Справа № 944/6420/25
Провадження №3/944/160/26
20.01.2026 рокум.Яворів
Суддя Яворівського районного суду Львівської області Кондратьєва Н.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Яворівського РВП ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 173-2 КУпАП
Згідно із протоколом Серії ВАД № 454201 від 21.11.2025 ОСОБА_1 21 листопада 2025 року близько 22 години 45 хвилин, за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив відносно свого сина ОСОБА_2 домашнє насильство психологічного характеру, а саме: ображав, погрожував, виражався нецензурною лайкою, чим спричинив шкоду його психологічному здоров'ю.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому заперечив та пояснив, що ОСОБА_2 є його сином і страждає на психічне захворювання. 21.11.2025 ОСОБА_3 був виписаний з психіатричної лікарні після лікування і його інший син - ОСОБА_4 привіз ОСОБА_5 додому. ОСОБА_3 фактично відразу після приїзду розпочав конфлікт, почав звинувачувати його у тому, що помістив його до психлікарні, що вони (батько, брат та невістка зговорюються проти нього і роблять якісь незрозумілі речі), почав його бити. На крики прибіг син ОСОБА_6 , почав відтягувати брата, при цьому ОСОБА_5 бив і його. Не могли втихомирити ОСОБА_7 , він був дуже агресивний тому викликали поліцію і швидку медичну допомогу. В подальшому ОСОБА_5 госпіталізували. З ним конфлікту ніхто не вчиняв, він з сином ОСОБА_6 викликали поліцію самі, не розуміє чому склали на нього адміністративний протокол, оскільки його син ОСОБА_5 є психічно нездоровим і систематично агресивно себе поводить, його ж в сім'ї ніхто не чіпає, однак коли він поводить себе небезпечно, змушені викликати поліцію та швидку допомогу.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_8 пояснив, що, особа яка притягається до адміністративної відповідальності є його батьком, а потерпілий братом. 21.11.2025 їхав зі ОСОБА_9 з роботи, брат ОСОБА_5 попросив забрати його з лікарні, він його ввечері забрав і вони поїхали додому, цілу дорогу брат в машині мовчав, а будучи вдома за деякий час він почув крики, прибіг і побачив, що брат б'є батька, він ледве відпихнув його від батька, побачив, що ОСОБА_5 агресивний і викликав поліцію, потім викликав швидку і доставили ОСОБА_5 на лікування. З ОСОБА_5 ніхто не конфліктує і не чинить над ним насильство, навпаки, коли в нього загострення, він стає небезпечним і агресивним.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_10 пояснила, що, особа яка притягається до адміністративної відповідальності є її свекром, 21.11.2025 вона зайшла до хати і побачила, що ОСОБА_5 бив батька, також хотів вдарити свого брата - її чоловіка ОСОБА_6 , і намагався копнути її, звинувачував в якихось незрозуміних речах, кричав нісенітниці, батько з чоловіком тримали його, вона пішла до себе в кімнату, щоб її дитина не налякалася. Потім приїхала поліція і швидка, ОСОБА_5 забрали в лікарню. Конфлікт вчинив ОСОБА_3 , його ніхто не ображав і не рухав.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, згідно зі ст.245 КУпАП, є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи з дотриманням процесуальної форми її розгляду.
Згідно ст. 280 цього Кодексу орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтями 251 та 252 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Дії ОСОБА_1 за вказаним фактом кваліфіковані за ч. 1 ст.173-2 КУпАП, якою передбачено адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 до суду надано протокол про адміністративне правопорушення Серії ВАД № 454201 від 21.11.2025, форму оцінки ризиків, терміновий заборонний припис стосовно кривдника та рапорт старшого лейтенанта поліції Яворівського РВП ГУНП від 21.11.2025.
Відповідно до інформації, викладеної в рапорті від 21.11.2025, повідомлення про вчинення домашнього насильства ОСОБА_2 поступило від ОСОБА_1 , однак в ході опитування усіх учасників та присутніх, поліцейським було встановлено, що факт домашнього насильства вчинив саме заявник.
Однак доказів на підтвердження зазначених обставин суду не надано, жодних письмових пояснень чи заяв до протоколу не долучено, натомість у судовому засіданні ОСОБА_1 та свідки ОСОБА_8 , ОСОБА_10 пояснили суду обставини події та зазначили, що стосовно ОСОБА_2 ніхто не чинив жодного насильства, а конфлікт вчинив саме він.
Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Наявні в матеріалах справи докази, не дають підстав поза розумним сумнівом дійти висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Таким чином, враховуючи вище зазначені обставини, провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 9, 247, 284 КУпАП, суддя
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ч. 1 ст.172-2 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не буде подано, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Кондратьєва Н.А.