16 січня 2026 рокуЛьвівСправа № 380/24805/24 пров. № А/857/43121/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Затолочного В.С.,
суддів: Глушка І.В., Судової-Хомюк Н.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2025 року у справі № 380/24805/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської Комісії Збройних Сил України про визнання протиправною та скасування постанови (рішення суду першої інстанції ухвалено суддею Кузаном Р.І. в м. Львові в порядку письмового провадження, дата складення повного тексту судового рішення не зазначена), -
ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (далі також - ЦВЛК, відповідач), в якому, з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив суд визнати протиправною та скасувати рішення ЦВЛК, яке оформлено протоколом від 02.08.2024 № 3180, щодо скасування постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05.06.2023 № 117/22 щодо ОСОБА_1 .
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2025 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погодившись із вказаним рішенням, його оскаржив позивач, який покликаючись на те, що вказане рішення є незаконним, необґрунтованим та таким, що прийняте з порушенням норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права, просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування апеляційних вимог зазначає, що всупереч Положенню про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженому наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 (далі також - Положення № 402), при перегляді постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.06.2023 № 117/22 відповідачем не було повідомлено позивача про перегляд такої постанови, не направлено позивача у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження та медичний огляд для підтвердження чи спростування діагнозу, який був встановлений позивачу 05.06.2023 при проходженні медичного огляду військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 . Таким чином, на думку позивача, відповідач порушив процедуру прийняття оскаржуваного рішення.
Крім того позивач вказує, що висновок щодо незаконності та скасування постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.06.2023 № 117/22 прийнято ЦВЛК у формі протоколу, а не постанови, що є порушенням вимог Положення № 402.
Відповідач не скористався правом подання відзиву на апеляційну скаргу. Відповідно до частини четвертої статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) відсутність відзиву не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Враховуючи те, що апеляційні скарги подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 311 КАС України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що така не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції правильно встановлено та підтверджується матеріалами справи, що гідно з постановою військо-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05.06.2023 № 117/22 відносно ОСОБА_1 проведено медичний огляд ВЛК за результатами якого його визнано непридатним до служби з виключенням з обліку. Вказана обставина не заперечується відповідачем та підтверджується змістом оскаржуваного рішення.
Головним слідчим управлінням Національної поліції України в межах досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022000000000869 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 332 та частиною четвертою статті 27, частиною третьою статті 369 Кримінального кодексу України, 10.07.2024 скеровано до Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України лист № 94921-2024 з вимогою переглянути ряд постанов ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 , в тому числі постанову стосовно позивача.
За результатами перегляду постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 № 117/22 від 05.06.2023 щодо непридатності до військової служби ОСОБА_1 та виключення його з військового обліку ЦВЛК згідно з протоколом № 3180 від 02.08.2024 прийнято рішення про скасування цієї постанови та вказано позивачу на необхідність пройти повторний медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно з вимогами Положення № 402.
Не погоджуючись з вказаним рішенням ЦВЛК, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов висновував, що оскаржуване рішення ЦВЛК відповідає критеріям, встановленим частиною другою статті 2 КАС України, а отже є таким, що не підлягає скасуванню.
Даючи правову оцінку таким висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює та визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі також - Закон № 2232-XII).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно із частинами другою, третьою статті 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частини п'ятої статті 1 Закону № 2232-XII від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Згідно з частиною сьомої статті 1 Закону № 2232-XII виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Отже, військова служба передбачає професійну діяльність саме придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України.
Відповідно до частини десятої статті 2 Закону № 2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року затверджено Положення № 402.
Положенням № 402 врегульовано процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями.
Так, відповідно до пунктів 1.2-1.3 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Основними завданнями військово-лікарської експертизи є: добір громадян України, придатних за станом здоров'я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України; аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров'я; контроль за організацією і станом лікувально-оздоровчої роботи серед призовників, аналіз результатів і розроблення пропозицій із удосконалення цієї роботи; контроль за організацією, проведенням і результатами лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності (далі - заклади охорони здоров'я (установи) та медичних підрозділах військових частин, що стосується військово-лікарської експертизи; надання методичної та практичної допомоги з питань військово-лікарської експертизи військово-лікарським комісіям, закладам охорони здоров'я (установам); визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства охорони здоров'я України (далі - МОЗ України) і Міністерства оборони України вимог щодо стану здоров'я призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, резервістів для найдоцільнішого використання їх на військовій службі; визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв'язку з їх звільненням; проведення наукової роботи з питань військово-лікарської експертизи; підготовка кадрів для військово-лікарських комісій; формування висновку про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) за формою, наведеною в додатку до Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) або з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2012 року № 321.
Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі також - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови. Постанови ВЛК оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. (пункт 2.1. Положення № 402)
Згідно з пунктом 2.2 Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія та ВЛК регіону.
Підпунктами 2.3.1., 2.3.3. пункту 2.3. Положення № 402 передбачено, що ЦВЛК є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України та на неї, окрім іншого, покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти), розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи, а також прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.
На виконання підпункту 2.3.4. пункту 2.3. Положення № 402 ЦВЛК зокрема має право: перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі -також ТЦК та СП) і закладах охорони здоров'я (установах) організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів; запитувати від закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; а також розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Відповідно до підпункту 2.5.1. пункту 2.5. Положення № 402 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 належать до позаштатних постійно діючих ВЛК.
До складу ВЛК ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів), за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону. (підпункт 2.5.3. пункту 2.5.)
Підпунктом 2.8.4. пункту 2.8. Положення № 402 передбачено, що на ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення.
Порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК врегульований главою 3 розділу І Положення № 402.
Так, за змістом пункту 3.1. Положення № 402 вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов'язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України «Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.
Згідно з пунктом 3.3. Положення № 402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров'я.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_6 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
Пунктом 3.4. Положення № 402 встановлено, що у разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на повторний (контрольний) медичний огляд.
Отже, зміст вказаних норм дає підстави дійти висновку про те, що ЦВЛК є найвищим керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України, який має повноваження розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Судовим розглядом встановлено, що за результатами проходження медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_1 визнано непридатним до служби з виключенням з обліку постановою військо-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05.06.2023 № 117/22.
Згодом, у зв'язку з проведенням досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022000000000869 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 332 та частиною четвертою статті 27, частиною третьою статті 369 Кримінального кодексу України, 10.07.2024 скеровано до ЦВЛК лист № 94921-2024 з вимогою переглянути ряд постанов ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 , в тому числі постанову стосовно позивача.
За результатами перегляду постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 № 117/22 від 05.06.2023 щодо непридатності до військової служби ОСОБА_1 та виключення його з військового обліку, ЦВЛК згідно з протоколом № 3180 від 02.08.2024 прийнято рішення про скасування цієї постанови та вказано позивачу на необхідність пройти повторний медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно з вимогами Положення № 402.
Підставою для прийняття такого рішення відповідачем зазначено про невідповідність встановленого позивачу діагнозу згідно з вимогами пункту «а» статті 23 Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення № 402).
При ухваленні оскаржуваного рішення суд першої інстанції врахував, що у відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що за запитом (вх. № 11135 від 12.07.2024) Головного слідчого управління Національної поліції України (м. Київ) щодо правомірності прийняття постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 1985 року народження, ЦВЛК розглянуто наступні документи позивача: 1) Довідка ВЛК № 117/22 від 05.06.2023; 2) Довідка ВЛК № 9876 від 13.02.2023; 3) Картка обстеження та медичного огляду від 19.05.2023; 4) Акт дослідження стану здоров'я № 33/37 від 25.04.2023; 5) Висновок лікаря № 85/37 від 19.05.2023; 6) Медичні документи - магнітно-резонансна томографія від 23.05.2022; виписка № 11587 від 28.10.2022, що підтверджується протоколом від 05.06.2023 №117/22.
Позивач не був присутній та не викликався під час перегляду постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.06.2023 №117/22.
Виклик, присутність громадян, стосовно яких переглядаються постанови позаштатних ВЛК, Положенням № 402 не визначено.
Представник відповідача зазначає, що номер та дата, вказані на кутовому штампі довідки ВЛК не співпадають з номенклатурним номером даної довідки та датою проведення медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 . Враховуючи невідповідність діагнозу вимогам пункту «а» статті 23 Розкладу хвороб, на виконання вимог Положення № 402, ЦВЛК встановила наявність підстав для скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ОСОБА_1 , 1985 року народження, за довідкою ВЛК № 117/22 від 05.06.2023 «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку». Таким чином, за результатами розгляду запиту Головного слідчого управління Національної поліції України, ЦВЛК прийнято постанову у наступному формулюванні:
« 1) Враховуючи невідповідність встановленого діагнозу згідно вимог пункту «а» статті 23 Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення), цей пункт передбачає такі форми невральної аміотрофії, міастенії, міопатії, пароксизмальної міоплегії, наслідки поліневритів (поліневропатій), плекситів запального та інтоксикаційного походження, що мають несприятливий перебіг та супроводжуються значно вираженими розладами рухів, чутливості й трофіки (виражені гіпотрофії м'язів при однобічному процесі: плеча - більше 4 см, передпліччя - більше 3 см, стегна - більше 8 см, гомілки - більше 6 см, контрактури, хронічні трофічні виразки, пролежні, розлади чутливості, каузалгія тощо); радикулопатії з частими (більше двох разів на рік) рецидивами і тривалим перебігом, що супроводжуються тяжким та стійким больовим синдромом з вираженими руховими та вегетативно-трофічними порушеннями, які вимагають довготривалого лікування, а також плексопатії і тяжкі форми невралгії у разі безуспішного лікування, та те, що номер та дата, вказані на кутовому штампі довідки ВЛК не співпадають з номенклатурним номером даної довідки та датою проведення медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 , постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 за довідкою ВЛК № 117/22 від 05.06.2023 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , 1985 року народження, «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» - СКАСУВАТИ.
2) Підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно вимог Положення.».
З урахуванням наведеного, відповідач вважає, що ЦВЛК, діючи в межах повноважень, керуючись нормами Положення № 402 та на виконання його вимог, колегіально, за результатами одностайного голосування, правомірно прийнято рішення про наявність підстав для скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформленої довідкою ВЛК від 05.06.2023 № 117/22, щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , 1985 року народження.
Як вже було зазначено вище, на виконання підпункту 2.3.4. пункту 2.3. Положення № 402, ЦВЛК зокрема має право: перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і закладах охорони здоров'я (установах) організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів; запитувати від закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; а також розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що ЦВЛК ЗС України, яка є найвищим керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України, мала повноваження переглянути, скасувати, затвердити, не затвердити, контролювати згідно з Положенням № 402 постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 за довідкою ВЛК від 05.06.2023 № 117/22 з висновком «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 .
За встановлених обставин справи, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, судом апеляційної інстанції не встановлено процедурних порушень ЦВЛК при прийнятті оскаржуваного рішення у вигляді протоколу від 02.08.2024 №3180 щодо скасування постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05.06.2023 № 117/22.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що оскаржуване рішення ЦВЛК відповідає критеріям, встановленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а отже є таким, що не підлягає скасуванню.
Таким чином, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги позивача зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді заяви неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до пункту 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі статтею 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вимоги наведених правових норм, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення суд першої інстанцій правильно встановив обставини справи, не допустив неправильного застосуванням норм матеріального права чи порушень норм процесуального права, які могли б бути підставою для його скасування, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 241, 242, 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328, 329 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2025 року у справі № 380/24805/24 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку лише з підстав, визначених в статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Постанову разом із паперовими матеріалами апеляційної скарги надіслати до суду першої інстанції для приєднання до матеріалів справи.
Головуючий суддя В. С. Затолочний
судді І. В. Глушко
Н. М. Судова-Хомюк