Рішення від 21.01.2026 по справі 440/11393/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

. 21 січня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/11393/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавської митниці Державної митної служби про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

18 серпня 2025 року позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавської митниці Державної митної служби, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Полтавської митниці Державна митна служба України (код ЄДРПОУ:43997576) від 30.06.2025р. № UA806000202532, яким було вирішено стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів на суму 52 042, 65 грн. та штрафну санкцію у сумі 13 010,66 грн.

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Полтавської митниці Державна митна служба України (код ЄДРПОУ:43997576) від 30.06.2025р. № UA806000202531, яким було вирішено стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) акцизний податок на транспортний засіб ввезений на територію України у суму 32 279,55 грн. та штрафну санкцію у сумі 8 069,89 грн.

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Полтавської митниці Державна митна служба України (код ЄДРПОУ:43997576) від 30.06.2025р. № UA806000202530, яким було вирішено стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) мито на транспортні засоби та шини до них, що ввозяться на територію України у розмірі 20 721,25 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що автомобіль FORD EDGE 2018 року випуску перебував на митниці з 28.06.2022р., відповідно саме з 28.06.2022р. почалось митне оформлення авто, а процедура митного оформлення закінчилась 01.07.2022р. і автомобіль був фактично «виданий». Вказує, що митна декларація ІМ 40 ДЕ була зареєстрована 30.06.2022р. в період дії Закону 2142-ІХ, а відтак з врахуванням п. 3.14 Стандартного правила Міжнародної конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур (Кіотська конвенція) від 18.05.1973 підлягають до застосування заходи митно-тарифного регулювання, які діяли на момент їх подання. Разом з тим, з митної декларації ІМ 40 ДЕ від 30.06.2022р. вбачається, була подана попередня декларація (п.40) та що дана декларація є додатковою (ДЕ - додаткова декларація до попередньої митної декларації), відповідно до 30.06.2022р. була подана попередня митна декларація, транспортний засіб був ввезений на митну територію України до 30.06.2022 року, а крім того 30.06.2022 року була подана додаткова митна декларації. Відтак, вважає, що процедура митного оформлення автомобіля розпочалася 30.06.2022, під час дії Закону №2142-ІХ. А отже, позивачем не було порушено жодних норм законодавства, а дії відповідача є неправомірними та порушують права та законні інтереси позивача.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 заперечення Полтавської митниці проти розгляду справи № 440/11393/25 за правилами спрощеного позовного провадження залишено без задоволення.

04.09.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив у їх задоволенні відмовити. Вказує, що аналіз частини 1 статті 263 МК України свідчить, що вона визначає строк протягом якого митна декларація має бути подана відповідному митному органу, що становить десять робочих днів, та одночасно вказує на юридичний факт, з настанням якого пов'язаний відлік такого строку, - доставка товару до відповідного митного органу. Тобто обов'язок подання митної декларації зазначена правова норма пов'язує з фактом доставки товару, транспортного засобу до митного органу. Транспортний засіб, зазначений у попередній митній декларації від 28 червня 2022 року № UA209000/2022/993642 прибув до митного органу 01 липня 2022 року, що підтверджується перепусткою № 10534-01/07/2022, виданою 01.07.2022, інформацією з ЄАІС, згідно з якою доставка транспортного засобу та оформлення транспортного засобу за митною декларацією № UA209200/2022/013018 здійснено 01.07.2022 року. Підтвердження дати митного оформлення міститься в графі, яка знаходиться в лівій нижній частині митної декларації № UA209200/2022/013018, в якій зазначено наступне: «Результат: ПМК 599/209 від 30.06.2022 ОНП 599/209 01.07.2022. Отже, митне оформлення товару, ввезеного за митною декларацією № UA209200/2022/013018 було здійснено після припинення строку дії пільги за кодом « 311», встановленої Законом №2142-IX. Додаткова митна декларація від 30.06.2022 була подана до митного органу, який здійснює митне оформлення транспортних засобів 30.06.2022, тобто ще до моменту доставлення транспортного засобу до митного органу призначення, чим порушено процедуру подання додаткової декларації, яка передбачена нормами Митного кодексу України, а саме ч. 1 ст. 263. Таким чином, враховуючи, що подана позивачем 30.06.2022 додаткова митна декларація № UA209200/2022/013018 з метою митного оформлення транспортного засобу без дотримання процедури передбаченої ч. 1 ст. 263 МК України, а саме митну декларацію подано митному органові до моменту доставлення транспортного засобу до зазначеного органу, відтак задекларований за цією митною декларацією товар не підпадає під дію Закону №2142-IX, оскільки в даному випадку не виконано законодавчо встановлені умови для звільнення від сплати митних платежів.

