Ухвала від 16.01.2026 по справі 240/28729/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у роз'ясненні судового рішення

16 січня 2026 року м. Житомир справа № 240/28729/23

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву відповідача про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

27.11.2025 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. №85085/25 надійшла заява відповідача про роз'яснення судового рішення від 03.10.2024 у справі №240/28729/23.

Заява мотивована тим, що на виконання рішення суду у справі №240/28729/23 позивачу з 30.08.2023 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» із врахуванням періоду роботи 13.06.1990 по 29.08.2016 в органах державної податкової служби до стажу державної служби та та здійснити нарахування та виплату пенсії в розмірі 60% заробітку, зазначеного у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на серпень 2023 року від 22.08.2023 №56 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за липень 2023 року від 22.08.2023 №57, виданих Головним управлінням ДПС у Житомирській області.

Згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на серпень 2023 року від 22.08.2023 №56 заробітна плата становить 12700,00 грн, в т.ч.: 8200,00 грн - посадовий оклад; 400,00 грн - надбавка за ранг (7 ранг); 4100,00 грн - надбавка за вислугу років.

Згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби від 22.08.2023 №57 сума заробітної плати станом на липень 2023 року 20430,59 грн, в т.ч. 1868,44 грн - надбавка за інтенсивність; 1247,01 грн - надбавка за виконання особливо важливої роботи; 1297,25 грн - премія місячна; 16017,89 грн - інші виплати.

Розмір пенсії з 30.08.2023 становить 19878,35 грн (33130,59 грн х 60%), з 01.03.2025 - 22878,35 грн.

За період з 30.08.2023 по 30.09.2025 нарахована доплата в сумі 246417,76 грн, яка включена до підсистеми «Реєстр судових рішень».

Управлінням проведена перевірка достовірності наданих довідок від 22.08.2023 №56 та від 22.08.2023 №57, в результаті співставлення даних, зазначених у довідці від 22.08.2023 №57 за липень 2023 року, встановлено розбіжності, а саме: - в графі «Надбавка за інтенсивність» на 578,44 грн занижено суму заробітної плати; в графі «Премія місячна» на 342,75 грн занижено суму заробітної плати; в графі «Інші виплати» на 15572,95 грн завищено суму заробітної плати.

Отже, сума в графі «Інші виплати» в довідці від 22.08.2023 №57 є значно завищеною.

Головним управлінням ДПС у Житомирській області взамін видано довідку від 25.04.2025 №42 про заробітну плату про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за липень 2023 року де заробітна плата становить 5778,83 грн, в т.ч. 2446,88 грн - надбавка за інтенсивність; 1247,01 грн - надбавка за виконання особливо важливої роботи; 1640,00 грн - премія місячна; 444,94 грн - інші виплати.

Листом Головного управління ДПС у Житомирській області від 16.09.2025 №8497/5/06-30-10-02 повідомлено, що видану нову довідку від 25.04.2025 №42 для обчислення пенсії, яка відповідає показникам первинних документів та яку вважати дійсною.

Таким чином, у резолютивній частині рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 у справі №240/28729/23 мова йде про довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на серпень 2023 року від 22.08.2023 №56 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за липень 2023 року від 22.08.2023 №57, видані Головним управлінням ДПС у Житомирській області, у той час як Головним управлінням ДПС у Житомирській області взамін довідки від 22.08.2023 №57 видано довідку від 25.04.2025 №42 про заробітну плату про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за липень 2023 року. Фактично та юридично довідку від 22.08.2023 №57 слід вважати відкликаною, замість якої правильним буде застосовувати довідку від 25.04.2025 №42.

Частина 3 статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Оскільки, розгляд адміністративної справи №240/28729/23 здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, суд визнав за можливе розглянути заяву ГУ ПФУ в Житомирській області про роз'яснення рішення суду у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.

Вирішуючи заяву відповідача про роз'яснення судового рішення, суд зазначає наступне.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 05.09.2023 про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», зарахувавши до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 13.06.1990 по 29.08.2016 в органах державної податкової служби, та здійснити нарахування та виплату пенсії в розмірі 60% заробітку, зазначеного у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на серпень 2023 року від 22.08.2023 №56 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за липень 2023 року від 22.08.2023 №57, виданих Головним управлінням ДПС у Житомирській області з дати звернення з відповідною заявою, з 30.08.2023.

Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 набрало законної сили 06.03.2025.

Частиною 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

З аналізу даної норми вбачається, що роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом - відсутністю причинно-наслідкових зв'язків у межах документу, невідповідності мотивувальної частини рішення його резолютивній частині; недотриманням вимог ясності, яке полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення та визначеності рішення. Таким чином, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.

Суд зауважує, що роз'яснення ухваленого судового рішення, яке набрало законної сили, є одним із способів усунення такого недоліку, як невизначеність (неясність і незрозумілість судового рішення), що створює перешкоди або унеможливлює його виконання.

Пленум Вищого адміністративного суду України у пункті 19 постанови №7 від 20.05.2013 "Про судове рішення в адміністративній справі" зазначив, що в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Тобто, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.

Як вбачається із рішення суду, яке просить роз'яснити позивач, у ньому наведено спосіб його виконання.

Крім того, розмір пенсії позивача не був предметом розгляду у справі, тому у даному випадку, при визначенні розміру пенсії, пенсійний орган наділений дискреційними повноваженнями визначити її розмір та перевірити правильність відомостей про складові, які використовуються для визначення розміру пенсій на виконання рішення суду.

У разі незгоди пенсіонера з визначеним пенсійним органом розміром пенсії, пенсіонер матиме право оскаржити такі дії пенсійного органу до суду.

Враховуючи викладене, поставлені ГУ ПФУ в Житомирській області питання виходять за межі можливостей процесуального інструмента, передбаченого ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, у вигляді роз'яснення судового рішення, тому суд відмовляє у задоволенні заяви про роз'яснення судового рішення.

Крім того, роз'яснення судового рішення у спосіб запропонований відповідачем також може змінити зміст рішення, що суперечить вимогам частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 243, 248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області у задоволенні заяви від 27.11.2025 вх. №85085/25 про роз'яснення рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 у справі №240/28729/23.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Д.М. Гурін