Постанова від 15.01.2026 по справі 195/1336/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2026 року м. Дніпросправа № 195/1336/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Дурасової Ю.В., Олефіренко Н.А.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 30.09.2025 року (суддя Кондус Л.А., селище Томаківка, Дніпропетровської області, повний текст рішення виготовлено 30.09.2025 року) у адміністративній справі №195/1336/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи: Начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 полковник ОСОБА_2 , Нікопольський відділ державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, суд -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - відповідач), треті особи: Начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 полковник ОСОБА_2 , Нікопольський відділ державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову серії №4/731 від 30.05.2025 року, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 про притягнення до адміністративної відповідальності та накладення на нього адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн.; справу про адміністративне правопорушення відносно нього закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП; зняти арешт на грошові кошти/електронні гроші, що містяться на відкритих рахунках/електронних гаманцях, а також на кошти/електронні гроші на рахунках/електронних гаманцях, що будуть відкриті після винесення постанови про арешт коштів, крім коштів/електронних грошей, що містяться на рахунках/електронних гаманцях, що мають спеціальний режим використання, накладення арешту та/або звернення стягнення на які заборонено законом та належать йому, накладений державним виконавцем Нікопольським відділом державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) при примусовому виконанні постанови №7/731 від 30.05.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 по виконавчому провадженню №78800398 постановою від 13.08.2025 року.

Рішенням Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 30.09.2025 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

З рішенням суду першої інстанції не погодився ОСОБА_1 та подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення суду, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги обґрунтував тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що повістки про виклик до ТЦК та СП не отримував на 30.05.2025 року на 11-40 год. в ІНФОРМАЦІЯ_3 . Щодо оновлення в Державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів з причини неможливості відправки по технічним причинам через Резерв+, рекомендованим поштовим відправленням через Укрпошту, 28.05.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_2 в слищі Томаківка відправив відповідний лист документів стосовно своїх даних, який було доставлено 29.05.2024 року. Апелянт вважав, що він належним чином рекомендованим поштовим відправленням через Укрпошту 28.05.2024 року відповідний пакет документів на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 . Апелянт зазначив, що 14.08.2025 року він отримав постанову державного виконавця Нікопольського відділу державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про відкриття виконавчого провадження №78800398 постановою від 13.08.2025 року та арешт коштів. Апелянт зазначив, щ його не було оповіщено шляхом вручення повістки під особистий підпис про необхідність в ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення облікових даних та проходження медичної комісії. Апелянт вважав, що постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності необґрунтована; не зазначено, які саме відомості про персональні дані він був зобов'язаний оновити і не оновив. Апелянт зазначав, що зняття арешту майна, накладеного державним виконавцем відбувається судом.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до протоколу №124 від 15.05.2025 року, у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 15.05.2025 року о 15:30 год. встановлено факт порушення військовозобов'язаним ОСОБА_1 законодавства абзацу 7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Відповідно до наявних даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , своєчасно не уточнив своїх військово-облікових даних протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП. 30.05.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 полковником ОСОБА_2 винесено постанову №4/731, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу у сумі 17000 грн. Су послався, що у відзиві ІНФОРМАЦІЯ_3 зазначив, що ОСОБА_1 не звертався для уточнення своїх даних до центру надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. чим порушив діюче законодавство, про що був складений протокол №124 та винесена постанова №4/731 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП України. Суд зазначив, що ОСОБА_1 уточнив свої персональні дані поза межами, визначеного законом 60-денного терміну, перебіг якого закінчився 16.07.2024 року. Відповідно відмітка про облік датується 26.05.2025 року. Доказів уточнення своїх персональних даних до 16.07.2024 року (включно) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження ОСОБА_1 не надано. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався абзацом 2 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»; абзацом 7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; ч.3 ст.210-1, ст.235 КУпАП; п.22 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 та прийшов до висновку про те, що уточнення військових облікових даних є не правом, а обов'язком військовозобов'язаного, за порушення якого може наставати відповідальність; оновлення облікових даних після 16.07.2024 року має склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП. Суд врахував, що чинне законодавство зобов'язувало саме ОСОБА_1 вчинити певні дії, і уточнити свої персональні дані у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто в один із визначених способів. Держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може лише перевірити чи уточнити персональні дані військовозобов'язаного, але обов'язок такого уточнення покладається на військовозобов'язаного, яким є ОСОБА_1 . Суд врахував, що ОСОБА_1 був ознайомлений з протоколом, повідомлений про дату розгляду справи про що свідчать його особисті підписи; будь-яких заяв, клопотань до розгляду справи не подавав, у тому числі і про відкладення розгляду справи, про необхідність отримання правової допомоги. Суд дійшов висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_3 доведено факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, а тому постанова начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_2 №4/731 від 30.05.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 грн. гривень є правомірною.

Матеріалами справи встановлено, що 15.05.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 було складено протокол №124 про адміністративне правопорушення стосовно військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 за те, що 15.05.2025 року о 1530 год. було встановлено факт порушення законодавства, а саме: абзаца7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Відповідно до наявних даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 своєчасно не уточнив своїх військово-облікових даних протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП. Як вбачається з копії протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 було повідомлено про розгляд справи про адміністративне правопорушення 30.05.2025 року, 11 год. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 ; роз'яснено йому його права та обов'язки, про що ОСОБА_1 власноручно розписався та зробив запис про те, що він особисто 28.05.2024 року надіслав через Укрпошту начальнику ІНФОРМАЦІЯ_4 два листи, один щодо оновлення даних, інший щодо альтернативної служби, про що має відповідні чеки та описи.

Встановлено, що 30.05.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 полковником ОСОБА_2 винесено постанову №4/731, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу у сумі 17000 грн., а саме порушення абзацу 7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до частин 1, 3 ст.210-1, ст.235 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до абзацу 6 ч.10 ст.1, ч.11 ст.38, ст.42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»(в редакції від 18.05.2024 року) громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством. Призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи. Винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Відповідно до абзацу 7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Відповідно до п.22 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходженням чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ.

Відповідно до пунктів 19, 23 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних. Призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.

Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що законодавством чітко визначено терміни для оновлення облікових даних: вони мали чіткі межі - з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року (60 днів) та способи уточнення: через центр надання адміністративних послуг (як підтвердження витяг про уточнення); через оновлення в застосунку (витяг із «Резерву+») або особисто в ТЦК та СП (тоді в реєстрі «Оберіг» містилася б відмітка про уточнення/оновлення даних при особистій явці), а тому що уточнення військових облікових даних є не правом, а обов'язком військовозобов'язаного, за порушення якого може наставати відповідальність. Тобто, законодавством не передбачено такого способу оновлення облікових даних поштовим зв'язком через Укрпошту.

З відзиву ІНФОРМАЦІЯ_2 вбачається, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 14.05.2025 року через мобільний застосунок «Резерв+» оновив свої облікові дані та вказав свій номер телефону та електронну адресу.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Томаківського районного суду Нікопольського району Дніпропетровської області від 30.09.2025 року у адміністративній справі №195/1336/25 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Ю. В. Дурасова

суддя Н.А. Олефіренко