Справа № 500/6369/25
22 січня 2026 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Грицюка Р.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, у якій просить:
- визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) звільнити з військової служби ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , серія та номер паспорта громадянина України: НОМЕР_3 , виданий 25 грудня 1999 року Борщівським РВ УМВС в Тернопільській області) на підставі абз. 13 п. 3 ч. 12 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», викладену у письмовій відповіді від 29.10.2025 за результатами розгляду рапорту;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) звільнити ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , серія та номер паспорта громадянина України: НОМЕР_3 , виданий 25 грудня 1999 року Борщівським РВ УМВС в Тернопільській області) з військової служби на підставі абз. 13 п. 3 ч. 12 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що є військовослужбовцем Збройних Сил України та подав 14.09.2025 рапорт на звільнення з військової служби на підставі абзацу тринадцятого пункту 3 частини дванадцятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» за сімейними обставинами у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворим батьком. Відповідач відмовив в задоволені рапорту зазначивши, що до поданого рапорту подано Акт перевірки сімейного стану військовослужбовця №17723 від 02.10.2025, затвердженого начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 , яким встановлено наявність інших осіб першого і другого ступеня спорідненості ОСОБА_2 , а саме: онучка ОСОБА_3 , донька ОСОБА_4 (потребує постійного догляду відповідно до заключення ЛКК №318 від 28.07.2025). Із оскаржуваним рішенням позивач не погоджується, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою від 10.11.2025 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Інших заяв по суті спору на адресу суду не надходило.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до довідки від 17.07.2025 солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за мобілізацією в ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Як слідує зі свідоцтва про народження позивача (серія НОМЕР_4 ) батьком позивача є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , серія та номер паспорта громадянина України: НОМЕР_5 , виданий 27 грудня 1996 року Борщівським РВ УМВС в Тернопільській області, РНОКПП: НОМЕР_6 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Матір'ю Позивача, відповідно до вищевказаного свідоцтва про народження серія НОМЕР_4 є ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що зроблено відповідний актовий запис № 19, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_7 , виданим 11 серпня 2010 року.
Згідно з випискою із акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії АВ № 0329120 від 14.05.2014 ОСОБА_2 (далі у тексті - батьку Позивача) повторно встановлено другу групу інвалідності у зв'язку із загальним захворюванням довічно на підставі акта огляду МСЕК № 25 та у висновку про умови та характер праці вказано, що ОСОБА_2 «протипоказана важка фізична праця».
Окрім цього, наявність у батька позивача другої групи інвалідності (загальне захворювання) довічно підтверджується виданим 02.09.2014 пенсійним посвідченням № НОМЕР_6 (серія НОМЕР_8 ).
Висновком про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі (форма № 080-4/о) КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Іване-Пустенської сільської ради» від 19.05.2025 батьку позивача, ОСОБА_2 , рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.
Відповідно до заключення ЛКК №288 від 19.05.2025 вказано, що ОСОБА_2 «по стану здоров'я потребує постійного стороннього догляду».
У позивача є рідна сестра, ОСОБА_6 (далі у тексті - рідна сестра позивача), ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_9 та про що 01 липня 1980 року складено відповідний актовий запис № 22.
15.10.2000 рідна сестра позивача ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , одружилися, про що зроблено запис № 7, а прізвище чоловіка та дружини після одруження обрано « ОСОБА_9 » (серія свідоцтва про одруження НОМЕР_10 ).
Відповідно до висновку № 318 від 28.10.2025 та №373 від 31.10.2025 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі (форма № 080-4/о) КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Іване-Пустенської сільської ради», виданого ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , вона потребує отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.
Додатково у заключенні ЛКК № 318 від 28.07.2025 та №373 від 31.10.2025 вказано, що ОСОБА_10 «по стану здоров'я потребує постійного стороннього догляду».
Позивачем було подано рапорт про звільнення до Начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника, у якому він також просив надіслати до ІНФОРМАЦІЯ_3 запит з метою перевірки його сімейного стану та оформлення акту перевірки сімейного стану військовослужбовця.
