Рішення від 22.01.2026 по справі 640/19067/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2026 року м. Рівне№640/19067/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

Сільськосподарський виробничий кооператив "Ліга Агро"

доГоловного управління ДПС у Київській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ліга Агро" (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Київській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.07.2020 №0005295704.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач безпідставно застосував штраф за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, оскільки формальне порушення строків реєстрації податкових накладних відбулося не з вини позивача, а внаслідок накладення арешту на кошти - суми податку на додану вартість (ПДВ) в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміту ПДВ) згідно з ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 12.04.2019 у справі № 757/18118/19-к, а об'єктивна можливість реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) у позивача з'явилася лише після того, як контролюючий орган виконав ухвалу Київського апеляційного суду від 11.09.2019 про скасування ухвали Печерського районного суду міста Києва від 12.04.2019 у справі № 757/18118/19-к. На підставі викладеного, позивач просив задовольнити позовні вимоги.

Матеріалам позовної заяви присвоєно єдиний унікальний номер справи 640/19067/20 та за наслідками автоматизованого розподілу судової справи між суддями передано судді Маруліній Л.О. для розгляду.

Ухвалою суду від 25.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; відповідачу встановлено строк на подання відзиву.

Відповідач проти задоволення позову заперечив, у встановлений судом строк подав відзив на позовну заяву. На обґрунтування заперечення відповідач зазначив, що проведеною перевіркою за період січень-вересень 2019 року встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, у зв'язку з чим до позивача згідно з вимогами пункту 120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України застосовано штрафні санкції. Відповідач зазначає, що при встановлені порушень граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН контролюючий орган діяв у межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений діючим законодавством. На підставі викладеного просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Законом України №2825-IX від 13.12.2022, що набрав чинності 15.12.2022, ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.

Згідно з розділом II «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону, адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.

На виконання вказаного положення Державна судова адміністрація України наказом №399 від 16.09.2024 затвердила Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва.

Відповідно до цього Порядку, 08.11.2024 здійснено пакетний автоматизований розподіл судових справ, за яким Рівненському окружному адміністративному суду, з урахуванням навантаження та за принципом випадковості, визначено до передачі 460 справ.

Наказом в.о. керівника апарату Київського окружного адміністративного суду №45-0д/ка від 31.12.2024, затверджено графік передачі справ, відповідно до якого справи передані Рівненському окружному адміністративному суду 14.02.2025.

На виконання рішення зборів суддів Рівненського окружного адміністративного суду (протокол №3 від 21.11.2024 та №4 від 13.12.2024), комісією прийнято справи, а Відділом документального забезпечення проведено їх реєстрацію та автоматизований розподіл.

За наслідками автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.03.2025 адміністративну справу №640/19067/20 передано для розгляду судді Дорошенко Н.О.

Ухвалою від 11.03.2025 прийнято до провадження адміністративну справу №640/19067/20 та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачем 15.04.2025 надіслано відзив на позовну заяву, який фактично дублює раніше поданий відзив.

Ухвалою від 22.01.2026 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою від 22.01.2026 задоволено клопотання представника відповідача та замінено відповідача правонаступником.

Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив і врахував таке.

Позивач - Сільськогосподарський виробничий кооператив "Ліга Агро" (СВК “Ліга Агро») зареєстрований як юридична особа 24.11.2016; взятий на облік як платник податків 24.11.2016 та є платником ПДВ; основний вид діяльності за КВЕД: вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників (а.с.46-47).

27.01.2020 на підставі п.п. 20.1.4, п.20. ст.20, п.75.1 ст.75 у порядку п.п.76.3 ст.76 та ст.102 Податкового кодексу України уповноваженою особою Головного управління ДПС у Київській області проведено камеральну перевірку СВК “Ліга Агро» з питання своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за період червень-вересень 2019 року.

За результатами перевірки відповідачем складено акт від 27.01.2020 №121/10-36-57-04/40978901, яким встановлено порушення СВК “Ліга Агро» граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим, порушено п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (а.с.67-68).

На підставі вказаного акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 31.07.2020 №0005295704 про застосування до СВК “Ліга Агро» на підставі п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України штрафу у розмірі 10%, 30% та 40% у загальній сумі 42147,89 грн. (а.с.43-45).

Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним, а свої права порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд враховує таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Абзацом 1 пункту 201.1 статті 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до положень пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги».

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Положеннями пункту 109.1 статті 109 ПК України визначено, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Таким чином, визначальною умовою притягнення платника до відповідальності відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, є доведення його вини за нереєстрацію податкових накладних та розрахунків коригувань.

Так, з матеріалів перевірки встановлено, що СВК “Ліга Агро» було виписано та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних наступні податкові накладні:

- податкова накладна № 12 від 19.09.2018 на суму ПДВ 698,12 грн - зареєстрована в ЄРПН 23.10.2018 о 08:03 з фактичним простроченням реєстрації 8 днів;

- податкова накладна № 1 від 02.09.2019 на суму ПДВ 1145,50 грн - зареєстрована в ЄРПН 27.11.2019 о 04:41 з фактичним простроченням реєстрації 58 днів;

- податкова накладна № 12 від 24.06.2019 на суму ПДВ 265 грн - зареєстрована в ЄРПН 20.12.2019 о 05:15 з фактичним простроченням реєстрації 158 днів;

- податкова накладна № 18 від 30.06.2019 на суму ПДВ 586,65 грн - зареєстрована в ЄРПН 20.12.2019 о 05:20 з фактичним простроченням реєстрації 158 днів;

- податкова накладна № 3 від 14.06.2019 на суму ПДВ 232,39 грн - зареєстрована в ЄРПН 20.12.2019 о 05:01 з фактичним простроченням реєстрації 173 дні;

- податкова накладна № 19 від 30.06.2019 на суму ПДВ 242 грн - зареєстрована в ЄРПН 20.12.2019 о 05:21 з фактичним простроченням реєстрації 158 днів;

- податкова накладна № 13 від 26.06.2019 на суму ПДВ 513,32 грн - зареєстрована в ЄРПН 20.12.2019 о 05:16 з фактичним простроченням реєстрації 158 днів;

- податкова накладна № 16 від 27.06.2019 на суму ПДВ 626,65 грн - зареєстрована в ЄРПН 20.12.2019 о 05:19 з фактичним простроченням реєстрації 158 днів;

- податкова накладна № 2 від 12.06.2019 на суму ПДВ 525 грн - зареєстрована в ЄРПН 20.12.2019 в 05:00 з фактичним простроченням реєстрації у 173 дні;

- податкова накладна № 8 від 20.06.2019 на суму ПДВ 1132,06 грн - зареєстрована в ЄРПН 20.12.2019 в 05:09 з фактичним простроченням реєстрації у 158 днів;

- податкова накладна № 6 від 18.06.2019 на суму ПДВ 1417,88 грн - зареєстрована в ЄРПН 20.12.2019 в 05:07 з фактичним простроченням реєстрації у 158 днів;

- податкова накладна № 1 від 04.06.2019 на суму ПДВ 150 грн - зареєстрована в ЄРПН 20.12.2019 в 04:58 з фактичним простроченням реєстрації у 173 дні;

- податкова накладна № 15 від 26.06.2019 на суму ПДВ 1361,88 грн - зареєстрована в ЄРПН 20.12.2019 в 05:19 з фактичним простроченням реєстрації у 158 днів;

- податкова накладна № 17 від 28.06.2019 на суму ПДВ 2415,82 грн - зареєстрована в ЄРПН 20.12.2019 в 05:20 з фактичним простроченням реєстрації у 158 днів;

- податкова накладна № 4 від 16.06.2019 на суму ПДВ 312,75 грн - зареєстрована в ЄРПН 20.12.2019 в 05:02 з фактичним простроченням реєстрації у 158 днів;

- податкова накладна № 14 від 26.06.2019 на суму ПДВ 134,67 грн - зареєстрована в ЄРПН 20.12.2019 в 05:17 з фактичним простроченням реєстрації у 158 днів;

- податкова накладна № 7 від 20.06.2019 на суму ПДВ 67,50 грн - зареєстрована в ЄРПН 20.12.2019 в 05:07 з фактичним простроченням реєстрації у 158 днів;

- податкова накладна № 9 від 22.06.2019 на суму ПДВ 1154,48 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 20.12.2019 в 05:09 з фактичним простроченням реєстрації у 158 днів;

- податкова накладна № 10 від 22.06.2019 на суму ПДВ 431,67 грн - зареєстрована в ЄРПН 20.12.2019 в 05:12 з фактичним простроченням реєстрації у 158 днів;

- податкова накладна № 11 від 24.06.2019 на суму ПДВ 941,51 грн - зареєстрована в ЄРПН 20.12.2019 в 05:14 з фактичним простроченням реєстрації у 158 днів;

- податкова накладна № 5 від 16.06.2019 на суму ПДВ 857,45 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 164 дні;

- податкова накладна № 14 від 27.07.2019 на суму ПДВ 261,67 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 133 дні;

- податкова накладна № 19 від 29.07.2019 на суму ПДВ 138,33 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 133 дні;

- податкова накладна № 11 від 09.07.2019 на суму ПДВ 1025 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 148 днів;

- податкова накладна № 10 від 11.07.2019 на суму ПДВ 6727,96 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 148 днів;

- податкова накладна № 12 від 19.07.2019 на суму ПДВ 276,67 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 133 дні;

- податкова накладна № 9 від 16.07.2019 на суму ПДВ 4629,47 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 133 дні;

- податкова накладна № 8 від 05.07.2019 на суму ПДВ 6062,50 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 148 днів;

- податкова накладна № 12 від 11.07.2019 на суму ПДВ 2896,22 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 148 днів;

- податкова накладна № 2 від 05.07.2019 на суму ПДВ 360 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 148 днів;

- податкова накладна № 18 від 29.07.2019 на суму ПДВ 3542,55 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 133 дні;

- податкова накладна № 3 від 23.07.2019 на суму ПДВ 186,12 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 133 дні;

- податкова накладна № 5 від 16.07.2019 на суму ПДВ 5264,51 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 133 дні;

- податкова накладна № 4 від 01.07.2019 на суму ПДВ 345 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 148 днів;

- податкова накладна № 3 від 07.07.2019 на суму ПДВ 1199,97 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 148 днів;

- податкова накладна № 2 від 19.07.2019 на суму ПДВ 197,93 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 133 дні;

- податкова накладна № 17 від 30.07.2019 на суму ПДВ 4102,22 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 133 дні;

- податкова накладна № 8 від 27.07.2019 на суму ПДВ 747,99 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 133 дні;

- податкова накладна № 13 від 03.07.2019 на суму ПДВ 205 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 148 днів;

- податкова накладна № 14 від 05.07.2019 на суму ПДВ 231,67 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 148 днів;

- податкова накладна № 15 від 31.07.2019 на суму ПДВ 467,10 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 133 дні;

- податкова накладна № 1 від 17.07.2019 на суму ПДВ 380,02 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 133 дні;

- податкова накладна № 16 від 29.07.2019 на суму ПДВ 1810,07 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 133 дні;

- податкова накладна № 16 від 11.07.2019 на суму ПДВ 221,67 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 148 днів;

- податкова накладна № 13 від 22.07.2019 на суму ПДВ 261,67 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 133 дні;

- податкова накладна № 11 від 17.07.2019 на суму ПДВ 165 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 133 дні;

