19 січня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/2704/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) заяву представника 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області про залишення позову без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до 2 Державного пожежно-рятувального загону з охорони об'єктів Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до 2 Державного пожежно-рятувального загону з охорони об'єктів Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії 2 державного пожежно-рятувального загону з охорони об'єктів Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області та 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо обчислення та виплати грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за класність, премії) ОСОБА_1 з 01.01.2020 року по 19.05.2023 року, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020, Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" станом на 01.01.2021, Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022 та Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01.01.2023 року;
- зобов'язати 2 державний пожежно-рятувальний загін з охорони об'єктів Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (періоди з 01.01.2020 по 11.04.2021 та з 01.07.2021 по 30.03.2022) та 1 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (періоди з 12.04.2021 по 30.06.2021 та з 01.04.2022 по 19.05.2023) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення у фактично встановлених під час проходження служби розмірах (посадового окладу, окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за кваліфікацію, щомісячної та разової премії), допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (з врахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18) шляхом множення відповідного прожиткового мінімуму для працездатних осіб на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020; за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021; за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022; за період з 01.01.2023 по 19.05.2023 із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, з урахуванням проведених виплат та з відрахуванням податків, зборів і обов'язкових платежів (1,5% військового збору), а також з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового Кодексу України та пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004;
-визнати протиправними дії 2 державного пожежно-рятувального загону з охорони об'єктів Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області та 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області щодо не нарахування та не виплати у повному обсязі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у період з 01 грудня 2015 року по 31 грудня 2022 року та за період з 01 січня 2024 по 28 листопада 2024 року у належному розмірі;
-зобов'язати 2 державний пожежно-рятувальний загін з охорони об'єктів Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року включно зі встановленням для обчислення індексації місяця підвищення доходів (базового місяця) - січень 2008 року, з відрахуванням податків, зборів і обов'язкових платежів (1,5% військового збору) та одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового Кодексу України та пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004;
-зобов'язати 2 державний пожежно-рятувальний загін з охорони об'єктів Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (періоди з 01.03.2018 по 11.04.2021 та з 01.07.2021 по 30.03.2022), 1 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (періоди з 12.04.2021 по 30.06.2021, з 01.04.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 31.01.2024) та 1 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю (щомісячну фіксовану індексацію у розмірі 4463,15 грн) за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року та з 01 січня 2024 року по 28 листопада 2024 року включно, відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 з урахуванням виплачених сум, з відрахуванням податків, зборів і обов'язкових платежів (1,5% військового збору) та одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового Кодексу України та пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004;
-визнати протиправною бездіяльність 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, яка полягає у невключенні до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого обчислена одноразова грошова допомога при звільненні щомісячної індексації різниці грошового забезпечення в сумі 4463,15 грн., а до складу грошового забезпечення, з якого ОСОБА_1 обчислена грошова компенсація за невикористану відпустку - щомісячної індексації різниці грошового забезпечення в сумі 4463,15 грн. та додаткової винагороди, нарахованої відповідно до Наказу МВС України № 35 від 26.01.2023 року;
-зобов'язати 1 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні, обчисливши її розмір із розміру місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячної індексації різниці грошового забезпечення в сумі 4463,15 грн., з урахуванням виплачених сум, а також з відрахуванням податків, зборів і обов'язкових платежів (1,5% військового збору) та одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового Кодексу України та пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004;
-зобов'язати 1 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористану основну відпустку, обчисливши її розмір із розміру місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячної індексації різниці грошового забезпечення в сумі 4463,15 грн. та сум додаткової винагороди, передбаченої Наказом МВС України № 35 від 26.01.2023 року, з урахуванням виплачених сум, а також з відрахуванням податків, зборів і обов'язкових платежів (1,5% військового збору) та одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового Кодексу України та пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004;
-визнати протиправною бездіяльність 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані дні відпустки, як учаснику бойових дій, за 2016-2024 роки при звільненні зі служби цивільного захисту, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з служби;
-зобов'язати 1 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області нарахувати та виплати ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за період за 2016-2024 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з служби цивільного захисту з урахуванням щомісячної індексації різниці грошового забезпечення в сумі 4463,15 грн. та сум додаткової винагороди, передбаченої Наказом МВС України № 35 від 26.01.2023 року, а також з відрахуванням податків, зборів і обов'язкових платежів (1,5% військового збору) та одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового Кодексу України та пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004;
-визнати протиправною бездіяльність 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди згідно Постанови КМУ від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" та Наказу МВС №35 від 26.01.2023 "Про затвердження Порядку та умов виплати особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту додаткової винагороди на період воєнного стану та особливості виплати винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду)" за період з 01.04.2022 по 31.01.2024 у належному розмірі;
-зобов'язати 1 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду за період з 01.04.2022 по 31.01.2024 у розмірі 100000,00 грн пропорційно у розрахунку на місяць відповідно до Постанови КМУ від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" та Наказу МВС №35 від 26.01.2023 "Про затвердження Порядку та умов виплати особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту додаткової винагороди на період воєнного стану та особливості виплати винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду)", з урахуванням фактично сплачених сум, а також з відрахуванням податків, зборів і обов'язкових платежів (1,5% військового збору) та одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового Кодексу України та пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004.
Ухвалою суду від 10.03.2025 позовну заяву залишено без руху.
17.03.2025 позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/2704/25, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
28.03.2025 до суду надійшла заява від представника 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області про залишення позову без розгляду.
В обґрунтування вказаної заяви зазначено, що наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (по особовому складу) від 21 листопада 2024 року № 687-НК/61 ОСОБА_1 28 листопада 2024 року звільнено із служби цивільного захисту за підпунктом 3 пунктом 176 (за станом здоров'я), виключено з кадрів ДСНС України, знято з усіх видів забезпечення. У день звільнення 28.11.2024 відповідачем-3 ознайомлено позивача про обсяг і характер виплачених йому сум, що, у цій справі, відбулося шляхом вручення грошового атестата та розрахункового листа за листопад 2024 року, у яких детально зазначено суми, нараховані та виплачені позивачу при звільненні. Отже, відповідно до висновків Верховного Суду в постанові від 21.03.2025 у справі № 460/21394/23, тримісячний строк звернення з цим позовом ОСОБА_1 в частині позовних вимог до відповідача-3 щодо нарахування та виплати індексації різниці (щомісячну фіксовану індексацію у розмірі 4463,15 грн) за період 01 січня 2024 року по 28 листопада 2024 року включно; компенсації за невикористану відпустку - щомісячної індексації різниці грошового забезпечення в сумі 4463,15 грн та додаткової винагороди, нарахованої відповідно до Наказу МВС України № 35 від 26.01.2023 року; грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за період за 2016-2024 роки, почався 28 листопада 2024 року та сплинув 28 лютого 2025 року. Позовну заяву ОСОБА_1 зареєстровано у суді першої інстанції 03 березня 2025 року, а тому строк на звернення до суду з цим позовом до відповідача-3, у тому числі в частині позовних вимог за період з 01 січня 2024 року по 28 листопада 2024 року, позивач пропустив.
09.04.2025 від представника позивача до суду надійшла заява про поновлення процесуального строку, яка вмотивована тим, що позивачем протягом двох місяців після звільнення вживалися активні дії щодо отримання необхідної інформації, а позовну заяву було подано через 5 днів після отримання необхідної відповіді на адвокатський запит, наданої з значним порушенням строку, встановленого Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", та на один день пізніше (01.03.2025) трьохмісячного строку із дня звільнення позивача зі служби (28.11.2024), тобто, у розумні строки.
Вирішуючи заяву представника 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частин першої, другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізнається або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Частиною 3 статті 122 КАС України визначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною 5 статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
За приписами частин першої та другої статті 233 КЗпП України (в редакції до 19.07.2022) працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до місцевого загального суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення.
У разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
За приписами частин першої та другої статті 233 КЗпП України (в редакції Закону України від 01.07.2022 №2352-IX, яка набрала чинності 19.07.2022) працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116 КЗпП України).
Суд бере до уваги, що спір щодо нарахування та виплати позивачу грошового забезпечення є спором, пов'язаним з недотриманням законодавства про оплату праці, тому вирішуючи питання про те, якою нормою закону слід керуватися при розгляді цієї справи, зважаючи на гарантування конституційного права на своєчасне одержання винагороди за працю та рівність усіх працівників у цьому праві, суд виходить з того, що положення статті 233 КЗпП України в частині, що стосуються строку звернення до суду у справах, пов'язаних з недотриманням законодавства про оплату праці, мають перевагу в застосуванні перед частиною п'ятою статті 122 КАС України.
Подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 07.09.2023 у справі №620/1201/23.
Предметом спору у цій справі є порушення права позивача на належне грошове забезпечення з урахуванням збільшення посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт; належну індексацію грошового забезпечення з 01.12.2015 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 28.11.2024, в тому числі індексацію-різницю; належну одноразову грошову допомогу при звільненні урахуванням індексації-різниці грошового забезпечення; належну компенсацію за невикористані дні основної відпустки з урахуванням індексації-різниці грошового забезпечення та додаткової винагороди; належну грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки як УБД за 2016-2024 роки; належну додаткову винагороду згідно постанови КМУ від 28.02.2022 №168 в сумі 100 000 грн пропорційно розрахунку на місяць за період з 01.04.2022 по 31.01.2024.
Суд звертає увагу на те, що до 19.07.2022 КЗпП України не обмежував будь-яким строком право працівника на звернення до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати. Після цієї дати строк звернення до суду з трудовим спором, у тому числі про стягнення належної працівнику заробітної плати, обмежений трьома місяцями з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 06.04.2023 у справі №260/3564/22 та від 19.01.2023 у справі №460/17052/21.
