Постанова від 15.01.2026 по справі 400/8855/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2026 р.м. ОдесаСправа № 400/8855/25

Перша інстанція: суддя Ярощук В.Г.,

повний текст судового рішення

складено 23.09.2025, м. Миколаїв

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,

судді -Джабурія О.В.,

судді -Вербицької Н.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними, зобов'язання зарахувати до страхового стажу період проходження військової служби в трикратному розмірі та провести перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

18.08.2025 ОСОБА_1 (позивач) звернувся до миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу періодів проходження військової служби, протягом яких позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції та здійсненні заходів з забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях з 30.04.2015 по 09.04.2016; з 08.11.17 по 30.04.18; з 12.10.18 по 07.06.19; з 25.05.2020 по 31.08.2020; з 15.09.2020 по 06.10.2020; з 07.11.2020 по 24.12.2020; з 24.02.2022 по 13.05.2022, в трикратному розмірі - один місяць служби за три, та здійснити перерахунок пенсії з дати призначення 19.06.2025 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу позивача періоди проходження ним військової служби, протягом яких він брав безпосередню участь в антитерористичній операції та здійсненні заходів з забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях з 30.04.2015 по 09.04.2016; з 08.11.17 по 30.04.18; з 12.10.18 по 07.06.19; з 25.05.2020 по 31.08.2020; з 15.09.2020 по 06.10.2020; з 07.11.2020 по 24.12.2020; з 24.02.2022 по 13.05.2022, в трикратному розмірі - один місяць служби за три, та здійснити перерахунок пенсії з дати призначення 19.06.2025 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що з 19.06.2025 йому призначена пенсія за віком на пільгових підставах, відповідно до Закону України №1058-IV, при обчислені розміру якої було враховано його страховий стаж 26 років 8 днів. Водночас, періоди проходження позивачем військової служби, протягом яких він брав безпосередню участь в антитерористичній операції та здійсненні заходів з забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, були враховані до його страхового стажу з розрахунку 1 місяць служби за один місяць. На переконання позивача, такі дії відповідача є протиправними, оскільки суперечать статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-ХІІ) і Положенню про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за №1294/26071 (далі - Положення №530).

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 23.09.2025 частково задоволений адміністративний позов ОСОБА_1 :

- визнані протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду проходження ним військової служби, протягом яких він брав безпосередню участь в антитерористичній операції та здійсненні заходів з забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях з 30.04.2015 по 09.04.2016, з 08.11.2017 по 30.04.2018, з 12.10.2018 по 07.06.2019, з 25.05.2020 по 31.08.2020, з 15.09.2020 по 06.10.2020 та з 07.11.2020 по 24.12.2020 в трикратному розмірі - один місяць служби за три, та здійснити перерахунок пенсії з дати призначення 19.06.2025;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди проходження ним військової служби, протягом яких він брав безпосередню участь в антитерористичній операції та здійсненні заходів з забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях з 30.04.2015 по 09.04.2016, з 08.11.2017 по 30.04.2018, з 12.10.2018 по 07.06.2019, з 25.05.2020 по 31.08.2020, з 15.09.2020 по 06.10.2020 та з 07.11.2020 по 24.12.2020 у трикратному розмірі - один місяць служби за три, та здійснити перерахунок його пенсії з 19.06.2025.

- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції фактичних обставин справи, та неправильне застосування норм матеріального права просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) з 19.06.2025.

