Постанова від 20.01.2026 по справі 340/5150/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2026 року м. Дніпросправа № 340/5150/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Суховарова А.В., Семененка Я.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інчер»

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року (головуючий суддя Притула К.М.)

у справі №340/5150/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інчер»

до Головного управління ДПС у Кіровоградській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інчер» звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області, в якому просило визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.04.2024 №00055030901 на суму 500000,00 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі необґрунтованих висновків, що зроблені в акті перевірки від 01.04.2024 №2837/11-28-09-01/42556531 про результати фактичної перевірки з питань дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства України у сфері обігу підакцизних товарів, а отже підлягає скасуванню.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що наявність ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі не надає право зберігати придбане пальне на акцизних складах, станом на дату їх зберігання, у яких відсутні будь-які ліцензії щодо руху пального. Намір отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним також не надає дозвіл зберігати пальне, яке в подальшому буде реалізоване. Суд першої інстанції дійшов висновку, що доводи позивача про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення є необґрунтованими та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та неповне з'ясування судом фактичних обставин, просить скасувати рішення суду першої інстанції повністю та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.

Позивач зазначає, що висновки акту перевірки є передчасними та такими, що суперечать чинному законодавству України. Підставою для відповідальності за нормою частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР є здійснення суб'єктом господарювання діяльності щодо зберігання пального за відсутності передбаченої чинним законодавством ліцензії, однак така санкція не може бути застосована у випадку, якщо місце зберігання пального є таким, яке за змістом статті 15 Закону № 481/95-ВР звільняє суб'єкта господарювання від обов'язку отримувати відповідну ліцензію. Позивач здійснює діяльність з роздрібної торгівлі пальним через мережу АЗС, в тому числі, на території Кіровоградської області та діяльність з оптової торгівлі пальним, проте не здійснює господарської діяльності зі зберігання пального, не надає послуги зберігання іншим суб'єктам господарювання. За таких обставин позивач вважає, що у контролюючого органу відсутні підстави для застосування до ТОВ «Інчер » штрафних санкцій в розмірі 500000 гривень згідно частини 2 статті 17 Закону №481/95-ВР за зберігання пального без наявності ліцензії.

Відповідач подав до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на правомірність податкового повідомлення-рішення та обґрунтованість висновків суду першої інстанції, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач - ТОВ «Інчер» здійснює, в тому числі, діяльність з роздрібної торгівлі пальним через мережу АЗС, АГЗС та АЗС/АГЗС, в тому числі на території Кіровоградської області, та діяльність з оптової торгівлі пальним.

Позивачу видано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним (переоформлення) № 11200314202300016 терміном дії з 13.01.2023 по 13.01.2028, за адресою Кiровоградська область, Голованівський р-н, с. Станіславове, вул. Наумова, буд. 151, автозаправочна станція АЗС/АГЗС №146, магазин-кафе.

Контролюючим органом, згідно наказу ГУ ДПС в області від 05.03.2024 №167-п, направлень на проведення перевірки від 20.03.2024 № 1024, №1025 проведено фактичну перевірку ТОВ «Інчер» (податковий номер 42556531) за адресою фактичного провадження (здійснення) діяльності, розташування господарських об'єктів, або інших об'єктів власності (зокрема місць зберігання та/або відпуску пального): Кiровоградська область, Голованівський р-н, с. Станіславове, вул. Наумова, буд. 151, автозаправочна станція АЗС/АГЗС №146, магазин-кафе.

За результатами перевірки складений акт про результати фактичної перевірки з питань дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства України у сфері обігу підакцизних товарів, зареєстрований в органі ДПС 01.04.2024 №2837/11-28-09-01/42556531.

Перевіркою встановлено порушення вимог, зокрема, частини 1 статті 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а саме: зберігання пального без наявності ліцензії на право зберігання пального.

До такого висновку контролюючий орган дійшов з огляду на такі, встановлені перевіркою, обставини.

В ході перевірки встановлено фактичні залишки пального (зурахуванням трубопроводу) в резервуарах: резервуар 1 (бензин А-92) - 13230,3 л, резервуар 2 (бензин А-95) - 12490,4 л, резервуар 3 (дизельне пальне) - 19384,9 л, резервуар 4 (дизельне пальне) - 17010,1 л, резервуар 5 (газ скраплений) - 4682,4 л.

ТОВ «Інчер» зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального з 10.01.2023 № 6858.

Суб'єкт господарювання ТОВ «ІНЧЕР» зареєстровано акцизний склад за адресою: Кiровоградська область, Голованівський р-н, с. Станіславове, вул. Наумова, буд. 151, уніфікований номер акцизного складу - 1019840.

На вищевказаному акцизному складі позивачем відповідно до Довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри зареєстровано у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічитльників рівня пального у резервуарі, а саме: резервуари та рівнеміри, витратоміри.

Згідно Єдиного реєстру акцизних накладних, 12.01.2023 ТОВ «Інчер» отримано (прийнято) на акцизний склад, уніфікований № 1019840, від ТОВ «Еквінта» (податковий номер 44254551) пальне.

Отримання пального на акцизний склад уніфікований №1019840 підтверджується товарно-транспортними накладними від 12.01.2023 №000108, від 12.01.2023 №000109, від 12.01.2023 №000110 та записом з Журналу обліку надходження нафтопродуктів на АЗС №146.

Також, згідно довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів пального (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального від 13.01.2023 №9001786034 на акцизному складі уніфікований №1019840, 12.01.2023 зберігалось пальне, отримане згідно акцизних накладних від 12.01.2023 №1120100, №1120095, №1120118, №1120093, №1120094.

12.01.2023 ТОВ «ІНЧЕР» не мало за вказаною адресою Кiровоградська область, Голованівський р-н, с. Станіславове, вул. Наумова, буд. 151, діючих ліцензій на право виробництва пального, оптової чи роздрібної торгівлі пальним.

12.01.2023 ТОВ «ІНЧЕР» (до початку дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 11200314202300016) реалізація пального відсутня.

За таких обставин, з посиланням на ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», контролюючим органом зроблений висновок, що 12.01.2023 на акцизному складі, уніфікований № 1019840, за адресою: Кіровоградська область, Голованівський р-н, с. Станіславове, вул. Наумова, буд. 151 зберігалось пальне без наявності діючої ліцензії на право зберігання пального.

На підставі акту фактичної перевірки ГУ ДПС у Кіровоградській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «С» від 29.04.2024 №00055030901, яким до ТОВ «Інчер», на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України та абз.9 ч. 2 ст. 17 Закону №481/95-ВР застосовано штрафну санкцію у сумі 500000 грн.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

На час виникнення спірних відносин основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України врегульовані Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР.

Відповідно до вказаного Закону ліцензуванню підлягають таки виді діяльності як оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального.

За визначенням у ст.1 цього ж Закону № 481/95-ВР:

місце оптової торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування;

місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування;

виробництво пального - діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, в результаті якої отримується пальне або інші продукти переробки;

зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик;

оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам;

роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

За змістом ст.15 Закону № 481/95-ВР суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.

Суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.

Ліцензія на право зберігання пального не отримується на місця зберігання пального, що використовуються:

підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету;

підприємствами, установами та організаціями системи державного резерву;

суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах і яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин, а для малих виробників виноробної продукції алкогольних напоїв без додавання спирту: вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють роздрібну, оптову торгівлю пальним або зберігання пального виключно у споживчій тарі до 5 літрів, ліцензію на роздрібну або оптову торгівлю пальним або ліцензію на зберігання пального не отримують.

За правилами частини тридцять першої статті 15 Закону №481/95-ВР ліцензія видається за поданою нарочно, поштою або в електронному вигляді заявою суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (крім ліцензії на оптову торгівлю пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібну торгівлю пальним, зберігання пального з метою подальшої його реалізації іншим споживачам).

Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво), які здійснюють оптову торгівлю пальним, за відсутності місць оптової торгівлі пальним копії таких документів не подають.

Суб'єкти господарювання, що здійснюють зберігання пального, яке не реалізовується іншим особам і використовується виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, копії зазначених документів не подають. Такі суб'єкти господарювання у заяві зазначають про використання пального для потреб власного споживання чи переробки, загальну місткість резервуарів та ємностей, що використовуються для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження.

Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства (частина сорок шоста статті 15 Закону №481/95-ВР).

В спірному випадку позиція позивача полягає в тому, що він станом на 12.01.2023 мав ліцензію на оптову торгівлю пальним за відсутності місць оптової торгівлі та 9 ліцензій на роздрібну торгівлю пальним на кожну з автозаправочних станцій у Кіровоградській області, які використовувались товариством для роздрібної торгівлі.

Автозаправна станція № 146 Кіровоградська область, Голованівський р-н, с. Станіславове, вул. Наумова, буд. 151, набута позивачем у користування на підставі договору оренди № 46П-АЗС від 15.11.2022. Після укладення вказаного договору товариством здійснювалися підготовчі дії, зокрема отримувались необхідні дозвільні документи, подано необхідні документи для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на вказаній АЗС/АГЗС та сплачено кошти за отримання такої ліцензії згідно з платіжним дорученням від 01.12.2022 № 483, придбавався товар для його подальшої реалізації та виконувались всі необхідні дії для початку роботи на цій АЗС/АГЗС.

За таких обставин позивач вважає, що застосування до нього штрафних санкцій за неотримання ліцензії на зберігання пального на АЗС при відсутності законодавчо встановленого обовязку отримувати таку ліцензію, є безпідставним.

Виходячи з аналізу наведених правових норм, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, який правильно зазначив, що наявність ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі не надає право зберігати придбане пальне на акцизних складах, станом на дату їх зберігання, у яких відсутні будь-які ліцензії щодо руху пального.

Намір отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним також не надає дозвіл зберігати пальне, яке в подальшому буде реалізоване.

Законом №481/95-ВР передбачено право на здійснення діяльності зі зберігання пального при отриманні відповідної ліцензії із зазначенням в ній місцезнаходження місця такого зберігання або діяльності зі зберігання пального в місцях оптової чи роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.

Отже, законодавець пов'язує діяльність зі зберігання пального з отриманням спеціальної ліцензії на такий вид діяльності або з отриманням ліцензії на право оптової торгівлі пальним з місцем оптової торгівлі пальним, ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, тому у разі зберігання пального без наявності відповідної ліцензії до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 500000 грн. на підставі ст.17 Закону №481/95-ВР.

Підсумовуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення про відмову в задоволенні позову.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст ,311, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інчер» залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року у справі №340/5150/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко

суддя А.В. Суховаров