Іменем України
19 січня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/2195/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом адвоката Юшина Дениса Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов адвоката Юшина Дениса Володимировича в інтересах ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі відповідач), в якому позивач просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, яка полягає у невиконанні рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 у справі № 360/1105/24 та у нездійсненні перерахунку пенсії позивачці;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника, виходячи з 1/2 частини пенсії померлого годувальника ОСОБА_2 , пенсія якого після індексації становила 32086,78 грн, та встановити розмір пенсії позивачці у сумі 16043,39 грн щомісяця;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести виплату на користь ОСОБА_1 різниці між фактично нарахованою та належною сумою пенсії за період з дати звернення позивачки із заявою про перерахунок.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 , є вдовою громадянина України ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), який перебував на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримував пенсію відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 у справі №360/1105/24, розмір якої після індексації становив 56435,84 грн, а з урахуванням обмежень, визначених постановами КМУ №168 від 24.02.2023, № 185 від 23.02.2024, ст. 46 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» і Постанови КМУ від 03.01.2025 №, - 32086,78 грн.
Після смерті чоловіка позивачка 26.06.2025 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду Украйни в місті Києві із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст. 36, 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно із законом, їй мала бути призначена пенсія у розмірі 1/2 пенсії померлого годувальника, тобто 16 043,39 грн на місяць. Проте Пенсійним фондом було призначено пенсію у розмірі лише 10 195,06 грн.
У відповіді відповідачем зазначено, що рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі №360/1105/24 начебто не стосується позивачки, а стосувалось її чоловіка і тому воно не враховувалося при розрахунку пенсії.
Таким чином, відповідач відмовив у перерахунку, посилаючись на усереднені показники заробітної плати та коефіцієнт 2,28747, що призвело до заниження пенсійного забезпечення позивачки.
Позивач не погоджується з такими діями відповідача, а тому звернулася до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач через підсистему «Електронний суд» надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що ОСОБА_1 26.06.2025 звернулася до органів Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перехід на інший вид пенсії (у зв'язку з втратою годувальника за померлого чоловіка інваліда ІІ групи ліквідатора аварії на ЧАЕС І категорії).
Заяву відпрацьовано спеціалістами Головних управлінь Пенсійного фонду України в Харківській області та відповідно до заяви від 26.06.2025 ОСОБА_1 переведено на пенсію у зв'язку з втратою годувальника за нормами статті 54 Закону № 796.
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, призначеної у 2025 році, складає: 2,28747 = 8000,00 грн (мін. з/пл на 01.01.2025) х 5/17486,60 грн (середня з/пл за 2024 рік). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 8193,83 грн х 2,28747 = 20390,12 грн.
Розмір пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника обчислено в розмірі 50% середньомісячного заробітку, визначеного з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2025, а саме: 20390,12 грн (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії визначений з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2025) х 50% = 10195,06 грн (розмір пенсії ОСОБА_1 з 26.06.2025).
Луганським окружним адміністративним судом у справі №360/1105/24 було розглянуто матеріально-правовий спір між позивачем ОСОБА_2 та відповідачем Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області та прийняте рішення від 05.11.2024 у справі №360/1105/24, відповідно до якого зобов'язання відповідача здійснити з 21.03.2024 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум, стосується тільки ОСОБА_2 .
Зміст мотивувальної й резолютивної частини рішення суду конкретизує встановлені судом зобов'язання, в межах яких органи Пенсійного фонду України виконують рішення судів.
Саме тому призначити ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50% пенсії померлого годувальника, обчисленої за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 № 360/1105/24 не має підстав.
До пенсії ОСОБА_1 не можуть бути встановлені надбавки, які отримував годувальник, а саме: 379,60 грн - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС пост. № 112 п.5; 944,40 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (2361,00 грн х 40%);
50,00 грн - цільова допомога інвалідам війни 2 групи, які встановлюються до пенсії по інвалідності ІІ групи від захворювання, пов'язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС (під час призову з запасу ВС) в розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідач вважає, що діяв правомірно, а тому просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102- ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (стаття 1), який в подальшому був неодноразово продовжений та Указом Президента України від 20 жовтня 2025 року №793/2025 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 05 листопада 2025 року строком на 90 діб.
Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Позивач є пенсіонером по інвалідності 3 групи загальне захворювання, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 від 05.03.2015, та перебуває на обліку у відповідача.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 (помердий чоловік позивача), був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримував пенсію як особа з інвалідністю ІІ групи від захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 №360/1105/24 позов адвоката Юшина Дениса Володимировича в інтересах ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код: 21782461, місцезнаходження: Луганська область, м. Сіверськодонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження з 21.03.2024 розміру пенсії ОСОБА_2 десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 21.03.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2024 року рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 р. у справі №360/1105/24 - залишено без змін.
На виконання рішення суду від 05.11.2024 у справі № 360/1105/24 розмір після перерахунку пенсії становив 56435,84 грн. Розмір пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2025 обчислений в автоматичному режимі та склав 32086,78 грн.
26.06.2025 позивач звернулась до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою, в якій просила перевести її на інший вид пенсії (у зв'язку з втратою годувальника за померлого чоловіка інваліда ІІ групи ліквідатора аварії на ЧАЕС І категорії) та надала відповідні документи.
Позивачу здійснено перерахунок пенсії та рішенням № 909340161263 від 18.09.2025 встановлено розмір пенсії з надбавками 10195,06 грн.
На адвокатський запит в інтересах ОСОБА_1 , який зареєстровано в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області за № 5836/8, відповідачем надано відповідь від 16.10.2025 №1200-0208-8/31096, в якому вказано, що ОСОБА_1 26.06.2025 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перехід на інший вид пенсії (з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника) згідно із нормами Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області за принципом екстериторіальності (пункт 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2025) з 26.06.2025 ОСОБА_1 переведено з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, призначеної у 2025 році, складає: 2,28747 = 8000,00 грн - мінімальна заробітна плата на 01.01.2025 х 5: 17486,60 грн середня заробітна плата (дохід) в Україні за 2024 рік. 2,28747 коефіцієнт заробітної плати х 8913,83 грн - середній заробіток відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" = 20390,12 грн середньомісячний заробіток для обчислення пенсії. Відповідно до пункту 9 Постанови 1210 розмір відшкодування фактичних збитків визначається для пенсії по втраті годувальника, як співвідношення кількості непрацездатних членів сім'ї до кількості таких членів сім'ї з урахуванням потерпілого (у відсотках). Тобто, 20390,12 грн - середньомісячний заробіток для обчислення пенсії х 50% = 10195,06 грн -розмір пенсії ОСОБА_1 з 26.06.2025. Пенсію в новому розмірі заявниці нараховано на основну відомість жовтня 2025 року, борг за період з 26.06.2025 по 30.09.2025 у сумі 11932,61 грн нараховано на додаткову відомість жовтня 2025 року. При розрахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_1 за померлого чоловіка ОСОБА_2 не застосовувалось рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 та постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2024 по справі №360/1105/24, оскільки даним рішенням було зобов'язано Головне управління здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 без обмеження її максимального розміру.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовані вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(далі - Закон № 796-XII) спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Відповідно до статті 10 Закону №796 учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт в зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Статтею 57 Закону №796 визначено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Суд враховує, що позивача з 26.06.2026 переведено з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, розмір якої встановлено в 10195,06 грн.
Пенсія позивачу обчислювалась в розмірі 50 % середньомісячного заробітку, визначеного з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2025, а саме: 20390,12 грн (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії визначений з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2025) х 50% = 10195,06 грн.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Постанова №1210) затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (Порядок №1210), який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 57 Закону №796-XII.
За змістом пункту 9 Порядку №1210 (чинного на момент призначення пенсії по втраті годувальника) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою
П = Зс х Кзс х (Кв/100%),
де П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663);
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою
Кзс = Ск/К,
де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) (Кз1 + Кз2 + Кз3 + + ... + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986-1990 роках;
К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу).
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) (Кз1, Кз2, Кз3, ..., Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою
Кз = Зв/Зсм,
де Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зв - сума заробітної плати (доходу) за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу),за період 1986-1990 років;
Зсм - показник середньомісячної заробітної плати (доходу) робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. № 1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (Офіційний вісник України, 2003 р., № 47, ст. 2431), за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), за період 1986-1990 років.
У разі коли особа з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа, виявили бажання обчислювати пенсію із заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, такі пенсії обчислюються у порядку, передбаченому цим пунктом, з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс), що визначається за формулою:
Кзс = Зп(мінх5)/Зс-1,
де Зп (мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс1 - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Якщо на день призначення/ перерахунку пенсії відсутні дані про середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, для обчислення пенсії за формулою, зазначеною в абзаці тринадцятому цього пункту, враховується середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, з наступним перерахунком пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Якщо при цьому середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення/перерахунку пенсії у відповідному році, є меншим від середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, пенсія обчислюється з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року.
