Рішення від 21.01.2026 по справі 815/1307/16

Справа № 815/1307/16

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Собчук Є.В.,

за участю:

представника позивача - Українця Д.В.,

представника відповідача - Дишко Ю.В.,

розглянувши в порядку загального позовного провадження в судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтернаціональні телекомунікації" до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтернаціональні телекомунікації" (далі - позивач) звернулося з адміністративним позовом до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 01.12.2015 р. № 0000494200, від 01.12.2015 р. № 0000514200, від 01.12.2015 р. № 0000524200.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 08.04.2016 р., яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 02.11.2016 р., визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 01.12.2015 р. № 0000494200, від 01.12.2015 р. № 0000514200, від 01.12.2015 р. № 0000524200.

Постановою Верховного Суду від 26.01.2021 р. постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08.04.2016 р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 02.11.2016 р. в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 01.12.2015 р. № 0000494200 скасовано, а справу в цій частині направлено на новий розгляд до суду першої інстанції; в іншій частині постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08.04.2016 р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 02.11.2016 р. залишено без змін.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 р., яке залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05.10.2022 р., визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 01.12.2015 р. № 0000494200.

Постановою Верховного Суду від 27.08.2024 р. рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 р. та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05.10.2022 р. скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.09.2024 р., адміністративна справа № 815/1307/16 передана на розгляд судді Бездрабку О.І.

Ухвалою від 23.09.2024 р. справу № 815/1307/16 прийнято до провадження, призначено підготовче засідання на 28.10.2024 р. на 10:00 год.

В обґрунтування позовних вимог в частині протиправності податкового-повідомлення рішення від 01.12.2015 р. № 0000494200 позивач зазначає про те, що висновки акту перевірки щодо заниження доходу від діяльності, яка підлягає патентуванню, на суму 208626996 грн. не відповідає дійсності та вимогам діючого законодавства. зокрема, на запит від 19.10.2015 р. № 1363/10/28-08-42 позивач надав відповідь від 23.10.2015 р. № 4051-7, у тому числі з наданням дисків з інформацією, яка стосувалася інших питань, порушених у вказаному запиті. Інформація та документи, зазначені в акті на сторінці 16 абзац 5 як відповідь підприємства на запит від 19.10.2015 р. № 1363/10/28-08-42 не надавалась. Інформація щодо торгових патентів, надання копій звітів щодо виторгу касових апаратів і т.д. стосується зовсім іншого запиту, наданого ГДПРІ ОСОБА_1 у рукописній формі 21.10.2015 р. Зауважує, що дохід підприємства, як визначено на сторінці 8 акту, це дохід від надання послуг зв'язку та Інтернету фізичним та юридичним особам, телекомунікаційних послуг іншим операторам, реалізації товарів, які пов'язані з наданням телекомунікаційних послуг. Крім того, на дату запиту ГДПРІ Фірсової О.В., а саме станом на 21.10.2015 р., останній вже були надані всі документи як бухгалтерського, так і податкового обліку, у т.ч. касові стрічки, які свідчать про зміст операцій зі споживачами - це поповнення особистого рахунку абонента із зазначенням номеру телефону. Отже, через касові апарати була проведена готівка в рахунок поповнення особистих рахунків абонентів для отримання телекомунікаційних послуг в мережі Оператора, що знайшло своє відображення і підтверджується у даних бухгалтерського обліку про рознесення суми коштів, отриманих через касові апарати підприємства. Центри обслуговування абонентів. при відкритті яких придбавалися торгові патенти, насамперед виконують функції підключення абонентів до мережі Оператора, надання різного роду інформації та прийом оплати за телекомунікаційні послуги. Обладнання, яке реалізовується споживачам, є безпосередньо додатком до різного роду акцій, в ході яких залучаються абоненти до мережі Оператора. Тому основна маса коштів, отриманих підприємством і проведених через РРО, це кошти в оплату за надання телекомунікаційних послуг, а не за придбання абонентського обладнання, що підтверджується даними бухгалтерського обліку. Перевіркою не визначено фактичних обсягів здійснення підприємством діяльності, що підлягає патентуванню, відповідно не визначено рядки А1, А2, А3 додатку АТ до декларації, який є обов'язковим при здійсненні діяльності, яка підлягає оподаткуванню. Крім того, при здійсненні діяльності з продажу супутніх товарів (телефонів, модемів. тощо0, що підлягає патентуванню, по кожному проданому товару позивач враховував у декларації вартісні показники доходів і витрат (собівартість проданого товару). що відповідно визначали об'єт оподаткування податком на прибуток. Ніякого заниження дохідної частини декларації не відбувалося. З наданих до перевірки документів та регістрів шляхом нескладних математичних дій можна підрахувати фінансовий результат від продажу за готівку через роздрібну мережу абонентського обладнання (терміналів) та інших супутніх товарів і цей результат є від'ємним, а отже не формує бази для визначення податку на прибуток підприємства від діяльності, яка підлягала патентуванню, що підтверджено висновком експерта. Окрім цього, включаючи всю проведену через РРО виручку підприємства до складу доходу, отриманого від здійснення діяльності, що підлягала патентуванню, відповідач навіть не намагався визначити обсяг витрат, пов'язаних з такою діяльністю, а лише включили до таких витрат вартість придбаних торгових патентів.

08.10.2024 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування відзиву вказує на правомірність нарахування позивачу грошових зобов'язань з податку на додану вартість, які не є предметом у даній справі, яку направлено Верховним Судом на новий розгляд.

23.10.2024 р. від позивача надійшли додаткові пояснення, в яких зазначає про те, що дохід підприємства, який визначено контролюючим органом на сторінці 8 акту перевірки, це дохід від надання послуг зв'язку та Інтернету фізичним та юридичним особам, телекомунікаційний послуг іншим операторам, реалізації товарів, які пов'язані з наданням телекомунікаційних послуг. Однак у пп.267.1.1 п.267.1 ст.267 ПК України та у постанові Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1258 "Перелік платних побутових послуг, на провадження діяльності з надання яких придбавається торговий патент", відсутні телекомунікаційні послуги. Крім того, відповідачем при здійсненні розрахунку податку на прибуток від діяльності, що підлягає патентуванню, не враховано вимоги пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.149.1 ст.149 ПК України за приписами яких об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, та суму інших витрат звітного податкового періоду. Зауважує, що Центри обслуговування абонентів, при відкритті яких придбавалися торгові патенти, насамперед виконували функції підключення абонентів до мережі оператора, надання різного роду інформації та приймання плати за телекомунікаційні послуги. Частина обладнання, яке реалізовувалося, телефони або модеми, діяльність від продажу яких підлягає патентуванню, реалізовувалося в більшій мірі як акційне обладнання, значно дешевше собівартості самого обладнання, задля залучення абонентів до мережі оператора. У зв'язку з проведенням таких акцій, дохід, а тим паче у розмірі 208626996 грн., позивач навіть і не планував. Окрім цього, відповідно до пп.136.1.1 п.136.1 ст.136 ПК України при визначенні об'єктів оподаткування не враховується сума попередньої оплати та авансів, отримана в рахунок оплати товарів, виконаних робіт, наданих послуг. Звертає увагу на те, що частина оплати, яка проходила через РРО, сплачувалася як аванс за надання послуг або поповнювався особовий рахунок абонента. При здійсненні діяльності з продажу супутніх товарів (телефонів, модемів, тощо), що підлягає патентуванню, по кожному проданому товару позивач враховував у декларації вартісні показники доходу та витрат (собівартість проданого товару), що відповідно визначали об'єкт оподаткування податком на прибуток.

Протокольною ухвалою від 28.10.2024 р. відкладено підготовче засідання на 20.11.2024 р. на 11:00 год.

Протокольною ухвалою від 20.11.2024 р. відкладено підготовче засідання на 23.12.2024 р. на 12:00 год.

Ухвалою від 23.12.2024 р. за клопотанням представника позивача зупинено провадження у справі № 815/1307/16 до надання позивачем до суду копій первинних документів.

Ухвалою від 22.09.2025 р. поновлено провадження у справі, призначено підготовче засідання на 13.10.2025 р. на 10:00 год.

Ухвалою від 13.10.2025 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 17.11.2025 р. на 10:00 год.

У судовому засіданні 17.11.2025 р. суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення та відклав та відклав ухвалення та проголошення судового рішення на 26.11.2025 р. на 14:00 год.

Ухвалою від суд 26.11.2025 р. суд поновив судовий розгляд справи.

Протокольною ухвалою від 26.11.2026 р. витребувано у позивача додаткові докази та оголошено перерву в судовому засіданні до 12.01.2026 р. до 10:00 год.

07.01.2026 р. від позивача надійшли додаткові пояснення, в яких вказав на те, що за період з 01.07.2013 р. по 31.12.2014 р. через РРО надійшло 208626995,12 грн. без ПДВ, з яких 185532491,30 грн. авансові платежі за послуги зв'язку, 1528615,41 грн. послуги сервісного центру, 215658888,41 грн. кошти за телекомунікаційне обладнання. Таким чином, дохід від реалізації телекомунікаційного обладнання у роздрібній торгівлі з використанням РРО, що підлягає патентуванню, складає 21565888,41 грн. без ПДВ.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях.

Представник відповідача просила відмовити в задоволенні позовних вимог із зазначених у акті перевірки підстав.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що в період з 25.08.2015 р. по 27.10.2015 р. посадовими особами відповідача проведено планову виїзну перевірку ТОВ "Інтертелеком" (код ЄДРПОУ 3010915) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2013 р. по 31.12.2014 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2013 р. по 31.12.2014, за результатами якої складено акт від 10.11.2015 р. № 61/28-08-42/30109015/5.

У висновках акту перевірки зазначено (з урахуванням предмету спору), що встановлено порушення п.152.1, п.152.2 ст.152 ПК України. внаслідок чого занижено податок на прибуток, що підлягає патентуванню на загальну суму 136131263 грн., у тому числі за три квартали 2013 року на суму 8728208 грн. (у тому числі ІІІ квартал 2013 року на суму 8728208 грн.); за 2013 рік на суму 16974236 грн. (у тому числі ІV квартал 2013 року - 8246028 грн.); за 2014 рік - 119157027 грн.

Вказані висновки ґрунтуються на тому, що у ході проведення перевірки було надано запит підприємству від 19.10.2015 р. № 1363/10/28-08-42 з проханням надати окремий облік доходів і витрат діяльності, яка підлягає патентуванню. На що отримана відповідь від 21.10.2015 р. про те, що : 1) інформація про торгові патенти знаходиться в базах даних органів ДФС; 2) копії Звітів про використання реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій надаються за період з 01.07.2013 р. по 31.01.2014 р., а з лютого 2014 року інформація про використання РРО передається до органів державної служби не електронною поштою, як інша звітність платника податків, а на базі технології, розробленої НБУ відповідно до затвердженого МФУ від 08.10.2012 р. № 1057 Порядку передачі електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків. З урахуванням наданих копій Звітів про використання реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій за період з 01.07.2013 р. по 31.01.2014 р. і інформації про використання РРО, яка є в базах даних органів ДФС, встановлено суму доходу, отриманої від діяльності, яка підлягає патентуванню, у загальній сумі 208626990 грн.,, у тому числі за три квартали 2013 року на суму 46004590 грн. (у тому числі ІІІ квартал 2013 рік на суму 46004690 грн., за 2013 рік на суму 89469969 грн. (у тому числі IV квартал 2013 року - 43465379 грн.), за 2014 рік - 119157027 грн. Згідно п.152.1 та п.152.2 ст.152 ПК України ТОВ "Інтертелеком" повинен визначити податок. отриманий від діяльності, яка підлягає патентуванню.

На підставі акта перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 01.12.2015 р. № 0000494200, відповідно до якого позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на 48614282,50 грн., з яких за основним платежем на 38091426 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями на 9522856,50 грн.

Вважаючи дане податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

За приписами п.44.1 ст.44 ПК України (тут та надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, реєстрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Згідно пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135-137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138-143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу.

Відповідно до п.135.1 ст.135 ПК України доходи, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, включаються до доходів звітного періоду за датою, визначеною відповідно до статті 137, на підставі документів, зазначених у пункті 135.2 цієї статті, та складаються з: доходу від операційної діяльності, який визначається відповідно до пункту 135.4 цієї статті; інших доходів, які визначаються відповідно до пункту 135.5 цієї статті, за винятком доходів, визначених у пункті 135.3 цієї статті та у статті 136 цього Кодексу.

Пунктом 149.1 статті 149 ПК України визначено, що податковою базою для цілей цього розділу визнається грошове вираження прибутку як об'єкта оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу, з урахуванням положень статей 135-137 та 138-143 цього Кодексу.

Згідно п.135.2 ст.135 ПК України доходи визначаються на підставі первинних документів, що підтверджують отримання платником податку доходів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.

