вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ,01032,тел.(044)235-95-51,е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"02" грудня 2025 р. м. Київ Справа № 910/5754/25
Суддя Господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., за участю секретаря судового засідання Войтенка В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження матеріали справи
за позовом Заступника керівника Фастівської окружної прокуратури в інтересах держави
до Фастівської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачаКомунальне підприємство Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора»
про зобов'язання вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності
за участю представників:
прокуратури:Попельнюк В.В. - наказ від 27.11.2025 № 2328к
відповідача:не з'явились
третьої особи:не з'явились
суть спору:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Заступника керівника Фастівської окружної прокуратури в інтересах держави (далі - прокурор) до Фастівської міської ради (далі - відповідач) про зобов'язання Фастівської міської ради вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності Фастівської міської територіальної громади на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 161051, яке розташоване за адресою: Київська область, місто Фастів, вулиця Київській, будинок 11.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що захисна споруда цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 161051, розташоване у підвальному приміщенні багатоквартирного житлового будинку № 11 по вул. Київській у м. Фастів Київської області, не перебуває на обліку як об'єкт комунальної власності та не зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Згідно з положеннями законодавства України у сфері цивільного захисту, відповідальність за забезпечення належного утримання, обліку, реєстрації та використання захисних споруд покладається на відповідні органи місцевого самоврядування. Внаслідок бездіяльності Фастівської міської ради, як уповноваженого органу, не вчинено дії щодо державної реєстрації права власності на вказане укриття, що створює ризики втрати об'єкта комунальної власності, унеможливлює його повноцінне використання за призначенням, а також порушує інтереси держави у сфері національної безпеки та оборони, охорони життя і здоров'я населення.
Прокурор вказує, що відповідно до частини 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» він звертається до суду в інтересах держави, оскільки орган місцевого самоврядування, якому підпорядковане вказане майно, своєю бездіяльністю - не здійснюючи державної реєстрації прав комунальної власності порушує публічні інтереси, а також не вживає передбачених законом заходів для їх належного захисту.
У позовній заяві міститься клопотання прокурора про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора», яке мотивоване тим, що зазначене підприємство тривалий час фактично виконувало функції балансоутримувача спірного протирадіаційного укриття № 161051, зокрема здійснювало списання житлового будинку, в якому воно розташоване, без відображення наявності ПРУ. Крім того, не вжило заходів для взяття цієї споруди на баланс, тому судове рішення у даній справі вплине на права та обов'язки Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора».
Ухвалою Господарського суду Київської області від 02.06.2025 у даній справі прийнято вказану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження. Задоволено клопотання прокурора, яке міститься в позовній заяві, про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора». Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора». Встановлено учасникам справи процесуальні строки для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечень на відповідь на відзив. Запропоновано третій особі надати суду письмові пояснення щодо заявленого позову.
Учасники справи повідомлені про відкриття провадження у даній справі у порядку встановленому ч. 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України з додержанням вимог частин 3, 4 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України, шляхом надсилання до їх електронних кабінетів копії ухвали в електронній формі.
У встановлений судом строк відповідач своїм правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався, відзиву на позовну заяву та інших документів до суду не надав.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Через систему «Електронний суд» Фастівська міська рада подала до суду заяву від 20.10.2025 (вх. № суд 14497/25 від 20.10.2025), в якій відповідач просить суд розглядати справу за відсутності його представника згідно наявних матеріалів справи.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 21.10.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 02.12.2025 о 14:30.
Присутній в судовому засіданні прокурор повністю підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити з мотивів, викладених в позові.
Відповідач та третя особа в судове засідання не з'явилися.
Частино 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи, що неявка відповідача та третьої особи в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, суд відповідно до вимог ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України вважає за можливе здійснити розгляд справи за відсутності представника відповідача та третьої особи за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, присутнього в судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
встановив:
За даними облікової картки протирадіаційного укриття № 161051 від 27.05.1991 останнє вбудоване у житловий будинок (підвальне приміщення), розташоване за адресою: вул. Кірова (нині - вул. Київська згідно рішення Фастівської міської ради від 29.01.2016 № 8-VIII-VII), буд. 11, м. Фастів, Київська область, належить Моторвагонному депо Міністерства шляхів сполучення СССР, прийняте в експлуатацію в 1991 році, загальна площа - 771 кв. м, місткість - 630 осіб; стан готовності - задовільний; наявні системи вентиляції, опалення, енергопостачання, водопостачання; призначене для укриття працівників та службовців Моторвагонного депо; час приведення ПРУ у готовність - 18 годин.
