про залишення позовної заяви без руху
Справа № 500/146/26
19 січня 2026 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради, Державної інспекції архітектури та містобудування України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 через представника, Любінський Олег Євгеновича, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернулися до суду з позовом до Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради, Державної інспекції архітектури та містобудування України, у якому просять:
визнати протиправним та скасувати наказ начальника Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради Бесаги В.Й. № 530 від 23.07.2021 "Про затвердження містобудівних умов та обмежень";
скасувати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва, затверджені наказом начальника Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради Бесаги В.Й. № 530 від 23.07.2021, та зареєстровані в ЄДЕССБ 23.07.2021 за№ MU01:4102-9827-1885-0682;
визнати протиправним та скасувати рішення головного інспектора будівельного нагляду Державної інспекції архітектури та містобудування Шапки В.В. від 22.06.2022 про видачу дозволу на виконання будівельних робіт, який зареєстрований в ЄДЕССБ 22.06.2022 за № ІУ013220620299.
Відповідно до вимог частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 161 КАС України, з порушенням строку звернення до суду, а тому її належить залишити без руху з огляду на таке.
Так, згідно із частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою статті 122 КАС визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суддя вказує на те, що значення процесуальних строків в адміністративному процесі полягає у тому, що вони стабілізують та впорядковують адміністративно-процесуальні правовідносини, дисциплінують всіх учасників адміністративного судочинства, включаючи суд.
Процесуальні строки є активними засобами впливу на поведінку учасників в адміністративному процесі тому, що гарантують їм можливість належним чином підготуватись та реалізувати необхідні процесуальні дії, й не дають можливості невиправдано затягувати процес.
З матеріалів справи вбачається, що позивачі оскаржують наказ начальника Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради від 23.07.2021; містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва, затверджені цим наказом від 23.07.2021; рішення головного інспектора будівельного нагляду Державної інспекції архітектури та містобудування від 22.06.2022 про видачу дозволу на виконання будівельних робіт. Однак до суду з даним позовом звернулися 14.01.2026, тобто з пропуском встановленого частиною другою статті 122 КАС України шестимісячного строку.
Згідно із частиною шостою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Одночасно з позовною заявою такої заяви подано не було.
Відповідно до частин першої та другої статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Інший недолік позовної заяви стосується залучення третіх осіб у цій справі.
У позовній заяві позивач вказав як учасників справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів, а саме: Релігійна організація Парафія Української Греко Католицької Церкви Пресвятої Тройці Тернопільсько-Зборівської єпархії, Приватне підприємство "Явір".
Суд вказує, що таке зазначення третіх осіб не може бути прийняте судом як відповідне обґрунтування необхідності залучення таких осіб до участі у справі в якості третіх осіб з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Частиною четвертою статті 49 КАС України встановлено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Відповідно до пункту 7 частини дев'ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються: результат вирішення заяв і клопотань позивача, що надійшли разом із позовною заявою, якщо їх вирішення не потребує виклику (повідомлення) сторін.
Системний аналіз вказаних вище норм КАС України дає підстави для висновку, що позивач при зверненні до суду з позовом може клопотати перед судом про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача або відповідача. Обґрунтування доцільності вчинення судом такої процесуальної дії має бути викладене позивачем або ж окремим клопотанням, доданим до позовної заяви, або ж міститися у тексті самого позову, а також позивач має вказати процесуальний статус такої третьої особи, яка може залучатися як на стороні позивача, так і на стороні відповідача.
Формальне зазначення у тексті позовної заяви реквізитів особи як третьої особи не є безумовною та автоматичною підставою для вирішення такого питання судом, оскільки таке клопотання має бути обґрунтоване позивачем, у даному випадку позивачами.
Відтак, для вирішення питання щодо залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, позивачі мають подати до суду відповідне клопотання з належним обґрунтуванням.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачам строк для усунення недоліків - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачам у цей строк необхідно усунути вказані недоліки позовної заяви шляхом подання (надіслання) до суду:
заяви про поновлення строку звернення до суду, у якій вказати причини поважності пропуску цього строку, які об'єктивно перешкоджали позивачам своєчасно звернутися до суду, та надати відповідні докази на їх підтвердження;
клопотання про залучення третьої особи (третіх осіб), яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача з належним обґрунтуванням.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 171, 248 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради, Державної інспекції архітектури та містобудування України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити позивачам строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачам без розгляду.
Копію ухвали надіслати особам, які подали позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Чепенюк О.В.