Іменем України
19 січня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/2172/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач І), Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області (далі - відповідач ІІ), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо здійснення розрахунку пенсії позивача у розмірі меншому, ніж визначено ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області здійснити розрахунок розміру пенсії позивача та її виплату з врахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», здійснивши відповідний перерахунок пенсії з 10.05.2025.
В обґрунтування вимог зазначено, що позивач є пенсіонером за віком на пільгових умовах як особа, яка має необхідний пільговий підземний стаж з повним робочим днем під землею.
10.10.2025 позивача за його заявою від 08.10.2025 було взято на облік як отримувача пенсії у Головному управлінні ПФУ в Одеській області, однак до цієї дати він перебував на обліку в Головному управлінні ПФУ в Луганській області і саме це управління допустило порушення прав позивача, які полягають у такому.
Відповідачем І у 2023 та у 2025 роках було проведено індексацію пенсії та всупереч вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської» було невірно розраховано розмір пенсії позивача, а саме: зменшено розмір пенсії на 1190,17грн з 01.03.2025 та на 529,39 грн з 01.03.2025. Тобто, загалом відповідачем І неправомірно було зменшено розмір пенсії позивача на 1719,56 грн.
Вказане зменшення відбулося з 01.03.2023 та з 01.03.2025 внаслідок масового перерахунку пенсії, що підтверджується доданим протоколом перерахунку пенсії.
Протоколом перерахунку пенсії також підтверджено, що відповідач здійснив нарахування доплати до пенсії згідно ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», в той же час обмежив її розмір та зазначив про це у протоколі перерахунку пенсії.
Представник позивача зазначає, що не є спірним, що розмір пенсії позивача, як особи, яка відпрацювала понад 15 років з повним робочим днем під землею має розраховуватися у відповідності до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», спірним є лише питання правомірності обмеження цього розміру і зменшення його на 1719,56 грн.
Ухвалою суду від 17.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач І подав відзив на позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує з огляду на таке.
За результатом розгляду документів електронної пенсійної справи позивача його страховий стаж станом на 28.02.2023 складав 54 роки 20 днів, в тому числі пільговий стаж на підземних роботах - 27 років7 місяців 16 днів, коефіцієнт стажу - 0,54000, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 2,75924.
Абзацом 2 пункту 3 Постанови № 209 визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Розрахунок середнього заробітку для обчислення пенсії позивача з 01.03.2024 проведено з урахуванням вимог частини 2 статті 40, частини 2 статті 42 Закону № 1058 та складає 22058,66 грн.
Мінімальний розмір пенсії з 01.03.2024 обчислений з урахуванням статті 28 Закону № 1058, статті 8 Закону № 345 та складає 17646,93 грн (22058,66 х 80%).
Враховуючи норми абзацу 2 пункту 10 Постанови № 168 та абзацу 2 пункту 3 Постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цих постанов, не може перевищувати 1500 гривень.
При перерахунку пенсії з 01.03.2023, розмір збільшення пенсії позивача склав 2690,17 грн, що перевищує встановлений розмір підвищення 1500 грн на 1190,17 грн.
У зв'язку з чим розмір індексації було обмежено на 1190,17 грн.
Розмір пенсії підвищено на встановлений максимальний розмір підвищення - 1500 грн.
Розрахунок середнього заробітку для обчислення пенсії позивача з 01.03.2025 проведено з урахуванням вимог частини 2 статті 40, частини 2 статті 42 Закону № 1058 та складає 24595,40 грн.
Мінімальний розмір пенсії обчислено з урахуванням статті 28 Закону № 1058, статті 8 Закону № 345 та складає 19676,32 грн (24595,40 х 80%).
Враховуючи норми абзацу 2 пункту 10 Постанови № 168, абзацу 2 пункту 3 Постанови № 185 та абзацу 2 пункту 3 Постанови № 209 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цих постанов, не може перевищувати 1500 гривень.
При перерахунку пенсії з 01.03.2025, розмір збільшення пенсії позивача склав 2029,39 грн, що перевищує встановлений розмір підвищення 1500 грн на 529,39 грн.
У зв'язку з чим розмір індексації було обмежено на 529,39 грн.
На підставі викладеного, розмір пенсії позивача з 01.03.2024 та з 01.03.2025 обчислено у розмірі 80 % його заробітної плати, відповідно до норм статті 8 Закону № 345, Порядку № 124 та Постанов № 168, № 185 та № 209.
З огляду на зазначене, відповідач І вважає, що діяв в межах чинного законодавства, а тому відсутні підстави для задоволення заявлених вимог.
Відповідач ІІ подав відзив на позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує з огляду на таке.
З 01.03.2023 по 01.03.2025 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25.02.2025 відбувалась автоматична індексація пенсії позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області.
Таким чином, з 01.11.2025 пенсія позивача становить 17956,76 грн з яких: розмір пенсії за віком: 13363,42 грн, доплата за понаднормовий стаж (19 років) - 448,59 грн, доплата згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон 345-VI) від 02.09.2008 - 5864,31 грн та сума пенсії відповідно Закону 345-VI (80% від 24595,4 грн.) становила 19676,32, така сума нарахувань перевищує, встановлений п 10 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - постанова № 168) розмір збільшення пенсії, що призвело до необхідності застосування обмеження в індексації з 01.03.2023 - 1190,17 грн, обмеження індексації з 01.03.2025 - 529,39 грн.
З огляду на зазначене, відповідач ІІ вважає, що відповідачами не порушено прав позивача, оскільки вони діяли в межах власних повноважень, визначених чинним законодавством.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) з 26.09.2017 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії, призначеної відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058-IV незалежно від віку, як працівнику безпосередньо зайнятому на підземних роботах не менше 25 років.
З 01.11.2025 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області (змінено місце перебування на обліку у зв'язку з переїздом позивача на нове місце проживання).
Згідно матеріалів пенсійної справи позивача встановлено таке.
З 01.03.2023 здійснено перерахунок пенсії позивача:
вид перерахунку: індексація заробітку (масовий); розмір пенсії, обчислено з урахуванням вимог статті 8 Закону № 345 та склав - 16345,80 грн, а саме: 11033,42 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (20432,25 грн х 0,54000); 397,67 грн - доплата за понаднормовий стаж 19 років (2093,00 грн х 19%); 4914,71 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 20432,25 грн) - 16345,80 грн.
Обмеження в індексації з 01.03.2023 року -1190,17 грн.
Розмір пенсії з надбавками - 15155,63 грн.
З 01.03.2024 здійснено перерахунок пенсії позивача:
вид перерахунку: індексація заробітку (масовий); розмір пенсії, обчислено з урахуванням вимог статті 8 Закону № 345 та склав - 17646,93 грн, а саме: 11911,68 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (22058,66 грн х 0,54000); 448,59 грн - доплата за понаднормовий стаж 19 років (2361,00 грн х 19%); 5286,66 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 22058,66 грн) - 17646,93 грн.
Обмеження в індексації з 01.03.2023 року -1190,17 грн.
Розмір пенсії з надбавками - 16456,76 грн.
З 01.03.2025 здійснено перерахунок пенсії позивача:
вид перерахунку: індексація заробітку (масовий); розмір пенсії, обчислено з урахуванням вимог статті 8 Закону № 345 та склав - 19676,32 грн, а саме: 13363,42 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (24595,40 грн х 0,54333); 448,59 грн - доплата за понаднормовий стаж 19 років (2361,00 грн х 19%); 5864,31 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 24595,40 грн) - 19676,32 грн.
Обмеження в індексації з 01.03.2023 року -1190,17 грн.
Обмеження в індексації з 01.03.2025 року - 529,39 грн
Розмір пенсії з надбавками - 17956,76 грн.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.
Згідно зі статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
У відповідності з абзацом 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-ІV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Судом встановлено, що пенсію позивачу призначено та обчислено з урахуванням статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", а саме: з 01.03.2023 сума пенсії складає 16345,80 грн (80% від 20432,25 грн); з 01.03.2024 - 17646,93 грн (80% від 22058,66 грн); а з 01.03.2025 - 19676,32 грн (80% від 24595,40 грн).
Частиною другою статті 42 Закону № 1058-ІV визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Відповідно до підпункту 2 пункту 22 роздділу VI “Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) перерахунок пенсій згідно з Порядком 124 провадився з 01.03.2023 із застосуванням коефіцієнта середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.
Абзацом 2 пункту 10 Постанови № 168 встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова № 209) встановлено, що з 01.03.2025 проводиться перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,115.
Абзацом 2 пункту 3 Постанови № 209 визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Судом встановлено, що з 01.03.2023, з 01.03.2024 та з 01.03.2025 здійснено масовий перерахунок пенсії позивача у зв'язку із індексацією заробітку та застосовані відповідні обмеження: з 01.03.2023 у розмірі 1190,17 грн та з 01.03.2025 - 529,39 грн у відповідності до абзацу 2 пункту 10 Постанови № 168 та абзацу 2 пункту 3 Постанови № 209.
Отже, пенсію позивачу призначено та обраховано з урахуванням статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", обмеження розміру пенсії на підставі вказаної статті, як заначено в позові, стосовно позивача не проводилося, що підтверджується матеріали його пенсійної справи. Інших підстав оскарження позивачем та його представником не заявлено.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
За встановлених в цій справі фактичних обставин, з урахуванням меж заявлених вимог та правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та у зв'язку з цим не підлягають задоволенню.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.В. Борзаниця