Ухвала від 15.01.2026 по справі 460/9685/23

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень

15 січня 2026 р. Р і в н е№460/9685/23

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.М. Дудар, розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про виконання рішення суду від 08.01.2024 в адміністративній справі за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні суду перебувала справа №460/9685/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 з урахуванням ухвали про виправлення описки від 22.01.2024 позов ОСОБА_1 задоволено:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо нездійснення ОСОБА_1 нарахування та виплати щомісячної доплати в сумі 2000грн відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 01.07.2021 ОСОБА_1 нарахування та виплату щомісячної доплати в сумі 2000 грн відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713, з обов'язковим проведенням з 01.03.2023 підвищення перерахованої суми пенсії додатково на коефіцієнт 1,197, що передбачено за нормами постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", без обмеження максимальним розміром та з урахуванням проведених виплат

Зазначене рішення набрало законної сили 08.02.2024.

Ухвалою суду від 24.03.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подати звіт про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 у справі №460/9685/23 упродовж тридцяти днів з дня отримання ухвали.

На виконання зазначеної ухвали 14.04.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області подано звіт про виконання рішення суду з відповідними додатками.

Згідно із поданим звітом, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не ухилялося від виконання рішення суду, а виконало його у межах своїх повноважень та згідно з нормами чинного законодавства. Суб'єкт владних повноважень просить суд прийняти поданий звіт про виконання рішення суду.

29.05.2025 позивачем подано заперечення до звіту, згідно з якими відповідачем у звіті не надано жодного доказу з приводу належного виконання рішення суду чи/або вжиття належних і дієвих заходів з приводу нарахування і виплати з 01.07.2021 щомісячної доплати в сумі 2000грн. Крім того, позивач вказує, що на виконання судового рішення відповідач частково здійснив перерахунок пенсії та протиправно обмежив її максимальним розміром. Позивач просить суд відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області у прийнятті звіту та зобов'язати відповідача усунути всі обставини з приводу неналежного виконання рішення суду та повторно подати звіт.

Розглянувши поданий звіт та заперечення, дослідивши матеріали справи, суд зазначає таке.

Відповідно до частин 1, 2 статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Згідно з частинами 1-2 статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

За приписами частин 1-2 статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У звіті Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомило про те, що на виконання рішення суду у справі №460/9685/23 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії позивача. Розмір пенсії упродовж 2024 року становив 33768,87грн. Нарахована сума за період з 01.07.2021 по 28.02.2024 становить 58000,00грн, яка буде виплачена після виділення коштів.

Починаючи з 01.01.2025 пенсія позивачу виплачується у розмірі 27602,06грн, що зумовлене застосуванням ст.46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік".

Зазначені обставини підтверджуються перерахунками пенсії позивача за пенсійною справою №101702003822 з 01 березня 2024 року та з 01 січня 2025 року, які долучені відповідачем до звіту про виконання рішення.

Крім того, органами Пенсійного фонду України ведеться облік рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Черговість виконання рішень визначається датою набрання рішенням законної сили.

Станом на 08.04.2024 сума заборгованості за рішенням суду у справі №460/9685/23 обліковується в Реєстрі судових рішень за №639830.

30.12.2024 та 31.03.2025 головою правління Пенсійного фонду України затверджено Тимчасовий розпис доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на І та ІІ квартали 2025 року. Зазначеними розписами коштів на виплату заборгованості за рішеннями судів на І квартал 2025 року не передбачено, на ІІ квартал 2025 року - передбачено 35,3тис.грн.

Відповідач зазначає, що кошти в сумі 35,3тис.грн будуть спрямовані на виконання рішень суду, що набрали законної сили, починаючи з 20.11.2020.

Частиною 1 статті 87 Бюджетного кодексу України визначено, що до видатків що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення виплату пенсій військовослужбовцям рядового, сержантського та старшинського складу строкової служби та членам їхніх сімей, пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, іншим особам, визначеним законом; сплату до Пенсійного фонду України страхових внесків за окремі категорії осіб, передбачені законом; виплату доплат, надбавок, підвищень до пенсій, додаткових пенсій, пенсій за особливі заслуги перед Україною, встановлених законом, державної соціальної допомоги на догляд особам, зазначеним у пунктах 1-3 частини першої статті 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", а також на покриття різниці між розміром пенсії, обчисленим відповідно до абзаців першого та третього частини першої, частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та розміром пенсії, обчисленим відповідно до статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (пп."а" п.9).

Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 №423 (далі - Положення №423), Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики, зокрема, у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства лід час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги), державне регулювання та нагляд за дотриманням норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі.

З врахуванням статей 10 та 22 Бюджетного кодексу України, додатка №3 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" від 19.11.2024 №4059-IX (далі - Закон №4059-IX), відомчої класифікації видатків та кредитування державного бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 №11*, головним розпорядником бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду", є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.

Згідно з частинами 1, 2 статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Відповідно до пунктів 20, 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

З огляду на наведене, саме Мінсоцполітики України забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".

Отже виділення коштів із державного бюджету на фінансування бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.

Верховний Суд у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що невиконання судового рішення управлінням Пенсійного фонду України в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу на керівника управління не захищає право особи на отримання бюджетних коштів (постанови Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 16.07.2018 у справі №811/1469/18 та у справі №560/523/19, від 07.11.2019 у справі №420/70/19).

Таким чином, суд бере до уваги посилання відповідача на те, що згідно з поданим звітом рішення суду у цій справі у повному обсязі буде виконане після виділення коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Заперечуючи проти прийняття звіту, позивач вказує на неправильність обрахунків розміру пенсії, починаючи з 01.07.2021, що призвело до помилкового визначення суми заборгованості, яка підлягає виплаті, посилаючись на неврахування відповідачем рішень судів у справах №460/16745/21 та №460/27111/22, а також на обмеження пенсії максимальним розміром з 01.01.2025.

Суд зауважує, що в межах судового контролю за виконанням рішення у цій справі суд не може перевірити належне виконання відповідачем рішень суду у справах №460/16745/21 та №460/27111/22.

Крім того, судом встановлено, що починаючи з 01.01.2025 пенсію позивачу відповідач нараховує із застосуванням ст.46 Закону України Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" від 19.11.2024 №4059-IX (далі - Закон №4059-IX).

Суд зазначає, що з моменту набрання чинності Законом №4059-IX змінилося правове регулювання спірних відносин. Ці обставини (застосування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області ст.46 Закону №4059-IX) не були предметом дослідження та оцінки судом під час розгляду справи по суті, а тому не можуть бути підставою для висновку про неповне виконання рішення суду.

У сукупності викладеного суд вважає за можливе прийняти поданий суб'єктом владних повноважень звіт.

Керуючись статтями 248, 294, 295, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області звіт про виконання рішення суду в справі №460/9685/23.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Ухвалу складено 15 січня 2026 року.

Суддя О.М. Дудар