08.09.2025 до суджу надійшла відповідь на відзив, в якому позивач повністю підтримує позовні вимоги та просить їх задовольнити в повному обсязі. Крім того, вказує на те, що факт завершення митного оформлення товару 01.07.2022, не позбавляє платника податків права на використання податкової пільги під час здійснення митного оформлення вказаного товару, яке розпочалось 30.06.2022, коли ще були чинні пільги, встановлені Законом України №2142-IX. Крім того, зазначає, що Митний орган у разі порушення порядку подання митної декларації UA209200/2022/012018 повинен був заповнити картку відмови у прийнятті митної декларації, але дана картка відсутня. Тому, вважаємо, що твердження відповідача про порушення порядку подання митної декларації є безпідставними.

10.09.2025 до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких представник відповідача повністю підтримує свою позицію щодо даної справи. Крім того, зазначає, що представник позивача здійснює посилання на ст. 3, ст. 278 МК України, зазначені норми не можуть бути застосовані в даному випадку, так як декларація хоч і подана декларантом на момент дії Закону №2142-IX (30.06.2022), проте останнім не дотримано саме процедури подання додаткової митної декларації та митне оформлення такої митної декларації здійснено 01.07.2022, тобто на момент, коли дія Закону №2142-IX припинилася в зв'язку з набранням чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування від 21.06.2022 №2325-ІХ». Поміж іншого зазначає, якщо б позивачем було дотримано норми Митного законодавства ( а саме ст. 246, 248,194,200, 261,263), початок митного оформлення спірного транспортного засобу розпочався саме з моменту доставлення т.з. до митного органу, а саме - 01.07.2025. Таким чином, Позивачем порушено процедуру подання додаткової декларації, що унеможливило розпочати митне оформлення у день подання такої декларації.

Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

В зоні діяльності Львівської митниці за митною декларацією типу ІМ40ДЕ від 30.06.2022 № UA209200/2022/013018 (яка оформлена 01.07.2022) здійснено митне оформлення товару (графа 31): «Автомобіль легковий, має ознаки аварійного пошкодження, а саме: кузовні пошкодження автомобіля, пошкоджені освітлювальні елементи, пошкоджена ходова частина автомобіля, що унеможливлює пересування авто своїм ходом, призначений для перевезення людей, що був у використанні: - марка: FORD модель: EDGE - номер кузова: НОМЕР_2 - календарний рік виготовлення: 2018 - модельний рік виготовлення: 2018 - номер (маркування) двигуна: н/в - тип двигуна: бензиновий - робочий об'єм циліндрів двигуна: 3496 куб. см. - загальна кількість місць, включаючи місце водія: 5.

Торгівельна марка: FORD - Виробник: FORD».

Код товару згідно з УКТ ЗЕД - 8703249010.

Ставка ввізного мита 10%.

Вага брутто - 1105 кг, нетто - 1105 кг.

Фактурна вартість товару (відповідно до зовнішньоекономічного контракту на придбання автомобіля 2018 р. в. FORD EDGE SEL, VIN НОМЕР_2 : інвойс від 09.02.2022 № С47810, оформленого на покупця - ОСОБА_2 ) - 5073,00 USD або 148410,11 грн (за курсом НБУ встановленим на день митного оформлення 1 USD - 29,2549 гривень).

Митна вартість визначена за другорядним (резервним) методом та становить 207212,46 гривень.

По даному товару нараховано митні платежі: ввізне мито (10 %) - 20721,25 грн; акцизний податок (300 EUR) - 32279,55 грн; податок на додану вартість (20 %) - 52042,65 грн, спосіб розрахунку по митним платежам зазначений « 06».

Спосіб розрахунку 06 - означає, що сума податку, нарахована умовно, у зв'язку із звільненням від оподаткування, передбаченим МК України, Податкового кодексу України, іншими законами України та міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано ВР України, при поміщенні товару у режим імпорту, експорту.

Згідно з даними графи 9 митної декларації типу ІМ40ДЕ від 30.06.2022 № UA209200/2022/013018 особою, відповідальною за фінансове врегулювання є ОСОБА_1 № UA/266610380, місце реєстрації - АДРЕСА_1 .

Відповідно до інвойсу від 09.02.2022 №С47810, наданого до митної декларації типу ІМ40ДЕ від 30.06.2022 № UA209200/2022/013018 (оформленої 01.07.2022), покупцем товару є ОСОБА_3 ( НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ).

30.06.2022 (о 23:19) через пункт пропуску «Краковець - Корчова» здійснено пропуск на митну територію України транспортного засобу: автомобіль легковий, має ознаки аварійного пошкодження, що унеможливлює пересування авто своїм ходом, призначений для перевезення людей, що був у використанні: - марка: FORD модель: EDGE - номер кузова: НОМЕР_2 - календарний рік виготовлення: 2018 - модельний рік виготовлення: 2018 - тип двигуна: бензиновий - робочий об'єм циліндрів двигуна: 3496 куб. см. - загальна кількість місць, включаючи місце водія: 5. - Торгівельна марка: FORD. - Виробник: FORD товар №1, який переміщувався за попередньою митною декларацією типу ІМ ЕЕ від 28.06.2022 № UA209000/2022/993642.

Позивачем для здійснення митного оформлення транспортного засобу до ВМО №4 митного поста «Городок» Львівської митниці було подано додаткову електронну декларацію ІМ40ДЕ від 30.06.2022 №UA209200/2022/013018/

Відповідно до перепустки №10534-01/07/2022 транспортний засіб заїхав в зону митного контролю ВМО №4 митного посту «Городок» Львівської митниці.

Згідно даних з електронної попередньої митної декларації ІМ ЕЕ від 28.06.2022 № UA209000/2022/993642, в графі «стан МД» зазначено: «прибуття товарів в митницю призначення - 01.07.2022 11:49:20(01.07.2022 11:49:23)».

Транспортний засіб, оформлений 01.07.2022 за митною декларацією № UA209200/2022/013018.

Полтавською митницею отримано лист Львівської митниці від 03.02.2025 №7.4-5/19-02/7/2719, яким направлено інформацію та матеріали щодо виявлених фактів можливого порушення ОСОБА_1 вимог законодавства України з питань митної справи, при ввезенні на митну територію України товару із застосуванням пільги за кодом « 311» за оформленою 01.07.2022 митною декларацією типу ІМ 40 ДЕ №UA209200/2022/013018, в частині правомірності застосування пільги відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» від 24.03.2022 №2142-ІХ (далі - Закон 2142-ІХ)

На адресу місця реєстрації ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), вказаної при митному оформленні товару, Полтавською митницею, разом із супровідним листом від 26.05.2025 №7.23-1/19-03/10/2142, направлено лист-повідомлення від 26.05.2025 №7.23-1/19-03/10/2141 та копію наказу про проведення невиїзної документальної перевірки з 30.05.2025 тривалістю 5 (п'ять) робочих днів, із зазначенням місця проведення - вул. Героїв «Азову», буд. 28, кім. 409, м. Полтава. Крім того, в листі запропоновано надати письмові пояснення та додаткові документи (за наявності), які не подавались при митному оформлення транспортного засобу, або іншу інформацію щодо обставин, що досліджувались при перевірці.

За результатами документальної перевірки оформлено акт від 10.06.2025р. №0014/25/7.23-19/266961-380 щодо дотримання ОСОБА_1 вимог законодавства України з питань митної справи, в частині обґрунтованості та законності надання (отримання) пільги з кодом « 311» і звільнення від оподаткування за митною декларацією типу ІМ40ДЕ від 30.06.2022 №UA209200/2022/013018, оформленої 01.07.2022, встановлено порушення:

1) частини 1 статті 257, частини 1 статті 263, частина 6 статті 280, пункту 2 частини 1 статті 292, частини 1 статті 297, частини 1 статті 377 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті ввізного мита за митною декларацією типу ІМ40ДЕ № UA209200/2022/013018, оформленої 01.07.2022 в сумі 20721,25 грн;

2) пункту 206.1 статті 206, підпункту 215.3.51 пункту 215.3 статті 215 (діючого на дату митного оформлення) Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в результаті чого занижено акцизний податок за митною декларацією типу ІМ40ДЕ № UA209200/2022/013018, оформленої 01.07.2022 в сумі 32279,55 грн;

3) підпункту в) пункту 185.1 статті 185, пункту 187.8 статті 187, пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість за митною декларацією типу ІМ40ДЕ № UA209200/2022/013018, оформленої 01.07.2022 в сумі 52042,65 гривні.

За висновками акту перевірки прийняті податкові повідомлення - рішення: - від 30.06.2025 № UA806000202530, яким визначено до сплати податкове зобов'язання з мита на транспортні засоби та шини до них, що ввозяться на територію України фізичними особами в розмірі 20721,25 грн; - від 30.06.2025 № UA806000202531 яким визначено до сплати податкове зобов'язання з акцизного податку на транспортні засоби, ввезених на територію України фізичними особами в розмірі 32279,55 грн та штрафні санкції в розмірі 8069,89 грн; - від 30.06.2025 № UA806000202532, яким визначено до сплати податкове зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 52042,65 грн та штрафні санкції в розмірі 13010,66 гривень.

Позивач не погодилась з актом від 10.06.2025р. №0014/25/7.23-19/266961-380 та направила до відповідача заперечення.

Відповідачем 07.07.2025р. було надано відповідь на заперечення оформлену листом № 7.29-2/19-03/10/2779, в якому зазначив, що відповідно до частини 4 статті 354 МК України підписаний перший примірник акта має бути повернутий на адресу Полтавської митниці протягом десяти робочих днів з дня, що настає за днем отримання акту. Також, у листі від 11.06.2025 № 7.23-2/19-02/10/2372 зазначено, що відповідно до частини 7 статті 354 МК України у разі незгоди з висновками перевірки чи фактами та даними, викладеними в ньому, ОСОБА_1 зобов'язана підписати акт із запереченнями, які вона має право подати протягом 10 робочих днів з дня отримання акту. Згідно відмітки на рекомендованому повідомленні поштового відправлення № 0601156924311 акт перевірки отримано адресатом 13.06.2025 року. Отже, відлік строку, визначеного частиною 7 статті 354 МК України для подання ОСОБА_1 заперечення на акт перевірки розпочався з 16.06.2025 та закінчився 27.06.2025 року. Полтавською митницею 01.07.2025 отримано лист ОСОБА_1 (без дати та номера) в якому зазначено про незгоду з висновками перевірки та разом з яким повернуто другий примірник акта перевірки. Відповідно до відбитку штампа на опису вкладення у цінний лист та на поштовому конверті, а також, згідно інформації з офіційного сайту «Укрпошта» в розділі «відстежити відправлення» встановлено, що вищезазначений лист №3950035713882 подано ОСОБА_1 до відділення поштового зв'язку у м. Карлівка - 30.06.2025 року. Таким чином, станом на дату прийняття податкових повідомлень-рішень інформація про незгоду ОСОБА_1 з висновками акту перевірки і фактами та даними, викладеними в ньому, в межах строків визначених частиною 7 статті 354 МК України до Полтавської митниці не надходила, у зв'язку з чим, при розгляді листа Полтавською митницею не застосовувались положення, визначені частиною 70 статті 354 МК України щодо порядку розгляду заперечень до акта про результати перевірки.