До даного рапорту позивачем додано наступні документи:
1. Нотаріально посвідчена копія паспорта ОСОБА_1 .
2. Нотаріально посвідчена копія ідентифікаційного коду ОСОБА_1 .
3. Нотаріально посвідчена копія паспорта батька ОСОБА_2 .
4. Нотаріально посвідчена копія ідентифікаційного коду ОСОБА_2 .
5. Нотаріально посвідчена копія свідоцтва про шлюб батька ОСОБА_2 .
6. Нотаріально посвідчена копія свідоцтва про народження ОСОБА_1 .
7. Нотаріально посвідчена копія виписки до акта огляду МСЕК до довідки серії АВ №0329120 від 14.05.2014.
8. Нотаріально посвідчена копія пенсійного посвідчення № НОМЕР_6 (серії НОМЕР_8 ). виданим ПФУ 02.09.2014.
9. Нотаріально посвідчена копія заключення ЛКК №288 від 19.05.2025.
10. Нотаріально посвідчена копія висновку ЛКК №288 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися та потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від 19.05.2025.
11. Нотаріально посвідчена копія свідоцтва про смерть матері.
12. Довідка форми 5 військовослужбовця.
13. Нотаріально посвідчена копія свідоцтва про народження сестри.
14. Нотаріально посвідчена копія свідоцтва про шлюб сестри.
15. Нотаріально посвідчена копія заключення ЛКК №318 від 28.07.2025.
16. Нотаріально посвідчена копія висновку ЛКК №318 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися та потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від 28.07.2025.
17. Заключения ЛКК №351 від 08.09.2025.
18. Нотаріально посвідчена копія повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00051563702 від 03.06.2025.
19. Нотаріально посвідчена копія повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження батька №00051329891 від 21.05.2025.
20. Акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї №171 від 09.09.2025.
21. Довідка про реєстрацію місця проживання №369 від 09.09.2025.
22. Копія витягу з реєстру територіальної громади №2025/005361364 від 25.04.2025.
23. Копія витягу з реєстру територіальної громади №2025/010394753 від 29.07.2025.
На підставі запиту командира військової частини (начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ) від 22 вересня 2025 року, що був зареєстрований ІНФОРМАЦІЯ_9 23 вересня 2025 року за № 7092, 30 вересня 2025 року було складено Акт перевірки сімейного стану військовослужбовця від 02.10.2025 № 17723.
Даним Актом перевірки сімейного стану військовослужбовця було підтверджено (установлено) необхідність здійснення постійного догляду за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .. Однак цим же Актом в ході перевірки було встановлено, що у особи, яка потребує догляду (у батька позивача), наявні інші особи першого та другого ступеня споріднення, а саме:
- онучка ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_10 ;
- сестра (дочка) ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_7 - відповідно до заключення ЛКК № 318 потребує постійного стороннього догляді;
- мати ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_11 - згідно державного реєстру ДРАЦС померла ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.10.2025 позивача було проінформовано про те, що у задоволенні рапорту відмовлено у зв'язку із наявністю інших осіб першого і другого ступеня спорідненості ОСОБА_14 , а саме: онучка ОСОБА_11 та донька ОСОБА_12 .
Відповідно до матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є такою, що потребує постійного догляду відповідно до заключення ЛКК № 318 від 28.07.2025, термін дійсності якого 28.10.2025.
ОСОБА_3 - донька позивача є студенткою Приватного закладу вищої освіти «Кам'янець-Подільський податковий інститут», форма навчання - денна, що підтверджується студентським квитком серії НОМЕР_11 , виданий 22 листопада 2024 року.
Відтак, відповідно до довідки вих. № 24 від 24 жовтня 2025 року ОСОБА_3 навчається на II курсі в Приватному закладі вищої освіти «Кам'янець-Подільський податковий інститут» за спеціальністю 081 Право, термін навчання з 01.09.2024 по 30.05.2028, форма навчання денна, контрактна, стипендія не нараховується
Також відповідно до договору про навчання №2024-25/6 від 14 серпня 2024 року, термін навчання - 3 роки 10 місяців, форма навчання - денна, а фінансування навчання здійснюється за рахунок коштів фізичної/юридичної особи, яка замовляє платну освітню послугу.
