Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
21 січня 2026 р. №520/28008/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонько А.В., розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , , ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ) до Виконавчого комітет Пролісненської селищної ради Чугуївського району Харківської області (вул. Свободи, буд. 1, с-ще Пролісне, Чугуївський р-н, Харківська обл., 63544, код ЄДРПОУ 41060710) про визнання протиправними та скасування рішення, акту, зобов'язання вчинити певні дії
До Харківського окружного адміністративного суду звернулись позивачі, ОСОБА_1 ОСОБА_2 , з адміністративним позовом, в якому просять суд:
1. Визнання протиправним і скасувати рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти Украйни Виконавчого комітету Пролісненської селищної ради Чугуївського району Харківської області №121 від 25 липня 2025 року про відмову у надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за заявою №ЗВ-26.06.2025-211385 від 26.06.2025 року та Рішення Виконавчого комітету Пролісненської селищної ради Чугуївського району Харківської області №121 від 25 липня 2025 року про відмову у надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за заявою № ЗВ-26.06.2025-211385 від 26.06.2025 року.
2. Визнання протиправним і скасувати Акт № II-1323/1 комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 26.09.2024 року.
3. Зобов'язати виконавчий комітет Пролісненської селищної ради Чугуївського району Харківської області (код ЄДРПОУ: 41060710) здійснити виплату компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за заявою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) від 26.06.2025 року про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у травні 2022 року внаслідок обстрілів в будинку АДРЕСА_4 , яка належить ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 . Однак, рішенням Виконавчого комітету Пролісненської селищної ради Чугуївського району Харківської області №121 від 25 липня 2025 року про відмову у надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за заявою № ЗВ-26.06.2025-211385 від 26.06.2025 року.
Позивачі вважають вказане рішення протиправним та таким, що прийнято без урахування всіх обставин, а тому звернулись до суду з позовом.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2025 у вказаній адміністративній справі відкрито спрощене провадження.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу на поштову адресу та отримана останнім, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником Виконавчого комітет Пролісненської селищної ради Чугуївського району Харківської області через канцелярію суду було подано відзив на позовну заяву, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує з підстав його необґрунтованості та недоведеності. Зазначає, що комiсiя дiяла виключно в межах cвoїx повноважень, рiшення базується на фактичних даних та не має ознак протиправностi.
Згідно з ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Судом встановлено, що 26.06.2025 року ОСОБА_1 була подана заява №ЗВ-26.06.2025-211385 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
25 липня 2025 року комісією з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти Украйни Виконавчого комітету Пролісненської селищної ради нарешті було винесено Рішення №121 про відмову у надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за заявою № ЗВ-26.06.2025-211385 від 26.06.2025 року.
Підставою для відмови в оскаржуваному рішенні вказано, що метою розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 № ЗВ-26.06.2025-211385 від 26.06.2025 Комісією на виконання вимог статті 6 Закону було:
- встановлено право власності заявника на знищений об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_4 , яке автоматично перевірено програмними засобами Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень під час подання заяви;
- встановлено відсутність пріоритетного права на отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, визначеного відповідно до статті 9 Закону;
- розглянуто Акт № II-1323/1 від 26.09.2024 комісійного обстеження, відповідно до якого об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_4 пошкоджено до набрання чинності Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженимЗаконом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні».
- комісією у присутності заявника ОСОБА_1 здійснено фотофіксацію пошкоджень об'єкта нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_4 , що свідчить про характер пошкоджень цього об'єкта.
- встановлено, що об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_4 перебуває у спільній частковій власності чотирьох отримувачів компенсації, що доєдналися до заяви № ЗВ-26.06.2025-211385 від 26.06.2025: ОСОБА_1 - 1/4 частки, ОСОБА_2 - 1/4 частки, ОСОБА_3 - 1/4 частки, ОСОБА_3 - 1/4 частки;
- встановлено, що за заявою № ЗВ-08.06.2024-111219 від 08.06.2024 рішенням комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України при Виконавчому комітеті Пролісненської селищної ради Чугуївського району Харківської області від 10.01.2025 № 13 відмовлено ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_4 у зв'язку з тим, що заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна № ЗВ-08.06.2024-111219 від 08.06.2024 було подано особою, яка не може бути отримувачем компенсації, та у зв'язку з виявленням недостовірних даних, зазначених у заяві № ЗВ-08.06.2024- 111219 від 08.06.2024 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, відповідно до пунктів 1,2 частини шостої статті 6 Закону.
З огляду на зазначене, враховуючи рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.06.2025 № 520/1942/25, відповідно до якого позивні вимоги позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнанання протиправним і скасування рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України при Виконавчому комітеті Пролісненської селищної ради Чугуївського району Харківської області від 10.01.2025 № 13 «Про відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за заявою № ЗВ-08.06.2024-111219 від 08.06.2024» не підлягають задоволенню та адміністративний позов залишено без задоволення, а також те, що на сьогодні після деокупації 11.09.2022 території Пролісненської селищної територіальної громади Чугуївського району Харківської області на території с. Степове не було повторних пошкоджень об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, відповідно до пункту 1 частини шостої статті 6 Закону.
Вважаючи протиправним рішення про відмову у надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за заявою №ЗВ-26.06.2025-211385 від 26.06.2025 року позивачі звернулись до суду з позовною заявою.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 1 Примірного положення про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.05.2023 № 516 (далі Примірне положення № 516), комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі комісія), є консультативно-дорадчим органом виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту (далі уповноважений орган), який утворюється для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації (далі знищені об'єкти нерухомого майна).
Правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, визначено Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі Закон № 2923-ІХ).
Постановою Кабінету міністрів України від 21 квітня 2023 року № 381 затверджено Порядок надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги єВідновлення (далі - Порядок №381).
Компенсація надається за умови, що об'єкт нерухомого майна був пошкоджений після набрання чинності Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні (пункт 6 Порядку).
Положеннями пункту 7 Порядку №381 визначено, що для розгляду питання надання компенсації виконавчими органами сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військовими адміністраціями населеного пункту або військово-цивільними адміністраціями населеного пункту утворюється комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Комісія є консультативно-дорадчим органом, підзвітним та підконтрольним уповноваженому органу. Уповноважений орган забезпечує дотримання комісією вимог цього Порядку.
Положення про комісію, її персональний склад затверджуються уповноваженим органом.
Питання, що стосуються надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, регулюються Законом України від 23.02.2023 № 2923-ІХ.
Відповідно до терміну, визначеного в пункті шостому частини першої статті 1 Закону України від 23.02.2023 № 2923-ІХ, пошкоджені об'єкти нерухомого майна - об'єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та можуть бути відновлені шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції чи реставрації, відновлення яких є економічно доцільним:
а) квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки;
б) об'єкти будівництва (будинки садибного типу, садові та дачні будинки), в яких на момент пошкодження зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт;
в) складові частини об'єктів будівництва (квартири, інші житлові приміщення в будівлі), які після прийняття в експлуатацію є самостійними об'єктами нерухомого майна, за умови що на момент пошкодження в об'єкта будівництва зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт;
г) спільне майно багатоквартирного будинку, відмінне від земельної ділянки;
Відповідно до пункту першого статті 2 Закону України від 23.02.2023 № 2923-ІХ отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації): фізичні особи - громадяни України, які є:
а) власниками пошкоджених/знищених об'єктів нерухомого майна;
б) замовниками будівництва - у разі отримання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «б» пункту 6 частини першої статті 1 Закону України від 23.02.2023 № 2923-ІХ, або за знищені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «б» пункту 4 частини першої статті 1 Закону України від 23.02.2023 № 2923-ІХ;
в) власниками спеціального майнового права на неподільні житлові об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти житлової нерухомості або особами, які сплатили часткову ціну такого об'єкта та на користь яких зареєстровано обтяження речових прав на такий об'єкт відповідно до Закону України «Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому», - у разі отримання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «в» пункту шостого частини першої статті 1 Закону України від 23.02.2023 № 2923-ІХ, або за знищені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «в» пункту четвертого частини першої статті 1 Закону України від 23.02.2023 № 2923-ІХ;
г) особами, які здійснили інвестування/фінансування будівництва об'єктів будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт до набрання чинності Законом України «Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому», - у разі отримання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «в» пункту шостого частини першої статті 1 Закону України від 23.02.2023 № 2923- ІХ, або за знищені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «в» пункту четвертого частини першої статті 1 цього Закону;
г) членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення в будівлі, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок кооперативу, але не оформили право власності на нього, - у разі отримання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктами «а» - «в» пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об'єкти нерухомого майна, визначені пунктом 4 частини першої статті 1 цього Закону;
д) спадкоємцями осіб, визначених підпунктами «а» - «ґ» пункту першого статті 1 Закону України від 23.02.2023 № 2923-ІХ.
Так, норми Закону України від 23.02.2023 № 2923-ІХ визначають, що отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти є власники або спадкоємці пошкодженого/знищеного майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 2923-ІХ заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об'єкт нерухомого майна.
Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається щодо кожного знищеного об'єкта нерухомого майна окремо.
У разі якщо знищений об'єкт нерухомого майна перебуває у спільній власності, заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути подана кожним співвласником окремо або одним із співвласників такого об'єкта. Заява, подана одним із співвласників, вважається поданою всіма співвласниками за відсутності заперечень інших співвласників. Такі заперечення подаються співвласниками до Реєстру пошкодженого та знищеного майна в порядку, визначеному частиною другою цієї статті. (ч.3.)
Відповідно до частини 14 статті 4 Закону № 2923-ІХ у разі якщо документи та/або інформація, визначені частиною сьомою цієї статті, містяться в інформаційно-комунікаційних системах державної та комунальної форм власності, такі документи та/або інформація не подаються, а в заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна зазначаються відомості з таких документів та/або інформації, необхідні для надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
У такому разі документи та/або інформація, необхідні для надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, отримуються Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації самостійно, без участі отримувача компенсації, на підставі відомостей, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, шляхом направлення запитів до осіб, уповноважених на надання відповідних документів та/або інформації, або доступу Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації до відповідних інформаційно-комунікаційних систем, або в автоматичному режимі шляхом електронної інформаційної взаємодії інформаційно-комунікаційних систем у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вимагання отримання заявником самостійно таких документів та/або інформації від державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, інших осіб забороняється.
Частиною 17 статті 4 Закону № 2923-ІХ встановлено, що заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна направляється на розгляд Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території, автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна.
Відповідальність за достовірність відомостей, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, та копій поданих документів несе заявник, крім випадків, визначених пунктом 5 частини п'ятнадцятої цієї статті. (ч.19 ст.4).
Відповідно до частини шостої статті 6 Закону № 2923-ІХ підставами для відмови у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна є:
1) подання заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна особою, яка не може бути отримувачем компенсації відповідно до цього Закону або не має повноважень для подання заяви;
2) виявлення недостовірних даних, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;
3) подання заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна після спливу строку, визначеного частиною першою статті 4 цього Закону.
Рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна підлягає затвердженню рішенням виконавчого органу ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту протягом п'яти календарних днів з дня прийняття Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації такого рішення.
Таким чином, громадян України, який є власником пошкодженого/знищеного об'єкту нерухомості, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним, мають право на отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
Виключні підстави для відмови в наданні такої компенсації закріплені в частині шостій статті 6 Закону № 2923-ІХ.
Судом встановлено, що оскаржуване у цій справі рішення відповідача №121 від 25 липня 2025 року про відмову у надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за заявою №ЗВ-26.06.2025-211385 від 26.06.2025 року, ґрунтується на висновках акту Акту № II-1323/1 комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 26.09.2024 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачі посилаються на незаконність дій відповідача щодо повторного проведення огляду об'єкта та врахування Акту № II-1323/1 комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 26.09.2024 року, який оформлений за результатами такого огляду, при вирішенні питанні про надання компенсації за знищену квартиру.
Позивачі наполягають, що при вирішенні питання про надання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна має бути враховано саме перший Акт ІІІ-326 від 09.01.2023 комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, яким встановлено, зокрема причини пошкодження об'єкта - пряме влучання снаряду.
Проте суд зазначає, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.06.2025 року по справі № 520/1942/25, яке набрало законної сили 24.07.2025 року, вже надавалась оцінка діям відповідача стосовно врахування Акту № II-1323/1 (повторного) комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 26.09.2024 року, як на підставу визнання протиправним та скасування рішення відповідача №13 від 10 січня 2025 року про відмову у надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за заявою №ЗВ-08.06.2024-111219 від 08.06.2024 року.
Згідно з частиною четвертою статті 78 КАС обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Правило цієї частини означає, що учасники адміністративного процесу звільнені від надання доказів на підтвердження обставин, які встановлені судом при розгляді іншої адміністративної, цивільної чи господарської справи. Натомість, такі учасники мають право посилатися на зміст судового рішення у відповідних справах, що набрало законної сили, в якому відповідні обставини зазначені як установлені.
Такий висновок щодо застосування норми частини четвертої статті 78 КАС викладено у постанові Верховного Суду від 28.04.2021 у справі № 638/18852/16-а.
Так, Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.06. 2025 року по справі № 520/1942/25 встановлено, що 08.06.2024 року на розгляд Комісії надійшла заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 заява (№ ЗВ-08.06.2024-111219 від 08.06.2024).
Комісією розглянуто вказана заява № ЗВ-08.06.2024-111219 від 08.06.2024 та інформаційне повідомлення з Державного Реєстру пошкодженого та знищеного майна № ІП-06.06.2024-300956 в якому заявником ОСОБА_1 вказано про стан нерухомого майна - знищене повністю, зовнішні стіни знищені, орієнтовна дата пошкодження 25.05.2022. Встановлено відсутність завантажених документів, що мають підтверджувати факт пошкодження/знищення об'єкта нерухомого майна.
У зв'язку із встановленням недостовірних даних та сумнівів щодо достовірності інформації відносно об'єкта нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_4 , відсутністю завантажених документів в інформаційному повідомленні з Реєстру пошкодженого та знищеного майна № ІП-06.06.2024-300956, що мають підтверджувати факт пошкодження/знищення цього об'єкта, комісією розглянуто Акт ІІІ-326 від 09.01.2023 комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, за адресою: АДРЕСА_4 .
Проаналізувавши матеріали фотофіксації, які додані до Акта III- 326 від 09.01.2023 комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, за адресою: АДРЕСА_4 , Комісією візуально встановлено, що об'єктом непридатним для використання за цільовим призначенням, що втратив свою економічну цінність, де наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій є квартира АДРЕСА_5 .
З метою усунення розбіжностей, 26.09.2024 року Комісією здійснений виїзд для складання акта комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, а саме: багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_6 , за результатами якого складено Акт II - 1323 (2 категорія) від 26.09.2024 комісійного обстеження об'єкта (будівля) пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації на багатоквартирний будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_6 .
Відповідно до висновків Акта II - 1323 (2 категорія) від 26.09.2024 багатоповерховий будинок має ознаки вертикальних несучих елементів, частково пошкоджені внаслідок влучання засобів ураження, конструкції перекритті частково пошкоджені внаслідок влучання засобів ураження, конструкції покриття на будівлі в цілому пошкоджена на 300кв.м, сходи не пошкоджені, перегородки стін не пошкоджені, у наслідок тривалого замокання поверхонь в будинку утворився грибок, що приводе до руйнації стін та їх декоративного вигляду, дерев'яні елементи підлоги втратили свою цільність, дверні блоки вирвані настіж і відсутні по всьому будинку, вікна дерев'яні по всій будівлі зламані та відсутні скляні рами, водопостачання відсутнє, опалення будинку пічне, електромережі відсутні. Квартири першого поверху № 1, 2, 3,4 мають занедбаний стан, як стіни так і підлога і вікна і двері, квартири на другому поверсі 5,6,7, теж мають занедбаний стан як стіни так і підлога і вікна і двері, квартира АДРЕСА_7 потерпіла внаслідок проявів російської агресії вибита стіна, вікна відсутні, перекриття пошкоджене. Будівля та прилегла територія перебувають у занедбаному стані, з густими заростями бур'янів і дерев, що виросли до трьох метрів і більше.
Також, 26.09.2024 року, в присутності власників - ОСОБА_1 ; ОСОБА_3 , членів Комісії і старости Іванівського старостинського округу Пролісненської (Чкаловської) селищної ради територіальної громади Чугуївського району Харківської області проведено обстеження та фотофіксацію об'єкта нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_4 та складено Акт II- 1323/1 (2 категорія) від 26.09.2024 комісійного обстеження об'єкта пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації за адресою: АДРЕСА_4 відповідно до якого об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_4 пошкоджено до набрання чинності Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» і має ознаки занедбаного стану та вільного доступу сторонніх осіб. Власники цієї квартири жилим приміщенням тривалий час не користуються. Вертикальні несучі елементи та конструкції перекриття, сходи не пошкоджені внаслідок обстрілів. Унаслідок тривалого замокання поверхонь в будинку утворився грибок, що приводе до руйнації стін та їх декоративного вигляду, дерев'яні елементи підлоги втратили свою цільність, дверні блоки вирвані і відсутні по всій квартирі, вікна дерев'яні та зламані по всій квартирі, відсутні скляні рами, водопостачання відсутнє, опалення квартири пічне - відсутнє, електромережі відсутні.
Зауважень або заперечень (усних/письмових) з боку власників Комісією не отримано.
На підставі встановленої інформації, Комісією направлені запити до Чугуївського РУ ГУ ДСНС України в Харківській області, Управління СБ України в Харківській області та до Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області.
Відповідно до інформації з Чугуївського РУ ГУ ДСНС України в Харківській області отриманої за вх. № 2755/01-01-43 від 10.10.2024 встановлено, що підрозділи 10 ДПРЗ Чугуївського РУ ГУ ДСНС України в Харківській області за адресою: Харківська обл., Чугуївський р-н, с. Степове, вул. Широка, буд.18 до гасіння пожеж не залучались. Згідно інформації з Управління СБ України в Харківській області, отриманої за вх. № 3202/01-01-43 від 21.11.2024 встановлено, що за фактом руйнування квартири за адресою: АДРЕСА_4 слідчим відділом Управління здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню № 1202422120000014 від 03.01.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 438 КК України. Відповідно до інформації з Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області, отриманої за вх. № 3349/01-01-43 від 04.12.2024 встановлено, що за адресою: АДРЕСА_4 , що належить громадянам ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , матеріали повідомлення про вчинення кримінального правопорушення щодо руйнування об'єкта нерухомого майна були направлені за підслідністю до слідчого відділу УСБУ в Харківській області. Також зазначено, що на прибудинковій території за вищевказаною адресою житлового будинку фактів проявів російської агресії у вигляді руйнувань (вибухонебезпечних предметів та їх детонації тощо) в період окупації Чкаловської селищної територіальної громади Чугуївського району Харківської області, в період часу з 24.04.2022 по 11.09.2022 року, інформація відсутня. Додатково отримано за вх. № 227/01-01-43 від 21.01.2025 відповідь на запит з Управління СБ України в Харківській області, щодо відмови у наданні запитуваної інформації.
У зв'язку з цим, 10 січня 2025 року Комісією було прийнято рішення відмовити:
ОСОБА_1 за заявою № ЗВ-08.06.2024-111219 від 08.06.2024 у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_4 у зв'язку з тим, що заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна № ЗВ-08.06.2024-111219 від 08.06.2024 подано особою, яка не може бути отримувачем компенсації та у зв'язку з виявленням недостовірних даних, зазначених у заяві № ЗВ-08.06.2024-111219 від 08.06.2024 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, відповідно до пунктів 1,2 частини шостої статті 6 Закону; за заявою № ЗВ-08.06.2024-111219 від 08.06.2024 у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_4 у зв'язку з тим, що заявник ОСОБА_5 не може бути отримувачем компенсації відповідно до пункту 1 частини шостої статті 6 Закону внаслідок її смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 про що Чугуївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції складено актовий запис № 139 від 14.02.2024 (Свідоцтво про смерть серія НОМЕР_4 ).
ОСОБА_2 за заявою № ЗВ-08.06,2024-111219 від 08.06.2024 у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_4 у зв'язку з тим, що заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна № ЗВ-08.06.2024-111219 від 08.06.2024 було подано особою, яка не може бути отримувачем компенсації та у зв'язку з виявленням недостовірних даних, зазначених у заяві № ЗВ-08.06.2024-111219 від 08.06.2024 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, відповідно до пунктів 1,2 частини шостої статті 6 Закону.
ОСОБА_3 за заявою № ЗВ-08.06.2024-111219 від 08.06.2024 у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_4 у зв'язку з тим, що заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна № ЗВ-08.06.2024-111219 від 08.06.2024 було подано особою, яка не може бути отримувачем компенсації та у зв'язку з виявленням недостовірних даних, зазначених у заяві № ЗВ-08.06.2024-111219 від 08.06.2024 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, відповідно до пунктів 1,2 частини шостої статті 6 Закону.
Суд з посиланням на ст. 1 ст. 6 Закону № 2923-ІХ зазначив, що Розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає, зокрема, як збирання документів та/або інформації, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації, так і забезпечення проведення обстеження об'єкта.
Отже суд, не встановив протиправність дій відповідача щодо повторного обстеження об'єкту, яке оформлене оскаржуваним актом у цій справі актом, та як наслідок прийняття відповідачем рішення на підставі вказаного акту.
Крім того, суд взяв до уваги, що необхідність проведення обстеження 24.09.2024 року викликано з'ясуванням комісії при проведенні розгляду заяви невідповідності матеріали фотофіксації, які додані до Акта III- 326 від 09.01.2023 комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, за адресою: АДРЕСА_4 . Комісією візуально встановлено, що об'єктом непридатним для використання за цільовим призначенням, що втратив свою економічну цінність, де наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій є квартира АДРЕСА_5 .
Отже, фактичні підстави для прийняття оскаржуваного у цій справі рішення відповідача №121 від 25 липня 2025 року та рішення №13 від 10 січня 2025 року про відмову у надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, яке було предметом розгляду у справі №520/1942/25 є однаковими.
Суд зазначає, що відмова у наданні компенсації у вказаних рішеннях ґрунтується на одному і тому самому акті II - 1323 від 26.09.2024 комісійного обстеження об'єкта (будівля) пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, оскаржити який позивач намагається оскаржити в судовому порядку.
Проте, як вже встановлено судом оцінка діям необхідності повторного обстеження та правомірності прийняття акту II - 1323 від 26.09.2024, як на підставу скасування рішень про відмову у надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна вже надана судом при розгляді справи 520/1942/25, а тому в силу статті 78 КАС вказані обставини не доказуються при розгляді даної справи.
Натомість позивачі правом оскарження рішення суду у справі №520/1942/25 не скористались, однак повторно подали заяву від 26.06.2025 року №ЗВ-26.06.2025-211385 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна та ініціювали адміністративний спір у суді.
При цьому доказів спростування висновків акту II - 1323 від 26.09.2024, а також доказів того, що квартира зазнала руйнувань саме внаслідок прямого влучання снаряду позивачем до суду не надано.
Крім того судом встановлено, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення враховано, що після деокупації 11.09.2022 території Чкаловської селищної територіальної громади Чугуївського району Харківської області на території с. Степове не було повторних пошкоджень об?єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Виконавчий комітет Пролісненської селищної ради Чугуївського району Харківської області відмовляючи позивачам у надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна з посиланням на висновки суду викладених у рішенні від 23.06.2025 року №520/1942/25 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законом, а тому підстави для скасування рішення №121 від 25.07. 2025 року та Акту № II-1323/1 від 26.09.2024 року відсутні.
Доводи позивачів про неврахування комісією тієї обставини, що повторна заява від 26.06.2025 року №ЗВ-26.06.2025-211385 подана від трьох осіб - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не впливає на правильність висновків прийнятого рішення, оскільки виявлення недостовірних даних є самостійною і достатньою підставою для його прийняття.
За приписами ч. 1 та ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 14, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , , ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ) до Виконавчого комітет Пролісненської селищної ради Чугуївського району Харківської області (вул. Свободи, буд. 1, с-ще Пролісне, Чугуївський р-н, Харківська обл., 63544, код ЄДРПОУ 41060710) про визнання протиправними та скасування рішення, акту, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бідонько А.В.