Справа № 279/7200/25
Провадження № 2/279/410/26
16 січня 2026 року
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Недашківської Л.А., з секретарем Бобровою В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу №279/7200/25 за позовом Коростенської філії Житомирського обласного центру зайнятості в інтересах Житомирського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості. В обґрунтування позову зазначає, що 25.07.2025 року ОСОБА_1 звернулась до Коростенської філії Житомирського обласного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні. За відсутності підходящої роботи наказом директора Коростенської філії Житомирського обласного центру зайнятості від 25.07.2025 року № 0652250725 їй було надано статус безробітної і призначена виплата допомоги по безробіттю.
До Коростенської філії Житомирського ОЦЗ надійшла інформація про те, що ОСОБА_1 в період з 23.07.2025 року по 25.07 2025 року працювала в ТОВ «Біджейес Компоненти України».
Факт працевлаштування ОСОБА_1 підтверджується наказом про прийняття на роботу № 104-о/с від 22.07.2025 року та наказом про припинення договору №112 о/с-к від 25.07.2025 року.
За результатом розслідування директором Коростенської філії Житомирського ОЦЗ виданий наказ № 0652250911 від 11.09.2025 року про відшкодування коштів у сумі 5836 грн. 01 коп., виплачених безробітній ОСОБА_1 , як допомога по безробіттю. Сума 946 грн. 38 коп. була самостійно утримана бухгалтерією Житомирського ОЦЗ, а кошти в сумі 4889 грн. 63 коп., підлягають поверненню безробітною самостійно.
Просить стягнути з відповідача завдану матеріальну шкоду в сумі 4889 грн. 63 коп. та понесені судові витрати зі сплати судового збору.
Справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач належним чином повідомлялась про судовий розгляд справи (направлення судових повісток за місцем реєстрації, копію ухвали про відкриття провадження з додатками отримала 23.12.2025 року), відзив на позов та інших заяв не подала.
Дослідивши письмові матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною першою статті 15 ЦК України встановлено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа у разі порушення (можливого порушення), невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.
Згідно з ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що 25.07.2025 року ОСОБА_1 звернулась до Коростенської філії Житомирського обласного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні. За відсутності підходящої роботи наказом директора Коростенської філії Житомирського обласного центру зайнятості від 25.07.2025 року № 0652250725 їй було надано статус безробітної і призначена виплата допомоги по безробіттю.
Відповідно до пп.18 ч.2 ст.22 Закону України «Про зайнятість населення», центр зайнятості проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику, та Пенсійним Фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику, та Пенсійного Фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Відповідно до акта №184/652 від 10.09.2025 року, складеного Житомирським обласним центром зайнятості Коростенська філія, встановлено, що громадянка ОСОБА_1 , отримавши статус безробітної 25.07.2025 року, перебувала у трудових відносинах із підприємством ТОВ «Біджейес Компоненти України» з 23.07.2025 року по 25.07.2025 року, згідно наказу №104 -о/с від 22.07.2025 року про прийняття на роботу, та згідно з наказом №112- о/с-К про припинення трудового договору (контракту).
Відповідно до довідки Коростенської філії Житомирського ОЦЗ, вбачається, що відповідно до службової записки №2022 від 10.09.2025 року проведено розрахунок отриманої допомоги по безробіттю ОСОБА_1 НОМЕР_1 , за період перебування на облік з 26.07.2025р. - 31.08.2025р. сума до повернення становить 5836 грн. (П'ять тисяч вісімсот тридцять шість гривень) 01 коп.
Згідно витягу із наказів про прийнятті рішення по особі: ОСОБА_1 ПК № 065225072500010 від 07.11.2025 року, вбачається, що Наказом від 11.09.2025 року № 0652250911( затверджено) повернути кошти у встановленому порядку відповідно до ч.3 ст.36 ЗУпЗДССВБ. З 26.07.2025 року № або Серія та № 6523995561062397 дата документу 10.09.2025 з (з акту) 26.07.2025 по (з акту) 31.08.2025 сума боргу 5836,01 по 31.08.2025. Сума 946,38 грн. буде утримана бухгалтерією ЖОЦЗ. А сума в розмірі 4889,63 підлягає поверненню безробітною.
Відповідно до листа про відшкодування коштів від 10.09.2025 року Житомирського обласного центру зайнятості Коростенської філії досудова вимога про добровільне повернення незаконно виплачених коштів була направлена на адресу відповідача ОСОБА_1 , яка залишена останньою без виконання.
У п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
За положеннями п. 4 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.
Згідно із п. 9 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг).
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
Згідно з пп. 1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 198, центр зайнятості припиняє реєстрацію, зокрема, з дня встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг), зайняття іншим видом діяльності згідно із статтею 4 Закону України «Про зайнятість населення».
Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 року № 60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 року № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 року за № 232/16248) у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 7 цього ж Порядку, рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
З аналізу наведених норм Закону вбачається, що припинення виплати допомоги по безробіттю та зняття безробітних з обліку зумовлюється укладенням ними цивільно-правового договору, предметом якого є надання послуг за винагороду. Отже, укладення застрахованою особою, яка має статус безробітної, такого договору є обставиною, що впливає на умови виплати їй допомоги по безробіттю, тому неповідомлення цією особою центру зайнятості про виникнення такої обставини свідчить про невиконання нею своїх обов'язків та відповідно до частини третьої статті 36 Закону № 1533-ІІІ є підставою для стягнення суми виплаченого забезпечення.
Зазначена позиція узгоджується з висновками, викладеними у рішенні Верховного Суду України від 17 лютого 2015 року у справі № 21-20-15.
Отже, відповідачем не було повідомлено центр зайнятості щодо обставин, які впливають на умови виплати допомоги по безробіттю, а саме, що вона виконувавала роботу за цивільно-правовим договором, що в подальшому призвело б до припинення її реєстрації як безробітного та до припинення їй виплати допомоги по безробіттю.
Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума виплаченого забезпечення з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення, а саме, за період з 26.07.2025 року по 25.08.2025 року у розмірі 4889,63 грн.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення позову.
З урахуванням задоволення позовних вимог, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 3028 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 141, 247, 258, 259, 354 ЦПК України, -
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Житомирського обласного центру зайнятості, отримане матеріальне забезпечення по безробіттю в сумі 4889 (чотири тисячі вісімсот вісімдесят дев'ять ) гривень 63 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Житомирського обласного центру зайнятості судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в 30-денний строк, який обчислюється з дня проголошення (складення) рішення. Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення (складення), має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.
Сторони:
Позивач - Житомирський обласний центр зайнятості, адреса місця реєстрації/знаходження: 10001, м. Житомир, вул. Київська, 83, ЄДРПОУ- 03491398.
Відповідач - ОСОБА_1 , адреса місця реєстрації/проживання/знаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП- НОМЕР_2 .
Суддя Леся НЕДАШКІВСЬКА
копія згідно з оригіналом