головуючий суддя у першій інстанції: Друзенко Н.В.
19 січня 2026 рокуЛьвівСправа № 460/9388/25 пров. № А/857/45757/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Бруновської Н.В.
суддів: Хобор Р.Б., Шавеля Р.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2025 року у справі № 460/9388/25 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЄВРО ТРЕЙД» до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
29.05.2025р. позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЄВРО ТРЕЙД» (далі - ТзОВ ТОРГОВИЙ ДІМ «ЄВРО ТРЕЙД») звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України, в якому, просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області №12761173/33634006 від 17.04.2025р. щодо податкової накладної №185 від 31.12.2024р.
-зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №185 від 31.12.2024 днем (датою) її подання на реєстрацію.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 08.09.2025р. позов задоволено.
Не погоджуючись із даним рішенням, апелянт Головне управління ДПС у Рівненській області подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом порушено норми матеріального та процесуального права.
Апелянт просить суд, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08.09.2025р .скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ТзОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЄВРО ТРЕЙД» зареєстроване у встановленому порядку як юридична особа.
Видами діяльності за КВЕД є: 32.12 Виробництво ювелірних і подібних виробів (основний), 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, 68.10 Купівля та продаж власного нерухомого майна, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 69.10 Діяльність у сфері права, 32.99 Виробництво іншої продукції, н.в.і.у., 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту, 47.77 Роздрібна торгівля годинниками та ювелірними виробами в спеціалізованих магазинах, 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет.
01.08.2023р. ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЄВРО ТРЕЙД» (орендодавець) та ТОВ «ПОТЕНЦІАЛ-ПОЛІССЯ» (орендар) уклали Договір оренди №2023/08/01-ET-РР.
В п.1.1., п.1.2. цього Договору, орендодавець зобов'язується передати орендареві у строкове платне користування, а орендар зобов'язується прийняти у строкове платне користування приміщення за адресою м. Рівне вул. Київська, 94 (4 поверх нежитлової будівлі площею 17 м2, що зазначено у додатку №1) та зобов'язується сплачувати орендодавцеві орендну плату. Приміщення належить орендодавцеві на праві власності (п.1.4.). Відповідно до пунктів 5.1., 5.2. Договору, розмір місячної орендної плати без індексації становить 21000,00 грн, у т.ч. ПДВ 3500,00 грн, що справляється орендарем щомісячно у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на поточний рахунок орендодавця.
Додатковою угодою №1 від 30.10.2023р. сторонами Договору оренди №2023/08/01-ET-РР від 01.08.2023р. погоджено зміни до п.5.1. цього Договору, а саме «розмір місячної орендної плати без індексації становить 42000,00 грн, у т.ч. ПДВ 7000,00 грн».
Додатковою угодою №2 від 05.04.2024р. сторонами Договору оренди №2023/08/01-ET-РР від 01.08.2023р. погоджено зміни до додатка №1 цього Договору, а саме, що площа орендованого приміщення становить 17 м2 (приміщення офісу площею 14 м2, приміщення складу площею 1,5 м2, приміщення для технологічних операцій із продукцією площею 1,5 м2); змінено план-схему.
Як вказує позивач у позовній заяві, розмір орендної плати включає в себе комунальні платежі, які ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЄВРО ТРЕЙД» відшкодовує ТОВ «АМБЕР ДІМ» згідно договору №11/12/24 від 11.12.2024р. та сплачує Комунальному автотранспортному підприємству 1728 по договору №05175 від 16.10.2023. Орендодавець технічно забезпечує відповідність приміщення для здачі в оренду.
На виконання Договору оренди №2023/08/01-ET-РР від 01.08.2023р. виписано акт здачі-приймання робіт (надання послуг) з оренди приміщення №94 від 31.12.2024р.
06.01.2025р. ТОВ «ПОТЕНЦІАЛ-ПОЛІССЯ» сплатив ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЄВРО ТРЕЙД» 42000,00 грн. (в т.ч. ПДВ 7000,00 грн.) за надану послугу, за рахунком на оплату №18 від 31.12.2024р., в АТ «Райффайзен Банк».
31.12.2024р. ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЄВРО ТРЕЙД» склав податкову накладну та подав на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме ПН №185 на суму 42000,00 грн., в т.ч. ПДВ 7000,00 грн.
Відповідно до квитанції 9412113271 від 14.01.2025, реєстрацію вказаної ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено, оскільки «Обсяг постачання товару/послуги 68.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку)».
Контролюючий орган запропонував надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахункифактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
04.04.2025р. ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЄВРО ТРЕЙД» надіслав Пояснення.№04/04 із додатками (19) щодо ПН №185 від 31.12.2024р., реєстацію якої зупинено. Серед іншого, у поясненнях вказано, що ТОВ має у власності нежитлове приміщення площею 1005,1 м.кв. (4-5 поверх), яке використовується як виробниче приміщення, адміністративне приміщення (офіс, склад), що частково здається в оренду.
Головне управління ДПС у Рівненській області надіслав Повідомлення №12727853/3363400608. від 08.04.2025р. від про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, де в розділі додаткова інформація зазначено: «Надати документи щодо земельної ділянки відповідно до об'єкту наданої оренди (витяг з Державного земельного кадастру, власність/оренда, тощо). Документи сплати відповідних платежів. Договір придбання/оренди, акт приймання передачі, розрахункові документи.».
15.04.2025р. за вих.№15/04/1 ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЄВРО ТРЕЙД» надав додаткове пояснення щодо договору оренди приміщення ТОВ «ПОТЕНЦІАЛПОЛІССЯ» та копії відповідних документів (6).
17.04.2025р. контролюючий орган прийняв рішення №12761173/33634006 про відмову в реєстрації податкової накладної №185 від 31.12.2024р. в ЄРПН; підстава: «у зв'язку із ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». При цьому, у графі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» контролюючим органом не вказано будь-якої інформації.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЄВРО ТРЕЙД» оскаржив таке в адміністративному порядку.
Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.05.2025р. №19086/33634006/2, скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня без змін.
ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В п.2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010р. (з наступними змінами та доповненнями, надалі - Порядок №1246), видно, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
В п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаної норми 11.12.2019р. Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №1165, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. Зокрема, Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. (далі Порядок №1165)
В п.2 Порядку №1165 визначено, що автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації; комісія контролюючого органу - комісія регіонального та центрального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; комісія регіонального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС; комісія центрального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі ДПС; таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
Із змісту п.3 Порядку №1165 видно, що податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):
1)податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;
2)обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3)одночасно виконуються такі умови:
-загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;
-значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою:
D= S/T,
де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами;
T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;
значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою:
P = Pм х 1,4,
де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування;
Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.
- Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;
4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
У разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у п.3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі (п.4 Порядку №1165).
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3) (п. 5 Порядку №1165).
В п.6, п.7 Порядку 1165 видно, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
За правилами п.10, п.11 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинена реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
В додатку 3 Порядком №1165 затверджено критерії ризиковості здійснення операцій.
1. Відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Здійснення моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, що складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Колегія суддів звертає увагу апелянта на ту обставину, що зі змісту квитанції №9412113271 від 14.01.2025р., видно, що реєстрацію вказаної ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено, оскільки «Обсяг постачання товару/послуги 68.20, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку)».
Однак, ТзОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЄВРО ТРЕЙД» надіслав Пояснення за вих.№04/04 від 04.04.2025р. із додатками (19) щодо ПН №185 від 31.12.2024р., реєстрацію якої зупинено. Серед іншого, у поясненнях вказано, що ТОВ має у власності нежитлове приміщення площею 1005,1 м.кв. (4-5 поверх), яке використовується як виробниче приміщення, адміністративне приміщення (офіс, склад), що частково здається в оренду.
Колегія суддів звертає увагу апелянта , що з наданих комісії документів та які долучені до матеріалів справи, видно що між ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЄВРО ТРЕЙД» (орендодавець) та з ТОВ «ПОТЕНЦІАЛ-ПОЛІССЯ» (орендар) укладено Договір оренди №2023/08/01-ET-РР від 01.08.2023р.. За п.1.1. та п.1.2. цього Договору, орендодавець зобов'язується передати орендареві у строкове платне користування, а орендар зобов'язується прийняти у строкове платне користування приміщення за адресою м. Рівне вул. Київська, 94 (4 поверх нежитлової будівлі площею 17 м2, що зазначено у додатку №1) та зобов'язується сплачувати орендодавцеві орендну плату. Приміщення належить орендодавцеві на праві власності (п.1.4.). Відповідно до пунктів 5.1., 5.2. Договору, розмір місячної орендної плати без індексації становить 21000,00 грн, у т.ч. ПДВ 3500,00 грн, що справляється орендарем щомісячно у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на поточний рахунок орендодавця.
Додатковою угодою №1 від 30.10.2023п. сторонами Договору оренди №2023/08/01-ET-РР від 01.08.2023п. погоджено зміни до п.5.1. цього Договору, а саме «розмір місячної орендної плати без індексації становить 42000,00 грн, у т.ч. ПДВ 7000,00 грн».
Додатковою угодою №2 від 05.04.2024п. сторонами Договору оренди №2023/08/01-ET-РР від 01.08.2023р. погоджено зміни до додатка №1 цього Договору, а саме, що площа орендованого приміщення становить 17 м2 (приміщення офісу площею 14 м2, приміщення складу площею 1,5 м2, приміщення для технологічних операцій із продукцією площею 1,5 м2); змінено план-схему.
Після зупинення реєстрації ПН №185 від 31.12.2024р., позивач надіслав Пояснення за вих.№04/04 від 04.04.2025р. із 19 додатками, а саме: Договір оренди №2023/08/01-ET-РР від 01.08.2023р., Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №94 від 31.12.2024р., ПН №185 від 31.12.2024р., квитанція №9412113271 від 14.01.2025р., рахунок №18 від 31.12.2024р. на оплату оренди приміщення, виписка банку від 06.01.2025р. в АТ «Райффайзен Банк», Акт звірки з ТОВ «ПОТЕНЦІАЛ-ПОЛІССЯ», Свідоцтво про право власності на нерухоме майно, Витяг з реєстру прав на майно, ОСВ 103 (Основні засоби: будинки та споруди), ОСВ 131 (Амортизація основних засобів), Договір №05175 від 16.10.2023р. з Комунальне автотранспортне підприємство 1728, Акт №10/05175 від 31.12.2024р. з Комунальне автотранспортне підприємство 1728, Акт звірки з Комунальне автотранспортне підприємство 1728, платіжна інструкція №20 від 16.01.2025р. по оплаті акту №12/05175 від 31.12.2024р., Договір №11/12/24 від 11.12.2024р. з ТОВ «АМБЕР ДІМ», Акт надання послуг №10 від 31.12.2024р. з ТОВ «АМБЕР ДІМ», Акт звірки з ТОВ «АМБЕР ДІМ», платіжна інструкція №18 від 13.01.2025р. по оплаті акту наданих послуг №10 від 31.12.2024р.
08.04.2025р. від Головного управління ДПС у Рівненській області надійшло Повідомлення №12727853/33634006 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, де в розділі додаткова інформація зазначено: «Надати документи щодо земельної ділянки відповідно до об'єкту наданої оренди (витяг з Державного земельного кадастру, власність/оренда, тощо). Документи сплати відповідних платежів. Договір придбання/оренди, акт приймання передачі, розрахункові документи.».
15.04.2025р. за вих.№15/04/1 ТОВ «Торговий дім «ЄВРО ТРЕЙД» надав додаткове пояснення щодо договору оренди приміщення ТОВ «ПОТЕНЦІАЛПОЛІССЯ» та копії відповідних документів, а саме: Договір №11/12/24 від 11.12.2024р. з ТОВ «АМБЕР ДІМ», Договір №010123 від 02.01.202р. з ДП «Бурштин Україна», Витяг на право власності па майно, лист щодо сплати земельного податку, відповідь з податкової про надання роз'яснення. У вказаному додатковому поясненні зазначено, що для здійснення господарської діяльності ТОВ має у власності нежитлове приміщення площею 1005,1 м.кв. (4-5 поверх), яке використовується як виробниче приміщення, адміністративне приміщення (офіс, склад), що частково здається в оренду. Обов'язок декларування і сплати земельного податку виникає в платника податків після державної реєстрації права власності або права постійного користування земельною ділянкою. Оскільки, ТОВ не оформлені речові права на земельну ділянку за адресою: вул. Київська, 94, м. Рівне, податковий обов'язок з плати за землю за таку земельну ділянку не виникає. Решта приміщення було у власності Державне підприємство «Бурштин України» з яким укладено договір №010123 про компенсацію витрат з орендної плати за землю від 02.01.2023р.. У зв'язку з ліквідацією Державного підприємства «Бурштин Україна» власником став ТОВ «АМБЕР ДІМ». З 11 грудня 2024 року між ТОВ «АМБЕР ДІМ» та ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЄВРО ТРЕЙД» укладено договір №11/12/24 про компенсацію комунальних витрат. Зокрема, вказаним Договором не узгоджено суму відшкодування вартості оренди землі ТОВ «АМБЕР ДІМ». Додаткової угоди з даного питання не укладено з причини відсутності на даний час у ТОВ «АМБЕР ДІМ» будь-яких відносин щодо користування земельною ділянкою з її власником Рівненською міською радою, що перебуває під багатоповерховим будинком за адресою: вул. Київська, 94, м. Рівне. Після узгодження питання користування цією земельною ділянкою ТОВ «АМБЕР ДІМ» заплановано укласти додаткову угоду між останнім та ТОВ «Торговий дім «ЄВРО ТРЕЙД» з питання компенсації вартості оренди землі у відповідності до чинного законодавства.
Відповідно до Договору оренди №2023/08/01-ET-РР від 01.08.2023р., об'єктом наданої оренди є приміщення за адресою м. Рівне вул. Київська, 94, а саме 4 поверх нежитлової будівлі площею 17 м2 (з урахуванням додаткової угоди №2: офіс - 14 м2, склад - 1,5 м2, приміщення для технологічних операцій із продукцією - 1,5 м2).
Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 19.02.2008р. та Витягом з реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності підтверджується, що ТзОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЄВРО ТРЕЙД» є власником (приватна форма) об'єкта: 31/100 частини адміністративно-побутового корпусу (літ. А-6) загальною площею 1005,1 кв.м. за адресою м. Рівне вул. Київська, 94, на підставі Розпорядження міського голови від 12.02.2008р. №218-р.
п.187.1 ст.187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
У комісії регіонального рівня не було об'єктивних причин для відмови у реєстрації цієї податкової накладної, а висновок про надання неналежно оформлених товарно-супровідних документів не містить обґрунтування, у чому полягає їх невідповідність положенням чинного законодавства та які власне недоліки такі документи містять. Тобто, позиція податкового органу не доведена у рішенні.
Одночасно, суд апеляційної інстанції зазначає, що неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, зміст та обсяг господарської операції, печатки і підписи осіб, які засвідчують певну подію (факт) тощо. У цьому разі основні та суттєві відомості в товарно-транспортній накладній наявні.
Наявність або відсутність окремих документів, помилки в їх оформленні також не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що відбувався фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податків у зв'язку з його господарською діяльністю.
Така позиція відображена у постановах Верховного Суду від 05 червня 2022 року у справі №803/1130/13-а, від 21 лютого 2018 року у справі №804/7470/16.
