Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Справа № 723/57/26
Провадження № 3/723/1178/26
12 січня 2026 року м.Сторожинець
Суддя Сторожинецького районного суду Чернівецької області Дедик Н.П., розглянувши матеріали, що надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , інспектора прикордонної служби 3 категорії відділення інженерного облаштування кордону впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) в/ч НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, протокол про військове адміністративне правопорушення ЗхРУ №345417, за ч. 3 ст.172-20 КУпАП,
Згідно протоколу ЗхРУ №345417 від 30.12.2025 року під час перевірки військового містечка 30.12.2025 року о 14-20 год. було виявлено старшого солдата ОСОБА_2 , який перебував з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: характерний запах з ротової порожнини, не чітка мова. За результатами проходження огляду в Сторожинецькій міській лікарні встановлено, що ОСОБА_2 перебував в стані алкогольного сп'яніння, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_2 під час розгляду справи не заперечував проти того, що перебував 30.12.2025 року в стані алкогольного сп'яніння.
Заслухавши особу, що притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
Статтею 172-20 КУпАП встановлено відповідальність за такі діяння, як, зокрема, розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Зміст протоколу про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам ст. 256 КУпАП та Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України 23.10.2021 № 329, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.12.2021 року за № 1622/37244.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, в ньому не розкрито об"єктивну сторону правопорушення за ст. 172-20 КУпАП, так як не зазначено, за яке саме діяння ОСОБА_2 притягується до адміністративної відповідальності: за появу на території військової частини у нетверезому стані чи за виконання обов'язків військової служби в нетверезому стані.
Відповідно до вимог ст. 266-1 КУпАП складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.
Судом встановлено, що матеріали справи не містять відомостей про те, у присутності якої посадової особи, уповноваженої відповідно до зазначеної норми закону був складений висновок у закладі охорони здоров'я за результатами огляду ОСОБА_2 на стан алкогольного сп"яніння.
Дані обставини в сукупності з іншими наведеними вище недоліками, на думку судді, робить протокол про адміністративне правопорушення очевидно неналежним процесуальним документом обвинувачення.
Відповідно до ст. 245, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може грунтуватися на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, суд приходить до висновку, що провадження по справі слід закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі ст. 172-20 ч.3, 245, 247, 251, 280, 283, 284 КУпАП, судя
Закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя