15 січня 2026 року м. Дніпросправа № 160/8586/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Дурасової Ю.В., Олефіренко Н.А.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 року (суддя Єфанова О.В., м. Дніпро, повний текст рішення виготовлено 03.09.2025 року) у адміністративній справі №160/8586/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання зарахувати періоди роботи в органах Державної податкової служби до стажу державної служби та перевести на іншу пенсію за віком, суд -
У березні 2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі по тексту - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач 2), в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 1 від 28.01.2025 №045650004637; зобов'язати відповідача 1 зарахувати періоди роботи в органах Державної податкової служби з 14.02.1994 року по 05.10.2010 року та з 03.12.2010 року по 16.12.2024 року до його стажу державної служби та перевести з пенсії за віком призначеної згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 21.01.2025 року з урахуванням довідки від 21.01.2025 року №3936/6/04-36-l0-02-13 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за січень 2025 року та довідки від 21.01.2025 року №3942/6/04-36-10-02-13 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, та яка на момент виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала в державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби станом на грудень 2024 року, виданих Державною податковою службою України Головного управління ДПС у Дніпропетровській області
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 року позовні вимоги задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 28.01.2025 року №045650004637; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати періоди роботи в органах Державної податкової служби податкової з 01.12.1995 року по 05.10.2010 року та з 03.12.2010 року по 16.12.2024 року до стажу державної служби ОСОБА_1 ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.01.2025 року щодо про переведення з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
З рішенням суду першої інстанції не погодилося Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що ОСОБА_1 21.01.2025 року звернувся із заявою про переведення його на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», яку за принципом екстериторіальності 28.01.2025 року розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області та рішенням №045650004637 відмовлено в переведенні з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Апелянт зазначив, що періоди роботи ОСОБА_1 у Головному управління ДПС у Дніпропетровській області не можуть бути враховані до стажу державної служби, зважаючи на те, що ОСОБА_1 згідно ст.343.1 Податкового кодексу України присвоювалися спеціальні звання, а в разі присвоєння спеціального звання надбавка за ранг державного службовця не виплачується, і, відповідно, ці посади не належать до посад віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону України №3723 «Про державну службу». Для призначення пенсії державного службовця особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою; розміри виплат, зазначених в абзацах третьому-п'ятому п.4 Порядку №622, за останнім місцем роботи на державній службі за формою; розміри виплат, зазначених в абзаці шостому п.4 Порядку №622 за формою (для осі, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі).
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга непідлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що з 20.06.2019 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком, призначену згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 21.01.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про переведення з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», надавши довідку від 21.01.2025 року №3936/6/04-36-10-02-13 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за січень 2025 року та довідку від 21.01.2025 року №3942/6/04-36-10-02-13 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, та яка на момент виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала в державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби станом на грудень 2024 року, виданих Державною податковою службою України Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка за принципом екстериторіальності 28012025 року розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Вінницькій області та рішенням №045650004637 відмовлено в переході на інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку з неможливістю врахування періодів роботи в Головному управлінні у Дніпропетровській області до стажу державної служби, зважаючи на те, що ОСОБА_1 згідно ст.343.1 Податкового кодексу України присвоювалися спеціальні звання, а в разі присвоєння спеціального звання відповідно до ст.343.1 надбавка за ранг - державного службовця не виплачується і відповідно, ці посади не належать до посад, віднесених до відповідних і категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону №3723 «Про державну службу». Суд звернув увагу, що згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07.03.2025 року, станом на 01.05.2016 року органами пенсійного фонду визнається стаж державної служби ОСОБА_1 - 1 рік 9 місяців 17 днів (з 14.02.1994 року по 30.11.1995 року). Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався ч.2 ст.46, пунктами 8, 10, 12 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року № 889-VII «Про державну службу»; ст.37 Закону України від 28.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» (втратив чинність 01.05.2016 рок, крім ст.37 Закону); п.6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року №229; пунктів 1, 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року №283; п.342.4 ст.342, статтями 343, 344 Податкового кодексу України та прийшов до висновку про те, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію, а тому період роботи ОСОБА_1 в органах державної податкової з 01.12.1995 року по 05.10.2010 року та з 03.12.2010 року по 16.12.2024 року зараховується до стажу державної служби. Суд вважав, що позовні щодо врахування довідки від 21.01.2025 року №3936/6/04-36-l0-02-13 та довідки від 21.01.2025 року №3942/6/04-36-10-02-13 є передчасними, оскільки вказані документи не були підставою для винесення оскаржуваного рішення.
Матеріалами справи встановлено, що з 20.06.2019 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком, призначену згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Встановлено, що 21.01.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про переведення з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», надавши довідку від 21.01.2025 року №3936/6/04-36-10-02-13 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за січень 2025 року та довідку від 21.01.2025 року №3942/6/04-36-10-02-13 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, та яка на момент виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала в державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби станом на грудень 2024 року, виданих Державною податковою службою України Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Встановлено, що заява ОСОБА_1 за принципом екстериторіальності 28.01.2025 року розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Вінницькій області та рішенням №045650004637 відмовлено в переході на інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку з тим, що періоди роботи у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області не можуть бути враховані до стажу державної служби зважаючи на те, що ОСОБА_1 згідно п.343.1 ст.343 Податкового кодексу України присвоювалися спеціальні звання, а в разі присвоєння спеціального звання відповідно до п.343.1 ст.343 ПК України надбавка за ранг - державного службовця не виплачується і відповідно, ці посади не належать до посад, віднесених до відповідних і категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону №3723 «Про державну службу».
Відповідно до пунктів 2, 8, 10, 12 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державу службу» (набрав чинності 01.05.2016 року; не втратила чинність ст.37 Закону України від 28.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу») державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону від 28.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України від 28.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України від 28.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України від 28.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до ч.2 ст.46 Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Відповідно до ст.37 Закону України від 28.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 ч.1 ст.28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пунктів 1, 2, 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року №229, цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби. До стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби. Стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» обчислюється відповідно до п.8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIII «Про державну службу».
Відповідно до п.342.4 ст.342, ст.344 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів є державними службовцями. Пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». Період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію, а тому період роботи ОСОБА_1 в органах державної податкової з 01.12.1995 року по 05.10.2010 року та з 03.12.2010 року по 16.12.2024 року зараховується до стажу державної служби. Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07.03.2025 року, станом на 01.05.2016 року пенсійним органом визнано стаж державної служби ОСОБА_1 - 1 рік 9 місяців 17 днів (з 14.02.1994 року по 30.11.1995 року).
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 року у адміністративній справі №160/8586/25 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Ю. В. Дурасова
суддя Н.А. Олефіренко