До цього ж, відповідно до витягу з наказу № 60 від 14 серпня 2024 року ОСОБА_3 з 01 вересня 2024 року було зараховано студентом І курсу за спеціальністю 081 Право (денної форми навчання), а згідно із витягом із наказу № 60 від 15 липня 2025 року у зв'язку із виконанням навчального плану 2024-2025 н.р. та успішним складанням екзаменаційно-залікової сесії ОСОБА_3 було переведено на II курс спеціальності 081 Право денної контрактної форми навчання Кам'янець-Подільського податкового інституту.
Окрім цього, ОСОБА_3 є здобувачем II курсу бакалаврського рівня вищої освіти на історичному факультеті спеціальності 014 Середня освіта /014.03 Історія та громадянська освіта за освітньо-професійною програмою Середня освіта (Історія та правознавство) заочної форми здобуття вищої освіти Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, що підтверджується довідкою від 23.10.2025 № 25/276.
Позивач не погоджується з рішенням відповідача та звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відносини між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регулюються Законом України від 25.03.1992 № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (надалі за текстом - Закон № 2232-XII).
Частинами першою, другою, четвертою-шостою статті 2 Закону №2232-XII передбачено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Суд встановив, що позивач подав відповідачу рапорт, у якому просив звільнити його з військової служби на підставі підпункту "г" пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Водночас підстави звільнення з військової служби визначені статтею 26 Закону №2232-XII і залежать від виду військової служби.
За змістом підпункту "г" пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону № 2232-XII (у редакції чинній на момент виникнення правовідносин) військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, а зокрема - під час дії воєнного стану, звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою згаданої статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
Отже, вказана норма є відсильною.
Згідно з пунктом 3 частини дванадцятої статті 26 Закону № 2232-XII військовослужбовці під час дії воєнного стану звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:
військовослужбовці-жінки - у зв'язку з вагітністю;
військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
дружина, якщо обоє із подружжя проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;
перебування на утриманні у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці;
військовослужбовці, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України;
військовослужбовці, які є усиновлювачами, на утриманні яких перебуває (перебувають) дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, патронатними вихователями, на утриманні яких перебуває дитина-сирота (діти-сироти) або дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років;
виховання військовослужбовцем дитини з інвалідністю віком до 18 років, у разі відсутності інших осіб, які зобов'язані її виховувати;
утримання військовослужбовцем повнолітньої дитини, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
виховання військовослужбовцем дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров'я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, але якій не встановлено інвалідність, за умови що такі особи не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати;
необхідність здійснювати постійний догляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
необхідність здійснювати догляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;
необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;
необхідність здійснювати постійний догляд за членом сім'ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I або II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого та другого ступенів споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого та другого ступенів споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;
у зв'язку з необхідністю здійснення опіки над особою, визнаною судом недієздатною, за умови що за такою особою не здійснюється піклування (опіка) іншими особами;
якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі у антитерористичній операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану;
якщо їхнім близьким родичам (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) посмертно присвоєно звання Герой України за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції Гідності (листопад 2013 року - лютий 2014 року).
Таким чином, військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, а зокрема - під час дії воєнного стану, звільняються з військової служби унаслідок необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Згідно з частиною сьомою статті 26 Закону № 2232-XII звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Відносини щодо проходження в Україні військової служби регулюються Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого указом Президента України № 1153/2008 від 10.12.2008 (надалі за текстом - Положення).
Відповідно до частини другої пункту 225 Положення звільнення військовослужбовців із військової служби здійснюється під час дії особливого періоду (з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) - на підставах, передбачених частиною третьою, пунктом 2 частини четвертої, пунктом 3 частини п'ятої та пунктом 3 частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" у військових званнях до майстер-сержанта (майстер-старшини) включно за всіма підставами - командирами бригад (полків, кораблів 1 рангу) і посадовими особами, які відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України прирівняні до них.
