Постанова від 21.01.2026 по справі 621/90/26

621/90/26

3/621/83/26

ПОСТАНОВА

іменем України

21 січня 2026 року м. Зміїв

Суддя Зміївського районного суду Харківської області Овдієнко В. В.

за участі: прокурора - Юр'єва І. Д.,

особи, що притягується до відповідальності, - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали, які надійшли від 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Зміїв Харківської області, є громадянином України, не одружений, має середньо-технічну освіту, є фізичною особою-підприємцем, зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,

за частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи 06.06.2023 звільненим з посади майстра лісу обходу № 6 Чемужівського лісництва філії "Зміївське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", являючись згідно з п. п. "е" п. 1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, діючи умисно, усупереч абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII, несвоєчасно, а саме: 14.05.2024 о 10:34 годині, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до п. 1.1 р. 1, п. 2.1 р. 2 Положення про філію "Зміївське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", затвердженого наказом Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" від 26.12.2023 № 2175, філія "Зміївське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" є відокремленим підрозділом державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України". Філія створена з метою ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів; ведення лісового господарства, як спеціалізований підрозділ для ведення мисливського господарства; охорони, відтворення та раціонального використання державного мисливського фонду на території мисливських угідь, наданих у користування Підприємству; одержання прибутку від комерційної діяльності; забезпечення потреб держави або територіальних громад на промисловій чи комерційній основі.

Наказом директора філії "Зміївське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" від 13.01.2023 № 1-ОС-а ОСОБА_1 з 16.01.2023 призначено на посаду майстра лісу Чемужівського лісництва вказаної філії.

Відповідно до п. 1.2 р. 1 Посадової інструкції майстра лісу філії "Зміївське лісове господарство" ДП "Ліси України", майстер лісу входить до складу державної лісової охорони, має службове посвідчення встановленого зразка та забезпечується форменим одягом встановленого зразка.

Згідно з п. 5 Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших постійних лісокористувачів та власників лісів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 № 976, до посадових осіб держлісоохорони належать посадові особи Держлісагентства, Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з питань лісового і мисливського господарства, обласних управлінь лісового та мисливського господарства і підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства, згідно з додатком.

Відповідно до додатку до вказаного Положення майстра лісу віднесено до посадових осіб державної лісової охорони.

Згідно з п. п. "е" п. 1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-VII посадові та службові особи органів державної лісової охорони є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону № 1700- VII.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою органів державної лісової охорони, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Наказом директора філії "Зміївське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" від 06.06.2023 № 19 ОСОБА_1 06.06.2023 звільнено з посади майстра лісу обходу № 6 Чемужівського лісництва вказаної філії.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП передбачено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до п. 1 ч. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, повноважної на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Так, ОСОБА_1 14.05.2024 о 10:34 годині подав щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Покликання на вказану декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/d9ae2be 1 -43е8-46ес-Ь6е5-f378c9d38728.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2023 рік (яку відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII повинен був подати до 01.04.2024) подав 14.05.2024, тобто несвоєчасно.

Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-УП правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну; адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння. При цьому умисел суб'єкта, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII, полягає в тому, що, маючи обов'язки, обмеження та заборони, встановлені вказаним Законом, він не виконуючи такі вимоги, навмисно протиправно поводиться, їх порушуючи.

Частиною 1 ст. 65-1 Закону № 1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , будучи 06.06.2023 звільненим з посади майстра лісу обходу № 6 Чемужівського лісництва філії "Зміївське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", являючись згідно з п. п. "е" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 14.05.2024 о 10:34 годині, подав без поважних причин щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", у зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

14.01.2026 матеріали надійшли до суду. Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи для розгляду матеріалу визначено суддю Овдієнка В. В.

Розгляд матеріалів призначено на 21.01.2026.

Особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення, пов'язаного з корупцією, за вказаних обставин визнав.

Прокурор Юр'єв І. Д. долучив до матеріалів справи висновок, де зазначив, що ОСОБА_1 будучи звільненим 06.06.2023 з посади майстра лісу обходу № 6 Чемужівського лісництва філії "Зміївське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України"був зобов'язаний до 01.04.2024 подати щорічну декларацію за 2023 рік. Також, прокурор Юр'єв І. Д. зазначив, що строки накладення адміністративного стягнення не закінчились, оскільки протокол про адміністративне правопорушення складено 08.01.2026. Під час судового розгляду висловив думку, що зазначене діяння є підставою для адміністративної відповідальності.

Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення за вказаних обставин підтверджується наступними доказами, дослідженими під час судового розгляду:

- даними протоколу про адміністративне правопорушення № 20 від 08.01.2026, в якому викладені обставини правопорушення та містяться підписи ОСОБА_1 . Зауваження до протоколу відсутні (а. с. 1-8).

- даними положення про 7-е управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (витяг) (а. с. 9);

- даними довідки, складеної старшим оперуповноваженим 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України капітаном поліції Шаповалом Є. (а. с. 10, 11);

- відомостями листа заст. начальника ДСР НП України № 45308/02-2025 від 14.11.2025, листа НАЗК № 47-06/90626-25 від 05.11.2025, повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування № 122/287-В1/2 від 04.04.2024, наказу керівника філії "Зміївське лісове господарство" ДП "Ліси України" № 9 від 06.06.2023 (а. с. 12-16);

- відомостями послідовності користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", які вчинив ОСОБА_1 за період 01.01.2024-15.05.2024 (а. с. 17);

- відомостями запиту запиту начальника 7-го управління (з обслуговування Харківської області) ДСР НП України № 129739-2025 від 17.11.2025, відповіді виконавчого директора ДП "Ліси України" № 7848/19-2025 від 26.11.2025 з доданим документами (а. с. 18-42);

- даними роздрукованого листа з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, на якому містяться відомості про подання щорічної декларації ОСОБА_1 за 2023 рік, яка подана 14.05.2024 о 10:34 годині (а. с. 48-56).

Зазначені докази в цілому узгоджуються як між собою, і дають підстави для висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за що передбачено відповідальність частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно частини 4 статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення № 20 від 08.01.2026 вбачається, що часом вчинення правопорушення є 14.05.2024 о 10:34 годині.

Прокурор у письмовому висновку зазначив, що протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, складений 08.01.2026, отже з урахуванням вимог статті 38 КУпАП, станом на 21.01.2026, строк накладення адміністративного стягнення не сплив.

Водночас, вказівка прокурора про строк накладення адміністративного стягнення, суперечить фактичним обставинам справи, оскільки із доданих до протоколу документів вбачається наступне.

11.11.2025 Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України отримано повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування № 122/287-В1/2 від 04.04.2024 про неподання декларації ОСОБА_1 декларації за 2023 рік (а. с. 13-15).

В подальшому, 26.11.2025 ДП "Ліси Україна" надано відповідь на запит до 7-го управління (з обслуговування Харківської області) ДСР НП України, у тому числі щодо періоду роботи ОСОБА_1 майстра лісу обходу № 6 Чемужівського лісництва філії "Зміївське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України"(а. с. 21-42).

Враховуючи, що датою виявлення адміністративного правопорушення є дата отримання інформації про таке адміністративне правопорушення органом, посадові особи якого уповноважені складати протоколи про адміністративне правопорушення, то у цій справі строк накладення адміністративного стягнення рахується з 26.11.2025, і на час судового розгляду не закінчився.

Враховуючи конкретні обставини правопорушення, пов'язаного з корупцією, відомості про особу, що притягується до адміністративної відповідальності, дійшов висновку, що до ОСОБА_1 належить застосувати стягнення, передбачене санкцією частини 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у виді штрафу, а також, відповідно до статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", стягнути з нього судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись статтями 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

До ОСОБА_1 застосувати за частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) грн 00 коп., які перерахувати на р/р UA398999980314040542000020603, одержувач Зміївська міська ТГ ГУК Харківська обл./МТГ Зміїв/ 21081100, код ОКПО 37874947, Казначейство України, код класифікації доходів бюджету: 210811100.

Строк сплати штрафу не пізніш як через 15 днів з дня отримання копії постанови.

У разі несплати штрафу у вказаний строк особою, яку притягнуто до відповідальності, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу.

Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету України (стягувачем є Державна судова адміністрація України) судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн 60 коп., які перерахувати на р/р UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві / м. Київ / 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.

На постанову може бути подана апеляція до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.

Суддя: В. В. Овдієнко