. 21 січня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/11791/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про:
визнання протиправними та скасування висновку Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 28.02.2025 про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю лейтенанта поліції інспектора-снайпера взводу № 2 роти № 1 БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області Володіна Володимира Анатолійовича 18.03.1969 р.н. відповідно до ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію";
зобов'язання Головне управління Національної поліції в Полтавській області призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 у зв'язку із загибеллю лейтенанта поліції інспектора-снайпера взводу № 2 роти № 1 БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію".
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що звернулась до ГУ НП в Полтавській області із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського відповідно до ст. 97 Закону України «Про національну поліцію». Проте, висновком від 28.02.2025 позивачці відмовлено у призначенні такої одноразової грошової допомоги. Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують її права, як матері загиблого поліцейського.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2025 року запропоновано Головному управлінню Національної поліції в Полтавській області надати письмові пояснення щодо клопотання представника позивача від 08.09.2025 про зупинення провадження у справі № 440/11791/25.
10 вересня 2025 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечує проти позовних вимог, просить у їх задоволенні відмовити. Вказує, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.05.2023, яке залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2023 у справі № 440/3321/23 було винесено наказ ГУ НП у Полтавській області №1772 від 19.09.2023, яким призначено ОСОБА_1 виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі ОСОБА_2 у розмірі 5 000 000 грн, на підставі п.2 постанови КМУ №168. В подальшому вищевказані судові рішення були оскаржені відповідачем та відповідно скасовані, а справу направлено на новий розгляд. Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 10.01.2025, залишеного без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 09.05.2025 позов задоволено. На виконання даних рішень відповідачем був винесений наказ від 19.05.2025 № 1220, яким призначено ОСОБА_1 виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі сина ОСОБА_2 у розмірі 3 500 000 грн з урахуванням раніше виплаченої суми 1 500 000 грн (загалом 5 000 000 грн) на підставі п.2 постанови КМУ №168. Пунктом 26 Порядку 646 та пунктом 7 статті 100 ЗУ «Про національну поліцію» встановлено, що якщо особа одночасно має право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги з підстав визначених цим Законом, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, визначених з різних підстав іншими законами та нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється з підстав за вибором особи. Відтак, вказує, оскільки на даний час позивачці здійснюється виплата одноразової грошової допомоги в разі загибелі сина ( ОСОБА_2 ) відповідно до п.2 постанови КМУ від 28.02.2022 №168, відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог щодо призначення ОГД позивачці відповідно до ст. 97 ЗУ « Про національну поліцію».
07 жовтня 2025 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач повністю підтримує позовні вимоги, просить їх задовольнити. Вказує на те, що постановою ВСУ по справі 440/3321/23 задоволено касаційну скаргу ГУ НП в Полтавській області та відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 . Тобто посилається на те, що на даний час фактично позивачці відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги в разі загибелі, як на підставі п.2 постанови КМУ №168, так і на підставі ст. 97 ЗУ «Про національну поліцію». Отже, користуючись своїм правом вибору передбаченого п.7 ст.100 ЗУ «Про національну поліції», позивач вважає, що має право на призначення ОДГ відповідно до ст.97 ЗУ «Про національну поліцію». А всі доводи відповідача, вважає безпідставними та протиправними.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2025 року відмовлено у задоволення клопотання позивача про зупинення провадження у справі.
14 жовтня 2025 року до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив. В яких представник відповідача вказує, що оскільки ОСОБА_1 раніше була вибрана інша підстава для виплати допомоги і була призначена та частково виплачена одноразова грошова допомога у зв'язку з загибеллю сина, поліцейського ОСОБА_2 , на виконання рішень Полтавського окружного адміністративного суду від 11.05.2023, від 10.01.2025 у справі № 440/3321/23, відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовців, особам рядового і начальницького складу, поліцейських та їх сімей під час дії воєнного стану» та Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, затвердженого наказом МВС України від 21.06.2022 № 376, то право на отримання допомоги з інших підстав ОСОБА_1 втратила.
Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
17.01.2023 позивач звернулась до ГУПН в Полтавській області із заявою щодо призначення одноразової грошової допомоги (ОГД) та отримання пропорційної частки ОГД в результаті загибелі її сина поліцейського під час дії воєнного стану, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 Nє168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
09.02.2023 висновком ГУНП в Полтавській області у задоволенні цієї заяви позивачу відмовлено.
28.03.2023 ОСОБА_1 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною вимогою щодо скасування висновку ГУНП в Полтавській області від 09.02.2023 про відмову ОСОБА_1 у призначенні ОГД та отримання пропорційної частки ОГД в результаті загибелі її сина поліцейського під час дії воєнного стану, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 11.05.2023, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2023 у справі № 440/3321/23 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУНП в Полтавській області: - визнано протиправним та скасовано висновок Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 09.02.2023 про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги; - зобов'язано Головне управління Національної поліції Полтавській області призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану"; - стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
На виконання вищевказаних судових рішень, наказом ГУНП в Полтавській області від 19.09.2023 № 1772 призначено виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі сина ОСОБА_2 матері ОСОБА_1 у розмірі 5 000 000 грн.
Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, ГУНП в Полтавській області подано касаційну скаргу на дані рішення.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.03.2024 по справі № 440/3321/23 касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Полтавській області задоволено частково. Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11 травня 2023 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 08 вересня 2023 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
В подальшому наказом ГУНП в Полтавській області від 26.04.2024 № 943 скасовано висновок про призначення ОГД в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 ОСОБА_1 .
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 10.01.2025, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 09.05.2025, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, а саме: - визнано протиправним та скасовано висновок Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 09.02.2023 про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги; - зобов'язано Головне управління Національної поліції Полтавській області призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським - стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
На виконання вищезазначених судових рішень, наказом ГУНП в Полтавській області від 19.05.2025 № 1220 призначено виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі сина ОСОБА_2 матері ОСОБА_1 у розмірі 3 500 000 грн з урахуванням раніше виплаченої суми 1 500 000 грн. (загалом 5 000 000 грн).
Суд зазначає, що вищевказані рішення судів були також оскаржені відповідачем до суду касаційної інстанції.
На адресу ГУНП в Полтавській області надійшла заява ОСОБА_1 від 10.02.2025 про призначення і виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського (сина) ОСОБА_2 відповідно до п.п. 1 п. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію». Матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з загибеллю сина, поліцейського ОСОБА_2 , сформовані відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2024 № 646 (далі - Постанова № 646), та 28.02.2025 розглянуті комісією ГУНП в Полтавській області відповідно до пп. 1 п. 1 ст. 97 Закону України «Про Національної поліції».
За результатами розгляду, ГУНП в Полтавській області прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського ОСОБА_2 відповідно до п.п. 1 п. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» (копія висновку міститься в матеріалах справи). 06.03.2025 за вих. № 44291-2025 ГУНП в Полтавській області було направлено відповідь ОСОБА_1 стосовно розгляду її заяви від 10.02.2025, в якому зазначено: «оскільки Вами була вибрана інша підстава для виплати допомоги і була призначена та частково виплачена одноразова грошова допомога у зв'язку з загибеллю сина, поліцейського ОСОБА_2 , на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.05.2023, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2023 у справі № 440/3321/23, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовців, особам рядового і начальницького складу, поліцейських та їх сімей під час дії воєнного стану» та Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, затвердженого наказом МВС України від 21.06.2022 № 376, то право на отримання допомоги з інших підстав Ви втратили. З огляду на викладене затверджено висновок про відмову у призначенні Вам одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю сина відповідно п. 1 п. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію».
Не погодившись з позицією та діями відповідача, позивач звернулась до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, порядок проходження служби в поліції визначені Законом України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону № 580-VIII поліція - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Згідно статті 2 Закону № 580-VIII завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (частина перша статті 8 Закону № 580-VIII).
У відповідності до частини першої статті 18 Закону № 580-VIII поліцейський зобов'язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; 3) поважати і не порушувати прав і свобод людини; 4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я; 5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків; 6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введений воєнний стан.
Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024 строк дії режиму воєнного стану продовжувався та діє на даний час.
Відповідно до статті 1 Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Запровадження в Україні воєнного стану стало підставою для реалізації поліцейськими відповідних повноважень, передбачених Законом № 580-VIII.
Так, серед основних повноважень поліцейських, характерних для воєнного стану, стаття 23 Закону № 580-VIII передбачає наступні: участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості (пункт 24 частини першої); здійснення у взаємодії зі Збройними Силами України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною спеціальною службою транспорту, Службою безпеки України, боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями (пункт 34 частини першої).
Окрім того, норма статті 24 Закону № 580-VIII наділяє поліцію додатковими повноваженнями, виконання яких може бути покладене на поліцію виключно законом, а саме у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь в обороні України, у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості; у ході забезпечення та здійснення заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості, виконання завдань територіальної оборони, органи та підрозділи, що входять до системи поліції та дислокуються в межах Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, області, міста Києва, можуть підпорядковуватися за рішенням керівника поліції відповідному начальнику Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, області, місті Києві; під час дії воєнного стану поліція особливого призначення в ході відсічі збройної агресії проти України за рішенням військового командування, погодженим з керівником поліції або уповноваженою ним особою, може брати участь в обороні України відповідно до Закону України «Про оборону України» шляхом безпосереднього ведення бойових дій.
За приписами статті 46-1 Закону № 580-VIII особливості застосування поліцейськими поліції особливого призначення зброї та бойової техніки під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України. Так, поліцейські поліції особливого призначення під час дії воєнного стану в разі залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України, а також при виконанні завдань щодо участі в обороні держави мають право застосовувати і використовувати зброю та бойову техніку в установлених для з'єднань, військових частин та підрозділів Збройних Сил України порядку та випадках.
Таким чином, поліцейські виконують особливі та надважливі завдання і функції як у мирний час, так і під час дії воєнного стану. З характером діяльності поліцейських як працівників правоохоронного органу пов'язується також їх особливий правовий та соціальний захист.
З метою забезпечення виконання повноважень, покладених на поліцію, статтею 62 Закону № 580-VIII передбачено гарантії професійної діяльності поліцейського; зокрема, держава гарантує поліцейському право на отримання соціального і правового захисту, передбаченого Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Одним із заходів соціального захисту поліцейського є виплата одноразової грошової допомоги як у разі загибелі (смерті) поліцейського, так і у випадку втрати поліцейським працездатності (стаття 97 Закону № 580-VIII).
При цьому, у зв'язку із запровадженням в Україні воєнного стану питання про виплату соціального забезпечення поліцейських, зокрема додаткової винагороди за виконання відповідних повноважень, та одноразової грошової допомоги в разі загибелі чи смерті поліцейського, набули нового правового унормування і змісту.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію», враховуючи необхідність вирішення багатьох невідкладних питань, пов'язаних із запровадженням воєнного стану, виконанням завдань щодо подолання збройної агресії та захисту держави, мобілізаційних та низки інших процесів, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168), положеннями якої врегулював деякі особливості окремих виплат (в тому числі одноразової грошової допомоги), зокрема для поліцейських, як осіб, які безпосередньо були залучені до виконання зазначених завдань.
Відповідно до абзацу 1 пункту 2 Постанови № 168 сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Абзац шостий пункту 2 Постанови № 168 передбачає, що виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Відтак, слід дійти висновку, що у вказаних вище нормах йдеться про особливий вид виплати - одноразової грошової допомоги сім'ям осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, в тому числі поліцейських, які загинули або померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва).
Абзацом 7 пункту 2 Постанови передбачено, якщо сім'я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.
Як встановлено матеріалами справи, позивачці на виконання рішень судів по справі №440/3321/23, наказом ГУНП в Полтавській області від 19.09.2023 №1772 призначено виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі сина ОСОБА_2 у розмірі 5 000 000 грн, на підставі п. 2 постанови КМУ №168.
Нарахування та виплата коштів розпочалась з 09.10.2023 у сумі 1 000 000 грн 00 коп. (платіжна інструкція № 2942); ??16.11.2023 у сумі 100 000 грн 00 коп. (платіжна інструкція № 3305); ??15.12.2023 у сумі 100 000 грн 00 коп. (платіжна інструкція № 3705); ??24.01.2024 у сумі 100 000 грн 00 коп. (платіжна інструкція № 168); ??23.02.2024 у сумі 100 000 грн 00 коп. (платіжна інструкція № 476); ??22.03.2024 у сумі 100 000 грн 00 коп. (платіжна інструкція № 752); ??29.05.2025 у сумі 100 000 грн 00 коп. (платіжна інструкція № 1415); ??24.06.2025 у сумі 100 000 грн 00 коп. (платіжна інструкція № 1649 додається); ??23.07.2025 у сумі 100 000 грн 00 коп. (платіжна інструкція № 1867); ??25.08.2025 у сумі 100 000 грн 00 коп. (платіжна інструкція № 2158).
Принагідно суд зазначає, що 17.09.2025 р. постановою Верховного Суду України по справі № 440/3321/23 задоволено касаційну скаргу ГУНП в Полтавській області, відмовлено в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування висновку про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, щодо загиблого сина ОСОБА_1 інспектора-снайпера взводу №2 роти №1 БПСПОП «Полтава» ГУНП в Полтавській області лейтенанта поліції ОСОБА_2 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168.
Відтак, позивачка, стверджує, має право на виплату ОГД відповідно до пункту 1 частини 1 статті 97 Закону України «Про національну поліцію», оскільки за постановою ВСУ від 17.09.2025 позивачу фактично відмовлено у призначенні ОГД як на підставі п.2 Постанови №168.
Пунктом 1 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, зокрема, у разі загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин.
Статтею 98 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що у разі відсутності особистого розпорядження або за наявності неохопленої особистим розпорядженням частки розміру одноразової грошової допомоги право на призначення та отримання такої одноразової грошової допомоги (її частки) мають особи, визначені у частині четвертій цієї статті, у рівних частках. До членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у пунктах 1 і 2 частини першої статті 97 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; один із подружжя, який пережив загиблу (померлу) особу; батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2024 року № 646 (далі Порядок № 646).
Відповідно до п. 2 Порядку № 646 одноразова грошова допомога є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується у випадках, визначених частиною першою статті 97 Закону України Про Національну поліцію, у розмірах, встановлених статтею 99 Закону України Про Національну поліцію.
Відповідно до п. 5 Порядку № 646 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: 1) у разі загибелі (смерті) поліцейського - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; 2) у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата, з якої встановлено інвалідність, що зазначена у витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, а в разі відсутності дати, з якої встановлено інвалідність, - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії; 3) у разі встановлення поліцейському ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата видачі довідки про результати визначення в застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.
Відповідно до пункту 7 статті 100 Закону України «Про Національну поліцію» якщо особа одночасно має право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги з підстав, визначених цим Законом, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, визначених з різних підстав іншими законами та нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи.
Аналогічна позиція міститься в пункті 26 Порядку №646 якщо особа одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Порядком, та одноразової грошової допомоги або компенсації виплати, встановлених іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за її вибором.
Аналізуючи встановлені у справі обставини в їх сукупності та надаючи їм правову оцінку, суд зазначає, що предметом спору у даних правовідносинах є правомірність висновку Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 28.02.2025, яким ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до статті 97 Закону України «Про Національну поліцію».
У ході судового розгляду встановлено, що позивачці фактично була призначена та виплачувалась одноразова грошова допомога на підставі пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, причому виплата зазначеної допомоги здійснювалася частинами у період з 09.10.2023 по 25.08.2025, що підтверджується належними та допустимими доказами, зокрема копіями платіжних інструкцій, наявними в матеріалах справи.
Разом із тим суд враховує, що під час розгляду даної справи Верховним Судом постановою від 17.09.2025 було скасовано рішення судів попередніх інстанцій у справі № 440/3321/23, якими раніше було задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та визнано за нею право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022. Таким чином, правова підстава для виплати зазначеної допомоги була усунута внаслідок відповідного судового рішення Верховного Суду.
Проте, суд зазначає, що постанова Верховного Суду була прийнята пізніше, ніж оскаржуваний позивачкою висновок Головного управління Національної поліції в Полтавській області.
Водночас суд звертає увагу на те, що на момент ухвалення оскаржуваного висновку Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 28.02.2025 про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до статті 97 Закону України «Про Національну поліцію», позивачка вже перебувала у процесі отримання одноразової грошової допомоги, нарахованої та виплачуваної на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 168.
За таких обставин суд доходить висновку, що позивачкою фактично було реалізовано право вибору виду одноразової грошової допомоги, про що прямо зазначено у пункті 7 статті 100 Закону України «Про Національну поліцію», а також у пункті 26 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2024 № 646, якими встановлено неможливість одночасного отримання різних видів одноразової грошової допомоги та передбачено необхідність здійснення вибору одного з них.
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач на момент винесення висновку від 28.02.2025 діяв відповідно до вимог чинного законодавства, в зв'язку з чим оскаржуваний висновок Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 28.02.2025 був прийнятий у межах наданих повноважень, на підставі, у спосіб та з дотриманням вимог чинного законодавства, а відтак є правомірним.
У зв'язку з наведеним суд доходить висновку, що відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог, унаслідок чого в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні у зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Ю.Матвійчука, буд. 83, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 40108630) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова