15 січня 2026 року м. Дніпросправа № 160/16143/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Дурасової Ю.В., Олефіренко Н.А.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 року (суддя Рябчук О.С., м. Дніпро, повний текст рішення виготовлено 11.08.2025 року) у адміністративній справі №160/16143/25 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа: ОСОБА_2 про визнання протиправним рішення комісії, зобов'язання повторно розглянути документи, за результатами чого виплатити невиплачену решту одноразово грошової допомоги , суд -
У червні 2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту позивач) звернулася до суду з позовом до Міністерства оборони України (далі по тексту - відповідач); третя особа: ОСОБА_2 , в якому просила визнати протиправним рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум в частині призначення їй як матері загиблого молодшого сержанта ОСОБА_3 (свідоцтво про смерть від 07.11.2022 року НОМЕР_1 ), смерть якого настала під час виконання бойового завдання, одноразової грошової допомоги в розмірі в розмірі 1/2 частини 15000000 грн, в сумі 7 500000 грн. замість 15000 000 грн. та зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути подані нею документи, за результатами чого виплатити невиплачену решту одноразової грошової допомоги в розмірі 7500000 грн.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
З рішенням суду першої інстанції не погодилася ОСОБА_1 та подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги обґрунтувала тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначила, що їй як матері загиблого ОСОБА_3 призначена виплата у розмірі 7500000 грн., Іншим особам виплат одноразової грошової допомоги за загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 не призначалось. Апелянт зазначила, що судовою практикою не передбачено механізму резервування половини (частини) одноразової грошової допомоги за особою із непідтвердженим соціально-правовим статусом необхідним для можливості реалізації права, передбачено, що якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, за її отриманням звертаються інші особи, які мать на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги між особами, які мають на неї право, вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку. Суд протиправно поклав на неї обов'язок доводити обставини, що вона на дату призначення їй одноразової грошової допомоги, була єдиною особою, що має право на її отримання.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що згідно лікарського свідоцтва про смерть №32 від 05.11.2022 року, виданого КУ «БСМЕ» ХОР, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , загинув внаслідок множинної руйнації тіла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Дудчани Бериславського району Херсонської області. 07.11.2022 року Металургійним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) видано свідоцтво про смерть ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 . ОСОБА_1 отримала одноразову грошову допомогу за загибеллю сина - ОСОБА_3 у розмірі 7500000 грн. 21.03.2025 року комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум розглянуто подані ОСОБА_2 документи про призначення одноразової грошової допомоги, колишньої дружини загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 у період дії воєнного стану молодшого сержанта ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 07.11.2022 року та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 14.05.2024 року №321/КЦ/4892. За наслідком розгляду поданих документів комісією було прийнято рішення про повернення ОСОБА_2 документів на доопрацювання з метою надання документів, які відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підтверджують, що вона перебувала на утримання загиблого військовослужбовця (копії документів, виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблим, судового рішення про встановлення факту перебування на його утримання на дату загибелі), що дають право на отримання одноразової грошової допомоги, що оформлено випискою з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався ст.41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»; ст.1, частинами 1, 2 ст.16, ст.16-1, ч.3 ст.16-2, частинами 1, 8, 9 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»; пунктами 3, 5, 12, 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 та прийшов до висновку про те, що право на отримання одноразової грошової допомоги після смерті військовослужбовця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виникло 04.11.2022 року; матеріалами справи не підтверджено, що ОСОБА_1 є єдиним членом сім'ї загиблого. Суд врахував, що комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум на засіданні 21.03.2025 року було досліджено рішення Великоолександрівського районного суду Херсонської області (справа №650/290/23 від 18.10.2023 року), яке набрало законної сили 20.11.2023 року, про встановлення факту проживання однією сім'єю як дружина та чоловік в період з 2011 року по 04.11.2022 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а тому, зважаючи на наявність судового рішення, що набрало законної сили про встановлення факту проживання однією сім'єю ОСОБА_2 та ОСОБА_3 суд не може констатувати, що ОСОБА_1 є єдиним членом сім'ї загиблого та беззаперечно має право на отримання одноразової грошової допомоги внаслідок загибелі ОСОБА_3 у повному обсязі, а не в сумі 7500000 грн. Суд прийшов до висновку про правомірність відмови виплатити ОСОБА_1 решти одноразової грошової допомоги в сумі 7500000 грн.
Матеріалами справи встановлено, що згідно лікарського свідоцтва про смерть №32 від 05.11.2022 року, виданого КУ «БСМЕ» ХОР та довідки про причину смерті від 05.11.2022 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , загинув внаслідок множинної руйнації тіла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Дудчани Бериславського району Херсонської області.
Встановлено, що 07.11.2022 року Металургійним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) видано свідоцтво про смерть ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 .
Встановлено, що ОСОБА_1 отримала одноразову грошову допомогу за загибеллю сина - ОСОБА_3 у розмірі 7500000, грн.
Встановлено, що згідно виписки з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 21.03.2025 року №27/д розглянуто подані ОСОБА_2 документи про призначення одноразової грошової допомоги, колишньої дружини загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 у період дії воєнного стану молодшого сержанта ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 07.11.2022 року та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 14.05.2024 року №321/КЦ/4892 та прийнято рішення про повернення ОСОБА_2 документів на доопрацювання з метою надання документів, які відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підтверджують, що вона перебувала на утримання загиблого військовослужбовця ( копії документів, виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблим, судового рішення про встановлення факту перебування на його утримання на дату загибелі), що дають право на отримання одноразової грошової допомоги, що оформлено випискою з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум. Відповідно до наданих документів ОСОБА_2 не відноситься до одного з подружжя. Шлюб між нею та ОСОБА_3 було розірвано у 2011 році. Наданими документами неможливо встановити чи є ОСОБА_4 непрацездатною (особою з інвалідністю) і перебувала на утриманні колишнього чоловіка. Рішенням Великоолександрівского районного суду Херсонської області (справа №650/290/23 від 18.19.2023 року), яке набрало законної сили 20.11.2023 року про встановлення факту проживання однією сім'єю, як дружина та чоловік в період з 2011 року по 04.11.2022 року, не встановлює факт, що має юридичне значення про перебування ОСОБА_2 на утриманні ОСОБА_3 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ст.41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (чинній на час виникнення спірних правовідносин) виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до частин 1, 2 ст.16, ст.16-1, ч.3 ст.16-2, частин 1, 8, 9 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби. У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 п.2 ст.16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України. Одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 п.2 ст.16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у ст.16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у ст.16-1 цього Закону. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 8.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у ст.16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть. У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами. Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Відповідно до пунктів 3, 5, 12 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 (чинного на дату виникнення спірних правовідносин) днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста. Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання. Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що право на отримання одноразової грошової допомоги після смерті військовослужбовця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , виникло 04.11.2022 року та може бути реалізовано до 04.11.2025 року включно. Матеріалами справи не підтверджено, що ОСОБА_1 є єдиним членом сім'ї загиблого. Суд обґрунтовано врахував, що комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум на засіданні 21.03.2025 року було досліджено рішення Великоолександрівського районного суду Херсонської області (справа №650/290/23 від 18.10.2023 року), яке набрало законної сили 20.11.2023 року, про встановлення факту проживання однією сім'єю як дружина та чоловік в період з 2011 року по 04.11.2022 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та повернено документи для доопрацювання та можливістю реалізації права на одержання грошової одноразової допомоги ОСОБА_2 до 04.11.2025 року. Суд прийшов до обґрунтованого висновку про те, що права ОСОБА_1 не порушено.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 року у адміністративній справі №160/16143/25 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Ю. В. Дурасова
суддя Н.А. Олефіренко