За приписами п.152.1 ст.152 ПК України податок нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу, від податкової бази, визначеної згідно зі статтею 149 цього Кодексу. Податок, отриманий від діяльності, яка підлягає патентуванню відповідно до розділу XII цього Кодексу, підлягає сплаті до бюджету в сумі, яка визначена відповідно до цього розділу, і зменшена на вартість придбаних торгових патентів на право провадження такого виду діяльності.

Відповідно до п.152.2 ст.152 ПК України платник податку, який проводить діяльність, що підлягає патентуванню відповідно до розділу XII цього Кодексу, зобов'язаний окремо визначати податок від кожного виду такої діяльності та окремо визначати податок від іншої діяльності. З цією метою ведеться окремий облік доходів, отриманих від діяльності, що підлягає патентуванню, та витрат, пов'язаних з веденням діяльності з урахуванням від'ємного значення як результату розрахунку об'єкта оподаткування.

Пунктом 152.11 статті 152 ПК України передбачено, що платники податку, дохід (прибуток) яких повністю та/або частково звільнено від оподаткуванням цим податком, а також ті, що проводять діяльність, яка підлягає патентуванню, ведуть окремий облік доходу (прибутку), який звільняється від оподаткування згідно з нормами цього Кодексу, або доходу, отриманого від діяльності, що підлягає патентуванню. При цьому:

до складу витрат таких платників податку, пов'язаних з отриманням доходу (прибутку), що не звільняється від оподаткування, не включаються витрати, пов'язані з отриманням такого звільненого доходу (прибутку);

сума амортизаційних відрахувань, нарахованих на основні засоби, що використовуються для отримання такого звільненого доходу (прибутку), не враховується у витратах, пов'язаних з отриманням доходу (прибутку), що не звільняється від оподаткування.

У разі якщо основні засоби використовуються для отримання звільненого доходу (прибутку) та інших доходів (прибутків), які підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом на загальних підставах, витрати платника податку підлягають збільшенню на частку загальної суми нарахованих амортизаційних відрахувань, яка так відноситься до загальної суми нарахованих амортизаційних відрахувань звітного періоду, як сума доходів (прибутків), що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом на загальних підставах, відноситься до загальної суми доходів (прибутків) з урахуванням звільнених. Аналогічно відбувається розподіл витрат, що одночасно пов'язані як з діяльністю, дохід (прибуток) від провадження якої звільняється від оподаткування, так і з іншою діяльністю.

Згідно пп.267.1.1 п.267.1 ст.267 ПК України платниками збору є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому цією статтею порядку торгові патенти та провадять такі види підприємницької діяльності, зокрема торговельна діяльність у пунктах продажу товарів.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 р. № 996-ХІV (далі - Закон № 996-ХІV в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Згідно ч.2 ст.3 Закону № 996-ХІV бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

У ст.4 Закону № 996-ХІV зазначено, що бухгалтерський облік та фінансова звітність ґрунтуються на таких основних принципах, зокрема, нарахування та відповідність доходів і витрат - для визначення фінансового результату звітного періоду необхідно порівняти доходи звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання цих доходів. При цьому доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.

Частиною 1 статті 9 Закону № 996-ХІV передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Згідно ч.2 ст.9 Закону № 996-ХІV первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Відповідно до ч.ч.3, 4, 5 ст.9 Закону № 996-ХІV інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Регістри бухгалтерського обліку повинні мати назву, період реєстрації господарських операцій, прізвища і підписи або інші дані, що дають змогу ідентифікувати осіб, які брали участь у їх складанні. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Отже, з аналізу даних правових норм слідує, що показники податкової звітності повинні ґрунтуватися на даних бухгалтерського обліку, підтверджених первинними документами.

Судом встановлено, що видами діяльності позивача за КВЕД є: 61.20 Діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку; 61.90 Інша діяльність у сфері електрозв'язку; 33.20 Установлення та монтаж машин і устатковання; 43.21 Електромонтажні роботи; 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у.; 95.12 Ремонт обладнання зв'язку; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.42 Роздрібна торгівля телекомунікаційним обладнанням у спеціалізованих магазинах; 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

У періоді, який перевірявся, ТОВ "Інтернаціональні комунікації" проводило діяльність, що підлягає патентуванню, та на формування доходу від операційної діяльності мало вплив здійснення операцій по наданню послуг зв'язку і Інтернету фізичним і юридичним особам, телекомунікаційних послуг іншим операторам, операцій по реалізації товарів, пов'язаних з наданням телекомунікаційних послуг.

Вказана діяльність проводилася через Центри обслуговування абонентів, при відкритті яких придбавались торгові патенти, які насамперед виконували функції підключення абонентів до мережі оператора, надання різного роду інформації та приймання плати за телекомунікаційні послуги. реалізації споживачам обладнання, котре є безпосередньо додатком до різного роду акцій, в ході яких залучаються абоненти до мережі оператора.

Через касові апарати була прийнята готівка в рахунок поповнення особистих рахунків абонентів для отримання телекомунікаційних послуг в мережі оператора, що знайшло своє відображення і підтверджується даними бухгалтерського обліку про рознесення суми коштів, отриманих через касові апарати підприємства та касовими стрічками, котрі підтверджують зміст операцій зі споживачами, а саме поповнення особистого рахунку абонента з зазначенням номеру телефону.

Зокрема, за період з 01.07.2013 р. по 31.12.2014 р. в Центрах обслуговування абонентів ТОВ "Інтертелеком" в результаті продажу телекомунікаційного обладнання та у якості авансу за телекомунікаційні послуги було отримано готівкою та безготівковим розрахунком банківською платіжною карткою (еквайринг) із використанням РРО грошові кошти у розмірі 208626995,12 грн. без ПДВ, а саме:

- за 2013 рік всього 89746243,64 грн. (без ПДВ) (липень 2013 року - 21293836,29 грн., серпень 2013 року - 12198109,42 грн., вересень 2013 року - 12512643,88 грн. (без ПДВ), жовтень 2013 року - 13576276,03 грн., листопад 2013 року - 13142858,93 грн., грудень 2013 року - 16746243,64 грн.;

- 2014 рік всього 119157026,93 грн. (без ПДВ) (січень 2014 року - 13116452,60 грн., лютий 2014 року - 8198823,20 грн., березень 2014 року - 9647542,42 грн., квітень 2014 року - 10509863,50 грн., травень 2014 року - 9470319,83 грн., червень 2014 року - 9261466,73 грн., липень 2014 року - 9208221,19 грн., серпень 2014 року - 8375563,84 грн., вересень 2014 року - 10121469,58 грн., жовтень 2014 року - 10668828,05 грн., листопад 2014 року - 9292415,85 грн., грудень 2014 року - 11286060,16 грн.).

З наданих позивачем до суду додаткових пояснень слідує, що оприбутковування готівкових коштів від продажу телекомунікаційного обладнання та телекомунікаційних послуг із використанням РРО відображається в бухгалтерському обліку на рахунку 301 "Каса" в кореспонденції з рахунками 681 "Розрахунки за авансами одержаними" та 361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями" (Дт 301 Кт 681/361). У разі здійснення розрахунків за телекомунікаційне обладнання та телекомунікаційні послуги із використанням банківської платіжної картки, господарська операція відображалась на рахунках 311 "Поточний рахунок в національній валюті (розрахунки із застосуванням банківських платіжних карток)" у кореспонденції з рахунками 6811 "Розрахунки за авансами одержаними" (контрагенти: населення (Еквайринг) та 361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями" (Дт 3111 Кт 6811/361). На бухгалтерських рахунках 361 та 6811 обліковуються господарські операції з надання послуг зв'язку (основний вид економічної діяльності), послуги сервісного центру та реалізація телекомунікаційного обладнання.

Судом встановлено, що із 208626995,12 грн. (без ПДВ), які проведено через РРО у періоді, який перевірявся, 185532491,30 грн. (без ПДВ) - авансові платежі за послуги зв'язку, 1528615,41 грн. (без ПДВ) - послуги сервісного центру, 21565888,41 грн. (без ПДВ) - кошти за телекомунікаційне обладнання, зокрема:

- за 2013 рік із 89469968,18 грн. (без ПДВ): авансові платежі - 82876406,44 грн. (без ПДВ) (липень 2013 року - 20439481,87 грн., серпень 2013 року - 11269008,28 грн., вересень 2013 року - 11505623,81 грн., жовтень 2013 року - 12524937,19 грн., листопад 2013 року - 11994949,51 грн., грудень 2013 року - 15142405,79 грн.); послуги сервісного центру - 510164,33 грн. (без ПДВ) (липень 2013 року - 90754,18 грн., серпень 2013 року - 71705 грн., вересень 2013 року - 85012,49 грн., жовтень 2013 року - 90115,17 грн., листопад 2013 року - 78743,33 грн., грудень 2013 року - 93834,16 грн.); кошти за телекомунікаційне обладнання - 6083397,42 грн. (без ПДВ) (липень 2013 року - 763600,25 грн., серпень 2013 року - 857396,14 грн., вересень 2013 року - 922007,58 грн., жовтень 2013 року - 961223,68 грн., листопад 2013 року - 1069166,08 грн., грудень 2013 року - 1510003,69 грн.);

- за 2014 рік із 119157026,93 грн. (без ПДВ): авансові платежі - 185532491,30 грн. (без ПДВ) (січень 2014 року - 11811184,23 грн., лютий 2014 року - 7156071,93 грн., березень 2014 року - 8541425,29 грн., квітень 2014 року - 9070880,28 грн., травень 2014 року - 8234917,98 грн., червень 2014 року - 8154261 грн., липень 2014 року - 8024972,28 грн., серпень 2014 року - 7498570,49 грн., вересень 2014 року - 8937755,81 грн., жовтень 2014 року - 9288140,82 грн., листопад 2014 року - 7493562,83 грн., грудень 2014 року - 8444341,90 грн.); послуги сервісного обслуговування - 1528615,41 грн. (без ПДВ) (січень 2014 року - 85317,66 грн., лютий 2014 року - 88117,50 грн., березень 2014 року - 83375,16 грн., квітень 2014 року - 80149,17 грн., травень 2014 року - 73590,83 грн., червень 2014 року - 75704,16 грн., липень 2014 року - 93495,82 грн., серпень 2014 року - 80764,99 грн., вересень 2014 року - 85228,33 грн., жовтень 2014 року - 90703,32 грн., листопад 2014 року - 91503,33 грн., грудень 2014 року - 90500,83 грн.); кошти за телекомунікаційне обладнання - 21565888,41 грн. (без ПДВ) (січень 2014 року - 1219950,72 грн., лютий 2014 року - 954633,77 грн., березень 2014 року - 1022741,97 грн., квітень 2014 року - 1358834,05 грн., травень 2014 року - 1161811,02 грн., червень 2014 року - 1031501,57 грн., липень 2014 року - 1089753,09 грн., серпень 2014 року - 976228,36 грн., вересень 2014 року - 1098485,44 грн., жовтень 2014 року - 1289983,91 грн., листопад 2014 року - 1707349,68 грн., грудень 2014 року - 2751217,43 грн.

Суд зауважує, що відповідачем за результатами перевірки зроблено висновок про отримання позивачем доходу від діяльності, яка підлягає патентуванню, у розмірі 208626996 грн., внаслідок чого занижено податок на прибуток, що підлягає патентуванню, на 136131263 грн.

Однак такі висновки контролюючого органу не відповідають дійсності та суперечать вимогам податкового законодавства виходячи з наступного.

Як вже зазначалося, із 208626995,12 грн. (без ПДВ), що проведені через РРО, 185532491,30 грн. (без ПДВ) - авансові платежі за послуги зв'язку, 1528615,41 грн. (без ПДВ) - послуги сервісного центру, 21565888,41 грн. (без ПДВ) - кошти за телекомунікаційне обладнання.

Між тим суд вказує на те, що у пп.267.1.1 п.267.1 ст.267 ПК України відсутній такий вид діяльності, на здійснення якого потрібно отримувати торговий патент, як телекомунікаційні послуги, а відповідно до пп.136.1.1 п.136.1 ст.136 ПК України при визначенні об'єкта оподаткування, не враховується сума попередньої оплати та авансів, отримана в рахунок оплати товарів, виконаних робіт, наданих послуг.

Отже, до загальної суми 208626996 грн., яка визначена як дохід від діяльності, що підлягає оподаткування, контролюючим органом безпідставно віднесено суми авансових платежів за послуги зв'язку - 185532491,30 грн. та послуги сервісних центрів - 1528615,41 грн.

Те, що проведені через РРО сума 185532491,30 грн. (без ПДІ) є авансовими платежами за послуги зв'язку, а сума 1528615,41 грн. (без ПДВ) - оплата за послуги сервісних центрів підтверджується оригіналами касових стрічок, відповідно до яких поповнювалися особисті рахунки абонентів із зазначенням номеру телефону, здійснювалася оплата за підключення абонентів до мережі оператора (а.с.230 т.47).