Між тим первинні документи щодо господарських операцій, за результатами якої складено податкову накладну, реєстрацію якої зупинено (договір, специфікацію, рахунок на оплату, банківську виписку, що підтверджує оплату з призначенням платежу) були надані комісії регіонального рівня разом із поясненням, що не заперечується відповідачами у відзиві на позов.
У постанові від 21 лютого 2023 року у справі №240/3271/18 Верховний Суд зауважив на тому, що предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання податкового органу зареєструвати податкову накладну (у разі скасування рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної) мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації.
Колегія суддів погоджується з висновкам суду першої інстанції, що надані позивачем документи є достатніми для підтвердження господарської операції, щодо якої складено податкову накладну.
При цьому, суд апеляційної інстанції зауважує, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної за умови, що інші документи підтверджують проведення господарської операції.
Верховний Суд у постанові від 27.04.2023р. у справі №460/8040/20, дійшов висновків, що саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючий орган зобов'язаний зазначити об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів. При цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.
Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що подані ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЄВРО ТРЕЙД» документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту та були достатніми для реєстрації податкової накладної в ЄРПН і в суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах даних про господарську операцію.
Апеляційний суд також погоджується з висновками суду першої інстанції, що відсутність станом на час прийняття оспорюваного рішення правової обґрунтованості та об'єктивності застосування механізму державного регулювання в частині визначення критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків, оскільки в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН не вказано, чіткого переліку документів які пропонуються надати позивачу, які були б достатніми для прийняття рішень про реєстрацію податкової накладної.
Отже, з аналізу даних норм законодавства видно, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання ПН/РК прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку документів які пропонуються надати платнику податків. Вживання податковим органом загального посилання на п.1 Критерії ризиковості платника податку, без наведення зазначення чіткого переліку документів які необхідно надати є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Крім того, колегія суддів звертає увагу на ту обставину що п.1 Критерії ризикованості платника податку та критерії ризикованості здійснення операцій містить кілька підстав для встановлення ризикованості платника податку. Проте, податковий орган не вказав конкретних підстав за яких визначив позивача таким що відповідає Критеріям ризикованості платника податку.
Податковий орган не спростував доводи позивача стосовно реальності господарської операції по яким зупинена реєстрація податкової накладної. Наявність чи відсутність розбіжностей щодо виконання позивачем умов договору, податковому органу відповідно до вимог Податкового кодексу України слід з'ясовувати при проведенні документальної чи іншої податкової перевірки, а не під час вирішення питання про реєстрацію чи відмову у реєстрації податкової накладної.
Доказів проведення контролюючим органом відповідної перевірки не надано суду.
В п.19, п.20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, видно, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинена, реєструється у день настання однієї з таких подій: набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених п.12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Тобто, законодавством не передбачено іншого належного способу захисту порушеного права у спірних правовідносинах, як зобов'язати податковий орган зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, у зв'язку з чим наявна обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог в цій частині.
ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Отже, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову, оскільки податковий орган як суб'єкт владних повноважень в особі Головного управління ДПС у Рівненській області діяв не у спосіб передбачений законами та Конституцією України. В квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не вказано чіткого переліку документів які були б достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. У випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної. Позивач дотримав вимоги чинного законодавства щодо складення та реєстрації податкової накладної, надав податковому органу пояснення та всі наявні первинні документи стосовно підтвердження наведеної в податковій накладній інформації.
ч.5 ст.242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Висновки колегії суддів узгоджуються з позицією яка викладена в постановах Верховного Суду у справах № 822/1817/18 від 23.10.2018р., № 819/330/18 від 10.04.2020р., № 826/6528/18 від 18.09.2019р., № 815/2985/18 від 22.07.2019р.
Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.
В ст.242 КАС України видно, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
ст.316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст.229,308,310,315,316,321,322,325,329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області - залишити без задоволення, а Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2025 року у справі № 460/9388/25- без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, виключно у випадках передбачених ч.4 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Н. В. Бруновська
судді Р. Б. Хобор
Р. М. Шавель