Постанова від 15.01.2026 по справі 420/24217/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/24217/25

Перша інстанція: суддя Іванов Е.А.,

повний текст судового рішення

складено 13.10.2025, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,

судді -Джабурія О.В.,

судді -Вербицької Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2025 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В липні 2025 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка полягає у невнесенні за заявою ОСОБА_1 від 17 червня 2025 року на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яка отримана засобами поштового зв'язку 18 червня 2025 року до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів змін до персональних та службових даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , номер в реєстрі Оберіг - 191220200640429500112, про проходження військово-лікарської комісії 03 січня 2024 року з метою визначення ступеня придатності до військової служби, про її результати - непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, та про виключення з військової обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 внести в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів заявою ОСОБА_1 від 17 червня 2025 року на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яка отримана засобами поштового зв'язку 18 червня 2025 року, зміни до персональних та службових даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , номер в реєстрі Оберіг - 191220200640429500112, про проходження військово-лікарської комісії 03 січня 2024 року з метою визначення ступеня придатності до військової служби, про її результати -непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, та про виключення з військової обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у січні 2024 році військово-лікарською комісією він був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за станом здоров'я, про що у виданому позивачу 12.01.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_2 посвідченні військовозобов'язаного серії НОМЕР_2 , в графі 7 «Придатність до проходження військової служби за станом здоров'я» внесений запис: 03.01.2024 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 визнаний непридатним до в/служби з виключенням з в/о за гр. II ст. « 40а, 39а» Наказом МОУ №402-08, а в графі 13 зазначено, що 03.01.2024 виключений з військового обліку військовозобов'язаних на підставі ст.37 п.6 пп.3 (по хворобі) ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу». Однак в 2025 році він з застосунку Резерв+ отримав відомості, що на цей час він взятий на облік як військовозобов'язаний та запис про проходження ВЛК відсутній. Позивач звернувся до відповідача із заявою від 17.06.2025 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів АІТС «ОБЕРІГ» (надалі -Реєстр) про виключення його з військового обліку, яку спрямував засобами поштового зв'язку, але відповіді на цю заяву не отримав і відповідні зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо нього відповідачем не внесені. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з цим позовом.

Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2025 року позовні вимоги були задоволені частково наступним чином:

- визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 17.06.2025 про внесення відомостей про виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та прийняття рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або мотивовану відмову у їх внесенні;

- зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.06.2025 про внесення відомостей про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та прийняти рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або надати мотивовану відмову у їх внесенні;

- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду в частині застосованих судом першої інстанції способів захисту та відновлення його прав, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити заявлені позовні вимоги в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 та 03.01.2024 пройшов військову-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_4 , якою визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст.39а та ст.40а графи ІІ розкладу хвороб, що підтверджується довідкою №4807 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 вих.№126 від 12.01.2024 року.

Згідно записів у Тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 12.01.2024р. позивача виключено з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 за станом здоров'я з 03.01.2024 року на підставі ст.37 п.6 пп.3 (по хворобі) ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу».

За інформацією у застосунку Резерв+ від 17.07.2025 року ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , та відомості про те, що він знятий з військового обліку відсутні.

Позивач 17.06.2025 засобами поштового зв'язку Укрпошта з описом вкладення направив до відповідача заяву, в якій просив привести у відповідність до військово-облікового документу - тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_3 відомості, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо нього, а саме про виключення з військового обліку на підставі Довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 від 03.01.2024 року №4807.

До вказаної заяви відповідно до опису документів було додано Розширений витяг з Резерв+, електронний військово-обліковий документ, який роздрукований (Резерв+) №в реєстрі Оберіг -191229299640429500112: нотаріально завірені копії: паспорту, копія Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_3 , копія Довідки ВЛК від 03.01.2024 №4807.

Вказана заява була отримана відповідачем, проте відповідь на цю заяву відповідачем надана не була та зміни щодо даних у застосунку Резерв+ не внесені, що зумовило звернення позивача до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з наступних узагальнених доводів та висновків:

- оскільки факт отримання відповідачем заяви позивача від 17.06.2025 підтверджується і не заперечується останнім, то відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не може утриматись від прийняття рішення за такою заявою, тому відсутність належним чином оформленого рішення за такою заявою про внесення змін до Реєстру або мотивованої відмови у внесенні змін до Реєстру свідчить про протиправну бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

- вирішення питання про внесення змін до Реєстру відноситься до дискреційних повноважень відповідача, а тому належним та достатнім способом захисту буде зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача від 17.06.2025 та прийняти рішення про внесення змін до Реєстру або мотивованої відмови у їх внесенні.

Викладена позивачем в апеляційній скарзі позиція узагальнено полягає в тому, що в рамках спірних правовідносин у відповідача відсутні дискреційні повноваження, оскільки позивач до заяви від 17.06.2025 надав всі необхідні документи, які підтверджують факт зняття позивача з військового обліку за станом здоров'я, і така інформація обов'язково повинна бути внесена до Реєстру, а тому у відповідача, на якого законом покладений обов'язок внесення такої інформації до Реєстру, існує безальтернативний обов'язок внести до Реєстру інформацію про виключення позивача з військового обліку за станом здоров'я. При цьому, такий обов'язок, як зазначає апелянт, виник у відповідача одразу після визнання позивача непридатним до військової служби за станом здоров'я на підставі довідки №4807 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 вих.№126 від 12.01.2024 та оформленням відповідачем Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 12.01.2024 із внесенням до нього запису про виключення з військового обліку з 03.01.2024 на підставі ст.37 п.6 пп.3 (по хворобі) ЗУ “«Про військовий обов'язок і військову службу».

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач зазначає, що в його діях відсутня протиправна бездіяльність, а позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню, і в обґрунтування своєї позиції відповідач наводить такі узагальнені доводи:

- отриману 19.06.2025 заяву позивача від 17.06.2025 не представилось можливим розглянути у визначений термін, оскільки ця заява була знищена пожежею з іншими документами 22.06.2025 внаслідок потрапляння безпілотного боєприпасу РФ по будівлі ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується Актом про пожежу Білгород-Дністровського РУ ГУ ДСНС України в Одеській області від 22.06.2025 року;

- у довідці ВЛК від 12 січня 2024 року №126 відсутня відмітка про затвердження висновку штатною ВЛК, а відповідно до пункту 3.8 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008, постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК, і виходячи з цього позивач не завершив процедуру затвердження висновку військово-лікарської комісії №4807 при ІНФОРМАЦІЯ_4 про визнання його не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Надаючи оцінку висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта і відповідача, колегія суддів зазначає наступне

Обсяг нормативно-правового регулювання, яке підлягає застосуванню при вирішенні даного спору, полягає в наступному.

Відповідно до частини 3 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ) військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина 5 статті 1 Закону №2232-ХІІ).

Підстави для виключення військовозобов'язаних та резервістів з військового обліку врегульовані частиною 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ, зміст якої змінювався на протязі дії спірних правовідносин, тобто з моменту визнання позивача непридатним до військової служби за становим здоров'я - 12.01.2024 і до моменту звернення позивача до відповідача із заявою від 17.06.2025 та на час вирішення судом даного спору.

Так, частина 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ, в редакції станом на день визнання позивача непридатним до військової служби за становим здоров'я - 12.01.2024, містила наступні положення:

«Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:

1) призвані чи прийняті на військову службу;

2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) припинили громадянство України;

6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.»

Частина 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ в редакції станом на час звернення позивача до відповідача із заявою від 17.06.2025 мала такий зміст:

«Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.»

Діюча на даний час редакція частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ передбачає наступне:

«Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом;

6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.»

Отже, всі редакції частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ на протязі спірних правовідносин передбачали в якості однієї з підстав для виключення військовозобов'язаного з військового обліку визнання такого військовозобов'язаного непридатними до військової служби.

Відповідно до пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за №1109/15800 (далі - Положення №402), в редакції на день визнання позивача непридатним до військової служби за становим здоров'я - 12.01.2024, постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК. Копія довідки видається особі, яка пройшла медичний огляд.

З 19.05.2025 року діє нова редакція пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402, яка передбачає наступний порядок прийняття рішень про непридатність до військової служби:

«Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення), постанови про тимчасову непридатність оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи), не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду направляються на перевірку до ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_9 та ІНФОРМАЦІЯ_10 . Електронний документ, яким оформлена постанова (свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК), направляється в цей же строк на перевірку через ІКС. Перевірка здійснюється у п'ятиденний строк з дня надходження всіх документів.

За результатами перевірки та у разі виявлення помилок або відсутності необхідних підтверджуючих документів ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_9 та ІНФОРМАЦІЯ_10 відправляють засобами ІКС документи на доопрацювання до ВЛК районних, міських ТЦК та СП, з яких вони надійшли. ВЛК районних, міських ТЦК та СП доопрацьовують та повторно відправляють документи на повторну перевірку у п'ятиденний строк з дня повернення.

Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_9 та ІНФОРМАЦІЯ_10 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про тимчасову непридатність до військової служби передаються з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Інші документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду у паперовій формі (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до районних (міських) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов'язаних на обліку не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.

Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_9 та ІНФОРМАЦІЯ_10 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про непридатність до військової служби направляються через ІКС до штатних ВЛК відповідно до адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Інші документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до відповідних штатних ВЛК не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.

Після затвердження постанови, протокол засідання штатної ВЛК передається з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше наступного дня після затвердження. Дві паперові копії протоколу засідання штатної ВЛК засвідчуються її печаткою, та надсилаються разом з документами про результати проходження медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) до ТЦК та СП за місцем обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду.»

Колегія суддів погоджується з відповідачем, що на день визнання позивача непридатним до військової служби за становим здоров'я - 12.01.2024, пункт 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 дійсно передбачав необхідність затвердження штатною ВЛК постанов ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Однак Положення №402 в редакції станом 12.01.2024 не покладали на позивача обов'язку самостійно вчиняти будь-які дії, направлені на затвердження штатною ВЛК прийнятого відносно нього висновку військово-лікарською комісією №4807 при ІНФОРМАЦІЯ_4 про визнання його не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Виходячи з цього колегія суддів вважає безпідставними твердження відповідача про те, що позивач не завершив процедуру затвердження висновку військово-лікарської комісії №4807 при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 12.01.2024 №126 про визнання його не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку, адже саме відповідач повинен був направити такий висновок на затвердження штатної ВЛК.

Матеріали справи не містять доказів того, що висновок військово-лікарської комісії №4807 при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 12.01.2024 №126 про визнання ОСОБА_1 не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку був направлений на затвердження штатної ВЛК.

Колегія суддів звертає увагу на те, що Положення №402 в редакції станом на 12.01.2024 не визначало конкретного порядку та строків затвердження штатною ВЛК постанов ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Проте такий порядок та строки чітко визначені пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 в редакції, чинній з 19.05.2025 року.

Колегія суддів вважає, що відповідач не дотримався приписів пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення в частині забезпечення направлення на затвердження штатної ВЛК висновку військово-лікарської комісії №4807 при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 12.01.2024 №126 про визнання ОСОБА_1 не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Незважаючи на відсутність факту затвердження штатною ВЛК висновку військово-лікарської комісії №4807 при ІНФОРМАЦІЯ_4 про визнання ОСОБА_1 не придатним до військової служби, колегія суддів враховує той факт, що 12.01.2024 відповідач оформив та видав позивачу Тимчасове посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_2 , до якого вніс записи про виключення позивача з військового обліку за станом здоров'я з 03.01.2024 на підставі ст.37 п.6 пп.3 (по хворобі) ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до Порядку виготовлення, видачі та знищення тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, затвердженого наказом Міністерства оборони України 21.11.2017 №610 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2017 за №1511/31379, яке були чинним на час видачи позивачу Тимчасового посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 12.01.2024р., тимчасове посвідчення військовозобов'язаного є одним з військово-облікових документів, що посвідчує особу військовозобов'язаного, який перебуває у запасі осіб офіцерського складу або осіб рядового, сержантського і старшинського складу, та визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.

Пунктом 6 цього положення визначено, що видача і знищення тимчасових посвідчень проводяться у порядку, встановленому для військових квитків, що визначається Міністерством оборони України, Службою безпеки України та Службою зовнішньої розвідки України відповідно.

Відповідно до пункту 2 Порядку видачі, зберігання та знищення військових квитків осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженого наказом Міністерства оборони України 10.04.2017 №206 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 травня 2017 р.

за №582/30450, районні (міські) військові комісаріати (далі - Р(М)ВК) видають військові квитки під час призову або прийняття громадян на військову службу, зарахування в запас, зарахування до військового навчального закладу, звільнення у запас або зняття з військового обліку за станом здоров'я, поновлення військового квитка у разі його втрати або пошкодження.

Згідно підпункту 12 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 року №3633-IX, військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов'язку, виданий до дня набрання чинності цим Законом, є чинним та не потребує обов'язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа.

Відповідно до п.2 Постанови КМУ від 16 травня 2024 р. №559 Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа (надалі - Порядок №559) в редакції на час звернення позивача із заявою від 17.06.2025, військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.

Порядок №559 містить, зокрема, такі положення, які також піддягають застосуванню у межах даного спору:

п.1 - військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа»;

п.3 - відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (п.3);

п.4 - у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

п.14 - військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках:

взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов'язаного або резервіста;

якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов'язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного;

зміни категорії щодо військового обов'язку;

відсутності місця для внесення змін;

невідповідності відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зазначеним у пункті 3 цього Порядку;

втрати (зіпсування);

виявлення бажання змінити військово-обліковий документ, який був виданий до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559.

З урахуванням наведених нормативних положень колегія суддів доходить висновку, що відповідно до п.2 Постанови КМУ від 16.05.2024 року №559 позивач має дійсний військово-обліковий документ, яким є Тимчасове посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 12.01.2024р., видане ІНФОРМАЦІЯ_2 , і в якому міститься запис про непридатність позивача до військової служби за станом здоров'я та про виключення позивача з військового обліку з 03 січня 2024 року, і яке містить штрихкодовий ідентифікатор *191220200640429500112*, що узгоджується з вимогами щодо заповнення форми військово-облікового документа на бланку, які передбачені чинним Порядком №559.

Саме це Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного на момент звернення позивача до відповідача із заявою від 17.06.2025 було належним документальним підтвердженням факту виключення позивача з військового обліку за станом здоров'я з 03.01.2024.

В рамках даного спору відповідач не заперечує і не спростовує факт оформлення та видачі ним позивачу Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 12.01.2024р..

Той факт, що відповідач не дотримався приписів пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення і не направив на затвердження штатної ВЛК висновок військово-лікарської комісії №4807 при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 12.01.2024 №126 про визнання ОСОБА_1 не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку, не скасовує чинність виданого позивачу Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 12.01.2024.

Відповідно, факт виключення позивача з військового обліку з 03.01.2024 за станом здоров'я свідчить про те, що в розумінні Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» позивач не є військовозобов'язаним, оскільки згідно частини 6 статті 37 цього закону громадяни України, які визнані непридатними до військової служби, виключаються з військово обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно ч.8 статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Згідно з ч.8 статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Відповідно до абзацу вісімнадцятого пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

Виходячи з наведених нормативних положень, можна зробити висновок, що за результатами проведеного 03.01.2024 військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 медичного огляду позивача та визнання цією комісією позивача непридатним до проходження військової служби за станом здоров'я, а також на підставі оформленого ІНФОРМАЦІЯ_2 Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 12.01.2024 та внесеного до нього відповідачем запису про виключення позивача з військового обліку за станом здоров'я з 03.01.2024 року на підставі ст.37 п.6 пп.3 (по хворобі) ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», у відповідача виник обов'язок внести відповідні дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Як слідує з матеріалів справи, відповідач таких обов'язків не виконав, що і зумовило відсутність в Реєстрі інформації про виключення позивача з військового обліку, і така бездіяльність відповідача порушує права та інтереси позивача.

Виявивши відсутність в Реєстрі такої інформації, позивач у відповідності до вимог пункту 4 Порядок №559 звернувся до відповідача 17.06.2025 із відповідною письмовою заявою, до якої долучив всі необхідні документи на підтвердження факту виключення його ІНФОРМАЦІЯ_4 з військово обліку за станом здоров'я з 03.01.2024, і відповідно до вимог цього пункту Порядок №559 відповідач повинен був забезпечити внесення відповідних змін до Реєстру протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви, тобто внести до Реєстру інформацію про виключення позивача з військово обліку за станом здоров'я з 03.01.2024.

Колегія суддів не погоджується з судом першої інстанції в тому, що при розгляді зави позивача від 17.06.2025 відповідач наділений дискреційними повноваженнями, оскільки такі повноваження передбачають можливість обирати між двома чи більшою кількістю альтернатив, кожна з яких буде правомірною, а якщо ж правомірним може вважатися лише один варіант поведінки, то дискреційні повноваження відсутні.

Відповідно, надання позивачем до заяви від 17.06.2025 належного документального підтвердження факту виключення його з військово обліку за станом здоров'я з 03.01.2024, виключає для позивача можливість прийняти інше рішення, ніж внести до Реєстру відповідну інформацію про виключення позивача з військово обліку за станом здоров'я.

Згідно з п.4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до частини 4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Колегія суддів зазначає, що у розумінні статті 13 Європейської Конвенції з прав людини ефективний засіб правого захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату, а винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Підсумовуючи все вищенаведене, колегія суддів погоджується із обґрунтованістю заявлених позивачем позовних вимог, як щодо визнання неправомірною бездіяльності позивача по внесенню до Реєстру інформації про виключення позивача з військово обліку за станом здоров'я на підставі заяви позивача від 17.06.2025, так і в частині зобов'язання відповідача внести таку інформацію до Реєстру, оскільки саме такі способи захисту повинні забезпечити поновлення порушеного права позивача і одержання ним бажаного результату, яким є наявність в Реєстрі відомостей про виключення позивача з військового обліку у зв'язку з його непридатністю до військової служби за станом здоров'я.

Посилання відповідача у відзиві на апеляційну скаргу на неможливість розгляду у визначений термін заяви позивача від 17.06.2025 внаслідок її знищення пожежею 22.06.2025 через потрапляння безпілотного боєприпасу РФ по будівлі Білгород-Дністровського РТЦКтаСП, колегія суддів враховує, але зазначає, що сама по собі ця обставина не може бути підставою для відмови у наданні позивачу судового захисту, оскільки під час розгляду даної справи в суді першої інстанції з липня по жовтень 2025 року у відповідача були всі можливості для самостійного вирішення спірного питання та внесення до Реєстру інформації про виключення позивача з військово обліку за станом здоров'я, що в свою чергу було б підставою для закриття провадження у даній справі на підставі пункту 8 частини 1 статті 238 КАС України.

Більш того, відповідач у відзиві на апеляційну скаргу фактично заперечує наявність в нього обов'язку по внесенню до Реєстру інформації про виключення позивача з військово обліку за станом здоров'я, посилаючись на незатвердження штатною ВЛК висновку військово-лікарської комісії №4807 при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 12.01.2024 №126 про визнання ОСОБА_1 не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що, з урахуванням вже наданої колегією суддів оцінкою таким доводам, свідчить про ухилення відповідача від виконання свого обов'язку по внесенню до Реєстру інформації про виключення позивача з військово обліку за станом здоров'я.

Підсумовуючи все вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню внаслідок невірного застосування норм матеріального права, з прийняття по справі нової постанови про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно ч.6 ст.139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору і судові витрати ним не понесені, то розподіл судових витрат апеляційною інстанцією не здійснюється,

Керуючись ст.315, ст.317, ст.321, ст.322. ст.325, ст.328 КАС України апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2025 року - скасувати.

Прийти по справі нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 з невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 року, у зв'язку з його непридатністю до військової служби за станом здоров'я.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом внесення даних щодо виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 року у зв'язку з його непридатністю до військової служби за станом здоров'я, відповідно до Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_2 (штрихкодовий ідентифікатор *191220200640429500112*), виданого ІНФОРМАЦІЯ_6 12.01.2024.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Суддя-доповідач К.В. Кравченко

Судді Н.В. Вербицька О.В. Джабурія