Рішення від 15.01.2026 по справі 300/3932/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" січня 2026 р. справа № 300/3932/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ТОВ «Парктур» до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Парктур» звернувся до суду із адміністративним позовом до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №84/33000703 від 21.02.2025 в частині на суму штрафу 34560,00 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків у січні 2025 року проведено фактичну перевірку позивача за місцем фактичного здійснення господарської діяльності. За результатами перевірки на підставі висновків акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №84/33000703 від 21.02.2025, яке позивач вважає протиправним в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 34560,00грн., оскільки відповідачем невірно здійснено розрахунок штрафних санкцій.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а.с. 51,52).

Відповідач правом подати відзив на позов скористався. Представник відповідача позовні вимоги не визнав та зазначив, що оскільки у фіскальних чеках від 01.01.2025 №80939, 80872, 80874, 80878, 80882, 80899, 80902, 80903 платником зазначено кількість реалізовано товару, а саме: Zubrovka Віzоn НР, Zubrovka Віаlа НР, та невідображено обов'язкові реквізити, серію та номер марки акцизного податку, на думку відповідача, винесене податкове повідомлення-рішення від 21.02.2025 №84/33000703 в частині на суму 34560,00 грн. є повністю правомірним та таким, яке винесене з дотриманням усіх норм чинного законодавства, а тому не підлягає скасуванню (а.с. 57-60).

Представник позивача подав суду відповідь на відзив, згідно якої вказав, що у фіскальних чеках № 0000080721 від 31.12.2024р., відображені акцизні марки АGOC022760, АGOC022750 та у фіскальному чеку № 0000080638 від 30.12.2025 відображена акцизна марка AH0B276093. Таким чином є безпідставним здійснення розрахунку штрафних санкцій із врахуванням товару, відображеного в даних чеках. Вказані фіскальні чеки відповідають чекам № 80874, № 80872 від 01.01.2025 з СОД РРО ДПС по номеру РРО ФН 3001028644, а тому на думку представника позивача у відповідача відсутні підстави вважати проведення розрахункової операції без видачі та роздрукування відповідного розрахункового документа встановленої форми як перший чек (№80872) у сумі 19200,00 грн.

Правом подати заперечення на відповідь на відзив відповідач не скористався.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Парктур» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 02.12.2002.

30.01.2025 на підставі наказу № 12 від 27.01.2025 «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «Парктур» та відповідних направлень на перевірку посадовими особами Західного міжрегіональне управління ДПС по роботі з ВПП на виконання підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75, підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80, статті 81, пункту 82.3 статті 82 Податкового кодексу України, із врахуванням доповідної записки відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту від 24.01.2025 № 12/33-00-07-03 проведено фактичну перевірку за місцем здійснення діяльності: Івано-Франківська область, Надвірнянський район, с. Поляниця, участок Щивки, 2/11 (ресторан «NUMO»), Івано-Франківська область, Надвірнянський район, с. Поляниця, участок Щивки, 3/2, та Івано-Франківська область, Надвірнянський район, с. Поляниця, участок Щивки, 2/72, тривалістю 10 діб за період діяльності з 01.01.2025 по 27.01.2025 з метою упередження порушень вимог чинного законодавства з питань порядку проведення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності свідоцтв, ліцензій, у тому числі, про обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (а.с. 41, 42).

За результатами проведеної фактичної перевірки складено акт фактичної перевірки №37/33-00-07-03-РРО/32145510 від 30.01.2025, яким встановлено порушення п. 1, п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (а.с. 15,16).

Під час фактичної перевірки податковим органом встановлено наступне:

«… За результатами аналізу електронних копій фіскальних чеків при реалізації підакцизних товарів поданих до ДПС України за період з 01.01.2025 по 27.01.2025 по реєстратору розрахункових операцій з фіскальними № 3001028644 за адресою: Івано- Франківська область, Надвірнянський район, село Поляниця, участок Щивки, 2/11, Ресторан "NUMO", встановлено проведення розрахункових операцій без видачі та роздрукування відповідного розрахункового документу встановленої форми на суму 66 691,60 грн. (перший чек 19 200,00 грн.), а саме: у фіскальних чеках при реалізації підакцизних товарів (алкогольні вироби) відсутні обов'язкові реквізити фіскального чеку, цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер), що передбачені розділом п. 2 Розділу ІІ Наказу Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року № 13, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 лютого 2016 року за № 220/28350, затверджено, зокрема, Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів (далі - Положення № 13)…».

Згідно висновків акту перевірки контролюючим органом встановлено порушення п.1, 2 ст.3 Закону України від 06.07.95 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями), відсутність обов'язкових реквізитів у фіскальному чеку (серія та номер марки акцизного податку).

На підставі акту фактичної перевірки № 37/33-00-07-03-РРО/32145510 від 30.01.2025 податковим органом винесено податкове повідомлення - рішення № 84/33000703 від 21.02.2025, яким за порушення позивачем п. 1, п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 90 437,40 грн. (а.с. 24)

З розрахунку фінансової санкції (штрафу) до податкового повідомлення-рішення № 84/33000703 від 21.02.2025 та акту фактичної перевірки від 30.01.2025 № 37/33-00-07-03-РРО/32145510 визначено, що загальна сума реалізованих алкогольних напоїв без відображення в фіскальних чеках цифрового значення штрих коду марки акцизного податку складає 66 691,60 грн.: перший чек 100% - 19 200,00 грн, наступні чеки 47 491,60 * 150% - 71 237,40 грн. (а.с. 25).

ТОВ «Парктур» 06.02.2025 подано через електронний кабінет платника податків заперечення №05/02 від 05.02.2025 на акт фактичної перевірки з додатками (а.с. 17-22).

21.02.2025 за вих. № 534/6/33-00-07-03 Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з ВПП листом направлено оскаржуване податкове повідомлення-рішення №84/33000703 від 21.02.2025 (а.с. 23).

07.03.2025 позивач не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням №84/33000703 від 21.02.2025 оскаржив в адміністративному порядку до ДПС України подавши скаргу через електронний кабінет платника податків.

За наслідками розгляду скарги, рішенням ДПС України від 02.05.2025 №12468/6/99-00-06-03-02-06 залишено без змін податкове повідомлення-рішення 84/33000703 від 21.02.2025, а скаргу без задоволення (а.с. 26-28)

Позивач, вважаючи оскаржуване рішення протиправним в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 34560,00грн, звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України від 06.07.1995 № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон № 265).

Статтею 3 Закону № 265 визначено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (пункт 1 статті 3 Закону № 265);

- надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти) (пункт 2 статті Закону № 265).

Також, статтею 2 Закону №265 встановлено, що розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених Законом №265, зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, чи заповнений вручну.

Наказом Міністерства фінансів України від 21.06.2016 № 13, затверджене «Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів» (далі - Положення № 13).

Так, пунктами 1 та 2 розділу II Положення № 13 визначено, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) - розрахунковий документ/електронний розрахунковий документ, створений у паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ), реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги), який має містити обов'язкові реквізити згідно з визначеним переліком. Одним з таких обов'язкових реквізитів є, зокрема, цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої.

Відповідно до пункту 3 розділу І Положення № 13 установлені в цьому Положенні вимоги до змісту розрахункових документів визначають обов'язкові реквізити розрахункових документів/електронних розрахункових документів.

У разі відсутності в документі хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення, такий документ не прийматиметься як розрахунковий.

Отже, відсутність такого реквізиту у фіскальному чеку на товари (послуги), виданому суб'єктом господарювання платником акцизного податку, як назва податку, літерне позначення, розмір ставки такого податку, загальна сума такого податку за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами) позбавляє такий документ статусу розрахункового, відповідно, створення і роздрукування, а так само видача покупцеві документу з таким недоліком не може вважатися належним виконанням обов'язку, встановленого пунктом 2 статті 3 Закону №265/95-ВР. "

Зазначений висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду викладеній у постанові від 02.02.2023 у справі № 500/6845/21, що відповідно до частини 5 ст. 242 КАС України суд враховує під час застосування до спірних правовідносин.