Стосовно реалізації обладнання на суму 21565888,41 грн. (без ПДВ), діяльність від якої підлягає патентуванню, то судом встановлено, що реалізація телефонів, роутерів, модемів, тощо у переважній більшості здійснювалася як акційне обладнання відповідно до наказів щодо проведення маркетингових акцій з метою залучення нових абонентів до мережі ТОВ "Інтертелеком" (а.с.102-150 т.47).

Так, відповідно до наказу від 23.01.2013 р. № 42-ОД проведено маркетингову акцію "3G wi-fi роутери від 399 грн." з 23.01.2013 р. по 28.02.2013 р. (включно), згідно якої при підключенні за умовами акції встановити спеціальну вартість на абонентське обладнання при підключенні до тарифних планів і додаткових послуг: 399 грн. з ПДВ; проводити активацію додаткової послуги "100 днів безлімітного інтернету" автоматично при підключенні в рамках маркетингової акції "3G wi-fi роутери від 399 грн." до 28.02.2013 р.; встановити вартість активації додаткової послуги 0 грн. з ПДВ; надавати можливість абонентам фізичним особам придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарні місяці; надавати можливість абонентам юридичним особам та фізичним особам-підприємцям придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 18 або 24 календарні місяці.

Згідно наказу від 01.02.2013 р. № 112-ОД проведено маркетингову акцію "Смартфон від 399 грн. та 100 днів безлімітного інтернету" з 01.02.2013 р. по 28.02.2013 р., відповідно до якої встановити спеціальну вартість на абонентське обладнання при підключенні до тарифних планів і додаткових послуг: 399 грн. з ПДВ; проводити активацію додаткової послуги "100 днів безлімітного інтернету" автоматично при підключенні в рамках маркетингової акції "Смартфон від 399 грн. і 100 днів безлімітного інтернету" до 28.02.2013 р.; встановити вартість активації додаткової послуги 0 грн. з ПДВ; при підключенні в рамках маркетингової акції "Смартфон від 399 грн. і 100 днів безлімітного інтернету" на всі комерційні тарифні плани (за винятком корпоративних тарифних планів) надавати можливість абонентам купувати абонентське обладнання за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарні місяці.

Відповідно до наказу від 22.02.2013 р. № 309-ОД проведено маркетингову акцію "3G Wi-fi роутери від 399 грн." з 01.03.2013 р. по 31.03.2013 р. (включно), згідно якої при підключенні за умовами акції встановити спеціальну вартість на абонентське обладнання при підключенні до тарифних планів і додаткових послуг: Huawei EC 5321u-1 - 399 грн. з ПДВ; проводити активацію додаткової послуги "100 днів безлімітного інтернету" автоматично при підключенні в рамках маркетингової акції "3G Wi-fi роутери від 399 грн." до 31.03.2013 р.; встановити вартість активації додаткової послуги 0 грн. з ПДВ; надавати можливість абонентам фізичним особам придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарні місяці; надавати можливість абонентам юридичним особам та фізичним особам-підприємцям придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 18 або 24 календарні місяці.

Згідно наказу від 06.03.2013 р. № 474-ОД щодо внесення додатків до наказу № 104-ОД від 01.02.2023 р. про продовження маркетингових акцій "3G турбо WI-FI комплект Asus RT-13U", "3G турбо WI-FI комплект Asus RT-10U", "WI-FI комплект Asus RT-13U", "WI-FI комплект Asus RT-10U" та в наказ № 103-ОД від 01.02.2013 р. про продовження маркетингової акції "WI-FI комплект в автомобіль", в наказ № 306-ОД про продовження маркетингової акції "Модем Rev B за 99 грн.", встановлено спеціальну вартість з 06.03.2013 р. по 31.03.2013 р. на маршрутизатори Asus RT-13U, Asus RT-10U у розмірі 1 грн. з ПДВ при підключенні до тарифного плану "3GТурбо" із одноразовою активацією послуг; при придбанні модему Huawei EC306-2 за 798 грн. і при придбанні модему Huawei EC306-2 за 698 грн. з ПДВ у рамках акції "WI-FI комплект в автомобіль" з 06.03.2013 р. по 31.03.2013 р., встановити спеціальну вартість на маршрутизатор ASUS WL-330 у розмірі 1 грн. з ПДВ при підключенні до тарифних планів: "3старт", "3Gmapm 30", "3старт 60", "Вільний доступ+", "3G Турбо вільний доступ", "Турбо старт"; при придбанні модему Huawei EC176 за 598 грн. з ПДВ в рамках акції "WI-FI комплект в автомобіль" з 06.03.2013 р. по 31.03.2013 р., встановити спеціальну вартість на маршрутизатор ASUS WL-330 у розмірі 1 грн. з ПДВ при підключенні до тарифних планів: "3Старт", "3старт 30", "3старт 60", "Вільний доступ+"; при підключенні за умовами акції "Модем Rev B за 99 грн." з 06.03.2013 р. по 31.03.2013 р., встановити спеціальну вартість на абонентське обладнання Huawei EC306-2 при підключенні до тарифного плану "Турбо старт" - 499 грн. з ПДВ за умови підписання додаткової угоди строком на 6, 18 або 24 календарних місяці; при підключенні за умовами акції "3G WI-FI роутери від 399 грн." з 06.03.2013 р. по 31.03.2013 р. встановити спеціальну ціну на абонентське обладнання Huawei EC 5321u-1 при підключенні до тарифного плану "Турбо старт" - 799 грн. з ПДВ за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарних місяці.

Відповідно до наказу від 29.03.2013 р. № 650-ОД проведено маркетингову акцію "Смартфон від 399 грн. та 100 днів безлімітного інтернету" з 01.04.2013 р. по 31.05.2013 р., згідно якої при підключенні за умовами акції встановити спеціальну вартість на абонентське обладнання при підключенні до тарифних планів і додаткових послуг: 399 грн. з ПДВ; проводити активацію додаткової послуги "100 днів безлімітного інтернету" автоматично при підключенні в рамках маркетингової акції "Смартфон від 399 грн. і 100 днів безлімітного інтернету" до 31.05.2013 р.; встановити вартість активації додаткової послуги 0 грн. з ПДВ; при підключенні в рамках маркетингової акції "Смартфон від 399 грн. і 100 днів безлімітного інтернету" на всі комерційні тарифні плани (за винятком корпоративних тарифних планів) надавати можливість абонентам купувати абонентське обладнання за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарні місяці.

