Постанова від 20.01.2026 по справі 282/1142/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 282/1142/25

Головуючий у 1-й інстанції: Вальчук В.В.

Суддя-доповідач: Смілянець Е. С.

20 січня 2026 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Смілянця Е. С.

суддів: Полотнянка Ю.П. Драчук Т. О.

за участю:

секретаря судового засідання: Смілянця Е. С.,

представника позивача: Кравчука В.І.,

представника відповідача: Дідик С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Любарського районного суду Житомирської області від 25 вересня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

позивач, ОСОБА_1 , звернулася в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, що винесена 20.08.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 , її притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 34000,00 грн.

Любарський районний суд Житомирської області рішенням від 25.09.2025 позов задовольнив. Постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 20 серпня 2025 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 34000 грн. - скасував, а провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу правопорушення.

Судове рішення мотивоване тим, що за відсутності відзиву відповідача по позовну заяву, а також приймаючи до уваги, що вчинення позивачем адміністративного правопорушення не підтверджується достатніми доказами, відповідачем не доведено правомірність винесення постанови відносно позивача, відтак суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог про скасування постанови та достатність підстав для їх задоволення із закриттям справи про адміністративне правопорушення

Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що відповідальною особою за ведення військового обліку в Любарській селищній раді, тобто посадовою особою Любарської селищної ради, не включено ОСОБА_3 в списки персонального військового обліку, військовозобов'язаних (резервістів), чим порушено вимоги п.34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, скоєно тим самим адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначає, що судом першої інстанції розгляд справи проведено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, повно та всебічно досліджено наявні у справі докази та надано їм належну оцінку, а зроблені висновки у справі є правильними і законними.

В судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги відповідача та просив суд залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 20 серпня 2025 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 полковник ОСОБА_2 ухвалив постанову про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення в розмірі 34000,00 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 210-1 КУпАП.

Як слідує зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, підставою для винесення оскаржуваної постанови є протокол про адміністративне правопорушення №4/403 від 29.07.2025, згідно якого позивачкою ОСОБА_1 - відповідальною особою за ведення військового обліку в Любарській селищній раді, тобто посадовою особою Любарської селищної ради, не включено ОСОБА_3 в списки персонального військового обліку, військовозобов'язаних (резервістів), чим порушено вимоги п.34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно розпорядження селищного голови Любарської селищної ради №10-К від 27.11.2017 року «Про прийняття на посаду діловодів», ОСОБА_3 прийнято на посаду діловода Великоволицького старостинського округу (а.с.18). В подальшому, розпорядженням селищного голови №22-К від 01.02.2021, останню призначено на посаду адміністратора ЦНАП Любарської селищної ради (а.с.19).

Розпорядженням селищного голови №8-к від 18.01.2019, обов'язки з ведення військового обліку покладено на провідного спеціаліста відділу юридичної та кадрової роботи Любарської селищної ради Сідову М.О. (а.с.22).

В судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1 обіймає посаду головного спеціаліста відділу юридичної та кадрової роботи Любарської селищної ради та відповідно до п.2.16 посадової інструкції, затвердженої розпорядженням селищного голови №116 від 23.06.2021, на неї покладено обов'язок здійснювати обов'язки з ведення військового обліку працівників Любарської селищної ради відділів не наділених статусом юридичної особи та керівників відділі апарату наділених статусом юридичної особи (а.с.24, 25).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Так, згідно з ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

05 січня 2023 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України №1487 (далі - Порядок №1487) від 30 грудня 2022р., якою затверджено «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Згідно абзацу першого п.34 цього Порядку, з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявність військово-облікового документа.

Отже, обов'язок перевіряти наявність військово-облікового документа призовників, військовозобов'язаних та резервістів під час прийняття на роботу (навчання) у Любарської селищної ради виник з 05 січня 2023 року.

За змістом п. 33 Порядку № 1487 персональний військовий облік в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях ведеться за списками персонального військового обліку (додаток 5).

Пунктом 37 Порядку № 1487 передбачено, що списки формуються у справу та зберігаються разом із копіями військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 40 Порядку № 1487 встановлено, що щороку до 25 січня (станом на 1 січня) списки персонального військового обліку та відомості оперативного обліку підписуються керівником державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, а також особою, відповідальною за ведення військового обліку, та реєструються в установленому порядку в службі діловодства таких органів, підприємств, установ, організацій.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та розвідувальних органів України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами (підрозділами) Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, розвідувальними органами України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування.

За змістом статті 42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» керівники, інші посадові особи органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ, організацій та закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності та громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, підготовки громадян України до військової служби, взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби, проходження служби у військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, прибуття за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Частиною другою статті 26 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом.

Пунктом 87 Порядку № 1487 передбачено, що посадові особи державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, несуть відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно ст.251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків та показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.

Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

За ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Таким чином, висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, а саме правопорушення (у випадку його вчинення), повинне бути належним чином зафіксоване.

Як встановлено судом першої інстанції, розпорядження селищного голови Любарської селищної ради №10-К від 27.11.2017 року «Про прийняття на посаду діловодів», ОСОБА_3 прийнято на посаду діловода Великоволицького старостинського округу та в подальшому, розпорядженням селищного голови №22-К від 01.02.2021, останню призначено на посаду адміністратора ЦНАП Любарської селищної ради, тобто її прийнято на роботу до 05 січня 2023 року.

Також встановлено, що на момент працевлаштування ОСОБА_3 до Любарської селищної ради, обов'язок ведення військового обліку здійснювала інша посадова особа вказаної державної установи.

Із копії військово-облікового документа (Резерв+) слідує, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з 13.04.2022 року перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 як військовозобов'язана. Останнє уточнення даних 02.07.2024 (а.с.28)

При цьому, судом першої інстанції не враховано, що обов'язки з ведення військового обліку працівників апарату Любарської селищної ради відділів не наділених статусом юридичної особи та керівників відділів апарату наділених статусом юридичної особи покладено на головного спеціаліста відділу юридичної та кадрової роботи Любарської селищної ради, посаду якого обіймає ОСОБА_1 .

У ході перевірки були перевірені питання, передбачені пунктом 3 Додатку 31 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487) та зазначені у Плані перевірки стану ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних, резервістів та бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та у воєнний час у Любарській селищній раді, затвердженому начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 29.07.2025.

За результатами перевірки було встановлено, що на посаді діловода Любарської селищної ради працює ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка відповідно до особової картки (форма П-2ДС) у 1993 році закінчила навчання у Житомирському медичному училищі за спеціальністю сестринська справа та здобула кваліфікацію «медична сестра» та відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перебуває на обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_2 з 15.11.1994.

Разом з тим, будучи військовозобов'язаною, ОСОБА_3 у списках персонального військового обліку військовозобов'язаних (резервістів) з числа жінок Любарської селищної ради станом на 29.07.2025 (додаток 5 до Порядку № 1487) не значиться, що свідчить про те, що персональний військовий облік на неї у Любарській селищній раді не ведеться. Копія військово-облікового документа ОСОБА_3 , а саме військового квитка серії НОМЕР_1 , виданого 15.11.1994 ІНФОРМАЦІЯ_4 , у справах Любарської селищної ради на момент проведення перевірки була відсутня.

У поясненнях до протоколу ОСОБА_1 зазначила, що вона працює головним спеціалістом відділу юридичної та кадрової роботи Любарської селищної ради. ОСОБА_3 не була включена до списку персонального військового обліку військовозобов'язаних (резервістів) з числа жінок так, як при оновленні даних вона не надала відомості та облікові дані.

