Справа №: 716/28/26
14.01.2026 м.Заставна
Суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Пухарєва О.В., ознайомившись із адміністративним матеріалом, що надійшов від відділення поліції №3 (м.Заставна) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП,-
До Заставнівського районного суду Чернівецької області надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 553948 від 29.12.2025, ОСОБА_1 18.11.2025 о 13:49 год. в м. Івано-Франківськ по вул. Островського, 29, керуючи транспортним засобом «VOLVO» модель FN12, д.н.з. НОМЕР_1 , не був уважний, не стежив за дорожньою обстановкою та не дотримався безпечного інтервалу, скоїв наїзд на припаркований автомобіль марки «CITROEN» C4, д.н.з. НОМЕР_2 , внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження, чим порушив п. 13.1 ПДР.
Згідно з вказаним протоколом ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
За приписами ст. 124 КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до п. 2, 4 ч. 1 ст. 278 КУпАп орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушення заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Однак, із матеріалів адміністративної справи вбачається, що при складанні вищезазначеного протоколу не були виконані вимоги, передбачені ст.256 КУпАП.
Встановлено, що матеріали дорожньо-транспортної пригоди, яка трапилася 18.11.2025 о 13:49 год. в м. Івано-Франківськ по вул. Островського, 29 надійшли до відділення поліції №3 (м.Заставна) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області з УПП в Івано-Франківській області листом від 24.12.2025.
Із рапорту старшого інспектора ВРта ОМ ДТП управління патрульної поліції в Івано-Франківській області ДПП капітана поліції Василя Дубів, вбачається, що 18.11.2025 о 16:00 надійшло на повідомлення про те, що в м.Івано-Франківськ, на вул. Островського, 29 А відбулась ДТП між транспортними засобами «CITROEN» C4, д.н.з. НОМЕР_2 та іншим невідомим транспортним засобом, який покинув місце події. Виїздом екіпажу на місце події та спілкуючись із заявником ОСОБА_2 , по даному факту, відібрано пояснення, складено схему ДТП та написано рапорт.
Як вбачається з адміністративного матеріалу, який надійшов до Заставнівського районного суду Чернівецької області про вчинення ОСОБА_1 18.11.2025 ДТП, до протоколу ЕПР1 № 553948 від 29.12.2025не додано схему ДТП від 18.11.2025, протоколи огляду транспортних засобів учасників ДТП - на предмет виявлення пошкодження внаслідок ДТП, технічний засіб відеозапису 856614, який зазначений в протоколі.
Вказані недоліки не дають суду можливості в повному обсязі дослідити обставини ДТП, встановити склад адміністративного правопорушення та вину ОСОБА_1 у його вчиненні та притягнути винну особу до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 (з наступними змінами та доповненнями), визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, вважаю, що вказаний адміністративний протокол слід повернути до відділення поліції №3 (м.Заставна) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області для належного оформлення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 7, 251, 252, 278, КпАП України, суддя -
Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП повернути до відділення поліції №3 (м.Заставна) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Олена ПУХАРЄВА