За змістом норм Положення №13 слід розрізняти недолік реквізиту у розрахунковому документі від відсутності відповідного реквізиту взагалі. У першому випадку дійсно неможливо стверджувати, що документ втрачає статус розрахункового, натомість, у другому випадку безпосередньо Положення №13 вказує, що такий документ не прийматиметься як розрахунковий. Отже, відсутність або невірне зазначення такого реквізиту у фіскальному чеку на товари (послуги), виданому суб'єктом господарювання - платником акцизного податку, як код УКТЗЕД, відсутність цифрового значення штрихового коду (серія та номер) марки акцизного податку у фіскальному документів, позбавляє такий документ статусу розрахункового, відповідно, створення і роздрукування, а так само видача покупцеві документу з таким недоліком не може вважатися належним виконанням обов'язку, встановленого п. 2 ст. 3 Закону №265/95-ВР.

Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 03 листопада 2023 року у справі № 640/23582/21.

Обґрунтовуючи позовні вимоги в заявленому обсязі представник позивача посилається на те, що ТОВ «Парктур» у фіскальних чеках № 0000080721 від 31.12.2024р., № 0000080638 від 30.12.2024 відображено реквізити акцизних марок при першому відкупорюванні пляшки, в межах отримання першої порції продажу на розлив, що передбачає одноразове відображення реквізитів марки акцизного податку, в межах реалізації алкогольного напою частинами, що була маркована такою акцизною маркою. На думку представника позивача відповідач безпідставно не врахував під час перевірки та розгляду заперечення на акт фактичної перевірки роз'яснення, зазначені Державною податковою службою України в індивідуальній податковій консультації від 06.09.2021р. № 3349/IПК/99-00-07-05-01-06, від 06.09.2021 № 3347/ІПК/99-00-07-05-01-06, що при програмуванні алкогольної продукції, слід забезпечити введення даних/сканування марки для відображення її реквізитів у розрахунковому документі при її відкупорюванні, в межах отримання першої порції для приготування коктейлю або продажу на розлив алкогольного напою.

Судом встановлено, що у фіскальних чеках від 01.01.2025 №№80939, 80872, 80874, 80878, 80882, 80899, 80902, 80903 платником зазначено кількість реалізованого товару, а саме: Zubrovka Віzоn НР, Zubrovka Віаlа НР, та не відображено обов'язкові реквізити, а саме серію та номер марки акцизного податку (а.с. 30-зв, 31-зв, 34-37).

Суд зазначає, що фіскальні чеки № 0000080721 від 31.12.2024, № 0000080638 від 30.12.2024, які надані позивачем підтверджують факт реалізації алкогольного виробу 30 грудня та 31 грудня 2024 року. Водночас надані представником позивача та представником відповідача письмові докази, зокрема, вищевказані фіскальні чеки, касові чеки №80874, №80872 від 01.01.2025 та калькуляційні картки не підтверджують факт реалізації алкогольної продукції 01.01.2025 згідно касових чеків №80874, №80872 від 01.01.2025, порціями з пляшок реалізованих згідно фіскальних чеків № 0000080721 від 31.12.2024, № 0000080638 від 30.12.2025. При цьому, згідно інформації, яку містять вказані документи, взаємозв'язок вказаних доказів відсутній (а.с. 30-37).

Враховуючи наведене та з врахуванням меж позовних вимог та мотивів наведених позивачем за результатами розгляду справи правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в частині, що оскаржується, та здійсненого розрахунку штрафних санкцій не спростована.

Враховуюче вищенаведене, прийняте податкове повідомлення-рішення від 21.02.2025 №84/33000703 в оскаржуваній частині на суму 34 560 грн. 00 коп. є правомірним та таким, яке винесене з дотриманням норм чинного законодавства, а тому не підлягає до скасування.

Оскільки, позивачем не спростовано факти встановлені актом перевірки щодо порушення п. 1, п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а також правильності здійсненого податковим органом розрахунку штрафних санкцій, в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ТОВ «Парктур» (код ЄДРПОУ 32145510, с. Поляниця, м. Яремче, Івано-Франківська область, 78593) до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 44045187, вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79026) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №84/33000703 від 21.02.2025 в частині на суму штрафу 34560,00 грн - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.