Як слідує з матеріалів справи, наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (по особовому складу) від 21 листопада 2024 року № 687-НК/61 ОСОБА_1 28 листопада 2024 року звільнено із служби цивільного захисту за підпунктом 3 пунктом 176 (за станом здоров'я), виключено з кадрів ДСНС України, знято з усіх видів забезпечення.
Грошовий атестат № 21, виданий 1 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління ДСНС у Полтавській області 28.11.2024, містить підпис ОСОБА_1 щодо підтвердження правильності даних, зазначених в атестаті.
За приписами частин 1, 3, 4 статті 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Строк, що визначається місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця цього строку.
Якщо закінчення строку, що визначається місяцями, припадає на такий місяць, що відповідного числа не має, то строк закінчується в останній день цього місяця.
З огляду на викладене, тримісячний строк звернення до суду з цим позовом для позивача розпочав перебіг 29.11.2024 та сплинув 28.02.2025.
Разом з тим, позовну заяву подано позивачем 01.03.2025 через систему "Електронний суд" та зареєстровано судом 03.03.2025.
Отже, позивачем пропущено строк звернення до суду на 1 день.
У свою чергу, суд враховує, що матеріалами справи підтверджується, що позивач проходив безперервну службу цивільного захисту у трьох різних пожежно-рятувальних загонах, два з яких зареєстровані на окупованій території та не мають працюючих адрес електронної пошти.
В зв'язку з цим, у позивача виникли труднощі у отриманні документів та інформації, необхідної для підготовки позову та з'ясування обсягу порушених прав.
Так, зокрема, листом №57 01-4295/57 07/01 від 06.12.2024 ГУ ДСНС України у Луганській області повідомило, що у зв'язку із окупацією території Луганської області та ліквідацією підпорядкованих підрозділів Головного управління електронні пошти в підрозділах відсутні. Щодо питань, пов'язаних з підпорядкованими підрозділами, можна звертатися на електронну пошту Головного управління: vpadz.lg@dsns.gov.ua.
З урахуванням вказаних рекомендацій, 08.01.2025 до ГУ ДСНС України у Луганській області було направлено адвокатські запити щодо надання інформації стосовно грошового забезпечення позивача за період проходження служби у 2 державному пожежно-рятувальному загоні з охорони об'єктів Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області та 1 державному пожежно-рятувальному загоні Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області.
Листом №57 01-136/57 05/01 від 10.01.2025 ГУ ДСНС України у Луганській області направило зазначені запити за належністю для вирішення питання по суті та надання відповіді представнику заявника, а листом №57 01-191/57 05/01 від 16.01.2025 продовжило розгляд адвокатського запиту до двадцяти робочих днів.
У відповідь на адвокатський запит 1 ДПРЗ Головного управління ДСНС України у Луганській області листом №57 25 01-13/57 25 02 від 17.01.2025 повідомив, що надання інформації щодо нарахування та виплати колишньому співробітнику ОСОБА_1 індексації з грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року неможливе через втрату зазначених документів у зв'язку з окупацією міста Сєвєродонецьк Луганської області.
В зв'язку з ненаданням відповідачем-1 відповіді на адвокатський запит понад встановлений законом строк, 09.02.2025 до ГУ ДСНС України у Луганській області було направлено повторний адвокатський запит з проханням посприяти у наданні відповіді 2ДПРЗ.
Лише 24.02.2025 (скриншот поштової скриньки мається у матеріалах справи) відповідач-1 листом №03-06 надав відповідь на адвокатський запит, в тому числі інформацію щодо грошового забезпечення позивача у лютому та березні 2018 року, яка необхідна для правильного обрахування індексації-різниці, позовна вимога стосовно якої заявлена і до ініціатора клопотання про залишення позову без розгляду.
Таким чином, оскільки представником позивача протягом двох місяців вживалися активні дії щодо отримання необхідної інформації, а позовну заяву було подано без зайвих зволікань після отримання необхідної відповіді на адвокатський запит, а також зважаючи на постанову Верховного Суду від 11 липня 2024 року у справі №990/156/23, у розвиток якої Верховним Судом у складі cудової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду викладено правові висновки у постанові від 21 березня 2025 року у справі №460/21394/23 про те, що строк звернення до суду слід обчислювати з моменту, коли позивач набув достовірної та документально підтвердженої інформації про обсяг і характер виплачених йому сум, при цьому беручи до уваги, що пропуск строку звернення до суду складає лише один день, суд вважає за необхідне поновити строк звернення до суду з цим позовом щодо частини позовних вимог, які стосуються періоду з 19 липня 2022 року по 28 листопада 2025 року.
В іншій частині позивачем не пропущено строк звернення до суду з позовом, а тому відсутні підстави для залишення позовної заяви ОСОБА_1 без розгляду.
Наявність інших підстав залишення позову без розгляду відповідачем не обґрунтовано і судом не встановлено.
Отже, заява представника 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області про залишення позову без розгляду задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 240, 248, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовом.
У задоволенні заяви представника 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області про залишення позову без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до 2 Державного пожежно-рятувального загону з охорони об'єктів Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя М.В. Довгопол