21 січня 2026 р.Справа № 480/5876/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Чалого І.С.,
Суддів: Ральченка І.М. , Катунова В.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 по справі № 480/5876/25
за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю
до Сумського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Сумиоблагроліс"
про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
Позивач, Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просив:
стягнути з ОКАП "СУМИОБЛАГРОЛІС" на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу створення робочого місця для працевлаштування особи з інвалідністю за 2024 рік у розмірі 276644,98 грн;
стягнути з ОКАП "СУМИОБЛАГРОЛІС" на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю пеню за порушення термінів сплати адміністративно- господарських санкцій у розмірі 7054,32 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач не вжив заходів щодо створення робочих місць та працевлаштування осіб з інвалідністю, а отже обов'язок по виконанню нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідачем не виконано, що є порушенням статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", у зв'язку з чим до відповідача застосовані адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця для осіб з інвалідністю, а також накладено пеню за прострочення сплати адміністративно-господарських санкцій
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 по справі № 480/5876/25 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що відповідач не виконав норматив у працевлаштуванні 1 особи з інвалідністю, для якої це місце роботи є основним. Адміністративно-господарські санкції за невиконання такого нормативу у встановлений строк самостійно не сплатив. При цьому протягом 2024 року заходи по створенню робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю ним не вживалися: зокрема, до відповідного центру зайнятості щомісячні звіти про наявність вакансій для осіб з інвалідністю не подавалися (відповідь Сумської філії Сумського обласного центру зайнятості від 24.10.2025 на запити від 14.10.2025 та 04.11.2025.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому наполягає на законності рішення суду першої інстанції, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Крім того, 06.12.2025 (зареєстровано судом 08.12.2025) від відповідача у справі до суду надійшли додаткові письмові пояснення (доповнення до відзиву на апеляційну скаргу), в яких заявник вказує про те, що Протягом 2024 року на підприємстві було створено робоче місце для працевлаштування особи з інвалідністю, та на нього працевлаштовано особу з інвалідністю. Вказує, що протягом всього 2024 року у відповідача працював провідний інженер з охорони та захисту лісу відділу лісового господарства Яценко Сергій Володимирович (наказ додається), який має другу групу інвалідності, що підтверджується Висновком медико-соціальних експертиз комісій про умови і характер праці інвалідів від 14.09.2023 (додається) та пенсійним посвідченням від 23.10.2023 № 2755109110 (додається). Стосовно питання чому дані документи не надані раніше повідомив, що працівник з інвалідністю ОСОБА_1 листом від 05.12.2025 (додається) надав підтверджуючі документи до матеріалів справи. До цього часу, з міркувань конфіденційності ОСОБА_1 дані підтверджуючі документи Відповідачу не надавалися. На підставі цього вважає, що відповідачем не допускалося, і в нього весь 2024 рік працювала особа з інвалідністю.
Перевіривши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Закону № 875-XII передбачено обов'язковий для підприємств, установ та організацій норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, порядок його розрахунку, контроль за виконанням, відповідальність за його недотримання та процедуру інформування і перевірки.
Так, для забезпечення виконання цих зобов'язань установлюється норматив робочих місць для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників за рік, а для підприємств, де працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця (частина перша статті 19 Закону № 875-XII).
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Виконанням нормативу робочих місць вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним (частина четверта статті 19 Закону № 875-XII).
Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування складається з реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб (частина друга статті 16 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; далі - Закон № 2464-VI).
Реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону (абзац 1 частини першої статті 20 Закону № 2464-VI).
Закон № 2464-VI встановлює обов'язки платників єдиного внеску (роботодавця), зокрема подання звітності (стаття 6); визначає порядок нарахування та сплати єдиного внеску, що передбачає подання відповідної звітності (стаття 7).
Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України (абзац 3 частини першої статті 20 Закону № 2464-VI), в якому обліковує дані про застрахованих осіб, сплату єдиного внеску та інших цілей соціального страхування (частини друга та третя статті 20 Закону № 2464-VI).
Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затверджене Постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1 (далі - Положення № 10-1), визначає, що:
- Реєстр застрахованих осіб забезпечує накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (абзац 3 пункту 5 Розділу I «Загальні положення»);
- відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі, зокрема, звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України (пункт 3 Розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них»).
Положення про централізований банк даних з проблем інвалідності, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 року № 121, у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 07 квітня 2023 року № 307, що застосовується з 10 березня 2023 року, передбачає, що до центрального банку даних з проблем інвалідності вносяться, зокрема, відомості про створення роботодавцями робочих місць для осіб з інвалідністю, зайнятість та працевлаштування таких осіб, відомості, необхідні для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавцями відповідно до нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, встановленого частиною першою статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".
Пункт 2 Порядку обміну інформацією з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10 вересня 2021 року № 26-1, визначає щомісячне (не пізніше ніж до 28 числа місяця, наступного за звітним) надання Пенсійним фондом України інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про кількість працевлаштованих осіб з інвалідністю страхувальниками, в яких кількість працюючих перевищує 8 осіб, Міністерству соціальної політики України для внесення до Централізованого банку даних з проблем інвалідності.
Пунктами 4 та 6 Розділу V. «Надання та формування інформації з Реєстру застрахованих осіб» Положення № 10-1 визначається, що інформація з Реєстру застрахованих осіб містить актуальні на дату та час її формування відомості, що обробляються в Реєстрі, або відомості про відсутність інформації за визначеними параметрами пошуку; містить індивідуальні відомості про застраховану особу - згідно з додатками 3-5 до цього Положення.