Пенсії, що обчислені із заробітної плати (доходу), яка визначалася виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до абзаців тринадцятого - п'ятнадцятого цього пункту, перераховуються у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
У разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс): обчислений відповідно до абзаців шостого - дванадцятого цього пункту, а також відповідно до абзаців тринадцятого - шістнадцятого цього пункту, і призначають пенсію з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається:
для пенсій по інвалідності - як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи;
для пенсій по втраті годувальника - як співвідношення кількості непрацездатних членів сім'ї до кількості таких членів сім'ї з урахуванням потерпілого (у відсотках)
Кв = Ку/Ку+1 х 100,
де Ку - кількість непрацездатних членів сім'ї.
Під час визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) у випадках, передбачених цим пунктом, середня заробітна плата (дохід) за рік у відповідному періоді вважається середньомісячною платою робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, відповідного року.
Відповідно до пункті 10, 11 Порядку №1210 призначення пенсії із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу за межами зони відчуження, провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або за вибором особи призначення пенсії провадиться відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірах, визначених частиною третьою статті 54 цього Закону.
Розмір пенсії, призначеної відповідно до цього Порядку, не може бути меншим за розміри, визначені частиною третьою статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Мінімальний розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника для непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, становить: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника; на двох і більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частинами.
Таким чином, розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника залежить від розміру пенсії померлого годувальника.
При цьому розмір пенсії ОСОБА_2 з 01.03.2024 складав 56435,84 грн, а саме: 67278,58 грн - основний розмір пенсії від середнього заробітку (84098,23 грн х 80%);
379,60 грн - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС пост. №112 п.5;
944,40 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (2361,00 грн х 40%);
50,00 грн - цільова допомога інвалідам війни 2 групи;
- 8756,22 - обмеження індексації з 01.03.2023 згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;
- 3460,52 - обмеження індексації з 01.03.2024 згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Відповідно до статті 67 Закону 796 розмір пенсії ОСОБА_2 обмежено максимальним розміром і складав 23610,00 грн (2361,00 грн х 10).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 №360/1105/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 21.03.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання рішення суду, яке набрало законної сили 19.12.2024, відповідачем з 21.03.2024 проведено перерахунок пенсії по інвалідності ІІ групи, призначеної ОСОБА_2 відповідно до норм Закону №796, без обмеження її максимальним розміром.
Розмір пенсії з 21.03.2024 складав 56435,84 грн, а саме:
67278,58 грн - основний розмір пенсії від середнього заробітку (84098,23 грн х 80%);
379,60 грн - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС пост. №112 п.5;
944,40 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (2361,00 грн х 40%);
50,00 грн - цільова допомога інвалідам війни 2 групи;
- 8756,22 - обмеження індексації з 01.03.2023 згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;
- 3460,52 - обмеження індексації з 01.03.2024 згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Відповідно до норм статті 46 Закону України від 19.11.2024 №4059-ІХ “Про Державний бюджет України на 2025 рік» та норм пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (далі - Постанова №1) з 01.01.2025 деяким категоріям осіб автоматичним способом проведено перерахунки пенсій.
Згідно з пунктом 1 Постанови №1 у період воєнного стану у 2025 році пенсії, призначені, зокрема, відповідно до Закону №796-XII, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:
1) до частини пенсії, що перевищує 10 прожиткових мінімумів, тобто 23610,00 грн та не перевищує 11 прожиткових мінімумів, а саме 25971,00 грн застосовується коефіцієнт 0,5;
2) до частини пенсії, що перевищує 11 прожиткових мінімумів, тобто 25971,00 грн та не перевищує 13 прожиткових мінімумів, а саме 30693,00 грн застосовується коефіцієнт 0,4;
3) до частини пенсії, що перевищує 13 прожиткових мінімумів, тобто 30693,00 грн та не перевищує 17 прожиткових мінімумів, а саме 40137,00 грн застосовується коефіцієнт 0,3;
4) до частини пенсії, що перевищує 17 прожиткових мінімумів, тобто 40137,00 грн та не перевищує 21 прожиткових мінімумів, а саме 49581,00 грн застосовується коефіцієнт 0,2;
5) до частини пенсії, що перевищує 21 прожитковий мінімум, тобто 49581,00 грн застосовується коефіцієнт 0,1.
Відповідно до вищезазначеного нарахування поточних пенсій ОСОБА_2 відповідачем з 01.01.2025 проводилося відповідно до Постанови №1 із застосуванням обмежувальних коефіцієнтів.
Розмір пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2025, обчислений в автоматичному режимі склав 32086,78 грн.
Розрахунок сум із застосуванням коефіцієнтів:
1) 25971,00 грн - 23610,00 грн = 2361,00 грн х 0,5 = 1180,50 грн;
2) 30693,00 грн - 25971,00 грн = 4722,00 грн х 0,4 = 1888,80 грн;
3) 40137,00 грн - 30693,00 грн = 9444,00 грн х 0,3 = 2833,20 грн;
4) 49581,00 грн - 40137,00 грн = 9444,00 грн х 0,2 = 1888,80 грн;
5) 56435,84 грн - 49581,00 грн = 6854,84 грн х 0,1 = 685,48 грн.
23610,00 грн + 1180,50 грн + 1888,80 грн + 2833,20 грн + 1888,80 + 685,48 грн = 32086,78 грн.
Отже на момент смерті ОСОБА_2 , його пенсія була визначена у розмірі 32086,78 грн.
Оскільки пунктом 11 Порядку №1210 передбачено, що мінімальний розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника для непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, становить, зокрема, на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, тому розмір пенсії позивача має обраховуватись саме із цієї суми - 32086,78 грн за відрахуванням надбавок в розмірі: 379,60 грн - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС пост. № 112 п.5; 944,40 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (2361,00 грн х 40%); 50,00 грн - цільова допомога інвалідам війни 2 групи, які встановлюються до пенсії по інвалідності ІІ групи від захворювання, пов'язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС (під час призову з запасу ВС) в розмірі відшкодування фактичних збитків, та на які не має право ОСОБА_1 .
Разом з тим, відповідачем встановлено позивачу розмір пенсії у сумі 10195,06 грн, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо визначення розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Щодо посилання відповідача, що призначити ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50% пенсії померлого годувальника, обчисленої за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 № 360/1105/24 не має підстав, то суд вважає його неприйнятним, оскільки при обчисленні пенсії позивача має застосовуватися саме розмір пенсії померлого чоловіка, який був обрахований на момент його смерті, в даному випадку це розмір пенсії перерахований на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 у справі №360/1105/24, яким було відновлено порушене право ОСОБА_2 на отримання пенсії, а використання іншого розміру призвело до наслідків протиправних дій відповідача щодо ОСОБА_1 .
Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зважаючи на обставини справи, суд дійшов висновку, що достатнім та ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо визначення розміру пенсії позивача та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду в Луганській області здійснити позивачу з 26.06.2025 перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника у відповідності до пункту 11 Порядку №1210, виходячи із розміру пенсії ОСОБА_2 на момент його смерті - 32086,78 грн за відрахуванням надбавок: додаткової пенсії інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС пост. № 112 п.5; підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи; цільової допомоги інвалідам війни 2 групи, які встановлюються до пенсії по інвалідності ІІ групи від захворювання, пов'язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС (під час призову з запасу ВС) в розмірі відшкодування фактичних збитків, - з урахуванням раніше виплачених сум.
Частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж та підстав заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги адвоката Юшина Дениса Володимировича в інтересах ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню з виходом за межі позовних вимог та обранням належного способу захисту порушених прав.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
З урахуванням зазначеного, суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору (частина восьма статті 139 КАС України).
При зверненні до суду із позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією ID: 0643-8860-7337-2704 від 05.11.2025.
Оскільки судом встановлено порушення відповідачем прав позивача, внаслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню, суд присуджує позивачу відшкодування судових витрат по сплаті судового збору у загальному розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов адвоката Юшина Дениса Володимировича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сіверськодонецьк, вул. Шевченка, будинок 9) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо визначення розміру пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 з 26 червня 2025 року перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника у відповідності до пункту 11 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розміру пенсії ОСОБА_2 на момент його смерті - 32086 гривень 78 коп. за відрахуванням надбавок: додаткової пенсії інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС; підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи; цільової допомоги інвалідам війни 2 групи, які встановлюються до пенсії по інвалідності ІІ групи від захворювання, пов'язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС (під час призову з запасу ВС) в розмірі відшкодування фактичних збитків, - та з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова