Рішення від 15.01.2026 по справі 240/24032/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2026 року м. Житомир справа № 240/24032/25

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Леміщака Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області щодо зменшення у довідці від 22.07.2025 № 01-4/590 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 розміру премії до 50%;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, в якій, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 та Інструкції виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623, вказати премію в розмірі 430%, для проведення перерахунку основного розміру її пенсії з 01.02.2023.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 23.06.2025 у справі № 240/25184/24 визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні нової довідки про розмір її грошового забезпечення станом на 01.01.2023. На виконання цього рішення відповідач видав довідку від 22.07.2025 № 01-4/590, в якій премія вказана у розмірі 50%. Представник позивача звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо середніх розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, фактично виплачених за січень та лютий 2023 року за посадою радіотелефоніста СДПЧ-10 м. Новоград-Волинський або аналогічною посадою. Листом від 16.09.2025 № 51 01-6275/51 04 відповідач повідомив, що середній розмір зазначених виплат за січень-лютий 2023 року становить 430%. 25.09.2025 представник позивача звернувся із заявою про видачу нової довідки з урахуванням премії у розмірі 430%. Листом від 07.10.2025 № 51 01-6860/51 17 відповідач відмовив у задоволенні заяви, посилаючись на те, що накази щодо встановлення відсоткового розміру премії не зумовлюють зміну розміру пенсії та не створюють обов'язку видавати оновлену довідку.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у судове засідання (у письмовому провадженні).

У відзиві на позовну заяву, поданому до суду відповідачем, зазначено, що наказ від 13.01.2023 № НС-35 встановлює надбавку за особливості проходження служби у фіксованому розмірі 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Щодо премії пунктом 1.2 цього наказу передбачено щомісячне преміювання відповідно до положень про преміювання та особистого внеску в загальний результат служби з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком. Відповідач вказує, що нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів премії, а лише передбачає мінімальні або граничні розміри, які можуть варіюватися залежно від фонду преміювання та інших обставин. Тому середній розмір премії 430%, повідомлений листом від 16.09.2025, не є підставою для зміни довідки, виданої на виконання судового рішення від 23.06.2025, оскільки таке рішення стосувалося лише правильного обчислення посадового окладу та окладу за званням за постановою № 704, а не перегляду додаткових виплат у бік збільшення.

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) з особливостями, визначеними статтями 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив таке.

ОСОБА_1 є пенсіонером Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 23.06.2025 у справі № 240/25184/24 зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2023 на відповідні тарифні коефіцієнти, а також із зазначенням інших основних та додаткових видів грошового забезпечення і премії.

На виконання цього рішення відповідач видав довідку від 22.07.2025 № 01-4/590, в якій премія вказана у розмірі 50%.

Представник ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо середніх розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії за січень-лютий 2023 року за відповідною посадою.

Листом від 16.09.2025 № 51 01-6275/51 04 відповідач повідомив про середній розмір таких виплат у розмірі 430%.

25.09.2025 представник позивача подав заяву про видачу нової довідки з урахуванням премії 430%.

Листом від 07.10.2025 № 51 01-6860/51 17 відповідач відмовив у підготовці та видачі такої довідки, зазначивши, що накази про встановлення відсоткового розміру премії не є підставою для перерахунку пенсії та видачі оновленої довідки.

Вважаючи дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області щодо зменшення розміру премії у довідці від 22.07.2025 № 01-4/590 до 50% та відмову у підготовці та наданні нової довідки з урахуванням премії у розмірі 430% протиправними, ОСОБА_1 звернулася до суду.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (Закон № 2262-ХІІ).

Частиною 1 статті 1 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до частини 3 статті 52 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За змістом частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Отже, Кабінету Міністрів України делеговане право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 5 Постанови № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Вирішуючи питання щодо правомірності вимог позивача про необхідність складення відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), з якої позивача було звільнено, суд враховує таке.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), згідно з пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, з 05.03.2019 діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.

Так, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 01.02.2018 № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання заслужений чи народний, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Підпунктом 1 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Отже, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.

Пунктом 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Прийменник "до" у конструкції диспозиції норми абзацу четвертого підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704 вживається у сполученні з числівником "100" при означенні кількісної межі.

Згідно з нормою абзацу 4 підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704 надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу може призначатися у розмірі від 1% (мінімальний розмір) до 100% (максимальний розмір).

Встановлення такого діапазону між мінімальним та максимальним розміром надбавки за особливості проходження служби означає, що у будь-якому випадку вказана надбавка не може перевищувати 100%.