Починаючи з 06 листопада 2022 року, Фонд не проводить власних розрахунків, а покладається на дані автоматизованого аналізу Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності, які формуються до 10 березня відповідного року зі звітності роботодавця, Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю лише виявляє роботодавців-порушників нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю та накладає адміністративно-господарські санкції відповідно до формули обрахунку, передбаченої статтею 20 Закону № 875-XII.
Згідно зі статтею 6 Закону № 2464-VI, роботодавець (платник єдиного внеску) зобов'язаний подавати достовірну звітність до Пенсійного фонду України, яка включає відомості про працівників, у тому числі осіб з інвалідністю.
За приписами пункту 4 частини третьої статті 50 Закону України від 05.07.2012 № 5067-VI «Про зайнятість населення» (далі - Закон № 5067-VI) роботодавці зобов'язані: своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).
На реалізацію цієї норми наказом Міністерства соціальної політики України № 316 від 31.05.2013 затверджено Порядок подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» (у редакції, на момент виникнення спірних правовідносин (втратив чинність 07.07.2022). З 07.07.2022 Порядок подання форми звітності затверджено відповідно наказом Міністерства економіки України від 12.04.2022 № 827-22.
Відповідно до цих правових актів на роботодавців покладено обов'язок подавати до відповідного центру зайнятості звітність форми № 3-ПН лише за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через 3 робочі дні з дати відкриття вакансії.
Водночас періодичності подачі звітності за формою № 3-ПН законодавством не встановлено, а передбачено, що така звітність подається не пізніше 3 робочих днів з дати відкриття вакансії, тобто передбачено одноразове інформування про кожну вакансію.
Тому, якщо роботодавець одноразово подав звітність форми № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» у строк не пізніше 3 робочих днів з дати відкриття вакансії, він виконав обов'язок своєчасно та в повному обсязі у встановленому порядку подати інформацію про попит на робочу силу (вакансії).
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач двічі звертався Сумської філії Сумського обласного центру зайнятості із запитами про надання інформації, а саме:
1) чи зверталося вищезазначене підприємство в міський центр зайнятості зі звітністю про попит на робочу силу (вакансії) (Форми № 3ПН) для направлення на їх підприємство осіб, які мають статус особи з інвалідністю у 2024 році;
2) якщо надходили звіти за Ф № 3-ПН, з зазначенням вакантних посад для працевлаштування осіб з інвалідністю, то просимо надати копії таких звітів;
3) якщо протягом 2024 року на підприємство були направлені особи інвалідністю, просимо вказати: кількість таких осіб (ПІБ, групу інвалідності, дату направлення на працевлаштування, копію корінця направлення на роботу, результати працевлаштування).
Листом Сумської філії Сумського обласного центру зайнятості від 24.10.2025 № 16.4/1497/32-25 позивача повідомлено про те, що Сумське обласне комунальне агролісогосподарське підприємств «Сумиагроліс» (40030, Сумська область, м. Суми, вул. Шишкарівська, код 31066784) протягом 2024 року не зверталось до Сумської філії Сумського обласного центру зайнятості з офіційними заявками (форма № 3-П «Інформація про попит на робочу силу» (вакансії)) про направлення на підприємство для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Однак, матеріали справи не містять доказів, які підтверджують створення Сумським ОКАП "Сумиоблагроліс" робочих місць для осіб з інвалідністю (наявність вакансій), подання/неподання звітів за формою № 3-ПН до 2024 року, а саме після дати встановлення ОСОБА_1 інвалідності (14.09.2023).
Відповідно до положень ч. 4 ст. 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з ч. 9 ст. 79 КАС України копії доказів, що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи.
За змістом ст. 80 КАС України суд може витребувати докази з власної ініціативи.
Керуючись ст. ст. ст. 9, ч. 2 ст. 311, ч. 2 ст. 321 КАС України, суд, -
Витребувати у Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю
- інформацію про те, чи подавався Сумським обласним комунальним агролісогосподарським підприємством "Сумиоблагроліс" (ЄДРПОУ 31066784) звіт форми № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» у 2023 році;
- засвідчену належним чином копію звіту форми № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», що подавалися Сумським обласним комунальним агролісогосподарським підприємством "Сумиоблагроліс" (ЄДРПОУ 31066784) у 2023 році (якщо такий подавався);
- інформацію про те, чи подавався Сумським обласним комунальним агролісогосподарським підприємством "Сумиоблагроліс" (ЄДРПОУ 31066784) звітність до Пенсійного фонду України, яка включає відомості про працівників, у тому числі осіб з інвалідністю.
Запропонувати Сумському обласному комунальну агролісогосподарському підприємству "Сумиоблагроліс" надати до суду
- інформацію про те, чи подавався Сумським обласним комунальним агролісогосподарським підприємством "Сумиоблагроліс" (ЄДРПОУ 31066784) звіт форми № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» у 2023 році;
- засвідчену належним чином копію звіту форми № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», що подавалися Сумським обласним комунальним агролісогосподарським підприємством "Сумиоблагроліс" (ЄДРПОУ 31066784) у 2023 році (якщо такий подавався).
- інформацію про те, чи подавався Сумським обласним комунальним агролісогосподарським підприємством "Сумиоблагроліс" (ЄДРПОУ 31066784) звітність до Пенсійного фонду України, яка включає відомості про працівників, у тому числі осіб з інвалідністю.
Встановити сторонам строк для виконання ухвали суду протягом 10 днів від дати отримання копії цієї ухвали.
У разі неможливості подання копій документів, які витребує суд, або подання у встановлені строки, - повідомити про це суд із зазначенням причин протягом 10 днів від дати отримання копії цієї ухвали.
Попередити, що відповідно до ч. 8 ст. 80 КАС України, у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Ухвала набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Чалий І.С.
Судді(підпис) (підпис) Ральченко І.М. Катунов В.В.