Справа № 560/16375/24
19 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
розглянувши звіт по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.12.2024 у справі №560/16375/24, яке набрало законної сили постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду 15 вересня 2025 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволено частково. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 за № ХС51980 від 07.10.2024 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 за № ХС51980 від 07.10.2024 року (включаючи вказані у ній додаткові види грошового забезпечення та премію) з 01.02.2022, з урахуванням раніше виплачених коштів.
До суду надійшла заява ОСОБА_1 , у якій просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду у цій справі, у зв'язку із його невиконанням.
Ухвалою суду від 12 грудня 2025 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.12.2024 у справі №560/16375/24 у тридцятиденний строк після отримання цієї ухвали. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надати до суду у десятиденний строк після отримання цієї ухвали паспортні дані та реєстраційний номер облікової картки платника податків начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
На виконання ухвали суду від 12.12.2025 представник Головного управління Пенсійного фонду України надав до суду звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.12.2024 у справі №560/16375/24.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України та ст. 381-1 КАС України, контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч.1 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Частиною 2 ст.382-3 КАС України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Відповідно до частини 11 ст.382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Вирішуючи питання щодо можливості прийняття поданого звіту, суд враховує наступне.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.12.2024 у справі №560/16375/24, яке набрало законної сили 15.09.2025, головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 за №ХС51980 від 07.10.2024, з урахуванням перерахованих та виплачених сум.
В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 склав: з 01.02.2022 - 17929,83 грн, з 01.03.2023 - 19429,83 грн, з 01.03.2024 - 20929,83 грн, з 01.03.2025 - 22429,83 грн.
За період з 01.02.2022 по 30.11.2025 нарахована доплата в розмірі 71965,91 грн (за минулий час з 01.02.2022 по 14.09.2025 в сумі 67789,76 грн та перерахованих сум пенсій за рішенням суду за період з дати набрання рішенням законної сили з 15.09.2025 по 30.11.2025 в сумі 4176,15 грн).
В межах виділених коштів на банківський рахунок ОСОБА_1 , який відкритий в АТ «Ощадбанк», перераховано: - 31.10.2025 - 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий; - 27.11.2025 - 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час та 4176,15 - суму перерахованої пенсії за рішенням суду 03.12.2024 у справі № 560/16375/24 за період з 15.09.2025 по 30.11.2025; - 31.12.2025 - 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час.
Враховуючи наведене, слід наголосити, що відповідачем виплачується як поточна заборгованість (різниця між розміром перерахованої на виконання судового рішення у справі № 560/16375/24 суми виплати та визначеним органом Пенсійного фонду України розміром, з урахуванням положень нормативно-правових актів), так і частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час, однак в межах наданого пенсійному органу фінансування.
Суд зазначає, що 17.07.2025 року набрав чинності Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025 року (надалі - Порядок №821).
Цим Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).
За правилами пунктів 4 - 8 Порядку №821 видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.
Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.
Суд зазначає, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає у перевірці обставин, що перешкоджають виконанню рішенню суду та відновленню порушених прав особи-позивача, а не у вирішенні нового публічно-правового спору.
Розглянувши звіт відповідача, суд установив, що причиною невиплати решти заборгованості з пенсії, перерахованої на виконання рішення у цій справі, є відсутність бюджетних асигнувань у відповідача та встановлений постановою Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025 року механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем доведено наявність обставин, які ускладнюють виконання судового рішення повністю, водночас повне його виконання залежить від настання обставин, які перебувають поза межами повноважень відповідача.
Крім того, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено запит від 23.12.2025 № 2200-0505-5/96084 до Пенсійного фонду України щодо виплати заборгованості позивачу згідно з рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.12.2024 у справі № 560/16375/24.
Таким чином, відповідач виконав вимоги ухвали суду про подання звіту про виконання судового рішення та у встановлений судом строк подав такий звіт, який відповідає вимогам, наведеним у статті 382-2 КАС України.
Зважаючи на викладене, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 12.01.2026.
Крім цього, оскільки звіт про виконання рішення підлягає прийняттю, тому підстави для розгляду клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про звільнення керівника від накладення штрафу - відсутні.
Керуючись статтями 248, 254, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.12.2024 у справі №560/16375/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Головуючий суддя П.І. Салюк