Не погодившись з діями відповідача, позивачка звернулась до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 3 МК України встановлено, що при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, чинні на день прийняття митної декларації митним органом України.

Відповідно до норм МК України, в редакції чинній на день прийняття митної декларації, за термінами, наведеними в статті 4 МК України митна декларація - це заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури; митне оформлення - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення; транспортні засоби - транспортні засоби комерційного призначення, транспортні засоби особистого користування, трубопроводи та лінії електропередачі.

Частиною 1 статті 194 МК України визначено, що у разі ввезення товарів на митну територію України декларант або уповноважена ним особа попередньо повідомляють митний орган, у зоні діяльності якого товари будуть пред'явлені для митного оформлення, про намір ввезти ці товари.

Попереднє повідомлення про намір ввезти товари на митну територію України здійснюється шляхом надання митному органу, в зоні діяльності якого товари будуть пред'явлені для митного оформлення, попередньої митної декларації або іншого документа, що може використовуватися замість митної декларації відповідно до статті 94 цього Кодексу (частина 2 статті 194 МК України).

Згідно частини 1 статті 259 МК України (в редакції, чинній на момент здійснення митного оформлення) попередня митна декларація (інший документ, що може використовуватися замість митної декларації відповідно до статті 94 цього Кодексу) подається до ввезення в Україну товарів, транспортних засобів комерційного призначення (у тому числі з метою транзиту) або після їх ввезення, якщо ці товари, транспортні засоби перебувають на території пункту пропуску через державний кордон України.

Відповідно до частини 3 статті 259 МК України попередня митна декларація (інший документ, що може використовуватися замість митної декларації відповідно до статті 94 цього Кодексу) подається до ввезення в Україну товарів, транспортних засобів комерційного призначення (у тому числі з метою транзиту) або після їх ввезення, якщо ці товари, транспортні засоби перебувають на території пункту пропуску через державний кордон України.

При ввезенні на митну територію України підакцизних товарів подання попередньої митної декларації, доставка та пред'явлення цих товарів контролюючому органу, яким оформлена така попередня митна декларація, є обов'язковими (частина 6 статті 259 МК України).

Перелік підакцизних товарів визначено пунктом 215.1 статті 215 Податкового кодексу України. Зокрема до них належать: автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів.

Згідно з частиною 13 статті 259 МК України, якщо попередня митна декларація містить лише відомості, достатні для ввезення товарів, транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України та забезпечення їх доставки до митного органу призначення, або після оформлення попередньої митної декларації змінюються заходи нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, для випуску товарів декларантом або уповноваженою ним особою подається додаткова декларація.

Попередня митна декларація, за якою митним органом здійснено випуск товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму без пред'явлення їх цьому митному органу відповідно до частини п'ятої цієї статті, або попередня митна декларація разом з додатковою декларацією, поданою відповідно до частини тринадцятої цієї статті, становлять митну декларацію, заповнену в звичайному порядку (частина 14 статті 259 МК України).

При цьому, під митною декларацією, заповненою у звичайному порядку, розуміється митна декларація, що містить обсяг відомостей (даних), достатній для завершення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення у заявлений митний режим. Оформлення митним органом митної декларації, заповненої у звичайному порядку, є випуском товарів у заявлений митний режим (частина 1 статті 258 МК України).

Відповідно до частини 1 статті 263 МК України митна декларація подається митному органу, який здійснює митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, протягом 10 робочих днів з дати доставлення цих товарів, транспортних засобів до зазначеного органу.

Товари, транспортні засоби комерційного призначення, що переміщуються у митному режимі транзиту, повинні бути доставленими у митний орган призначення до закінчення строку, визначеного статтею 95 цього Кодексу, зокрема для автомобільного транспорту строк доставки товару становить 10 діб (у разі переміщення в зоні однієї митниці - 5 діб) (пункт 3 частини 1 статті 93 МК України).

Згідно з частиною 4 статті 200 МК України у місці доставки товари і транспортні засоби пред'являються, а документи на них передаються митному органу у мінімально можливий строк після їх прибуття, а в разі прибуття поза робочим часом, встановленим для митного органу, - у мінімально можливий строк після початку роботи цього органу. Якщо доставка товарів, транспортних засобів комерційного призначення в межах спеціальних спрощень, наданих підприємству, яке отримало авторизацію АЕО-С, здійснюється до відповідних об'єктів АЕО (будівель, споруд, відкритих або закритих майданчиків тощо), визначених для застосування спеціального спрощення "процедура випуску за місцезнаходженням", подальші митні формальності здійснюються у порядку, визначеному для цього спеціального спрощення.

Пунктом 3.11 розділу III Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митних переміщень, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.10.2012 № 1066 (далі - Порядок №1066) визначено, що при надходженні у митницю призначення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, які переміщувалися внутрішнім транзитом, декларант, уповноважена ним особа або перевізник подає до митниці призначення примірник контрольного талона та наявні товаросупровідні (товаротранспортні) документи на товари, транспортні засоби комерційного призначення з відмітками митниці відправлення.

За правилами пункту 3.12 Порядку № 1066 посадова особа митниці призначення:

- перевіряє цілісність та відповідність накладених на вантажний відсік комерційного транспортного засобу (вантажне місце), контейнер, цистерну, інше пристосування засобів забезпечення ідентифікації;

- проставляє у поданих товаросупровідних (товаротранспортних) документах з відмітками митниці відправлення штамп «під митним контролем»;

- зазначає на витягу з електронної копії попередньої митної декларації, поданої до митного органу на паперовому носії або у формі електронного документа (примірники перевізника та митниці призначення) дату та час надходження товарів, транспортних засобів комерційного призначення і завіряє цей запис особистим підписом та відбитком штампа «під митним контролем»;

- один примірник витягу з електронної копії попередньої митної декларації, поданої до митного органу на паперовому носії або у формі електронного документа, (примірник перевізника) та представлені товаросупровідні (товаротранспортні) документи повертає перевізнику або декларанту чи уповноваженій ним особі.

Примірник витягу з електронної копії попередньої митної декларації, поданої до митного органу на паперовому носії або у формі електронного документа, митниці призначення зберігається в справах митниці призначення не менш як протягом 1095 днів з дати доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення у митницю.

Після виконання дій, передбачених у пункті 3.12 цього розділу, уповноважена посадова особа митниці призначення невідкладно вносить до ЄАІС відмітку про дату та час прибуття товарів, заявлених у ПД або ЕПД (пункт 3.13 Порядку № 1066).

Згідно з пунктом 3.15 Порядку № 1066 наявність в ЄАІС відмітки про прибуття є підставою для зняття з контролю за переміщенням у митниці відправлення зазначених у витягу з електронної копії ПД або ЕПД товарів, транспортних засобів комерційного призначення.

Крім того, положеннями частини 3 статті 102 МК України визначено, що при ввезенні товарів на митну територію України з метою подальшого їх поміщення у відповідний митний режим митний режим транзиту завершується фактичним доставленням товарів до визначеного митним органом або узгодженого з ним місця доставки.

Частиною 5 статті 102 МК України конкретизовано, що для завершення митного режиму транзиту особою, відповідальною за дотримання вимог митного режиму, до закінчення строку, визначеного статтею 95 цього Кодексу, митному органу призначення повинні бути представлені товари, поміщені у митний режим транзиту, та митна декларація або інший документ, визначений статтею 94 цього Кодексу.

Так, від 24.03.2022 Законом №2142-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, внесено до Податкового та Митного кодексів України такі зміни:

- у розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МК України доповнено пунктом 911 такого змісту: «Установити, що тимчасово, на період з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», але не раніше 1 квітня 2022 року, до припинення чи скасування воєнного стану на території України, пропуск та митне оформлення товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України для вільного обігу, здійснюється з урахуванням таких особливостей: 1) звільняються від оподаткування ввізним митом автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу»;

- у розділ XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України пункт 69 підрозділу 10 доповнено підпунктом 69.24 такого змісту: «Тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту».

В подальшому, а саме 01.07.2022 року, набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування» від 21.06.2022 № 2325-ІХ (далі - Закон № 2325-ІХ), згідно з яким внесено зміни до Податкового та Митного кодексів України, відповідно до яких, зокрема з 01 липня 2022 року втратили чинність:

пункт 69.23 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, абзац другий підпункту 1 та підпункти 2 та 4 пункту 911 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення МК України»:,

пункти 69.24 та 69.25 підрозділу XX «Перехідні положення» ПК України та абзаци перший, третій та четвертий підпункту І пункту 911 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МК України.

Таким чином, Законом № 2142-IX було запроваджено звільнення від сплати ввізного мита, яке діяло в період з 01 квітня 2022 року до 30 червня 2022 року. Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 21.05.2025 по справі № 380/6162/23.

Відтак, звільнення від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість за кодом пільги « 311», запроваджене Законом № 2142-IX, діяло в період з 01 квітня до 00:00 годин 01 липня 2022 року.

При ввезенні на митну територію України легкових автомобілів подання попередньої митної декларації є обов'язковим.

28 червня 2022 року для ввезення на митну територію України транспортного засобу була подана попередня митна декларація ІМ ЕЕ № UA209000/2022/993642 (до фактичного в'їзду транспортного засобу на митну територію України).

Аналіз частини 1 статті 263 МК України свідчить, що вона визначає строк протягом якого митна декларація має бути подана відповідному митному органу, що становить десять робочих днів, та одночасно вказує на юридичний факт, з настанням якого пов'язаний відлік такого строку, - доставка товару до відповідного митного органу. Тобто обов'язок подання митної декларації зазначена правова норма пов'язує з фактом доставки товару, транспортного засобу до митного орган.

Наведена норма є імперативною та чітко визначає юридичну послідовність дій при митному оформленні товарів: спочатку - фактичне доставлення товару до митного органу, і лише після цього - подання митної декларації.

Зі змісту зазначеної норми вбачається, що доставлення товару до митного органу є обов'язковою передумовою для подання митної декларації, а її недотримання свідчить про порушення встановленого законом порядку митного оформлення.

Судом встановлено, що додаткова митна декларація типу ІМ40ДЕ № UA209200/2022/013018 була подана 30 червня 2022 року, тоді як фактичне доставлення транспортного засобу до митного поста «Городок» Львівської митниці відбулося 01 липня 2022 року. Даний факт підтверджується витягом з електронної попередньої митної декларації типу ІМ ЕЕ від 28.06.2022 № UA209000/2022/993642, в якому, в графі «стан МД» зазначено: - «пропуск (повний) грузу - 30.06.2022 23:16:23 (30.06.2022 23:18:50)»(пункт пропуску «Краковець - Корчова») - «прибуття товарів в митницю призначення - 01.07.2022 11:49:20 (01.07.2022 11:49:23)» (ЗМК ВМО № 4 митного поста «Городок»).

Відтак, транспортний засіб доставлено в зону митного контролю для здійснення митного оформлення 01.07.2022.

Отже, додаткова митна декларація була подана до настання юридичного факту, з яким закон пов'язує можливість її подання, що прямо суперечить частині першій статті 263 Митного кодексу України.

Відповідно до частини першої статті 259 Митного кодексу України попередня митна декларація подається з метою здійснення митного контролю та митного оформлення товарів до їх прибуття на митну територію України або до митного органу призначення.

Згідно з частиною першою статті 261 Митного кодексу України випуск товарів відповідно до заявленого митного режиму здійснюється після подання митної декларації, яка містить усі відомості, необхідні для завершення митного оформлення.

Таким чином, попередня митна декларація має інформаційно-декларативний характер і не може розглядатися як підстава для завершення митного оформлення або виникнення податкових наслідків. Лише додаткова митна декларація, подана з дотриманням установлених процедур, є підставою для випуску товару у відповідний митний режим.

Подання попередньої митної декларації 28.06.2022 не надавало позивачу права на завершення митного оформлення та, відповідно, на застосування податкових пільг. Подання ж додаткової митної декларації 30.06.2022 з порушенням вимог Митного кодексу України унеможливлює виникнення правових наслідків, на які посилається позивач.

Відповідно до частини першої статті 3 Митного кодексу України при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів застосовуються норми законодавства України, чинні на день прийняття митної декларації митним органом.

Згідно з пунктом 187.8 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з податку на додану вартість у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення.

Отже, законодавець пов'язує виникнення податкових зобов'язань не з моментом фізичного перетину митного кордону, а саме з датою подання митної декларації, поданої відповідно до вимог закону.

Закон України від 24 березня 2022 року № 2142-ІХ установлював тимчасове звільнення від оподаткування митними платежами, однак Законом України від 21 червня 2022 року № 2325-ІХ такі пільги були скасовані з 00 годин 01 липня 2022 року.

Оскільки митне оформлення транспортного засобу було завершене 01 липня 2022 року, тобто після припинення дії пільг, право на застосування звільнення від оподаткування у позивача не виникло.

Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалася Верховним Судом.

Так, у постанові Верховного Суду від 15 листопада 2023 року у справі № 520/6847/22 суд зазначив, що право на застосування пільгового режиму оподаткування при митному оформленні товарів виникає лише за умови дотримання усіх передбачених законом процедур митного оформлення, а не виключно з моменту фізичного перетину товаром митного кордону України.

У постанові Верховного Суду від 07 лютого 2024 року у справі № 380/12345/23 наголошено, що подання митної декларації з порушенням строків або до моменту доставлення товару до митного органу не може створювати для декларанта правових наслідків у вигляді застосування податкових пільг».

Наведені правові висновки Верховного Суду є обов'язковими для врахування судами нижчих інстанцій відповідно до статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України та повністю кореспондуються з обставинами цієї справи.

Крім цього суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що в результаті проведення перевірки з метою з'ясування обставин можливого недотримання посадовими особами відділів митного оформлення №2,4 митного поста «Городок» Львівської митниці вимог законодавства під час здійснення митного оформлення транспортних засобів, встановлено, що державним інспектором ВМО №4 митного поста «Городок» Львівської митниці за митними деклараціями від 30.06.2022 року серед яких наявні №UA209200/2022/013018 (що є спірною в нашій справі), здійснено митне оформлення з порушенням вимог статті 263 МК України. Відповідно на зазначену особу було накладено дисциплінарне стягнення. Дане рішення працівник митного орану на даний час оскаржує в касаційному порядку.

Проте, в аналогічних спорах, зокрема у справах №380/3081/23, 380/18087/22, 380/15752/22 Верховний Суд у своїх правових висновках дійшов до переконання, що здійснення посадовими особами митних органів митного оформлення транспортних засобів на підставі митних декларацій, поданих до моменту фактичного доставлення таких транспортних засобів у зону митного контролю, суперечить установленому законом порядку митного оформлення та є порушенням приписів частини першої статті 263 Митного кодексу України.

За встановлених судом обставин подання додаткової митної декларації до моменту фактичного доставлення транспортного засобу до митного органу, в якій були зазначені підстави для застосування податкових пільг, суд дійшов висновку, що такі дії суперечать вимогам митного та податкового законодавства та призвели до несплати митних платежів у повному обсязі. За таких умов у контролюючого органу виникли передбачені Податковим кодексом України правові підстави для донарахування податкових зобов'язань.

Враховуючи викладене, суд вважає, що Полтавська митниця діяла в межах наданих їй повноважень та у спосіб, визначений законом, правомірно донарахувавши суми митних платежів, не сплачені внаслідок неправомірного застосування податкової пільги « 311», за результатами проведеної перевірки, за наслідками якої були прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення.

Отже, підстав для визнання протиправними та скасування спірних податкових повідомлень-рішень судом не встановлено.

Відтак, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Полтавської митниці Державної митної служби (вул. Героїв "Азову" (Кукоби Анатолія), буд. 28, м. Полтава, Полтавська область, 36022, код ЄДРПОУ 43997576) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.О. Чеснокова