Рішення від 21.01.2026 по справі 380/3636/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2026 рокусправа № 380/3636/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування відомостей про заробітну плату за період роботи в районах Крайньої Півночі російської федерації з з 23.09.1985 до 01.01.1991, при призначенні (обчисленні розміру) пенсії за віком;

- зобов'язати відповідача здійснити з 29.07.2022 перерахунок розміру пенсії за віком та провести виплату такої пенсії з врахуванням відомостей, зазначених в архівних довідках №С-388 від 04.03.2021 за період з 23.09.1985 по 22.03.1988, видана відділом по справах архівів Адміністрацією Пуровського району Ямало-Ненецького автономного округу, № 14-4-01/109-2021/C від 12.04.2021 за період з 23.03.1988 до 01.01.1991, видана архівним сектором Адміністрації міста Губкинський Ямало-Ненецького автономного округу, з урахуванням проведених платежів.

Ухвалою від 27.02.2025 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час призначення позивачу пенсії відповідач не взяв уваги довідки про заробітну плату позивача, видані підприємствами російської федерації, у зв'язку із чим позивач звернулася до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії із урахуванням долучених до заяви довідок № С-388 від 04.03.2021 за період з 23.09.1985 до 22.03.1988, виданої відділом по справах архівів Адміністрацією Пуровського району Ямало-Ненецького автономного округу та № 14-4-01/109-2021/C від 12.04.2021 за період з 23.03.1988 до 01.01.1991, виданої архівним сектором Адміністрації міста Губкинський Ямало-Ненецького автономного округу.

Відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі доданих довідок, вказавши, що такі не підтверджені відповідними документами, а російська федерація припинила свою участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992. Також відповідач зазначив, що рішення суду від 22.04.2024 у справі № 380/27450/24 не містить зобов'язання пенсійного органу нарахувати позивачу пенсію з урахуванням довідок про заробітну плату.

Позивач вважає протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії на підставі поданих довідок, а тому звернулася до суду та просить позов задовольнити повністю.

07.03.2025 відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позову, зазначивши, що у зв'язку із виходом російської федерації з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності незалежних Держав, Угода від 13.03.1992 припинила дію з 19.06.2023 щодо взаємовідносин України з іншими державами-учасницями вказаної угоди. У зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України, що призвело до розірвання дипломатичних відносин з росією, прийнятим рішенням обидві сторони втратили можливість двосторонньої комунікації.

Таким чином, відповідач вказує, що документи за період роботи особи в російській федерації, починаючи з 01.01.1992 не беруться до уваги при обчисленні пенсії. Зазначає, що відповідно до запропонованого порядку дій до страхового стажу зараховуються періоди роботи (служби) на території РРФСР по 31.12.1991, а заробітна плата території України, (дохід), для обчислення пенсії, враховується за періоди страхового стажу, набутого на території України, на умовах, визначених частиною 1 статті 40 Закону № 1058-IV.

Міністерство соціальної політики України листом від 12.01.2023 № 411/0/2-23/54 підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо порядку дій. При призначенні пенсії Мінсоцполітики запропонувало заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії враховувати за періоди страхового стажу, набутого на території України, на умовах, визначених частиною першою статті 40 Закону № 1058-IV, а за період по 31.12.1991 - на умовах, визначених абзацом п'ятим частини першої статті 40 Закону № 1058-IV. Отже, з урахуванням викладених обставин, відповідач стверджує про відсутність підстав для урахування при проведені перерахунку пенсії позивача заробітної плати, отриманої на території російської федерації, а тому у задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Дослідивши подані сторонами документи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 у справі №380/27450/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 29.07.2022 (з моменту призначення пенсії) із зарахуванням періоду роботи в районах Крайньої Півночі з 23.09.1985 до 01.01.1991, у пільговому обчисленні із розрахунку один рік роботи за один рік шість місяців.

На виконання рішення суду від 22.04.2024 у справі № 380/27450/24 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, однак не врахував при перерахунку архівні довідки № С-388 від 04.03.2021 за період з 23.09.1985 до 22.03.1988, виданої відділом по справах архівів Адміністрацією Пуровського району Ямало-Ненецького автономного округу та № 14-4-01/109-2021/C від 12.04.2021 за період з 1988 по 1991 років, виданої архівним сектором Адміністрації міста Губкинський Ямало-Ненецького автономного округу, які містять відомості про заробітну плату позивача, яка виплачувалася позивачу за період з 23.09.1985 до 01.01.1991.

17.01.2025 позивач звернулася до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням довідок про розмір її заробітної плати за період з 23.09.1985 до 01.01.1991, які знаходяться в матеріалах пенсійної справи позивача.

03.02.2025 Головне управління ПФУ у Львівській області листом № 2464-1704/Б-52/8-1300/25 повідомило позивача, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі від 22.04.2024 у справі № 380/27450/24 позивачу зараховано періоди роботи в районах Крайньої Півночі з 23.09.1985 до 01.01.1991, у пільговому обчисленні із розрахунку один рік роботи за один рік шість місяців. Однак при обчисленні розміру пенсії відповідачем не враховано довідки (архівні довідки) про заробітну плату (дохід) позивача за вказаний період, оскільки, як зазначив відповідач, з 01.01.2023 російська федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, яка припинила свою дію для України з 19.06.2023. Оскільки страхові внески за вказані періоди роботи в районах Крайньої Півночі російської федерації за позивача роботодавцем не сплачено, підстави для врахування заробітної плати на підставі архівних довідок, виданих архівними установами російської федерації відсутні.

Вважаючи протиправною відмову у здійсненні перерахунку пенсії, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку доводам позивача про протиправність відмови відповідача, суд враховує таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV, який набрав чинності 01.01.2004 (далі - Закон № 1058-ІV).

За правилами ст. 4 Закону № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України та складається поряд з національним законодавством, із міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Статтею 8 Закону № 1058-IV визначене право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань здійснює міжнародне співробітництво, забезпечує виконання зобов'язань, узятих за міжнародними договорами України з питань, що належать до його компетенції (пп. 13 п. 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 23.07.2014 № 280).

Відповідно до статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Частиною 1 статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (у редакції, чинній станом на 31.10.2022) (далі - Угода від 13.03.1992) встановлено правила обчислення розміру пенсій.

Згідно із ст. 1, ст. 6 Угоди від 13.03.1992 пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. Призначення пенсії громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання. Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугою років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою. Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу. У разі, якщо в державах - учасницях Угоди запроваджена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.

Відповідно до статті 7 цієї Угоди питання пенсійного забезпечення регулюються Угодою від 13.03.1992 та двосторонніми угодами в цій галузі.

Угода від 13.03.1992 поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди (стаття 5).

При встановленні права на пенсію необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані в належному порядку на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР до 01.12.1991, приймаються на території держав-учасниць Співдружності без легалізації (стаття 11 Угоди від 13.03.1992), а Держави-учасниці Співдружності, у свою чергу, беруть на себе зобов'язання інформувати одна одну про діюче в їхніх державах пенсійне законодавство, наступні його зміни, а також вживати необхідних заходів щодо встановлення обставин, які мають вирішальне значення для визначення права на пенсію та її розміру (стаття 10 Угоди від 13.03.1992).

Частиною 2 статті 13 Угоди від 13.03.1992 встановлено, що пенсійні права громадян держав-учасниць Співдружності, які виникли відповідно до положень цієї Угоди, не втрачають своєї сили і в разі виходу із Угоди держави-учасниці, на території якої вони проживають.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 № 1328 передбачено вихід України з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

23.12.2022 набув чинності Закон України від 01.12.2022 № 2783-ІХ "Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року".

Отже, пенсійні права громадян України, що виникли відповідно до положень Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, після виходу України із цієї Угоди, тобто після 29 листопада 2022 року, не втратили своєї сили в розумінні ч. 2 ст. 13 цієї Угоди від 13.03.1992.

Рішенням Економічного Суду Співдружності Незалежних Держав від 26.03.2008 № 01-1/2-07 визначено, що норма пункту 3 статті 6 Угоди від 13.03.1992 встановлює правило, згідно з яким розмір пенсії визначається із заробітку (доходу) за періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу, і застосовується при первинному призначенні пенсії в державах-учасницях Угоди.

Трудовий стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при призначенні пенсії, що узгоджується із правовими висновками Верховного Суду, які викладені у постановах від 27.02.2018 у справі № 361/4899/17, від 12.06.2018 у справі №686/4988/15, від 31.10.2018 у справі № 459/955/15-а.

Отже, наведені положення зазначених вище Угод передбачають, що стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, враховується при встановленні права на пенсію і її обчисленні. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалася трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць проводиться за законодавством держави, на території якого вони проживають. При цьому, обчислення пенсій проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

Суд зауважує, що доводи відповідачів щодо неможливості урахування довідок про заробітну плату позивача за період роботи в російській федерації з огляду на прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 29.11.2022 № 1328 "Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення" та набранням чинності Законом України від 01.12.2022 № 2783-ІХ "Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року", суд вважає необґрунтованими, оскільки вказана постанова набрала чинності лише 02.12.2022, натомість у період роботи позивача вказана Угода була чинною та передбачала право на пенсію громадянам держав - учасниць Угоди з врахуванням трудового стажу, набутого на території будь-якої з цих держав. При цьому суд зазначає, що за наявності чинних, у період роботи позивача, положень Угоди, що передбачали відповідне право, позивач не може нести негативні наслідки у вигляді відмови у врахуванні заробітної плати спірного періоду роботи до обрахунку пенсії.Із наведених вище підстав суд також вважає необґрунтованою як підставу для відмови у зарахуванні позивачу заробітної плати ту обставину, що у червні 2022 року російська федерація денонсувала Угоду про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, відтак, з 01.01.2023 російська федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

Також суд враховує, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 у справі № 380/27450/24 зобов'язано Головне управління ПФУ у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 29.07.2022 (з моменту призначення пенсії) із зарахуванням періоду роботи в районах Крайньої Півночі з 23.09.1985 до 01.01.1991, у пільговому обчисленні із розрахунку один рік роботи за один рік шість місяців.