- податкова накладна № 7 від 25.07.2019 на суму ПДВ 5077,75 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 133 дні;

- податкова накладна № 1 від 03.07.2019 на суму ПДВ 519,99 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 148 днів;

- податкова накладна № 15 від 15.07.2019 на суму ПДВ 165 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 148 днів;

- податкова накладна № 9 від 09.07.2019 на суму ПДВ 407,38 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 148 днів;

- податкова накладна № 6 від 03.07.2019 на суму ПДВ 1711,08 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 148 днів;

- податкова накладна № 7 від 04.07.2019 на суму ПДВ 6062,50 грн - зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 148 днів;

- податкова накладна № 6 від 17.07.2019 на суму ПДВ 5264,51 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 133 дні;

- податкова накладна № 4 від 27.07.2019 на суму ПДВ 459,19 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 133 дні;

- податкова накладна № 25 від 27.08.2019 на суму ПДВ 826,50 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 102 дні;

- податкова накладна № 14 від 01.08.2019 на суму ПДВ 216,67 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 117 днів;

- податкова накладна № 4 від 02.08.2019 на суму ПДВ 3657,42 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 117 днів;

- податкова накладна № 16 від 05.08.2019 на суму ПДВ 191,67 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 117 днів;

- податкова накладна № 3 від 07.08.2019 на суму ПДВ 633,60 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 117 днів;

- податкова накладна № 22 від 20.08.2019 на суму ПДВ 46,67 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 102 дні;

- податкова накладна № 10 від 15.08.2019 на суму ПДВ 491,79 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 117 днів;

- податкова накладна № 8 від 08.08.2019 на суму ПДВ 431,88 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 117 днів;

- податкова накладна № 27 від 30.08.2019 на суму ПДВ 986 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 102 дні;

- податкова накладна № 6 від 01.08.2019 на суму ПДВ 998,79 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 117 днів;

- податкова накладна № 17 від 08.08.2019 на суму ПДВ 185 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 117 днів;

- податкова накладна № 2 від 05.08.2019 на суму ПДВ 633,60 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 117 днів;

- податкова накладна № 7 від 06.08.2019 на суму ПДВ 3980,98 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 117 днів;

- податкова накладна № 11 від 20.08.2019 на суму ПДВ 606,30 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 102 дні;

- податкова накладна № 1 від 03.08.2019 на суму ПДВ 635,68 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 117 днів;

- податкова накладна № 23 від 22.08.2019 на суму ПДВ 315,38 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 102 дні;

- податкова накладна № 18 від 13.08.2019 на суму ПДВ 210 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 117 днів;

- податкова накладна № 9 від 10.08.2019 на суму ПДВ 846,39 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 117 днів;

- податкова накладна № 19 від 15.08.2019 на суму ПДВ 60 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 117 днів;

- податкова накладна № 21 від 22.08.2019 на суму ПДВ 606,30 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 102 дні;

- податкова накладна № 24 від 24.08.2019 на суму ПДВ 630,75 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 102 дні;

- податкова накладна № 15 від 03.08.2019 на суму ПДВ 210 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 117 днів;

- податкова накладна № 26 від 28.08.2019 на суму ПДВ 500,25 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 102 дні;

- податкова накладна № 13 від 17.08.2019 на суму ПДВ 2566,74 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 102 дні;

- податкова накладна № 5 від 01.08.2019 на суму ПДВ 3647 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 117 днів;

- податкова накладна № 8 від 19.09.2019 на суму ПДВ 485,75 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 87 днів;

- податкова накладна № 3 від 05.09.2019 на суму ПДВ 601,75 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 87 днів;

- податкова накладна № 9 від 19.09.2019 на суму ПДВ 659,75 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 72 дні;

- податкова накладна № 6 від 10.09.2019 на суму ПДВ 406 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 87 днів;

- податкова накладна № 2 від 03.09.2019 на суму ПДВ 877,25 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 87 днів;

- податкова накладна № 10 від 16.09.2019 на суму ПДВ 609 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 72 дні;

- податкова накладна № 5 від 09.09.2019 на суму ПДВ 1094,75 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 87 днів;

- податкова накладна № 4 від 06.09.2019 на суму ПДВ 754 грн. - була зареєстрована в ЄРПН 26.12.2019 в 08:00 з фактичним простроченням реєстрації у 87 днів.

У позовній заяві позивачем наголошено, що таке порушення строків реєстрації податкових накладних відбулося через накладення арешту на кошти-суми ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміту ПДВ) по СВК “Ліга Агро» ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 12.04.2019 у справі № 757/18118/19-к.

Таким чином, позивач не мав об'єктивної можливості отримати від податкового органу квитанції про реєстрацію складених податкових накладних в ЄРПН в установлений законом строк, про що було відомо відповідачу, який був обізнаний з існуючим арештом.

Проте, СВК “Ліга Агро» протягом часу дії арешту, накладеного ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 12.04.2019 у справі № 757/18118/19-к, здійснювало передбачені Податковим кодексом України та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних дії щодо скерування складених податкових накладних до Єдиного реєстру податкових накладних на реєстрацію в межах строків, передбачених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.

Однак, згідно з отриманими позивачем квитанціями, податкові накладні не було прийнято ДПС України. Як підстава неприйняття вказаних ПН/РК, у всіх отриманих позивачем квитанціях зазначено: Документ не може бути прийнятий накладено арешт за рішенням суду на суму податку, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.7-18).

Відтак відповідач був обізнаний як із своєчасністю виконання СВК “Ліга Агро» обов'язку по скеруванню складених податкових накладних до ЄРПН на реєстрацію, так і з об'єктивною неможливістю реєстрації таких направлених податкових накладних у зв'язку з триваючим арештом ПДВ.

З матеріалів справи встановлено, що позивач, не погоджуючись з ухвалою про накладення арешту від 12.04.2019 у справі № 757/18118/19-к, оскаржив її до Київського апеляційного суду.

Ухвалою Київського апеляційного суду від 11.09.2019 у справі №11-сс/824/4284/2019 (номер справи в суді першої інстанції № 757/18118/19-к) ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 12.04.2019 в частині задоволення клопотання прокурора відділу організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві (з місцем постійної дислокації у місті Києві) Генеральної прокуратури України Луценка В.В. та накладення арешт на суму ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміту ПДВ) СВК «Ліга Агро» (код ЄДРПОУ 40978901), на яку вказаний платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, - скасовано.

Постановлено нову ухвалу, якою в частині задоволення клопотання прокурора відділу організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві (з місцем постійної дислокації у місті Києві) Генеральної прокуратури України Луценка В.В. про накладення арешту на суму ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміту ПДВ) СВК «Ліга Агро» (код ЄДРПОУ 40978901), на яку вказаний платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, - відмовлено.

На звернення представника позивача Печерський районний суд м. Києва листом від 09.10.2019 скерував ухвалу Київського апеляційного суду від 11.09.2019 (номер справи в суді першої інстанції № 757/18118/19-к) до ДПС України для відома та виконання (а.с.37).

Листом від 04.11.2019 на запит представника СВК “Ліга Агро» щодо виконання ухвали Київського апеляційного суду про скасування арешту лімітів ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ вказаного підприємства ДПС України повідомила, що такий запит направлено за належністю до ДФС України для вжиття відповідних заходів відповідно до норм чинного законодавства (а.с.39).

Листом від 28.11.2019 ДФС України на запит представника СВК “Ліга Агро» від 20.11.2020 повідомила, що станом на 27.11.2019 арешт суми ліміту ПДВ у системі електронного адміністрування ПДВ по СВК “Ліга Агро» скасовано (а.с.41).

Відтак об'єктивна можливість реєстрації податкових накладних в ЄРПН у позивача з'явилась лише після того, як контролюючий орган виконав ухвалу Київського апеляційного суду від 11.09.2019 про скасування арешту коштів - суми ПДВ в системі електронного адміністрування.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що платник податків звільняється від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних, оскільки він вжив усіх заходів, спрямованих на виконання покладеного на нього обов'язку щодо їх реєстрації, а неможливість реєстрації податкових накладних виникла не внаслідок його винних дій чи бездіяльності.

Аналогічну позицію виклав Верховний Суд у постановах від 03.05.2018 по справі №818/1070/17, від 26.06.2018 по справі №808/2127/17, від 12.02.2025 по справі №520/1666/2020.

Відповідно частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд зазначає, що відповідно статті 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

Отже для можливості накладення штрафних санкції на підприємство, які передбачені статтею 120-1 ПК України, обов'язковим є встановлення вчинення ним податкового правопорушення, як це зазначено у статті 109 ПК України.

Виходячи з аналізу наведених вище правових норм, встановлено, що порушення платником терміну реєстрації податкових накладних, встановленого у абзацу 11 пункту 201.10 статті 201 ПК України, є підставою для притягнення його до відповідальності, передбаченої пунктом 120-1 статті 120 цього Кодексу. При цьому, існування судового рішення про накладення арешту на електронний рахунок ПДВ позивача, внаслідок чого він не мав можливості зареєструвати накладні, свідчить про відсутність вини суб'єкта господарювання.

Згідно з правовою позиції, висловленої в постанові Верховного суду від 14.02.2019 у справі №809/1040/17, якщо платником податку вчасно, у встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПК України строки здійснені визначені цією статтею та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних дії з реєстрації податкових накладних, однак невчасна їх реєстрація у Єдиному реєстрі податкових накладних сталась не з вини позивача, а відтак не може бути підставою для притягнення його до відповідальності за порушення строку реєстрації податкових накладних у вигляді штрафу, передбаченого у статті 120-1 ПК України.

Оскільки штраф, передбачений пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, за своєю правовою природою є фінансовою відповідальністю платника податків за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування, а тому може бути застосований за умови наявності його вини.

Відтак в межах спірних правовідносин неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації СВК “Ліга Агро» податкових накладних за період червень-вересень 2019 року відбулася не з вини останнього, що виключає протиправність діянь платника податку, та, як наслідок, притягнення його до відповідальності.

Відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовлює протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням, що підлягає скасуванню.

Щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної № 12 від 19.09.2018 на суму ПДВ 698,12 грн, яка була зареєстрована в ЄРПН 23.10.2018 з фактичним простроченням реєстрації у 8 днів, то суд зазначає, що така податкова накладна не охоплюється предметом перевірки - “своєчасність реєстрації податкових накладних в ЄРПН за період червень-вересень 2019 року», отже податковий орган вийшов за межі предмета та періоду перевірки, а тому спірне рішення в цій частині теж підлягає скасуванню.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що згідно частиною другою 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що відповідач під час судового розгляду справи не виконав процесуального обов'язку доказування та не підтвердив правомірності оскарженого рішення. За сукупністю наведеного, позовні вимоги СВК “Ліга Агро» підлягають задоволенню.

Враховуючи результати судового розгляду справи, документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ліга Агро" до Головного управління ДПС у Київській області задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Київській області від 31.07.2020 №0005295704.

Стягнути на користь Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ліга Агро" сплачену суму судового збору в розмірі 2102,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 22 січня 2026 року

Учасники справи:

Позивач - Сільськосподарський виробничий кооператив "Ліга Агро" (вул. Морошкова, буд.1,Рославичі,Васильківський район, Київська область,08681, ЄДРПОУ/РНОКПП 40978901)

Відповідач - Головне управління ДПС у Київській області (вул. Святослава Хороброго, 5а, м. Київ,03151, ЄДРПОУ/РНОКПП 44096797)

Суддя Н.О. Дорошенко