20 січня 2026 року м. Ужгород№ 260/2564/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гебеш С.А., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області області, в якому просить суд:
Визнати рішення від 12.03.2025 року №072150013880 Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області щодо незарахування ОСОБА_1 періодів пільгової вислуги 5 років 00 місяців 00 днів, де проходила службу у ІНФОРМАЦІЯ_1 та пільговий строк служби в період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України перебуваючи безпосередньо у м. Костянтинівка Краматорського району Донецької області; населений пункт Гремячка Шосткинського району Сумської області; населений пункт Привілля Бахмутського району Донецької області; населений пункт Часів Яр Бахмутського району Донецької області у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці) до страхового стажу - протиправним та скасувати його;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України №1058-VІ, з урахуванням пільгової вислуги 5 років 00 місяців 00 днів при проходженні служби в ІНФОРМАЦІЯ_1 та пільговий строк служби в період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України перебуваючи безпосередньо у м. Костянтинівка Краматорського району Донецької області; населений пункт Гремячка Шосткинського району Сумської області; населений пункт Привілля Бахмутського району Донецької області; населений пункт Часів Яр Бахмутського району Донецької області у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці) до страхового стажу.
Стягнути з відповідача судові витрати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області із заявою від 03.03.2025 про призначення пенсії за віком, як учаснику бойових дій відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За результатами розгляду заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії №072150013880 від 12.03.2025, у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу. Позивачка вважає такі дії протиправними, оскільки позивачем надано належні документи про підтвердження наявного страхового стажу. Крім того, позивач звертає увагу, що вона є учасником бойових дій, а отже періоди проходження військової служби та періоди участі у бойових діях у воєнний час повинні зараховуватися на пільгових умовах. Відтак, просить суд позов задовольнити.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, як безпідставних. Заперечуючи проти позову відповідач вказав на те, що позивачка звернулася за призначенням дострокової пенсії за віком як цивільна особа, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не за вислугою років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб», а тому стаж за вислугу років як військовослужбовцю їй не розраховувався, натомість розраховувався стаж як цивільній особі, в одинарному розмірі.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч.1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходила військову службу у НОМЕР_1 Прикордонному загоні та відповідно до наказу начальника НОМЕР_1 Прикордонного загону від 16.09.2019 року за №387-ОС виключена зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
Із вказаного наказу вбачається, що станом на 16.02.2019 року вислуга років позивачки становить: календарна: 10 років, пільгова - 5 років, всього 15 років.
Разом з тим, відповідно до довідки №3214 від 07.08.2024 року наданої Військовою частиною НОМЕР_2 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України ОСОБА_1 в період з 28.04.2022 по 20.05.2022, з 14.07.2022 по 15.09.2022, з 28.09.2022 по 31.12.2022, з 03.03.2023 по 20.05.2023 брала участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в м. Констянтинівка Краматорський район Донецька область, н.п. Грем'ячка Шосткинський район Сумська область, н.п. Привілля Бахмутський район Донецька область, н.п. Часів Яр Бахмутський район Донецька область.
03.03.2025 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області із заявою про призначення пенсії за віком у відповідності до п. 4 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).
За принципом екстериторіальності пенсійним органом, який розглядав заяву позивача, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Рішенням Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №072150013880 від 12.03.2025 позивачці відмовлено у призначенні пенсії відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Із вказаного рішення вбачається, що згідно з наданими документами страховий стаж становить 17 років 2 місяці 17 днів, за наявності страхового стажу 20 років. Також зазначено, що в матеріалах справи міститься посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_3 від 06.10.2023 року. За результатами розгляду документів, доданих до заяви, згідно записів трудової книжки не враховано період здійснення догляду за дитиною до сповнення 3-річного віку, 11.004.2004 року, а саме:2004 рік, оскільки відсутні документи, передбачені п. 2.1 розділу Порядку.
Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернулася до суду з цим позовом, зазначаючи про те, що відповідачем не враховано пільговий стаж служби в період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в м. Констянтинівка Краматорський район Донецька область, н.п. Грем'ячка Шосткинський район Сумська область, н.п. Привілля Бахмутський район Донецька область, н.п. Часів Яр Бахмутський район Донецька область у кратному обчисленні (один місяць за три місяці).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд встановив таке.
Відповідно до положень частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначаються нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Постановою Правління Пенсійного Фонду України затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок).
У відповідності до пп. 6 п. 2.1 розділу ІІ вказаного Порядку, документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком зокрема є: військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, яких визнано особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення (далі - АТО/ООС) та/або безпосередньої участі в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку, безпосередньою участю в АТО/ООС, обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації: документи про проходження військової служби (служби); довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі - Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій), або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації.
Отже, позивачка маючи документ про проходження військової служби та довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, скористалася своїм правом на призначення дострокової пенсії.
Як вбачається із Форми РС-право страховий стаж позивачки становить 17 років 2 місяці 17 днів. Період страхового стажу з 15.10.2009 по 16.09.2019 року (код ЄДРПОУ 14321676, військова частина НОМЕР_4 ) та період з участі позивачки в антитерористичній операції з 28.04.2022 року по 20.05.2022, з 14.07.2022 по 15.09.2022, з 28.09.2022 по 31.12.2022, з 03.03.2023 по 20.05.2023 зараховано пенсійним органом до загального стажу позивача в календарному обчисленні (код ЄДРПОУ: 08410861 ТЦК та код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ВЧ).
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування на фронті, та встановлено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Пунктом 1.1 Положення № 530 про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення 530) встановлено, що цим Положенням визначається порядок обчислення вислуги років (загального страхового стажу) для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби, відповідно до статті 17-1 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (зі змінами).
Пунктом 2. 3 розділу 2 Положення № 530 передбачено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці -участь у бойових діях у воєнний час.
При цьому суд звертає увагу, що вказаним пунктом передбачено обчислення вислуги років для призначення пенсій з розрахунку один місяць служби за три місяці, проте чітко зазначено - крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу.
З урахуванням наведеного правового врегулювання слід дійти висновку, що зарахування строку один місяць служби за три місяці участі в антитерористичній операції та у бойових діях у воєнний час не передбачено при призначенні пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, суд приходить до переконання про безпідставність доводів позивачки щодо можливості зарахування періодів участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, які вказані в довідці №324 від 07.08.2024 року та пільгової вислугу 5 років при проходженні служби у НОМЕР_1 Прикордонному загоні з розрахунку один місяць за три місяці до страхового стажу позивача, так як зарахування строку один місяць служби за три місяці участі в антитерористичний операції та у бойових діях у воєнний час не передбачено при призначенні пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Таке зарахування може здійснюватися особам, пенсія яким призначається за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб».
Отже, виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та достатніх доказів зібраних у справі, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв у межах повноважень, на підставі, у спосіб передбачений законодавством, що спростовує вимоги адміністративного позову.
Позовна вимога про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивачки про призначення пенсії не підлягає задоволенню, оскільки є похідною від позовної вимоги, в задоволенні якої відмовлено.
Згідно із положеннями статті 75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому, в силу положень статті 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов'язаний суб'єкт владних повноважень.
Разом з тим, згідно з принципом змагальності позивач має спростувати доводи суб'єкта владних повноважень, якщо заперечує їх обґрунтованість.
Натомість в даному випадку позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами доводи на обґрунтування підстав зазначених у позовній заяві.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу своїх дій на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України та зважаючи на доводи адміністративного позову, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог.
На підставі наведеного керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяС.А. Гебеш