Апелянт звертає увагу на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, кратність щодо обчислення стажу роботи, а саме, один місяць служби за три місяці за період участі у бойових діях у воєнний час, застосовується тільки для обчислення вислуги років для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Також статтею 57 Закону «Про пенсійне забезпечення» №1788 передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Апелянт вважає, що посилання на пункт 2.3. наказу Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», яким передбачено пільгове обчислення окремих періодів служби військовослужбовців (вислуги років) при призначенні пенсії за вислугу років, є безпідставним, оскільки даний нормативно - правовий акт застосовується при призначенні пенсій за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а предметом спору в даній справі є призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому, вказаний наказ не може застосовуватись у спірних правовідносинах.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу посилаючись на доводи, що узгоджуються з висновками, викладеними в рішенні суду першої інстанції, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін. Також, позивач зазначає, що висновки суду першої інстанції у частині задоволених позовних вимог, відповідають правовій позиції викладеній у подібних спірних правовідносинах Верховним Судом у постановах від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17, від 16.06.2020 у справі №185/7049/16-а, від 31.08.2022 у справі №185/6919/16-а, від 18.01.2023 у справі №1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справі №160/6146/19.

Також, не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції в частині, якою було відмовлено у задоволенні позовних вимог, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване у частині відмови у задоволені позовних вимог та ухвалите нове рішення, яким, задовольнити позовні вимоги щодо зарахування до страхового стажу у трикратному розмірі період проходження військової служби з 24.02.2022 до 13.05.2022.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на те, що рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволені решти позовних вимог прийняте з порушенням норм процесуального права, його висновки не відповідають усім обставинам справи та наявним матеріалам, а тому воно підлягає скасуванню у цій частині.

При цьому апелянт вказує, що позовні вимоги не містили прохання про перерахунок пенсії (відносно страхового стажу за період з 24.02.2022 по 13.05.2022) з дати звернення з заявою 27.07.2025, а містили прохання про перерахунок пенсії з дати призначення пенсії 19.06.2025.

Апелянт - позивач зазначає, що обґрунтовуючи відмову у задоволені позовних вимог щодо стажу за період з 24.02.2022 року по 13.05.2022, рішення суду першої інстанції містить посилання на те, що у розділі VII військового квитка позивача зазначено, що у 2022 році він відмовився від виконання бойового завдання по захисту суверенітету та цілісності України. Проте, така обставина жодним чином не спростовує факт безпосередньої участі позивача у бойових діях за період з 24.02.2022 по 13.05.2022, що підтверджується відповідною довідкою у матеріалах справи та не позбавляє права позивача на зарахування стажу за цей період у трьох кратному розмірі із подальшим перерахуванням пенсії.

У відзиві на апеляційну скаргу позивача, відповідач, посилаючись на безпідставність доводів апелянта, просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги позивача.

Апеляційний суд, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг, вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню з таких підстав.

Суд першої інстанції встановив та з електронних матеріалів справи вбачається, що:

- відповідно до довідки військової частини пп НОМЕР_1 від 07.06.2016 №307, позивач в період з 30.04.2015 по 09.04.2016 безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції в районі проведення антитерористичної операції у складі військової частини пп НОМЕР_1 ;

- відповідно до довідки військової частини НОМЕР_2 від 31.03.2021 №498 позивач в період з 08.11.2017 до 30.04.2018 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областях;

- відповідно до довідки військової частини НОМЕР_2 від 22.10.2021 №130 позивач в період з 12.10.2018 до 07.06.2019, з 25.05.2020 до 31.08.2020, з 15.09.2020 до 06.10.2020, з 07.11.2020 до 24.12.2020 брав участь у здійснені заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів;

- відповідно до довідки військової частини НОМЕР_2 від 21.06.2025 №642/70/3418, позивач в період з 24.02.2022 до 13.05.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Луганській обл., Сіверськодонецький р-н, ІНФОРМАЦІЯ_1 ; АДРЕСА_1 .

Довідка військової частини НОМЕР_2 від 21.06.2025 №642/70/3418 підписана командиром військової частини НОМЕР_2 полковником ОСОБА_2 , засвідчена гербовою печаткою військової частини НОМЕР_2 ; довідка складена на підставі Журналів бойових дій військової частини НОМЕР_2 інв. №18/14т від 01.02.2022 та №18/16т від 01.05.2022, наказів командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) №140 від 07.06.2021, №126 від 15.05.2022; достовірність внесених персональних даних в довідці підтверджена підписом начальника відділення персоналу (s-1) штабу військової частини НОМЕР_2 майора ОСОБА_3 .