Постановою № 704 передбачено можливі розміри виплати надбавки за особливості проходження служби (від 1% до 100%) також передбачено, що надбавка виплачується у порядку та умовах, визначених керівником державного органу, та залежить від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надане право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Аналіз приписів пункту 5 Порядку № 45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд звертає увагу, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним, та таким, що не ґрунтується на нормі закону.

Надбавка за особливості проходження служби та премія не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України. Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником залежно від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.

Виходячи з положень абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

За результатом розгляду зразкової справи № 380/19324/23 у постанові від 05.03.2024, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024, Верховний Суд дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у постанові № 704, на 50% розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня відповідного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд зазначає, що довідка від 22.07.2025 № 01-4/590 була видана відповідачем на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 23.06.2025 у справі № 240/25184/24, яким було визнано протиправними дії відповідача щодо відмови у підготовці та наданні нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 з урахуванням перерахунку посадового окладу та окладу за спеціальним званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2023 на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1, 2, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, а також відповідача зобов'язано підготувати та надати таку довідку із зазначенням усіх відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, включаючи надбавки, доплати, підвищення та премію, обчислені саме з перерахованих розмірів окладів для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Це судове рішення від 23.06.2025 свідчить про обов'язковість для відповідача врахування не лише основних, але й усіх додаткових складових грошового забезпечення в їх реальних розмірах, які фактично виплачувалися, з метою забезпечення повного, об'єктивного та справедливого перерахунку пенсії відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону № 2262-XII, якими передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій провадиться в разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб або в разі введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, надбавок, доплат, підвищень та премії, не врахованих при призначенні або попередньому перерахунку пенсії, з виплатою різниці за минулий час, але не більш як за дванадцять місяців, якщо пенсіонер набув права на підвищення пенсії.

Абзацом п'ятим пункту 5 Порядку № 45 прямо встановлено, що щомісячні додаткові види грошового забезпечення, зокрема надбавка за особливості проходження служби та премія, зазначаються в довідках у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою в тому державному органі, з якого особа звільнилася на пенсію, що виключає можливість довільного зазначення мінімальних чи будь-яких інших штучно занижених розмірів таких виплат.

Суд звертає увагу на те, що відповідач у довідці від 22.07.2025 № 01-4/590 зазначив розмір премії у 50 відсотків, хоча згодом у листі від 16.09.2025 № 51 01-6275/51 04 самостійно повідомив про середній розмір надбавки за особливості проходження служби та премії у 430 відсотків за січень та лютий 2023 року, що свідчить про явну невідповідність даних, зазначених у довідці, реальним фактичним виплатам.

Суд враховує, що наказ Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 13.01.2023 № НС-35 встановлює для керівників органів та підрозділів цивільного захисту надбавку за особливості проходження служби в розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а також щомісячне преміювання відповідно до положень про преміювання та особистого внеску з дотриманням міжпосадових співвідношень, проте цей нормативний акт не виключає можливості встановлення вищих розмірів надбавки та премії залежно від фактичних обставин, бюджетного фінансування та рішень керівництва, а тому повідомлення відповідача в листі від 16.09.2025 про середній розмір 430 відсотків за січень-лютий 2023 року за посадою радіотелефоніста підтверджує існування саме таких вищих середніх показників, що робить протиправною відмову в оновленні довідки з урахуванням цих даних.

Отже, дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області щодо зазначення премії у розмірі 50 відсотків у довідці від 22.07.2025 № 01-4/590 та відмови в підготовці та наданні нової довідки з урахуванням середнього розміру 430 відсотків є протиправними, не відповідають вимогам статей 43 та 63 Закону України № 2262-XII, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі шляхом визнання цих дій протиправними та зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із зазначенням премії в розмірі 430 відсотків для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2023.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (частина перша статті 90 КАС України).

Враховуючи викладене, позов підлягає повному задоволенню.

Питання розподілу судових витрат вирішується відповідно до статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 139, 229, 242-246, 250, 255, 257- 262, 295 КАС України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області (вул. Героїв Пожежних, буд. 67-б,м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н,10006, ЄДРПОУ 38624322) задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області щодо зменшення у довідці від 22.07.2025 № 01-4/590 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 розміру премії до 50 відсотків.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , в якій, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Інструкції про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623, вказати премію в розмірі 430 відсотків для проведення перерахунку основного розміру її пенсії з 01.02.2023.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211 гривень 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.М. Леміщак

Повний текст складено: 15 січня 2026 р.

15.01.26