Згідно наказу від 30.05.2013 р. № 1020-ОД продовжено маркетингову акцію "3G Wі-fi роутери від 399 гривень" до 31.08.2013 р.; при підключенні за умовами акції встановити спеціальну вартість на абонентське обладнання при підключенні до тарифних планів і додаткових послуг: Huawei EC 5321u-1 - 399 грн. з ПДВ; проводити активацію додаткової послуги "100 днів безлімітного інтернету" автоматично при підключенні в рамках маркетингової акції "3G Wі-fi роутери від 399 гривень" до 31.08.2013 р.; встановити вартість активації додаткової послуги 0 грн. з ПДВ; надати можливість абонентам фізичним особам придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарні місяці; надати можливість абонентам юридичним особам та фізичним особам-підприємцям придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 18 або 24 календарних місяці.

Відповідно до наказу від 01.10.2013 р. № 219-ОД проведено маркетингову акцію "Мобільні WI-FI роутери від 99 гривень" з 01.10.2013 р. по 30.10.2013 р., згідно якої при підключенні за умовами акції встановити спеціальну вартість за абонентське обладнання при підключенні до тарифних планів і додаткових послуг - 99 грн. з ПДВ; проводити активацію додаткової послуги "100 днів безлімітного інтернету" автоматично при підключенні в рамках маркетингової акції "Мобільні WI-FI роутери від 99 гривень" до 30.10.2013 р.; встановити вартість активації додаткової послуги 0 грн. з ПДВ; надавати можливість абонентам фізичним особам придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарні місяці; надавати можливість абонентам юридичним особам та фізичним особам-підприємцям придбавати обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 18 або 24 календарні місяці.

Згідно наказу від 28.11.2013 р. № 2675-ОД проведено маркетингову акцію "Мобільні wi-fi роутери від 1 грн." з 01.12.2013 р. по 31.12.2013 р., відповідно до якої при підключенні за умовами акції встановити спеціальну вартість за абонентське обладнання при підключенні до тарифних планів і додаткових послуг - 1 грн. з ПДВ; проводити активацію додаткової послуги "100 днів безлімітного інтернету" автоматично при підключенні в рамках маркетингової акції "Мобільні Wі-Fі роутери від 1 гривень" до 31.12.2013 р.; встановити вартість активації додаткової послуги 0 грн. з ПДВ; надавати можливість абонентам фізичним особам придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарні місяці; надавати можливість абонентам юридичним особам та фізичним особам-підприємцям придбавати обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 18 або 24 календарні місяці.

Відповідно до наказу від 20.12.2013 р. № 2849-ОД проведено маркетингову акцію "Мобільні wi-fi роутери від 1 грн." з 01.01.2014 р. по 31.01.2014 р., згідно якої при підключенні за умовами акції встановити спеціальну вартість за абонентське обладнання при підключенні до тарифних планів і додаткових послуг - 1 грн. з ПДВ; проводити активацію додаткової послуги "100 днів безлімітного інтернету" автоматично при підключенні в рамках маркетингової акції "Мобільні WI-FI роутери від 1 гривень" до 31.01.2014 р.; встановити вартість активації додаткової послуги 0 грн. з ПДВ; надавати можливість абонентам фізичним особам придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарні місяці; надавати можливість абонентам юридичним особам та фізичним особам-підприємцям придбавати обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 18 або 24 календарні місяці.

Згідно наказу від 23.01.2014 р. № 104-ОД проведено маркетингову акцію "Телефон за 1 гривню - Теплодар" та введення тарифних планів "Місцевий бюджетний" та "Місцевий комерційний", відповідно до якої провести маркетингову акцію "Телефон за 1 гривню - Теплодар" з 23.01.2014 р. по 31.03.2014 р. включно для нових абонентів, що підключаються на голосові тарифні плани "Місцевий бюджетний" та "Місцевий комерційний" у місті Теплодар Одеської області; при підключенні за умовами акції встановити спеціальні ціни на абонентське обладнання: Alcatel OT 219C - 1 грн., Huawei FP 2255 - 200 грн.; надати можливість абонентам купувати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 24 календарні місяці.

Відповідно до наказу від 30.01.2014 р. № 126-ОД проведено маркетингову акцію "Модем Rev B від 1 гривні" з 01.02.2014 р. по 31.03.2014 р., згідно умов якої при підключенні по умовам акції встановити спеціальну вартість на абонентське обладнання від 1 гривні; надати можливість абонентам фізичним особам придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умов підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарні місяці; надати можливість абонентам юридичним особам та фізичним особам-підприємцям придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 18 або 24 календарні місяці.

Згідно наказу від 30.01.2014 р. № 128-ОД продовжено маркетингову акцію "Модем від 1 гривні" до 31.03.2014 р. (включно); надано можливість абонентам придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарні місяці; надано можливість абонентам юридичним особам та фізичним особам-підприємцям придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 18 або 24 календарні місяці.

Відповідно до наказу від 30.01.2014 р. № 135-ОД проведено маркетингову акцію "Мобільні wi-fi роутери від 1 грн." з 01.02.2014 р. по 28.02.2014 р., згідно якої при підключенні за умовами акції встановити спеціальну вартість за абонентське обладнання при підключенні до тарифних планів і додаткових послуг - 1 грн. з ПДВ; проводити активацію додаткової послуги "100 днів безлімітного інтернету" автоматично при підключенні в рамках маркетингової акції "Мобільні Wi-Fi роутери від 1 грн." до 28.02.2014 р.; встановити вартість активації додаткової послуги 0 грн. з ПДВ; надати можливість абонентам фізичним особам придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарні місяці; надати можливість абонентам юридичним особам та фізичним особам-підприємцям придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 18 або 24 календарні місяці.

Згідно наказу від 28.02.2014 р. № 349-ОД щодо внесення змін в наказ № 135-ОД про проведено маркетингових акцій "Мобільні wi-fi роутери від 1 грн." продовжено маркетингову акцію "Мобільні Wi-Fi роутери від 1 грн." з 04.03.2014 р. до 31.03.2014 р. (включно); при підключенні за умовами акції встановити спеціальну вартість за абонентське обладнання при підключенні до тарифних планів і додаткових послуг - 1 грн. з ПДВ; проводити активацію додаткової послуги "100 днів безлімітного інтернету" автоматично при підключенні в рамках маркетингової акції "Мобільні Wi-Fi роутери від 1 грн." до 30.03.2014 р.; встановити вартість активації додаткової послуги 0 грн. з ПДВ; надати можливість абонентам фізичним особам придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарні місяці; надати можливість абонентам юридичним особам та фізичним особам-підприємцям придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 18 або 24 календарні місяці.

Відповідно до наказу від 28.02.2014 р. № 351-ОД проведено маркетингову акцію "Телефон за 1 гривню" з 04.03.2014 р. по 31.03.2014 р., згідно якої при підключенні за умовами акції встановити спеціальну вартість за абонентське обладнання: Alcatel OT 219C - 1 грн., Huawei FP 2255 - 200 грн.; надати можливість абонентам купувати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 24 календарні місяці; при підключенні в рамках маркетингової акції "Смартфон від 1 грн. і 100 днів безлімітного інтернету" на всі комерційні тарифні плани (за винятком корпоративних тарифних планів) надати можливість абонентам купувати абонентське обладнання за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарних місяці.

Згідно наказу від 28.03.2014 р. № 550-ОД щодо внесення змін в наказ № 126-ОД від 30.01.2014 р. щодо продовження маркетингової акції "Модем Rev B від 1 гривні" продовжено маркетингову акцію "Модем Rev B від 1 гривні" до 30.04.2014 р. (включно); при підключенні по умовам акції встановити спеціальну вартість абонентського обладнання від 1 гривні; надати можливість абонентам придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарні місяці; надати можливість абонентам юридичним особам та фізичним особам-підприємцям придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 18 або 24 календарні місяці.

Відповідно до наказу від 28.03.2014 р. № 558-ОД проведено маркетингову акцію "Телефон за 1 гривню" з 01.04.2014 р. по 30.04.2014 р., при підключенні за умовами акції встановити спеціальну вартість за абонентське обладнання: Alcatel OT 219C - 1 грн., Huawei FP 2255 - 200 грн.; надати можливість абонентам купувати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 24 календарні місяці; при підключенні в рамках маркетингової акції "Смартфон від 1 грн. і 100 днів безлімітного інтернету" на всі комерційні тарифні плани (за винятком корпоративних тарифних планів) надати можливість абонентам купувати абонентське обладнання за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарних місяці.

Згідно наказу від 10.04.2014 р. № 718-ОД проведено маркетингову акцію "Мобільні wi-fi роутер ЕС5220 від 1 грн." з 10.04.2014 р. по 30.04.2014 р. (включно), згідно якої при підключенні за умовами акції встановити спеціальну вартість за абонентське обладнання при підключенні до тарифних планів і додаткових послуг - 1 грн. з ПДВ; проводити активацію додаткової послуги "100 днів безлімітного інтернету" автоматично при підключенні в рамках маркетингової акції "Мобільні Wi-Fi роутер ЕС5220 від 1 грн." до 30.04.2014 р.; встановити вартість активації додаткової послуги 0 грн. з ПДВ; надати можливість абонентам фізичним особам придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарні місяці; надати можливість абонентам юридичним особам та фізичним особам-підприємцям придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 18 або 24 календарні місяці.

Відповідно до наказу від 30.04.2014 р. № 809-ОД проведено маркетингову акцію "Телефон за 1 гривню" з 01.05.2014 р. по 31.05.2014 р., при підключенні за умовами акції встановити спеціальну вартість за абонентське обладнання: Alcatel OT S211C - 1 грн., Huawei FP 2255 - 200 грн., Alcatel OT 213C - 1 грн.,; надати можливість абонентам купувати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 24 календарні місяці; при підключенні в рамках маркетингової акції "Смартфон від 1 грн. і 100 днів безлімітного інтернету" на всі комерційні тарифні плани (за винятком корпоративних тарифних планів) надати можливість абонентам купувати абонентське обладнання за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарних місяці.

Згідно наказу від 30.04.2014 р. № 810-ОД щодо внесення змін в наказ № 548-ОД від 28.03.2014 р. щодо продовження маркетингової акції "Модем за 1 гривню" продовжено маркетингову акцію "Модем за 1 гривню" з 01.05.2014 р. по 31.05.2014 р. (включно); при підключенні по умовам акції встановити спеціальну вартість на абонентське обладнання від 1 гривні; надати можливість абонентам придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарні місяці; надати можливість абонентам юридичним особам та фізичним особам-підприємцям придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 18 або 24 календарні місяці.

Відповідно до наказу від 30.04.2014 р. № 811-ОД щодо внесення змін в наказ № 126-ОД від 30.01.2014 р. щодо продовження маркетингової акції "Модем Rev B від 1 гривні" продовжено маркетингову акцію "Модем Rev B від 1 гривні" до 31.05.2014 р. (включно); при підключенні по умовам акції встановити спеціальну вартість абонентського обладнання від 1 гривні; надати можливість абонентам придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарні місяці; надати можливість абонентам юридичним особам та фізичним особам-підприємцям придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 18 або 24 календарні місяці.

Згідно наказу від 27.05.2014 р. № 992-ОД щодо проведення маркетингової акції "3G модем за 1 грн." та "Модем Rev B від 1 гривні" до корпоративних планів. проведено маркетингову акцію "3G модем за 1 грн." та "Модем Rev B від 1 гривні" з 01.06.2014 р. по 30.06.2014 р. (включно); при підключенні по умовам акції встановити спеціальну вартість абонентського обладнання від 1 гривні; надати можливість абонентам придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 12, 18 або 24 календарні місяці; надати можливість абонентам юридичним особам та фізичним особам-підприємцям придбавати абонентське обладнання за акційною вартістю за умови підписання додаткової угоди строком на 18 або 24 календарні місяці.

З наказів про проведення маркетингових акцій вбачається, що в разі участі фізичних, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців в цих акціях, абонентам встановлювалася спеціальна вартість на обладнання (телефони, роутери, модеми, тощо), тобто значно нижча від вартості цього обладнання в разі їх придбання поза межами акції.

Реалізацію обладнання в рамках маркетингових акцій підтверджено долученими до справи реєстром видаткових накладних та видатковими накладними в кількості 95439 штук (а.с.151-229 т.47, т.48 - т.451).

Враховуючи дуже велику кількість видаткових накладних (95439 штук). з метою не допущення перевантаження судового рішення номерами видаткових накладних, суд вважає за можливе для прикладу навести зміст окремих видаткових накладних.

Так, наприклад, відповідно до видаткової накладної від 06.01.20114 р. № 000041981 (а.с.64 т.451) ТОВ "Інтернаціональні телекомунікації" реалізувало ОСОБА_2 безпровідний Wі-Fі роутер, модель ЕС5321u-1 в упаковці за 1 грн., що узгоджується з умовами маркетингової акції "Мобільні wi-fi роутери від 1 грн.", проведеної згідно наказу від 20.12.2013 р. № 2849-ОД.

Відповідно до видаткової накладної від 27.10.2023 р. № 00024146 (а.с.10 т.217) ТОВ "Інтернаціональні телекомунікації" реалізувало ОСОБА_3 термінал Alcatel OT-219С за 99 грн., що відповідає умовам акції "Мобільні Wі-Fі роутери від 99 гривень", проведеної згідно наказу від 01.10.2013 р. № 219-ОД.