При цьому, відповідно до електронних матеріалів справи, військовий квиток позивача, у розділі VII «службові відмітки» містить запис, датований 04.05.22 «Відмовився від виконання бойового завдання по захисту суверенітету та цілісності України», внесений начальником штабу вч НОМЕР_2 полковником ОСОБА_4 . Запис засвідчений печаткою військової частини НОМЕР_2

Також, відповідно до електронних матеріалів справи, позивач 19.06.2025 звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про призначення пенсії за віком та з 19.06.2025 позивачу призначена пенсія за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи зі страхового стажу 26 років 08 днів.

Вирішуючи спір та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що подібні спірні правовідносини були предметом розгляду Верховним Судом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, які стосуються періоду проходження позивачем військової служби з 24.02.2022 по 13.05.2022, суд першої інстанції виходив з того, що позивач не надав ні суду, ні відповідачу разом із заявою від 19.06.2025 про призначення йому пенсії за віком будь-яких документів, які підтверджували б факт його участі у бойових діях в цей період, а військовий квиток позивача містить запис про те, що позивач що у 2022 році відмовився від виконання бойового завдання по захисту суверенітету та цілісності України.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, апеляційний суд дійшов такого висновку.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (надалі Закон №1058-IV в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

За приписами статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Статтею 115 Закону №1058-IV, яка розташована в розділі XIV-1 «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян», який був доповнений законом України від 03.10.2017 №2148-VIII (набрав чинності 11.10.2017), врегульоване питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян.

Так, пунктом 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV встановлено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають:

4) військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 і 25 частини першої статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12, 13 і 16 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (крім працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів), особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до пунктів 3 і 4 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, пункту 5 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, а також пункту 6 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Відповідно до абзацу другого ч. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (надалі Закон №2011-XII в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб затверджений постановою КМУ 3393 від 17.07.1992 (надалі Порядок №393 в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Так, відповідно до п.п. 1 п.3 Порядку №393, до вислуги років для визначення розміру пенсії, призначеної відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зараховується на пільгових умовах, один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.

Також в абзаці 2 п. 4 Порядку №393 зазначено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану з 24 лютого 2022 р. до 3 травня 2024 р. включно.

Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за №1294/26071 (надала Положення №530 в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 2.3 розділу ІІ Порядку №530, особам, звільненим з військової служби, які мають право на пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу):

1) один місяць служби за три місяці:

участь у бойових діях у воєнний час;

час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення;

час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки України, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичних установ України, їх співробітників та членів їх сімей;

інші періоди, зазначені п.п. 1 пункті 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (зі змінами).

За приписами пункту 2.9 розділу ІІ Порядку №530 Документами, що підтверджують окремі періоди військової служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, є, зокрема, довідки кадрових органів Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, про службу в цих військових формуваннях, яка підлягає зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах.

17 березня 2014 року, тобто після оприлюднення Указу Президента України "Про часткову мобілізацію" від 17 березня 2014 року №303/2014, в Україні розпочав діяти особливий період, що тривав до введення воєнного стану в Україні.

За змістом ст. 1 Закону України «Про оборону України» від 06 грудня 1991 року №1932-XII (далі - Закон №1932-XII) під бойовими діями слід розуміти форму застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).

Отже, участь в АТО/ООС, а так само у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів, підпадає під визначення участі в бойових діях.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку про те, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях в особливий період, у тому числі у воєнний час, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах із застосуванням кратності - один місяць служби за три місяці, незалежно від того, який вид пенсії та за яким законом вона призначається.

З огляду на викладене, спірні періоди, що визначені у довідках військової частини пп НОМЕР_1 від 07.06.2016 №307, військової частини НОМЕР_2 від 31.03.2021 №498, від 22.10.2021 №130, від 21.06.2025 №642/70/3418 підлягають зарахуванню до пільгового стажу позивача із застосуванням кратності - один місяць служби за три місяці.

Ця правова позиція узгоджуються з висновками, що містяться у постановах Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі №346/1454/17, від 02 квітня 2020 року у справі №185/4140/17, від 16 червня 2020 року у справі №185/7049/16-а, від 31 серпня 2022 року у справі №185/6919/16-а, від 17 жовтня 2022 року у справі №340/395/17, тощо.

Висновки суду першої інстанції щодо не надання позивачем а ні до відповідача під час звернення із заявою про перерахунок пенсії, а ні до суд першої інстанції доказів які б підтверджували б факт його участі у бойових діях в період з 24.02.2022 по 13.05.2022, спростовані електронними матеріалами справи, доданими до позову копією заяви до відповідачі про перерахунок пенсії із додатками, в тому числі і довідки військової частини НОМЕР_2 від 21.06.2025 №642/70/3418 на підтвердження факту його участі у бойових діях в період з 24.02.2022 по 13.05.2022.

Посилання суду першої інстанції на те, що військовий квиток позивача містить запис про те, що позивач що у 2022 році відмовився від виконання бойового завдання по захисту суверенітету та цілісності України, також не відповідає фактичним обставинам, оскільки відповідно до електронних матеріалів справи, військовий квиток позивача, у розділі VII «службові відмітки» містить запис, датований 04.05.22 «Відмовився від виконання бойового завдання по захисту суверенітету та цілісності України», внесений начальником штабу вч НОМЕР_2 полковником ОСОБА_4 . Запис засвідчений печаткою військової частини НОМЕР_2 .

Проте, такий запис спростований довідкою військової частини НОМЕР_2 від 21.06.2025 №642/70/3418, яка підписана командиром військової частини НОМЕР_2 полковником ОСОБА_2 , засвідчена гербовою печаткою військової частини НОМЕР_2 ; яка складена на підставі Журналів бойових дій військової частини НОМЕР_2 інв. №18/14т від 01.02.2022 та №18/16т від 01.05.2022, наказів командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) №140 від 07.06.2021, №126 від 15.05.2022; та достовірність внесених персональних даних в якій підтверджена підписом начальника відділення персоналу (s-1) штабу військової частини НОМЕР_2 майора ОСОБА_3 .

Таким чином, доводи апеляційної скарги відповідача не містять належних та обґрунтованих міркувань, які б спростовували висновки суду першої інстанції щодо задоволення частини позовних вимог, в той час як доводи апеляційної скарги позивача знайшли своє підтвердження під час апеляційного перегляду судового рішення.

Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права в частині задоволених позовних вимог, але в частині вимог, у задоволені яких було відмовлено, суд першої інстанції допустив неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи, внаслідок чого апеляційна скарга відповідача залишається без задоволення, апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, а оскаржуване судове рішення суду першої інстанції має бути скасоване в частині, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог, заявлених за період з 24.02.2022 по 13.05.2022, з ухваленням в цій частині нового судового рішення про задоволення вказаних позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 2-12, 72-78, 242, 257, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 327-329 КАС України апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області - залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити, рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2025 року - скасувати в частині позовних вимог у задоволенні яких було відмовлено та ухвалити в цій частині нову постанову.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду проходження ним військової служби, протягом якого він брав безпосередню участь в антитерористичній операції та здійсненні заходів з забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях з 24.02.2022 по 13.05.2022 в трикратному розмірі - один місяць служби за три, та у відмові здійснити перерахунок пенсії з дати призначення 19.06.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди проходження ним військової служби, протягом яких він брав безпосередню участь в антитерористичній операції та здійсненні заходів з забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях з 24.02.2022 по 13.05.2022 у трикратному розмірі - один місяць служби за три, та здійснити перерахунок його пенсії з 19.06.2025.

В іншій частині Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2025 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя-доповідач К.В. Кравченко

Судді Н.В. Вербицька О.В. Джабурія