Однак, відповідачем не враховано заробітну плату позивача за періоди роботи в російській федерації з 23.09.1985 до 01.01.1991 в районах Крайньої Півночі, оскільки відсутні дані щодо сплати страхових внесків у цей період.

При цьому, архівні довідки № С-388 від 04.03.2021 за період з 23.09.1985 до 22.03.1988, виданої відділом по справах архівів Адміністрацією Пуровського району Ямало-Ненецького автономного округу та № 14-4-01/109-2021/C від 12.04.2021 за період з 1988 по 1991 років, виданої архівним сектором Адміністрації міста Губкинський Ямало-Ненецького автономного округу, містять відомості про заробітну плату позивача, яка виплачувалася позивачу за період з 23.09.1985 до 01.01.1991.

Як вбачається з вказаних довідок страхові внески за спірні періоди нараховувалися та сплачувалися у Пенсійний Фонд російської федерації у відповідності до законодавства.

Зміст вказаних довідок свідчить, що такі довідки видані на основі первинних документів (особових рахунків). Вказані довідки підписані відповідальними особами архівних установ, на них проставлені печатки таких установ. Також ці довідки містять адресу місцезнаходження підприємства, яке видало вказані довідки, відтак архівні довідки, які подавались позивачем із заявою про призначення пенсії та містяться у матеріалах пенсійної справи позивача не викликають обґрунтованого сумніву з приводу факту роботи у російській федерації, у тому числі в районах Крайньої Півночі.

Будь-яких посилань на невідповідність довідок № С-388 від 04.03.2021 за період з 23.09.1985 по 22.03.1988 та № 14-4-01/109-2021/C від 12.04.2021 за період з 23.03.1988 до 01.01.1991, чинному законодавству або їх недостовірності відповідач у відповіді від 03.02.2025 не навів.

Відтак, суд задовольняє позов в частині визнання протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивача з урахуванням відомостей, зазначених в архівних довідках № С-388 від 04.03.2021 за період з 23.09.1985 до 22.03.1988 та № 14-4-01/109-2021/C від 12.04.2021 за період з 23.03.1988 до 01.01.1991.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача вчинити дії зобов'язального характеру, суд враховує таке.

Позивач просить суд провести перерахунок та виплату позивачу пенсії з 29.07.2022, з урахуванням відомостей, зазначених в архівних довідках № С-388 від 04.03.2021 та № 14-4-01/109-2021/C від 12.04.2021, з урахуванням проведених платежів.

Так, суд встановив, що 17.01.2025 позивач звернулася до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати на підставі довідок про розмір її заробітної плати за період з 23.09.1985 до 01.01.1991.

Суд зауважує, що згідно зі ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи те, що позивач із заявою про перерахунок пенсії із урахуванням довідок №С-388 від 04.03.2021 та № 14-4-01/109-2021/C від 12.04.2021, звернулась 17.01.2025, то обов'язок пенсійного органу здійснити перерахунок та виплату пенсії виникає з 01.02.2025.

Відтак, з урахуванням викладеного вище, суд частково задовольняє позовні вимоги зобов'язального характеру шляхом зобов'язання відповідача здійснити з 17.01.2025 перерахунок та виплату позивачу пенсії, з урахуванням відомостей, зазначених в архівній довідці № С-388 від 04.03.2021 за період з 23.09.1985 до 22.03.1988, виданої відділом по справах архівів Адміністрацією Пуровського району Ямало-Ненецького автономного округу та в архівній довідці № 14-4-01/109-2021/C від 12.04.2021 за період з 23.03.1988 до 01.01.1991, виданої архівним сектором Адміністрації міста Губкинський Ямало-Ненецького автономного округу, з урахуванням проведених платежів.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї відмови у здійснення перерахунку пенсії позивача.

З огляду на викладене вище, суд частково задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ 13814885) щодо неврахування відомостей про заробітну плату ОСОБА_1 за період роботи в районах Крайньої Півночі російської федерації з 23.09.1985 до 01.01.1991.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01.02.2025 перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії, з урахуванням відомостей, зазначених в архівній довідці № С-388 від 04.03.2021 за період з 23.09.1985 до 22.03.1988, виданої відділом по справах архівів Адміністрацією Пуровського району Ямало-Ненецького автономного округу та архівній довідці № 14-4-01/109-2021/C від 12.04.2021 за період з 23.03.1988 до 01.01.1991, виданої архівним сектором Адміністрації міста Губкинський Ямало-Ненецького автономного округу, з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяКисильова Ольга Йосипівна