Постанова від 12.01.2026 по справі 127/35771/25

Справа № 127/35771/25

Провадження № 3/127/7468/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2026 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Ан О.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

У листопаді 2025 до суду надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП. Згідно обставин справи відповідно до статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні Національне агентство здійснило перевірку Звіту про майно, доходи, витрати і перевірку зобов?язання фінансового характеру за ІІ квартал 2025 року (далі - Звіт), поданого політичною партією «Республіканська партія України» (ідентифікаційний код 33397893, далі - Партія), до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру (далі - Реєстр) (звіт Партії за 11 квартал 2025 року додається). За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії за ІІ квартал 2025 року, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображенні у Звіті Партії та Звітах 15 місцевих організацій Партії відомостей про спонсорські внески у вигляді оплати адміністративних зборів та нотаріальних послуг. Водночас у розділі ІІ «Внески та інші надходження» Звіту Партії та Звітів 15 місцевих організацій Партії за ІІ квартал 2025 року не відображено відомості щодо оплати адміністративних зборів та нотаріальних послуг (звіт Партії та звіти 15 місцевих організацій Партії за II квартал 2025 року додаються). Таким чином, невідображення відомостей про спонсорські внески у вигляді оплати: адміністративних зборів за державну реєстрацію внесення змін до відомостей місцевих організацій Партії на загальну суму 13 923,00 грн; адміністративних зборів за державну реєстрацію внесення змін до відомостей місцевих організацій Партії за скорочені строки на загальну суму 69 615,00 грн; нотаріальних дій щодо засвідчення справжності підписів на рішеннях Голови Партії та заявах щодо державної реєстрації змін до відомостей про місцеві організації Партії є порушенням пунктів 1, 2 частини 11 та частини 13 статті 17 Закону.

ОСОБА_1 до судового засідання не прибула, хоча про місце, дату та час судового засідання повідомлялася належним чином, про причини неявки суд не повідомила.

Суду ОСОБА_1 надала пояснення у яких зазначила, що порушено процедуру Порядку оформлення протоколів про адміністративні правопорушення Національним агентством з питань запобігання корупції, адже протокол вона не підписувала, з ним не знайома, їй не вручено другий примірник протоколу.

Вказана обставина спростовується наданим протоколом у якому міститься посилання на те, що ОСОБА_1 запрошено з'явитися 16.10.2025 по бульв. М. Міхновського, 28, м. Київ з метою надання пояснень. Проте вона не з'явилася, пояснень не надала. Другий примірник протоколу напрвлено їй поштою.

Як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, оскільки одним із критеріїв «розумності строку» є саме поведінка сторони. Сторона самостійно повинна вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їй судового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, її винуватість у вчиненні означеного адміністративного правопорушення є доведеною та підтвердженою сукупністю доказів, що містяться у справі, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № 50-33/1236 від 27.10.2025 року; звіт політичної партії «Республіканська партія України» за ІІ кв. 2025, копією квитанцій щодо сплати адмін. та за держ. реєстрацію, копії рішень Голови політичної партії, копії заяв політичної партії, копії висновку про результати перевірки Звіту політичної партії за ІІ кв. 2025, звіт політичної партії за І кв. 2025, копії листа та статуту політичної партії, копії наказу листа та з Національного агентства про надання пояснень та іншими матеріалами справи.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Диспозиція статті 212-21 КУпАП передбачає відповідальність порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Вказана норма є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які регулюють порядок функціонування політичний партій.

Так, 26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ, який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти Звіти.

Частиною 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Пунктом 1 частини 3, частини 4 статті 14 Закону визначено, що надання матеріальної та фінансової підтримки політичним партіям здійснюється у формі внесків на підтримку партій.

Внеском на підтримку політичної партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією, її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.

Таким чином, невідображення відомостей про внески у вигляді оплати адміністративного збору за проведення державної реєстрації та нотаріальних послуг є порушенням частини дев'ятої та пунктів 1, 2 частини одинадцятої та частини тринадцятої статті 17 Закону.

ОСОБА_1 є суб'єктом адміністративного правопорушення так, як є головою партії «Республіканська партія України».

Зважаючи на вказане, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП.

Судом не встановлено обґрунтованих сумнівів щодо доведеності вини ОСОБА_1 .

Вирішуючи питання щодо виду та міри адміністративного стягнення, необхідного і достатнього для виправлення особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, її виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нею, а також іншими особами нових правопорушень, суд враховує: характер вчинених правопорушень, ступінь їх суспільної шкідливості, особу порушника, ступінь його вини, а тому вважає за доцільне задля досягнення мети адміністративного стягнення, визначеної у статті 23 КУпАП, застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі, визначеному в межах санкції статті.

Відповідно дост. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави Україна підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сумі 605 грн 60 коп, сплата якого передбачена п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст. ст. 212-21, 284, 289, 294 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Скаргу на постанову може бути подано до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом десяти днів з дня винесення постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.

Строк пред'явлення постанови до виконання складає три місяці.

Суддя: