Постанова від 20.01.2026 по справі 337/47/26

ЄУН №337/47/26

Провадження №3/337/88/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2026 року

Суддя Хортицького районного суду м. Запоріжжя Гнатик Г.В., за участю прокурора Решетов Д.Ю., розглянувши матеріал, що надійшов із Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНКОПП НОМЕР_1 , місце роботи: Таврійська гімназія «Перспектива» Таврійської сільської ради Запорізького району Запорізької області, посада: вчитель, депутат сільської ради, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , за ст. 172-6 ч.1 КУпАП,

права, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, роз'яснені,

ВСТАНОВИВ:

06 січня 2026 року до Хортицького районного суду м. Запоріжжя надійшла адміністративна справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.

В протокол № 1 від 05.01.2026 року про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією зазначено що, депутат Таврійської сільської ради Запорізького (раніше Оріхівського) району Запорізької області ОСОБА_1 , будучи згідно з п.п. «б» п.1 ч.1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування та примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, у порушення вимог ч. 1 ст. 45Закону України «Про запобігання корупції», вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно подала без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік.

Встановлено, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік шляхом заповнення відповідної форми на веб-реcypci https://nazk.gov.ua, лише 02.04.2025 о 13 год. 42 хв., що є порушенням вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 підтвердила ознайомлення із вимогами та обмеженнями встановленими ЗУ «Про запобігання корупції» в частині фінансового контролю. Декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в електронному вигляді подає з 2020 року. Згідно пояснень ОСОБА_1 встановлено, що поважні причини несвоєчасного подання щорічної декларації за 2024 рік у неї відсутні.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є: АДРЕСА_3 , оскільки щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, ОСОБА_1 подавала за місцем проживання.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 02.04.2025, оскільки в цей день ОСОБА_1 несвоєчасно подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік.

Фактичним днем виявлення вказаного адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідно до ст. 251, 252 КУпАП с 07.12.2025, оскільки саме в цей день посадовою особою органу Національної поліції надається оцінка зібраним доказам у їх сукупності та цього ж дня отримано пояснення ОСОБА_1 щодо відсутності у неї поважних причин несвоэчасноого подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024рік.

У судовому засідання ОСОБА_1 , свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнала повністю, підтвердила обставини, викладені у протоколі про адміністративні правопорушення та у долучених до матеріалів справи письмових поясненнях, розкаялася у вчиненому.

Прокурор Решетов Д.Ю. в судовому засіданні зазначив, що у діях ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушення, вчинення якого їй інкриміновано відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення. Обставини, що вказують на поважність причин несвоєчасної подачі декларації, відсутні. Просив визнати винуватою ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП, та призначити адміністративне стягнення, передбачене санкцією даної статті у виді штрафу в мінімальному розмірі.

Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушеня, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є доведеною та підтверджена документами, долученими до матеріалів справи.

Згідно вимог ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.280 КУпАП суд при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.

Згідно з вимогами ч. 1 ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення у цій статті є особи, які відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Згідно з п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких, поширюється дія цього закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

10.11.2020 року відбулось перше пленарне засідання першої сесії Таврійської сільської ради Оріхівського (Запорізького) району Запорізької області восьмого скликання. На вказаному засіданні голова Таврійської сільської виборчої комісії Оріхівського району Запорізької області ОСОБА_2 виступив з оголошенням про підсумки виборів депутатів Таврійської сільської ради Оріхівського району (Запорізького) району Запорізької області та про визнання їх повноважень згідно з яким Таврійської сільської ради, серед інших, обрано депутатом ОСОБА_1 .

Таким чином у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2024 рік в термін 00:00год 01.04.2025року.

Згідно з відомостями з Реєстру,декларацію за 2024 рік ОСОБА_1 подала 02.04.2025 року о 13-42 год.

Таким чином, вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується дослідженими матеріалами справи, зокрема поясненнями ОСОБА_1 від 15.12.2025року, копією декларації ОСОБА_1 за 2024 рік, рішенням Таврійської сільської ради Оріхівського району Запорізької області від 10.11.2020 року про результати виборів депутатів сільської ради та сільського голови, з додатком, повідомленням від 14.11.2025 року Запорізької окружної прокуратури щодо виявлених фактів порушень вимог ЗУ «про запобігання корупції», листом від 15.12.2025року з Національного Агентства з питань запобігання корупції. Належність і допустимість цих доказів учасниками справи під час судового розгляду не оспорювалась.

Дії ОСОБА_1 , судом кваліфікуються за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Що стосується поважності причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, то таких поважних причин суддею не встановлено.

Підстав, що виключають адміністративну відповідальність, згідно зі ст. 17 КУпАП, суддею не встановлено, строки притягнення до адміністративної відповідальності, визначені ст. 38 КУпАП, не закінчилися.

При визначенні виду адміністративного стягнення, яке необхідно застосувати до ОСОБА_1 за вчинення вказаного адміністративного правопорушення суд приймає до уваги обставини справи та особу порушниці, а також враховує, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 , є щире розкаяння.

Обставин, що обтяжують відповідальність, не встановлено.

Оцінюючи в сукупності дії ОСОБА_1 , наслідки та ставлення останньої до вказаних дій, конкретні обставини вчинених адміністративного правопорушення, з урахуванням даних, що характеризують особу, суд вважає за доцільне призначити ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу передбаченого санкцію ст. 172-6 ч.1 КУпАП в мінімальному розмірі.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.172-6 ч.1, 221, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНКОПП НОМЕР_1 , винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 172-6 ч.1 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення, у вигляді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят ) гривень.

Згідно ч.1ст.307 КУпАП адміністративний штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу на рахунок: Банк отримувача: Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Отримувач: ГУК у Хорт.р-ні м. Зап./Хортиц./21081100; Код ЕДРПОУ отримувача:37941997; Номер рахунку отримувача:UA558999980313060106000008479\

У разі несплати впродовж 15 днів з дня отримання постанови про накладення штрафу, на підставі ст. 308 КУпАП стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНКОПП НОМЕР_1 , у примусовому порядку подвійний розмір штрафу, тобто 1700 гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНКОПП НОМЕР_1 , судовий збір (Банк отримувача:Казначейство України (ЕАП); Отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код ЕДРПОУ отримувача: 37993783; Номер рахунку отримувача:UA908999980313111256000026001 код класифікації доходів бюджету: 22030106) в розмірі 665,60 гривень.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Хортицький районний суд м. Запоріжжя на протязі 10 днів з дня її проголошення.

Суддя: Г.В. Гнатик