Щодо зазначеної відмови відповідача у звільненні позивача з військової служби, суд зазначає таке.
Відповідно до підпункту г пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" підставою для звільнення військовослужбовця з військової служби є необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Отже, для звільнення військовослужбовця відповідно до підпункту г пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" необхідна відсутність інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або факт потреби постійного догляду вказаними особами за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Відповідно до ч. 1 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з п. п. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час дії воєнного стану через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
Пунктом 3 ч. 12 ст. 26 Закону передбачено, що військовослужбовці звільняються з військової служби через необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;
Наказом Міністерства оборони України від 23.07.2024 №495, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.09.2024 за №1361/42706, внесені зміни до Додатку 19 до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (пункт 12.11 розділу XII). Наказом визначений перелік документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби, зокрема конкретизовано, що при поданні до звільнення з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», подаються у разі необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, документи, що підтверджують відповідні родинні зв'язки з цією особою (особами), зокрема, один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків): один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді та акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформації про наявність чи відсутність осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки; один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків): один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді та акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформації про наявність чи відсутність осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки; один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або копія посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або копія пенсійного посвідчення чи копія посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики; висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді.
Відповідно до наведених вище норм Положення №1153 від 10.12.2008 онуки належать до членів сім'ї ІІ ступеня споріднення.
Відтак, зі змісту вказаних вище доказів вбачається наявність члена сім'ї ІІ ступеня споріднення, який може здійснювати постійний догляд за батьком позивача.
Посилання позивача на те, що онука навчається у іншому місті, отже не може здійснювати догляд, суд оцінює критично, оскільки це не є встановленою законодавчою підставою, яка звільняє від відповідного обов'язку, передбаченого, у тому числі, і нормами сімейного законодавства. Також як слідує з витягу з Реєстру територіальної громади від 04.02.2025 дочка позивача ОСОБА_3 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, суд оцінює акт (у цій справі відмову у звільненні з військової служби від 29.10.2025) на предмет його законності саме з огляду на редакцію закону, що діяла на момент його прийняття, а також повноти долучених документів на підтвердження підстав звільнення саме на час прийняття відповідного рішення, а не на момент розгляду справи судом. Головне завдання - перевірити, чи був акт правомірним (прийнятим компетентним органом згідно чинного на той момент законодавства на підставі повного переліку відповідних документів), навіть якщо потім закон чи обставини змінилися.
Отже, суд оцінює відмову відповідача у звільненні позивача з військової служби, оформлену листом від 29.10.2025 №814/4/ЮС/7648, на предмет дотримання вимог закону станом на день її прийняття. Так, із долученого висновку форми №080-4/о №318 від 28.07.2025 слідує, що ОСОБА_10 потребує догляду на непрофесійній основі від фізичної особи, висновок дійсний до 28.10.2025.
Відтак, у відповідача на момент прийняття 29.10.2025 рішення про відмову у звільненні з військової служби позивача були відсутні докази про потребу ОСОБА_10 у постійному сторонньому догляді, що свідчить про відсутність ознак протиправності оскаржуваного позивачем рішення. Будь-яких інших доказів, зокрема щодо призначення ОСОБА_10 відповідної групи інвалідності внаслідок встановленого висновком форми №080-4/о №318 від 28.07.2025 захворювання, позивач не надав.
Долучений позивачем висновок форми №080-4/о №373 від 31.10.2025 не був і не міг бути предметом розгляду відповідача з огляду на пізнішу оскаржуваного рішення від 29.10.2025 дату його прийняття - 31.10.2025.
З огляду на вказані обставини, суд вважає, що відповідач дійшов правильного висновку про відсутність у позивача права на звільнення з військової служби з огляду на обставину наявності інших членів сім'ї першого і другого ступеня споріднення такої особи.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Зважаючи на це, суд не встановив підстави для визнання дій відповідача неправомірними, з огляду на що у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 22 січня 2026 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач:
- ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Головуючий суддя Грицюк Р.П.