Рішення від 14.01.2026 по справі 460/3310/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2026 року м. Рівне№460/3310/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Поліщук О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Рівненській області про визнання дій (бездіяльності) протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Служби безпеки України в Рівненській області (далі - відповідач) про:

визнання протиправними дій відповідача щодо зазначення у довідці № 17/195 від 30.09.2024 року про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2023 надбавки за особливості проходження служби на рівні 35% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, і премії на рівні 10 % посадового окладу, які виплачувались станом на 05.03.2019 військовослужбовцям Служби безпеки України за посадою начальника відділу (тарифний розряд 43) чи/або аналогічною (прирівненою) посадою, а також відмови листами від 19.11.2024 № 17/Ш-15/12, від 12.12.2024 № 17/Ш-16/12 у зазначенні в новій довідці про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2023, визначене з застосуванням величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, в розмірі 2684,00 грн, надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, які виплачувались станом на 01.01.2023 військовослужбовцям Служби безпеки України за посадою начальника відділу (тарифний розряд 43) чи/або аналогічною (прирівненою) посадою, і направлення такої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області для здійснення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023;

зобов'язання відповідача оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2023, виходячи з розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, у розмірі 2684,00 грн на відповідні тарифні коефіцієнти, визначені в додатках до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, з зазначенням додаткових видів грошового забезпечення та премії у середньому розмірі, що виплачувались станом на 01.01.2023 військовослужбовцям Служби безпеки України за посадою начальника відділу (тарифний розряд 43) чи/або аналогічною (прирівненою) посадою, а саме: надбавки за особливості проходження служби - на рівні 100 % посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за особливості проходження служби; надбавки за службу в умовах режимних обмежень - на рівні 15 % посадового окладу; премії - на рівні 198 % посадового окладу.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН.

За змістом позовної заяви вимоги позивача ґрунтуються на тому, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 30.08.2024 у справі № 460/7594/24 відповідач виготовив довідку для перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.02.2023, в якій вказано розміри грошового забезпечення станом на 01.01.2023, розраховані із застосуванням прожиткового мінімуму станом на 01.01.2023. Проте, розміри окремих складових грошового забезпечення, що зазначені у вказаній довідці, не відповідають вимогам чинного законодавства. Позивач вважає, що відповідачем протиправно зменшено розмір таких складових, як надбавка за особливості проходження служби, премії та не включено надбавки за службу в умовах режимних обмежень. Просить позов задовольнити повністю.

18.03.2025 через відділ документального забезпечення (канцелярію) суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог та зазначає, що у спірних правовідносинах позивач прагне до примусового спонукання суб'єкта владних повноважень обчислити розмір власної пенсії не із фактичного грошового забезпечення діючого військовослужбовця Служби безпеки України, а із суми грошового забезпечення, яка фактично не отримується жодним діючим військовослужбовцем (тобто за відсутності події реального підвищення поточної винагороди за службу). Таким чином, відповідач стверджує, що у спірних правовідносинах діяв у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим просить відмовити в задоволенні позову повністю.

19.03.2025 позивачем подано до суду відповідь на відзив, у якій більш детально конкретизовано доводи та обґрунтування, зазначені у позовній заяві, а також наведено аргументи на спростування тверджень відзиву відповідача.

ЗАЯВИ, КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

Інших заяв та клопотань, які мають значення для вирішення спору до суду не надходило.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.

Ухвалою суду від 03.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ ПРАВОВІДНОСИН.

Розглянувши матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію, призначену за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказане не заперечується учасниками справи за змістом заяв по суті спору.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 30.08.2024 у справі № 460/7594, яке набрало законної сили, задоволено частково позовну заяву ОСОБА_1 , а саме:

визнано протиправними дії Управління Служби безпеки України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії;

зобов'язано Управління Служби безпеки України в Рівненській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії дійсних станом на 01.01.2023, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023.

На виконання рішення суду в справі № 460/7594/24 відповідачем видано довідку від 30.09.2024 № 17/195 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, загальний розмір якого склав 31424,00 грн із розрахунку:

посадовий оклад (т.р. 43) - 11810,00 грн;

оклад за військовим званням (полковник) - 2250,00 грн;

надбавка за вислугу років (45 %) - 7030,00 грн;

надбавка за особливості проходження служби (35 %) - 7381,50 грн;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 1771,50 грн;

премія (10 %) - 1181,00 грн.

Водночас, як вказує позивач в позовній заяві, в довідці від 30.09.2024 № 17/195 відповідачем вказано неналежні відсоткові вирази розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, що, у свою чергу, призвело до зменшення загального розміру грошового забезпечення. Зокрема, позивач вказує, що оновленій довідці про розмір його грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії, станом на 01.01.2023 відповідач мав вказати такі розміри його складових: надбавка за особливості проходження служби у розмірі 100 % від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за особливості проходження служби; надбавка за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 % від посадового окладу; премія у розмірі 198 % від посадового окладу.

Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними, звернувся до суду з цим позовом.

ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН ТА ВИСНОВКИ СУДУ.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом, що визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262).

Згідно з Законом № 2262, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262, пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказана вище норма статті 43 Закону № 2262 безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Така ж правова позиція наведена у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За змістом частини четвертої статті 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, пенсії підлягають перерахунку на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Вказана постанова набрала чинності з 01.03.2018.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Отже, до щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які мають постійний характер; премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду), а також додаткова винагорода на період дії воєнного стану; допомоги.

Аналіз указаних положень Постанови № 704 свідчить про те, що саме керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Прийменник "до" у конструкції норми абзацу четвертого підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704 вживається у сполученні з числівником "100" при означенні кількісної межі.

Так, згідно норми абзацу четвертого підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704 надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу може призначатися у розмірі від 1 % (мінімальний розмір) до 100 % (максимальний розмір).

Встановлення такого діапазону між мінімальним та максимальним розміром надбавки за особливості проходження служби означає, що у будь-якому випадку вказана надбавка не може перевищувати 100 %.

Постановою № 704 передбачено можливі розміри виплати надбавки за особливості проходження служби (від 1% до 100%), однак така надбавка виплачується у порядку та умовах, визначених керівником державного органу, та залежить від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Щодо здійснення преміювання, то підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 передбачено, що таке виплачується військовослужбовцям відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Разом з тим, розмір премії визначається у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення. Право на встановлення премії також надано керівникам відповідних державних органів.

Суд зауважує, що чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому, встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.

Частинами другою, третьою статті 27 Закону України "Про Службу безпеки України" визначено, що військовослужбовці Служби безпеки України користуються політичними, соціально-економічними та особистими правами і свободами, а також пільгами відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», цього Закону, інших актів законодавства.

Право на пільги зберігається за військовослужбовцями Служби безпеки України, яких звільнено зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років.

З наведених норм Закону України "Про Службу безпеки України" можна дійти висновку, що військовослужбовці Служби безпеки України мають право на пільги встановлені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

На відповідача покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Також, відповідно до пункту 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом […] за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, […] Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.

Розділом ІІІ Порядку № 3-1 передбачено, що уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Так, у відзиві на позовну заяву представник відповідача вказав, що в Службі безпеки України видано Інструкцію про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України, затверджену наказом ЦУ СБ України від 10.04.2018 № 515/ДСК (далі - Інструкція № 515/ДСК), якою передбачено порядок виплати військовослужбовцям СБУ грошового забезпечення, в тому числі, надбавки за особливості проходження служби та преміювання.

Вказаною Інструкцією визначається Порядок та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям СБУ. Кожного року відомчими наказами встановлюються граничні розміри додаткових видів грошового забезпечення за штатними посадами (в залежності від тарифного розряду та напряму діяльності відповідного підрозділу СБУ).

Отже, виходячи з аналізу положень чинного законодавства, суд дійшов висновку, що саме Головою Служби безпеки України встановлюється граничний розмір надбавки за особливості проходження служби та премії, які залежать від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних військовослужбовцем обов'язків за посадою, встановлених граничних розмірів додаткових видів грошового забезпечення за конкретним тарифним розрядом, а також від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Служби безпеки України.

З довідки Управління Служби безпеки України в Рівненській області від 05.03.2025 № 17/81 встановлено, що відповідно до Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України, затвердженої наказом ЦУ СБ України від 10.04.2018 № 515/ДСК, якою передбачено порядок виплати військовослужбовцям грошового забезпечення військовослужбовцям СБ України, в тому числі надбавки за особливості проходження служби та преміювання.

Враховуючи граничні розміри додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців СБ України станом на 01.01.2023 визначені наказом ЦУ СБ України від 19.01.2023 № 5/ДСК "Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України з 01.01.2023", граничні розміри додаткових видів грошового забезпечення позивача, якому встановлено 43 тарифний розряд за відповідною (аналогічною) посадою на день звільнення зі служби станом на 01.01.2023, становлять:

надбавка за особливості проходження служби (100 %);

надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %);

премія (154 %).

З вищезазначених розмірів грошового забезпечення сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, відповідач при складанні довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 повинен був застосовувати розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та щомісячної премії виключно на підставі наказів ЦУ СБ України, граничний розмір яких має становити, зокрема, надбавки за особливості проходження служби 100 %, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15 %, премії - 154 %.

Проте, як встановлено судом, відповідач у довідці від 30.09.2024 № 17/195 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 визначив додаткові види грошового забезпечення (надбавки) та премії у максимальних їх розмірах станом на 05.03.2019, встановлені за аналогічною посадою на день звільнення позивача зі служби. Зокрема, розмір надбавки за особливості проходження служби 35 %, премії - 10 %.

З метою ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення в довідці від 30.09.2024 № 17/195 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії розміру надбавки за особливості проходження служби і премії.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача виготовити та направити до пенсійного органу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення за нормами чинними станом на 01.01.2023, в якій на підставі Постанови № 704 вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби на рівні 100 % від посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та премії на рівні 154 % від посадового окладу, для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023, то суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 23 частини першої статті 4 КАС України, похідна позовна вимога-вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

За правилами частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Враховуючи попередній висновок суду про протиправність дій, суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для зобов'язання відповідача виготовити та направити до пенсійного органу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення за нормами чинними станом на 01.01.2023, в якій на підставі Постанови № 704 вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби на рівні 100 % від посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та премії на рівні 154 % від посадового окладу, для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача вказати в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується при перерахунку пенсії, станом на 01.01.2023 відомості про розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень на рівні 15 % від посадового окладу, то підстави для їх задоволення відсутні, позаяк, змістом довідки від 30.09.2024 № 17/195 стверджується, що саме такий розмір надбавки і був вказаний відповідачем в оновленій довідці на виконання рішення суду в справі № 460/7594/24.

Також, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача вказати в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується при перерахунку пенсії, станом на 01.01.2023 відомості про розмір премії на рівні 198 % від посадового окладу, оскільки в ході судового розгляду сторонами не надано, а судом не здобуто, жодних доказів на підтвердження того, що на 2023 рік відомчим наказом ЦУ СБ України встановлено такий граничний розмір пенсії. Більше того, судом встановлено, що згідно з наказом ЦУ СБ України від 19.01.2023 № 5/ДСК "Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України з 01.01.2023", граничний розмір премії за аналогічною (відповідною) посадою до останньої штатної посади позивача, установлений на рівні 154 % від посадового окладу.

Частинами першою, другою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

За приписами частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своєї бездіяльності та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що встановлені у справі обставини частково підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а тому позовну заяву належить задовольнити частково.

Також, суд зауважує, що з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні, ніж заявлені позовні вимоги, однак вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Так, за подання даного адміністративного позову сплачено судовий збір в сумі 1211,20 грн, відтак за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 605,60 грн.

Керуючись статтями 241-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Рівненській області щодо зменшення в довідці від 30.09.2024 № 17/195 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії.

Зобов'язати Управління Служби безпеки України в Рівненській області підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку на ім'я ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за аналогічною (відповідною) посадою до його останньої штатної посади станом на 01.01.2023, відповідно до статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XIІ, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII, положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, а також відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби на рівні 100 % від посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та премії нарівні 154 % від посадового окладу, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023.

В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України в Рівненській області суму судового збору в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять грн, 60 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 14.01.2026.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач - Управління Служби безпеки України в Рівненській області (вул. Відінська, буд. 4, м. Рівне, Рівненська обл., 33023; код ЄДРПОУ/РНОКПП 20001668).

Суддя Ольга ПОЛІЩУК