Хортицький районний суд м.Запоріжжя
Справа № 337/231/26
Провадження № 1-в/337/11/2026
20 січня 2026 року м. Запоріжжя
Хортицький районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні подання т.в.о. начальника ВП № 5 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 про продовження адміністративного нагляду, -
14.01.2026 до Хортицького районного суду м. Запоріжжя надійшло подання т.в.о. начальника ВП № 5 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 про продовження адміністративного нагляду та встановлення обмежень, передбачених ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
В обгрунтування подання зазначено, що ОСОБА_4 27.02.2023 звільнився з ДУ «Кропивницька ВК № 6» після відбуття покарання за вироком Тельманівського районного суду Донецької області від 25.04.2014, відповідно до якого ОСОБА_4 було визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 153 КК України, та засуджено до 10 років позбавлення волі.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 01.02.2023 щодо ОСОБА_4 було встановлено адміністративний нагляд, який в подальшому неодноразово продовжувався ухвалами Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 29.01.2024, 26.07.2024, 23.01.2025, 23.07.2025.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_4 був засуджений до позбавлення волі за злочин проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи, строк погашення судимості не сплив, його поведінка не свідчить про бажання стати на шлях виправлення і він залишається небезпечним для суспільства, начальником ВП № 5 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області підготовлено подання про продовження адміністративного нагляду на строк 6 (шість) місяців та встановлення обмежень.
Ухвалою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 14.01.2026 призначено судове засідання для розгляду подання.
В судове засідання представник ВП № 5 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області та піднаглядний не з'явилися. Представник органу Національної поліції подала заяву про розгляд справи без її участі, подання підтримала в повному обсязі, просила задовольнити. ОСОБА_4 подав заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення подання не заперечував.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності вказаних осіб. Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими із місця позбавлення волі» (далі - Закон № 264/94) адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Статтею 3 Закону № 264/94 перебачено, що адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб: б) засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства; в) засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення; г) засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів; ґ) засуджених до позбавлення волі за злочин проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи; д) засуджених до довічного позбавлення волі; ) звільнених умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України. Адміністративний нагляд стосовно цих осіб здійснюється виключно в порядку, визначеному статтею 7-1 цього Закону.
Адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пунктах "ґ", "д" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості (ст. 6 Закону № 264/94).
Статтею 7 Закону № 264/94 передбачено, що адміністративний нагляд здійснюється органом поліції.
Стаття 9 Закону № 264/94 встановлює такі обов'язки піднаглядних: особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, зобов'язані вести законопослушний спосіб життя, не порушувати громадський порядок і додержувати таких правил: а) прибути у визначений установою виконання покарань термін в обране ними місце проживання і зареєструватися в органі Національної поліції; б) з'являтися за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і давати усні та письмові пояснення з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; в) повідомляти поліцейських, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи, місця проживання чи перебування, а також про виїзд за межі району (міста) у службових справах; г) в разі від'їзду в особистих справах з дозволу поліцейського в інший населений пункт та перебування там більше доби зареєструватися у відповідному органі Національної поліції.
Крім того, відповідно до ст. 10 Закону № 264/94 до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в органі Національної поліції від одного до чотирьох разів на місяць. Під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу Національної поліції з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
Судом встановлено, що ухвалою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 01.02.2023 щодо ОСОБА_4 , встановлено адміністративний нагляд строком на один рік. Ухвалами Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 29.01.2024, 26.06.2024, 23.01.2025, 23.07.2025 адміністративний нагляд неодноразово продовжувався.
Протягом останнього періоду перебування під адміністративним наглядом ОСОБА_4 неодноразово вчиняв адміністративні правопорушення (ч. 3 ст. 178, ст. 173, ст. 185, ч. 3 ст. 173-2 КУпАП).
Відповідно до рапорту дільничного офіцера поліції від 13.01.2026 ОСОБА_4 за місцем проживання характеризується негативно, за інформацією сусідів ОСОБА_4 неодноразово бачили у стані алкогольного сп'яніння, з його квартири часто лунають шум та галас, сам ОСОБА_4 часто є ініціатором конфліктів, порушує громадський порядок та спокій громадян.
Дослідивши матеріали подання та надані докази, суд дійшов висновку про необхідність продовження адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 , оскільки він залишається небезпечним для суспільства, його поведінка під час перебування під адміністративним наглядом свідчить про збереження ризиків вчинення нових правопорушень, що становлять суспільну небезпеку, а також небажання стати на шлях виправлення.
Крім того, суд бере до уваги, що відповідно до положень п. ґ) ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 6 Закону № 264/94 адміністративний нагляд щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за злочин проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи, встановлюється на строк до погашення судимості, який ще не сплив.
Вирішуючи питання про встановлення обмежень, передбачених ст.ст. 9-10 Закону № 264/94, суд дійшов висновку про доцільність встановлення таких обов'язків і заборон: 1) заборонити виїзд за межі м. Запоріжжя без дозволу посадових осіб, що здійснюють адміністративний нагляд, та повідомляти органи Національної поліції про зміну місця проживання; 2) заборонити перебування у розважальних та інших закладах, де реалізуються алкогольні напої на розлив; 3) з'являтися за викликом органу Національної поліції (за місцем проживання) в призначений день двічі на місяць.
Таким чином, подання ВП № 5 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 1, 3, 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими із місця позбавлення волі», ст.ст. 537, 539 КПК України, суд, -
Подання про продовження адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 - задовольнити.
Продовжити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на строк 6 (шість) місяців та застосувати до нього такі обмеження:
1)заборонити виїзд за межі м. Запоріжжя без дозволу посадових осіб, що здійснюють адміністративний нагляд, та повідомляти органи Національної поліції про зміну місця проживання;
2)заборонити перебування у розважальних та інших закладах, де реалізуються алкогольні напої на розлив;
3)з'являтися за викликом органу Національної поліції (за місцем проживання) в призначений день двічі на місяць.
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Хортицький районний суд м. Запоріжжя протягом семи днів з дня її постановлення.
Суддя ОСОБА_5