) обладнання заводом-виробником від 31.10.2024 до якого долучено журнал критичних подій, у якому виявлено наявність електромагнітного впливу на лічильник 28.12.2022, 30.12.2022, 16.01.2023, 19.01.2023, 24.01.2023, 10.02.2023, 24.01.2024.
Таким чином, засобом комерційного обліку зафіксовано кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням Правил - 7 днів.
З огляду на встановлені обставини, суд вважає, що відповідно до пункту 8.4.8 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ у позивача були відсутні підстави для визначення вартості необлікованої електричної енергії за 156 днів за період 23.11.2023 по 22.05.2024 у сумі 56 747,24 гривень.
Враховуючи, що вище суд дійшов висновку, що з огляду на відсутність доказів передачі на збереження споживачу ФОП Гринько М.С. індикаторів впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів згідно акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів у позивача були відсутні правові та фактичні підстави для складення акту про порушення та надалі для ухвалення рішення оформленого протоколом № 552 від 19.12.2024 року про визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії зазначеного у розрахунку у розмірі 56 747,24 гривень, а також з огляду на те, що у матеріалах справи відсутні відомості про тариф, який був чинним у відповідний день фіксації впливу, у суді відсутні підстави для перерахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги АТ "Вінницяобленерго" до Фізичної особи-підприємця Гринько Маргарити Самбатівни про стягнення 56 747,24 гривень вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення відповідачем ПРРЕЕ є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
Положеннями частин 1-4 статті 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно вимог 1 статті 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 1 статті 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Обов'язок із доказування необхідно розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до вимог статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (стаття 77 ГПК України).
Згідно статті 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (частини 1-2 статті 86 ГПК України).
Суд зауважує, що справу розглянуто у розумний строк, який був об'єктивно необхідним для забезпечення можливості реалізації учасниками справи відповідних процесуальних прав та обов'язків.
Під час розгляду справи, судом кожній стороні була надана розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони, у тому числі подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, обґрунтувати перед судом переконливість поданих доказів та позицій по справі, скористатись іншими процесуальними правами.
У справі "Трофимчук проти України" (№ 4241/03, §54, ЄСПЛ, 28 жовтня 2010 року) Європейський суд з прав людини зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Враховуючи викладене, суд не надає детальної відповіді на кожний аргумент та довід учасників справи, оскільки такі доводи та аргументи не впливають на висновки суду у цій справі.
Дослідивши фактичні обставини справи, що входять до предмету доказування у цій справі та стосуються кваліфікації спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову АТ "Вінницяобленерго" до Фізичної особи-підприємця Гринько Маргарити Самбатівни про стягнення 56 747,24 гривень вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення відповідачем ПРРЕЕ слід відмовити.
Щодо розподілу судових витрат судом враховано таке.
Відповідно до пункту 12 частини 3 статті 2 ГПК України основними засадами (принципами) господарського судочинства, зокрема є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.
Згідно вимог частини 1 статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
При зверненні до суду позивачем згідно платіжної інструкції №3520417 від 28.08.2025 сплачено судовий збір у розмірі 3028,00 гривень.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Приймаючи до уваги, що у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028,00 гривень покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 13, 86, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. У задоволенні позову відмовити.
2. Судові витрати покласти на позивача.
3. Згідно з приписами статті 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Відповідно до положень частини 1 статті 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
5. Примірник рішення направити сторонам до електронних кабінетів у системі ЄСІТС.
Повне рішення складено 22 січня 2026 р.
Суддя Шамшуріна М.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2,3 - сторонам до електронних кабінетів у системі ЄСІТС.