за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень
15 січня 2026 р. Р і в н е№460/13117/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.М. Дудар, розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про виконання рішення суду від 23.05.2022 в адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання відмов протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
У провадженні суду перебувала справа №460/13117/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання відмов протиправними, зобов'язання вчинення певних дій.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 позов ОСОБА_1 задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 по 03.09.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 03.09.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з урахування раніше виплачених сум;
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у перерахунку та виплаті призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.05.2021 №12/1/хг16600/1131;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.05.2021 №12/1/хг16600/1131, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум та без обмеження максимальним розміром.
Зазначене рішення набрало законної сили 23.06.2022.
Ухвалою суду від 11.04.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подати звіт про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 у справі №460/13117/21 упродовж тридцяти днів з дня отримання ухвали.
На виконання зазначеної ухвали 08.05.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області подано звіт про виконання рішення суду з відповідними додатками.
Згідно із поданим звітом, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не ухилялося від виконання рішення суду, а виконало його у межах своїх повноважень та згідно з нормами чинного законодавства. Суб'єкт владних повноважень просить суд прийняти поданий звіт про виконання рішення суду.
23.05.2025 позивачем подано пояснення звіту, згідно з якими звіт не підтверджує фактичне виконання у повному обсязі рішення суду. Відповідач судове рішення виконав частково та не додав до звіту доказів, які б підтверджували обставини, зазначені у звіті. Зокрема, перерахунок пенсії позивача було проведено лише після винесення судом ухвали від 11.04.2025. Вказуючи на облік у відповідному реєстрі суми заборгованості пенсії, нарахованої на виконання рішення суду, відповідач вніс до реєстру лише суму 196433,11грн за період з 01.04.2019 до 30.06.2029, в той час як фактично нарахована підтверджена відповідачем заборгованість становить: за період з 05.03.2019 до 03.09.2019 - 4166,36грн; за період з 01.04.2019 до 30.06.2019 - 217141,81грн. Крім того, відповідач, враховуючи рішення суду у справі №460/15806/23 протиправно, всупереч рішенню суду у цій справі №460/13117/21, обмежує нараховану пенсію максимальним розміром, не маючи для цього законних підстав. Позивач стверджує, що відповідач не надав належних та допустимих доказів вжиття усіх заходів для погашення заборгованості. Позивач просить суд відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області у прийнятті звіту та встановити новий строк для подання звіту про виконання рішення у цій справі.
Розглянувши поданий звіт та заперечення, дослідивши матеріали справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частин 1, 2 статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно з частинами 1-2 статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За приписами частин 1-2 статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У звіті Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомило про те, що на виконання рішення суду у справі №460/13117/21 проведено перерахунок пенсії позивача з 05.03.2019 до 03.09.2019 з урахуванням 100 відсотків підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Доплата за період з 05.03.2019 до 03.09.2019 становить 4166,36грн.
Також Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки від 12.05.2021 №12/1/хг16600/1131 без обмеження максимальним розміром з 01.04.2019. Розмір пенсії з 01.04.2019 становить 15524,06грн, з 01.04.2024 - 24343,48грн (з урахуванням рішення суду у справі №460/15806/23).
Доплата на виконання рішення суду у справі №460/13117/21 за період з 01.04.2019 до 30.06.2022 становить 217414,81грн.
Зазначені обставини підтверджуються перерахунками пенсії позивача за пенсійною справою №1701006442 та розрахунком на доплату пенсії за дорученням №Д1701006442/11, які долучені відповідачем до звіту про виконання рішення.
Крім того, органами Пенсійного фонду України ведеться облік рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Черговість виконання рішень визначається датою набрання рішенням законної сили.
Станом на 06.05.2025 заборгованість у сумі 221308,17грн за рішенням суду у справі №460/13117/21 обліковується в Реєстрі судових рішень за №272446, що підтверджується відповідним скріншотом, долученим відповідачем до звіту про виконання рішення.
30.12.2024 та 31.03.2025 головою правління Пенсійного фонду України затверджено Тимчасовий розпис доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на І та ІІ квартали 2025 року. Зазначеними розписами коштів на виплату заборгованості за рішеннями судів на І квартал 2025 року не передбачено, на ІІ квартал 2025 року - передбачено 35,3тис.грн.
Відповідач зазначає, що кошти в сумі 35,3тис.грн будуть спрямовані на виконання рішень суду, що набрали законної сили, починаючи з 20.11.2020.
Частиною 1 статті 87 Бюджетного кодексу України визначено, що до видатків що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення виплату пенсій військовослужбовцям рядового, сержантського та старшинського складу строкової служби та членам їхніх сімей, пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, іншим особам, визначеним законом; сплату до Пенсійного фонду України страхових внесків за окремі категорії осіб, передбачені законом; виплату доплат, надбавок, підвищень до пенсій, додаткових пенсій, пенсій за особливі заслуги перед Україною, встановлених законом, державної соціальної допомоги на догляд особам, зазначеним у пунктах 1-3 частини першої статті 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", а також на покриття різниці між розміром пенсії, обчисленим відповідно до абзаців першого та третього частини першої, частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та розміром пенсії, обчисленим відповідно до статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (пп."а" п.9).
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 №423 (далі - Положення №423), Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики, зокрема, у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства лід час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги), державне регулювання та нагляд за дотриманням норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі.
З врахуванням статей 10 та 22 Бюджетного кодексу України, додатка №3 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" від 19.11.2024 №4059-IX (далі - Закон №4059-IX), відомчої класифікації видатків та кредитування державного бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 №11*, головним розпорядником бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду", є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.
Згідно з частинами 1, 2 статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до пунктів 20, 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
З огляду на наведене, саме Мінсоцполітики України забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".
Отже виділення коштів із державного бюджету на фінансування бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.
Верховний Суд у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що невиконання судового рішення управлінням Пенсійного фонду України в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу на керівника управління не захищає право особи на отримання бюджетних коштів (постанови Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 16.07.2018 у справі №811/1469/18 та у справі №560/523/19, від 07.11.2019 у справі №420/70/19).
Таким чином, суд бере до уваги посилання відповідача на те, що згідно з поданим звітом рішення суду у цій справі у повному обсязі буде виконане після виділення коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Заперечуючи проти прийняття звіту, позивач вказує на неправильність обрахунків розміру пенсії, що призвело до помилкового визначення суми заборгованості, яка підлягає виплаті.
Однак ці обставини суду позивачем належним чином не доведені.
Крім того, позивач вказує на протиправне обмеження пенсії максимальним розміром, що суперечить ухваленому у цій справі рішенню.
Судом встановлено, що 29.01.2024 Рівненським окружним адміністративним судом було ухвалено рішення у справі №460/15806/23, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 01.07.2021 ОСОБА_1 нарахування та виплату щомісячної доплати в сумі 2000 грн відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з урахуванням проведених виплат.
Зазначене рішення суду набрало законної сили 29.02.2024.
Таким чином, після 29.02.2024 (починаючи з 01.07.2021) правовідносини між ОСОБА_1 та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області змінилися - відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача із врахуванням зазначеного рішення суду, застосувавши обмеження.
Такі (змінені на підставі рішення суду у справі №460/15806/23) правовідносини не існували на час розгляду цієї справи №460/13117/21, а відповідні обставини не були предметом дослідження та оцінки судом під час розгляду справи по суті, а тому не можуть бути підставою для висновку про неповне виконання рішення суду.
У сукупності викладеного суд вважає за можливе прийняти поданий суб'єктом владних повноважень звіт.
Керуючись статтями 248, 294, 295, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області звіт про виконання рішення суду у справі №460/13117/21.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвалу складено 15 січня 2026 року.
Суддя О.М. Дудар