20 січня 2026 рокум. Ужгород№ 260/8896/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Саєнка Андрія, буд. 10, м. Фастів, Київська обл., 08500)
Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008)
про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії
07.11.25 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач 1, ГУ ПФУ у Київській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ в Закарпатській області), яким просить:
- Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області № 071850006547 від 03.06.2025 року «Про відмову у призначенні пенсії".
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (ідент. код.: НОМЕР_1 ) період роботи на Заводі «Стеатит» (правонаступник товариство з обмеженою відповідальністю «Перечинський Стеатит» код 14313814) з 26 травня 1983 року по 24 листопада 1999 рік.
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити пенсію за віком ОСОБА_1 (ідент. код.: НОМЕР_1 ) з урахуванням періоду роботи на Заводі «Стеатит» (правонаступник товариство з обмеженою відповідальністю «Перечинський Стеатит» код 14313814) з 26 травня 1983 року по 24 листопада 1999 рік.
- Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 (ідент.код.: НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 1211 гривень 20 копійок.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначила, що 27 травня 2025 року вона звернулася із заявою до органів пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком. Рішенням Головного управління ПФУ у Київській області від 03.06.2025 №071850006547 їй було відмовлено у призначенні пенсії за віком, оскільки відсутній необхідний страховий стаж.
З оскаржуваного рішення вбачається, що до страхового стажу не було зараховано періоди роботи позивача згідно записів з трудовою книжкою НОМЕР_2 26.05.1983 по 24.11.1999 рік на заводі "Стеатит", оскільки на записі про звільнення не читається відтиск печатки підприємства.
Позивач вказує, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення його трудової книжки та бухгалтерських документів уповноваженою особою і, тому неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини уповноваженого органу не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії.
Право позивача на встановлені законом гарантії не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов'язків працівником, відповідальним за порядок ведення трудової книжки. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відтак, відомості трудової книжки серія НОМЕР_2 є належним доказом підтвердження стажу її роботи на заводі «Стеатит».
Таким чином, на переконання позивача, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області, при відмові у призначенні пенсії за віком грубо порушено її право на соціальний захист, у зв'язку з чим вона не отримує належну ій пенсію.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в справі, якою залучено до участі у справі в якості співвідповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та зобов'язано відповідачів надати суду в термін 7 днів: відмовну пенсійну справу ОСОБА_1 .
24 листопада 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшла завірена належним чином відмовна пенсійна справа позивача.
01 грудня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшов відзив на позов у якому останній зазначає, що у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, який необхідний позивачу для призначення пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області прийнято рішення за №071850006547 від 03.06.2025 року про відмову у призначенні пенсії. За результатами розгляду документів до страхового стажу не зараховано періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_3 від 17.07.1985: - 3 26.05.1983 по 24.11.1999, оскільки на записі про звільнення не читається відтиск печатки підприємства. Звертають увагу суду на те, що Головним управлінням зазначено, що для зарахування даного періоду до страхового стажу позивачу необхідно долучити уточнюючу довідку.
На момент внесення спірного запису до трудової книжки позивача - 24.11.1999 року, діяла Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року № 58.
Згідно до пункту 2.2 Інструкції № 58 у трудову книжку вносяться, зокрема, відомості про роботу: прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення. 2.4. Усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
У зв'язку з вищевикладеним, просить суд відмовити у задоволенні позову.
02 грудня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов відзив на позов, у якому останній зазначає, що 27.05.2025 позивач звернулася до Головного управління з заявою про призначення пенсії. Пенсійний вік, визначений частиною першою статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 60 років. Вік заявниці 59 років 11 місяців. Необхідний страховий стаж, визначений частиною першою статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить не менше 32 років. У разі відсутності страхового стажу, передбаченого частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки, мають особи, за наявності страхового стажу починаючи з 01.01.2028 - від 25 до 35 років. У разі відсутності страхового стажу, передбаченого частинами першою і другою статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу починаючи з 01.01.2028 від 15 до 25 років. Страховий стаж особи становить 15 років 6 місяців 20 днів.
Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу не зараховано: періоди роботи за трудовою книжкою від 17.07.1985 НОМЕР_2 з 26.05.1983 по 24.11.1999, оскільки на записі про звільнення не читається відтиск печатки підприємства. Для зарахування вище зазначеного періоду, необхідно надати уточнюючу довідку про період роботи, видану підприємством, на якому працювала заявниця, на підставі первинних документів за час виконання роботи, та довідки про перейменування організації.
У зв'язку з вищевикладеним, просить суд відмовити у задоволенні позову.
Обставини встановлені судом
З матеріалів справи вбачається, що 27.05.2025 року позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання якої зареєстроване в Ужгородському районі, звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою, в якій просила призначити йому пенсії за віком.
До заяви про призначення пенсії було подано:
- довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру;
- паспорт громадянина України;
- диплом (свідоцтво, атестат) про навчання;
- документи про місце проживання (реєстрації) особи;
- документи про надання статусу особи, яка проживає, працює на території населеного пункту, якому надано статус гірського (ГП);
- Довідку РЦЗ 78;
- пам'ятку пенсіонера;
- свідоцтво про народження;
- свідоцтво про шлюб;
- трудову книжку.
Згідно розписки повідомлення, яка видана Перечинським об'єднанням управління ПФУ позивачу було надано строк для подання додаткових документів для призначення пенсії, а саме «довідки про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 року» - до 21.09.2025 року.
Вказану заяву за принципом екстериторіальності було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду у Київській області було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії від 03.06.2025 року №071850006547. В рішенні зазначено наступне:
« Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 27.05.2025.
Пенсійний вік визначений частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" становить 60 років.
Вік заявниці 59 років 11 місяців.
Необхідний страховий стаж, визначений частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить не менше 32 років.
У разі відсутності страхового стажу, передбаченого частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки, мають особи, за наявності страхового стажу починаючи з 01.01.2028 від 25 до 35 років.
У разі відсутності страхового стажу передбаченого частинами першою і другою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове, державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу починаючи з 01.01.2028 від 15 до 25 років.
Страховий стаж особи становить 15 років 6 місяців 20 днів.
Результати розгляду документів, доданих до заяви:
за доданими документами до страхового стажу не зараховано:
періоди роботи за трудовою книжкою від 17.07.1985 НОМЕР_4 з 26.05.1983 по 24.11.1999, оскільки на записі про звільнення не читається відтиск печатки підприємства.
Для зарахування видану вище зазначеного періоду, необхідно надати уточнюючу довідку про періоди роботи видану підприємством, на якому працювала заявниця, на підставі первинних документів за час виконання роботи та довідки про перейменування організації.
Працює
Відмовити в призначенні пенсії за віком відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки відсцутній необхідний страховий стаж.
Право на пенсійну виплату набуде 23.06.2030.».
Позивач вважаючи оскаржуване рішення протиправним, звернувся з даним позовом до суду.
Мотиви та норми права застосовані судом
Згідно статті 26 Закону України від 09.07.2003 р. №1058- IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу роботи з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - 32 роки.
Наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.
Стаття 44 Закону №1058-IV визначає порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, а саме: призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Пенсія призначається з дня звернення за пенсією крім випадків зазначених у ст. 45 Закону № 1058-IV.
Постановою ПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ від 25.11.2005 № 22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
1.1 Заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1)..... подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
1.7. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
1.8. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через веб-портал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача веб-порталу). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на веб-порталі.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 затверджений ПОРЯДОК підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
В п. 4.1. Порядку 22-1 зазначено , що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Відповідно до п. 4.2. При прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Разом з тим, суд звертає увагу, що оскаржуване Рішення про відмову у призначенні пенсії є передчасне, оскільки, позивачу було надано строк для надання додаткових документів до 21.09.2025 року, а рішення про відмову №071850006547 винесено - 03.06.2025 року.
Оскільки позивач подала заяву про призначенні пенсії до ГУ ПФУ у Закарпатській області, де в супереч Порядку 22-1, не отримала можливості надати додаткові документи в строк до 21.09.2025 року, то саме ГУ ПФУ у Закарпатській області у відповідності до п. 1.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 зобов'язаний повторно прийняти заяву позивача з поданими документами з дотримання Порядку 22-1, в тому числі і вимог п.4.2.
У параграфах 70-71 рішення по справі «Рисовський проти України» (заява № 29979/04) ЄСПЛ підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування», зазначивши, що цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії», заява № 33202/96, параграф 120, «Онер'їлдіз проти Туреччини», заява № 48939/99, параграф 128, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови», № 21151/04, параграф 72, «Москаль проти Польщі», заява № 10373/05, параграф 51).
Зокрема, на державні органи покладений обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (зокрема, рішення у справах «Лелас проти Хорватії», заява № 55555/08, параграф 74, «Тошкуце та інші проти Румунії», заява № 36900/03, параграф 37) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (рішення у справах «Онер'їлдіз проти Туреччини», параграф 128, «Беєлер проти Італії», параграф 119).
Отже, на підставі встановлених під час розгляду справи обставин, відповідних їм правовідносин та релевантного законодавства суд дійшов висновку, що має місце бездіяльність ГУ ПФУ в Закарпатській області при прийняття заяви позивача про призначення пенсії, а оскаржуване рішення не відповідає вимогам встановленим ч. 2 ст. 2 КАСУ.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАСУ у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є частково обґрунтованим та підлягає задоволенню, з врахуванням чого у відповідності до ст. 139 КАСУ з відповідача підлягає стягненню на користь позивача половина сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст. 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Саєнка Андрія, буд. 10, м. Фастів, Київська обл., 08500, код ЄДРПОУ 22933548), Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області № 071850006547 від 03.06.2025 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії по віку.
3. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ 20453063 щодо недотримання вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 при прийнятті заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії, подану нею 27.05.2025 року.
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ 20453063 повторно прийняти з дотриманням вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії, подану нею 27.05.2025 року
5. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду.
СуддяЗ.Б.Плеханова