Розгляд справи про адміністративне правопорушення проведено за участю ОСОБА_1 , яка підтримала свої пояснення, наведені у протоколі, та письмові пояснення від 31.07.2025, які наявні у матеріалах справи, але не були підписані останньою. Крім того, ОСОБА_1 зазначила, що ОСОБА_3 лише 31.07.2025, після проведення перевірки, на її ( ОСОБА_1 ) вимогу надала військово-обліковий документ. Просила закрити провадження у справі з підстав закінчення строків давності та відсутності в її діях події та складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, судом першої інстанції не враховано, що ОСОБА_1 , будучи посадовою особою Любарської селищної ради, яка відповідає за ведення військового обліку, у період дії особливого періоду, допустивши зазначені вище порушення, які у свою чергу є порушенням законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме абз. 8 п. 34 Порядку № 1487, вчинила в особливий період адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Винуватість ОСОБА_1 у порушенні наведеного законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме: абз. 8 п. 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, яке виразилось у незабезпеченні повноти та достовірності облікових даних, що вносяться до списків персонального військового обліку, - підтверджується протоколом № 4/403 від 29.07.2025 про адміністративне правопорушення; Планом перевірки стану військового обліку, затвердженим 29.07.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ; посадовою інструкцією головного спеціаліста відділу юридичної та кадрової роботи Любарської селищної ради, затвердженою розпорядженням селищного голови Любарської селищної ради від 23.06.2021 № 116, яка була доведена особисто під підпис ОСОБА_1 ; списком персонального військового обліку військовозобов'язаних (резервістів) з числа жінок Любарської селищної ради станом на 29.07.2025; особовою карткою ОСОБА_3 (форма П-2ДС); відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо військовозобов'язаної ОСОБА_3 ; копією військового квитка серії НОМЕР_1 , виданого 15.11.1994 ІНФОРМАЦІЯ_4 на ім'я ОСОБА_3 .

Під час розгляду справи також було досліджено Акт перевірки стану військового обліку призовників і військовозобов'язаних у Любарській селищній раді від 11.08.2025, який також підтверджує виявлені порушення.

При цьому пояснення ОСОБА_1 про те, що ОСОБА_3 не повідомляла Любарську селищну раду, що вона є військовозобов'язаною, спростовується відомостями особової картки останньої за формою П-2ДС.

З наведеного, слідує, що ОСОБА_1 мала б сформувати до 25 січня 2025 року (станом на 1 січня) списки персонального військового обліку та відомості оперативного обліку, підписавши їх, як відповідальна за ведення військового обліку, та у керівника, після чого зареєструвати в установленому порядку в службі діловодства та забезпечити зберігання їх разом із копіями військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів (відповідно до п. 37, 40 Порядку).

Враховуючи наведене вище, колегія суддів вважає необгрунтованими аргументи позивача, що дане вчинене порушення не стосується її, оскільки військовозобов'язана ОСОБА_3 була прийнята на роботу до того як позивачка ОСОБА_1 стала відповідальною за ведення військового обліку в Любарській сільській раді.

Крім того, варто зазначити, що Порядок № 1487, яким встановлено зазначені обов'язки ведення персонального військового обліку в установі, було затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 р., тому перекладання вини на іншу особу, яка вела військових облік до неї, є недоцільним.

Також, з набранням чинності нового Порядку, ОСОБА_1 , як відповідальна за ведення військового обліку в Любарській сільській раді зобов'язана була привести облік в установі відповідно до вимог нового Порядку.

З огляду на зазначене, доводи позивача, що дане порушення є триваючим і триває з 2017 року є помилковими, оскільки відповідач не має доступу до справ, що зберігаються в сільській раді.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова про адміністративне правопорушення відносно позивача складена у відповідності до вимог статті 283 КУпАП, в основу оскаржуваної постанови покладено докази, які наявні в матеріалах справи та які досліджувались під час прийняття рішення, а також враховуючи наявність в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 2101 КУпАП, постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності є обґрунтованою та законною.

Відповідно до вимог ч. 1 та 2 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається, крім іншого, неправильне тлумачення закону.

З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому, керуючись статтею 315 КАС України, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити повністю.

Рішення Любарського районного суду Житомирської області від 25 вересня 2025 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Смілянець Е. С.

Судді Полотнянко Ю.П. Драчук Т. О.