Відповідно до видаткової накладної від 06.06.2014 р. № 000073854 (а.с.202 т.165) ТОВ "Інтернаціональні телекомунікації" реалізувало ОСОБА_4 безпроводний USB модем в фірмовій картонній упаковці, модель Huawei EC306-2 за 1 грн., що відповідає умовам акції "3G модем за 1 грн." та "Модем Rev B від 1 гривні", проведеної згідно наказу від 27.05.2014 р. № 992-ОД.

Відповідно до видаткової накладної від 06.12.2023 р. № 000033798 (а.с.81 т.309) ТОВ "Інтернаціональні телекомунікації" реалізувало ОСОБА_5 термінал Alcatel OT-219С за 1 грн., що відповідає умовам акції "Мобільні wi-fi роутери від 1 грн.", проведеної згідно наказу від 28.11.2013 р. № 2675-ОД.

Суд зауважує, що вартість реалізованих під час маркетингових акцій телефонів, роутерів, модемів, тощо є значно меншою від їх собівартості, у зв'язку з чим отримані за їх продаж через РРО кошти в будь-якому разі не свідчать про отримання доходу від їх реалізації, так як така діяльність фактично мала збитковий характер внаслідок реалізації обладнання за цінами, нижчими за собівартість цього обладнання.

Також суд звертає увагу на те, що спосіб визначення відповідачем бази оподаткування в розмірі 208626996 грн. виключно шляхом підрахунку загальної суми, що надійшла через РРО, зменшеної на вартість торгових патентів, не відповідає вимогам податкового законодавства, оскільки відповідно до п.149.1 ст.149 ПК України базою для цілей цього розділу визначається грошове вираження прибутку як об'єкта оподаткування, визначених згідно із статтею 134 цього Кодексу, у рахуванням положень статей 135-137 та 138-143 цього Кодексу, а об'єктом оподаткування податком на прибуток відповідно до норм пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135-137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138-143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу.

Таким чином, контролюючий орган зобов'язаний був при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток враховувати собівартість реалізованих товарів та витрати, пов'язані з означеною діяльністю.

Висновки суду в частині невірного визначення бази оподаткування податком на прибуток додатково підтверджується і висновком економічного експертного дослідження від 24.03.2026 р. № 0020/12/2015 Консалтингового центру "Експерт", складеного судовим експертом Хомутенко В.П. на замовлення представника ТОВ "Інтертелеком", в якому встановлено, що висновки ДПІ в акті перевірки від 10.11.2015 р. № 61/28-08-42/30109015/5 щодо заниження ТОВ "Інтертелеком" податку на прибуток від діяльності, що підлягає патентуванню, нормативно і документально не підтверджуються (а.с.32-68 т.1).

Вказаний висновок хоча і здійснений на підставі облікових бухгалтерських регістрів, як про це зазначив Верховний Суд у постанові від 27.08.2024 р., однак за змістом ч.3 ст.9 Закону № 996-ХІV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) в облікових регістрах систематизується інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах. Тобто, регістри бухгалтерського обліку формуються на підставі первинних документів, а тому суд вважає за можливе використати даний висновок для надання оцінки способу визначення контролюючим органом бази оподаткування податком на прибуток, а саме лише на підставі проведених коштів через РРО без зменшення об'єкта оподаткування на суми собівартості реалізованих товарів та витрат, пов'язаних з проведенням діяльності, що підлягає патентуванню.

Так, на підставі аналізу журналу проводок по балансовим рахункам 301 "Каса в національній валюті", 311 "Поточний рахунок", 681 "Розрахунки за авансами одержаними", 361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями", 701 "Дохід від реалізації готової продукції", 702 "Дохід від реалізації товарів", реєстрів первинних документів по господарським операціям з роздрібного продажу телекомунікаційного обладнання за готівкові кошти та банківськими платіжними картками із використанням РРО, експертом встановлено, що обсяг доходів від реалізації телекомунікаційного обладнання у роздрібній торгівлі із використанням РРО за перевіряємий період становить 41814677,48 грн., який, за вирахуванням сум ПДВ, перевищує встановлений перевіркою обсяг доходів (208626996 грн.) на 173781431,44 грн. (арк.26 висновку). Собівартість реалізованого телекомунікаційного обладнання та сума інших витрат, пов'язаних із діяльністю, що підлягає патентуванню, за результатами аналізу регістрів бухгалтерського обліку - журналу проводок по рахункам 901 "Собівартість реалізованої готової продукції", 902 "Собівартість реалізованих товарів", 943 "Собівартість реалізованих виробничих запасів", 92 "Адміністративні витрати", 93 "Витрати на збут", 94 "Інші витрати операційної діяльності", реєстрів первинних документів, податкових накладних по податку на прибуток за три квартали 2013 року, за 2013 рік, за 2014 рік, є значно вищою ніж дохід від цієї діяльності (61344298,59 грн.). У зв'язку з чим експертом встановлено, що за період з 01.07.2013 р. по 31.12.2014 р. від діяльності, яка підлягала патентуванню, мало від'ємне значення об'єкту оподаткування податком на прибуток, тобто від цієї діяльності мали місце збитки.

Отже, як вже зазначалося судом та підтверджено висновком експерта, наявність від'ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток від діяльності, що підлягає патентування, жодним чином не може збільшити дохід від такої діяльності.

Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акту правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення контролюючим органом конкретних підстав (фактичних і юридичних), а також переконливих, та зрозумілих мотивів його прийняття.

Натомість, встановлені судом обставини свідчать про недотримання контролюючим органом вимог щодо ясності, чіткості, доступності, зрозумілості та обґрунтованості щодо оскаржуваного рішення, оскільки, ані в акті перевірки, ані під час нового розгляду справи до суду не надано належних, достатніх доказів на підтвердження правомірності та обґрунтованості окреслених у акті перевірки висновків, та як наслідок винесення оскаржуваного податкового повідомлення рішення.

Водночас, не виконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії, призводить до його протиправності.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

З огляду на викладене, позовні вимоги ТОВ "Інтернаціональні телекомунікації" підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -

вирішив:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтернаціональні телекомунікації" (65007, м.Одеса, вул.Мала Арнаутська, буд.66, код ЄДРПОУ 30109015) до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (65058, м.Одеса, пр.Шевченка, буд.15/1, код ЄДРПОУ 44104032) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 01.12.2015 р. № 0000494200.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 21.01.2026 р.

Суддя О.І. Бездрабко