Згідно даних облікової картки протирадіаційного укриття № 161051, яке розташоване за адресою: Київська область, м. Фастів, вул. Кірова, 11, укриття належало ЖЕК - 1 та знаходиться у комунальній власності. Відповідно до технічних характеристик укриття № 161051: рік введення його в експлуатацію - 1991 рік, загальна площа 771 кв.м, місткість 630 осіб, тип укриття - вбудоване, час приведення укриття у готовність - 18 годин. Оцінка стану укриття станом 12.03.2008 - оцінено як «не готове».
Згідно з паспортом сховища (протирадіаційного укриття) № 161051, яке розташоване за адресою: м. Фастів, вул. Кірова, 11, сховище загальною площею 771 кв.м та місткістю 630 осіб, вбудоване у будівлю 5 поверхів, належало ЖЕК - 1 та знаходиться у комунальній власності, організація, яка експлуатує сховище (протирадіаційного укриття) - ЖЕК - 1 з 1998 року.
На замовлення КП «Фастівська ЖЕК» 19.06.2017 КП Фастівської міської ради «Фастівське БТІ» виготовлено технічний паспорт на захисну споруду цивільного захисту, що розміщена у підвальному приміщенні вказаного житлового будинку по вул. Київській, 11 в місті Фастів Київської області.
Фастівське бюро технічної інвентаризації Комунального підприємства Фастівської міської ради листом від 21.03.2025 № 408 на запит прокуратури щодо надання інформації про захисну споруду цивільного захисту № 161051, що розміщена в житловому будинку, розташованому по вулиці Київській (колишня Кірова), 11 в місті Фастові Київської області повідомляє, що дійсно в матеріалах архівної інвентаризаційної справи № 1309-1 на 79-квартирний житловий будинок містяться матеріали технічної інвентаризації підвалу будинку, в якому розташована захисна споруда цивільного захисту № 161051 (ПРУ), що розміщена в 5-поверховому житловому будинку. В листі вказано, що станом на 19.06.2017 загальна площа всього підвалу становить 927 кв.м, стосовно визначення загальної площі захисної споруди цивільного захисту № 161051 (ПРУ), яка розміщена в підвалі 5-поверхового житлового будинку у архівні справі інформація відсутня.
До вказаного листа додано копію інвентаризаційної справи № 1309-1 на житловий будинок № 11 по вул. Кірова, м. Фастів, відповідно до якого у вказаному багатоквартирному будинку наявний підвал, площа якого складає 927 кв.м.
Також в матеріалах справи наявний технічний паспорт на житловий будинок № 11 по вул. Кірова (нині - Київська) у місті Фастів, виданий 24.11.1990 Фастівським бюро технічної інвентаризації з робочим проектом проектно-кошторисного відділу Київського відділення Південно-західної залізниці від 1988 року на будівництво 79-квартирного 5-поверхового житлового будинку в місті Фастів по вулиці Кірова (нині - вул. Київська), 11.
Рішенням Фастівської міської ради Київської області «Про надання згоди на списання з балансу Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» багатоквартирних будинків» від 02.06.2020 № 21-LXXVII-VII на підставі звернення Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» від 15.04.2020 № 189, з метою забезпечення та реалізації прав співвласників багатоквартирних будинків на самостійне управління житловими будинками, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку списання з балансу багатоквартирних будинків» від 20.04.2016 № 301, Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», надано згоду Комунальному підприємству Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» на списання багатоквартирних будинків, перелік яких вказано в додатку до рішення, серед яких багатоквартирний будинок за адресою: вул. Київська, 11.
На підставі акту про списання багатоквартирного будинку з балансу від 02.06.2020, погодженого міським головою та затвердженого начальником КП «Фастівська ЖЕК», утвореною комісією багатоквартирний будинок, що розміщений за адресою: м. Фастів, вул. Київська, 11 списано з балансу КП «Фастівська ЖЕК». Згідно наведених в акті характеристик багатоквартирного будинку, будинок № 11 у м. Фастів по вул. Київська введено в експлуатацію у 1991 році. Відомостей про те, що в зазначеному будинку розташовується протирадіаційного укриття № 161051, акт не містить.
Рішенням ВК Фастівської міської ради Київської області «Про затвердження Переліку фонду захисних споруд цивільного захисту Фастівської міської територіальної громади в новій редакції» від 27.11.2023 № 533 з метою узагальнення даних фонду захисних споруд цивільного захисту, які знаходяться в межах території Фастівської міської територіальної громади, відповідно до ч. 2, 3 ст. 19, ч. 4 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України, постанови Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138 «Деякі питання використання захисних споруд цивільного захисту», наказу МВС України від 09.07.2018 № 579 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту», затвердженого у Міністерстві юстиції України 30.07.2018 за № 879/32331, затверджено в новій редакції Перелік фонду захисних споруд цивільного захисту сховищ та протирадіаційних укриттів Фастівської міської територіальної громади, серед яких, є протирадіаційне укриття № 161051, яке розташоване за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Київська, 11 (50.083614, 29.928806), балансоутримувачем вказано - КП ФМР «Фастівська ЖЕК», форма власності - комунальна, орган управління сховищем як об'єктом нерухомого майна - ВК Фастівської міської ради, рік введення в експлуатацію 1991.
Фастівська районна військова адміністрація Київської області (лист від 12.12.2023 № 06-69/5036) на запит Фастівської окружної прокуратури повідомила, що Фастівській районній державній адміністрації відомий факт списання з балансу Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» багатоквартирного будинку, в якому розташована захисна споруда цивільного захисту № 161051. Вказано, що Фастівська районна військова адміністрація Київської області неодноразово зверталася до Фастівської міської ради з проханням прийняти рішення про подальше використання безхазяйних захисних споруд цивільного захисту.
Листами ГУ ДСНС у Київській області від 14.12.2023 № 56 01-10272/56 11, від 22.02.2024 № 56 05-1618/56 8 повідомлено, що в ході проведення оглядів захисних споруд цивільного захисту міста Фастів виявлено безгосподарні захисні споруди цивільного захисту, зокрема, ПРУ № 161051, яке розташоване за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Київська, 11.
Згідно з інформацією, наданою Фастівським районним управлінням ГУ ДСНС України у Київській області (лист від 12.01.2024 № 56.19-59/56.19) в ході проведення комісійних оперативних оглядів захисних споруд цивільного захисту Фастівського району фахівцями відділу організації заходів цивільного захисту Фастівського РУ ГУ ДСНС України у Київській області було виявлено 17 безхазяйних захисних споруд цивільного захисту, серед переліку яких, вказано ПРУ № 161051, яке розташоване за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Кірова, 11. Вказано, що до 11.02.2021 захисні споруди ЦЗ перебували на балансі Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора».
Листом Головного управління ДСНС України з надзвичайних ситуацій у Київській області від 05.02.2025 № 56 01-1184/56 8 на запит прокуратури надано перелік захисних спору цивільного захисту Київської області, наявних в Інформаційній системі «Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту», серед яких є ПРУ № 161051, яке розташоване за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Кірова, 11.
Звертаючись з даним позовом, прокурор посилається на те, що з метою з'ясування питання стосовно дійсного власника ПРУ № 161051, Фастівською окружною прокуратурою 03.03.2025 скеровано запит № 57/1-1244вих-25 до АТ «Укрзалізниця», в якому прокуратура просила поінформувати про те, чи обліковується у власності держави або в статутному капіталі АТ «Укрзалізниця» вказана захисна споруда цивільного захисту № 161051, що розміщена у підвальному приміщенні житлового будинку, розташованого по вул. Київській, 11 (колишня - Кірова) в м. Фастів Київської області, або ж власне увесь житловий багатоквартирний будинок.
На виконання вказаного запиту АТ «Укрзалізниця» листом від 13.03.2025 № Ц-4-1.5-18/148-25 повідомило, що зазначені у запиті об'єкти нерухомого майна - житловий будинок № 11 та ПРУ № 161051 по вул. Київській (колишня - Кірова) на даний час на балансі підрозділів товариства чи у статутному капіталі АТ «Укрзалізниця» не обліковуються.
Прокурор вказує, що слід врахувати, що указом Президента України від 15.06.1999 № 648/99 «Про прискорення передачі об'єктів соціальної інфраструктури права державної власності у комунальну власність», Законом України від 03.03.1998 № 147/98-ВР «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.1996 № 222 «Про передачу об'єктів соціальної інфраструктури, які належать суб'єктам підприємницької діяльності», від 02.12.1996 № 1443 «Про поетапну передачу до комунальної власності об'єктів соціальної інфраструктури», Законами України «Про приватизацію державного житлового фонду» та «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачалась поетапна передача до комунальної власності об'єктів соціальної інфраструктури, які належали суб'єктам підприємницької діяльності, заснованим на загальнодержавній власності, у відповідних обсягах, з метою створення сприятливих умов для господарювання таких суб'єктів підприємницької діяльності, збереження функціонального призначення майна об'єктів соціальної інфраструктури та зміцнення економічних основ місцевого самоврядування, а саме: житлового фонду (крім гуртожитків); дитячих дошкільних закладів, будинків культури; будинків відпочинку, пансіонатів, інших оздоровчих закладів. Разом з об'єктами соціальної інфраструктури повинні були передаватися зовнішні мережі електро-, тепло-, газо- водопостачання, водовідведення, а також будівлі, призначені для їх обслуговування (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо). Постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 № 891 затверджено Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, установ та організацій (надалі - Положення № 891), в абз. 2 п. 3 якого встановлені аналогічні положення щодо порядку передачі відповідним комунальним підприємствам відомчого житлового фонду разом із зовнішніми мережами електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлями, призначеними для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо).
П.п. 8, 9 Положення № 891 визначено, що передача відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться за належними чином оформленими актами приймання-передачі установленого зразка разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього.
Згідно зі ст. 5 Житлового кодексу України державний житловий фонд перебуває у віданні місцевих рад (житловий фонд місцевих рад) та у віданні міністерств, державних комітетів і відомств (відомчий житловий фонд). Відповідно до законодавства України будинки відомчого житлового фонду в містах і селищах міського типу підлягають поступовій передачі до відання місцевих раду в порядку і строки, що визначаються Кабінетом Міністрів України. Передача відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього.
Відтак, як вказує прокурор, зібрані докази за викладеним фактом з більшою вірогідністю засвідчують факт перебування житлового будинку № 11 по вулиці Київській у м. Фастів з усією інфраструктурою, підвальними приміщеннями та, відповідно, розміщеною у ньому захисною спорудою цивільного захисту - ПРУ № 161051, щонайменше з 2008 року у комунальній власності Фастівської міської територіальної громади, а не у власності держави.
Разом з тим, незважаючи на проведення у 2017 році технічної інвентаризації усіх захисних споруд цивільного захисту комунальної форми власності м. Фастів, у тому числі й ПРУ № 161051, основна мета якої полягала у здійсненні реєстрації речових прав на кожну захисну споруду як окремий об'єкт нерухомого майна для належного контролю за наявністю та фактичним технічним станом захисних споруд, їх належним утриманням та експлуатацією, встановлення рівня їх готовності до використання за призначенням, уточнення державного обліку захисних споруд, а також недопущення їх хаотичної реконструкції та переобладнання, така реєстрація права комунальної власності територіальної громади на захисні споруди міста та відповідних речових прав їх балансоутримувачів проведена не була, у тому числі й на ПРУ № 161051. При цьому відсутні належні докази на підтвердження факту виключення вищевказаного ПРУ із фонду захисних споруд цивільного захисту, оскільки останнє до цього часу перебуває на офіційному обліку органів ДСНС, стан готовності якого до укриття населення визначається як «не готове», незважаючи на триваючий воєнний стан в країні, введений через військову агресію російської федерації з 24.02.2022 указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022.
Незважаючи на факт поінформованості посадових осіб Фастівської міської ради про розташування у підвальному приміщенні багатоквартирного будинку № 11 по вулиці Київській (колишня - Кірова) у м. Фастів окремого об'єкта нерухомого майна комунальної власності, а саме - протирадіаційного укриття № 161051, органом місцевого самоврядування, як дійсним власником цього нерухомого майна комунальної форми власності, протягом тривалого часу не було здійснено заходів до повного виконання вимог п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301, якою затверджено Порядок списання з балансу багатоквартирних будинків щодо необхідності здійснення державної реєстрації права комунальної власності на протирадіаційне укриття № 161051, розташоване у підвальному приміщенні багатоквартирного будинку за адресою: вул. Київська, 11, м. Фастів, в установленому законом порядку та прийняття його на баланс уповноваженого балансоутримувача.
Бездіяльності Фастівської міської ради щодо державної реєстрації права комунальної власності та відсутність балансоутримувача захисної спору створює правову невизначеність щодо статусу вказаного об'єкта цивільного захисту та суб'єктів, зобов'язаних здійснювати його утримання у стані придатному до використання за безпосереднім призначенням - для укриття населення від засобів масового ураження в особливий період, чим порушуються інтереси держави у сфері цивільного захисту населення на території Фастівської міської територіальної громади.
Прокурор в позові зазначає, що виконавчий орган міської ради стверджує, що відповідно до норм Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку, до якого також відносяться допоміжні приміщення, зокрема, колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення. Відповідь вказаного змісту ВК Фастівської міської ради надав в листі від 11.01.2024 № 06-16/160 та в листі наданому на запит окружної прокуратури від 22.02.2024 № 57-926вих-24).
Прокурор вказує, що прийняття рішення міськрадою та в подальшому затвердження акту про списання багатоквартирного будинку за адресою: вул. Київська, 11, в якому розташоване протирадіаційне укриття № 161051, не засвідчує факт списання з балансу комунального підприємства вказаного ПРУ та відповідно його вибуття з комунальної власності чи зміну форми власності, оскільки співмешканці багатоквартирного будинку не можуть набути права власності на протирадіаційне укриття в силу закону, а саме норм ст. 345 ЦК України, ч. 2 ст. 4 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна», ч. 12 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України, згідно яких захисні споруди цивільного захисту державної та комунальної власності не підлягають приватизації (відчуженню).
Вищевикладене стало підставою для звернення прокурора з даним позовом до суду про зобов'язання Фастівської міської ради вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності Фастівської міської територіальної громади на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 161051, яке розташоване за адресою: Київська область, місто Фастів, вулиця Київській, будинок 11.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, корпоративні права в юридичних особах, у тому числі банках, страхових компаніях чи інших господарських товариствах, майно житлового фонду, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Частиною 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках публічно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до положень ст. 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» (в редакції чинній станом на 2008 рік) з державної у комунальну власність передаються безоплатно такі об'єкти: житлові будинки (разом із вбудованими та прибудованими нежилими приміщеннями). Разом з житловим фондом передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо). Передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.
Як вказує прокурор та встановлено судом відповідно до наявних в матеріалах справи доказів, зокрема, облікової картки протирадіаційного укриття № 161051, яке розташоване за адресою: Київська область, м. Фастів, вул. Кірова, 11 станом 12.03.2008, укриття вже знаходилося у комунальній власності.
Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що до захисних споруд цивільного захисту належить протирадіаційне укриття - це негерметична споруда, в якій створені умови для перебування людей та їх захисту протягом певного часу (не менше 48 годин) шляхом зменшення прогнозованого впливу небезпечних чинників, які можуть виникнути внаслідок надзвичайної ситуації, та іонізуючого опромінення у разі радіаційної аварії і радіоактивного забруднення місцевості та непрямої дії звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить: забезпечення цивільного захисту на відповідній території; виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання, експлуатації та реконструкції об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення контролю за станом утримання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення інших повноважень у сфері цивільного захисту, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Відповідно до ч. 5 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд з фонду та ведення його обліку визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 8 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України утримання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням та експлуатація таких об'єктів здійснюються їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі утримання та експлуатація споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів та інших не заборонених законодавством джерел.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138 затверджено Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд із фонду та ведення його обліку (далі - Порядок № 138), який визначає механізм створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту (далі - фонд захисних споруд), включення об'єктів до складу та виключення таких об'єктів з фонду захисних споруд, ведення обліку сховищ і протирадіаційних укриттів (далі - захисні споруди), споруд подвійного призначення, найпростіших укриттів та первинних (мобільних) укриттів, що є об'єктами відповідного фонду, а також статус таких об'єктів для забезпечення захисту населення.
В силу приписів п. 9 Порядку № 138 утримання об'єктів фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами. У разі використання одного об'єкта фонду захисних споруд кількома центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування чи суб'єктами господарювання, фізичними особами - підприємцями вони беруть участь в утриманні такого об'єкта відповідно до укладених між ними договорів. Під час утримання та експлуатації захисних споруд/споруд подвійного призначення не допускається зниження захисних та інших властивостей відповідних споруд, передбачених нормативними актами та проектною документацією.
Згідно п. 11 Порядку № 138 балансоутримувач забезпечує утримання об'єктів фонду захисних споруд у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання, облаштування та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд, крім об'єктів, що мають перебувати в постійній готовності. Строк приведення захисної споруди/споруди подвійного призначення в готовність до використання за призначенням (крім споруд, що відповідно до законодавства повинні перебувати в постійній готовності) зазначається в паспорті захисної споруди/споруди подвійного призначення, який не повинен перевищувати 24 години. Після приведення в готовність об'єктів фонду захисних споруд вони повинні утримуватися та експлуатуватися в такому стані на весь час дії рішення щодо приведення єдиної державної системи цивільного захисту, її складових у режим підвищеної готовності, виникнення надзвичайної ситуації, введення правого режиму надзвичайного стану та в особливий період.
Фастівська міська рада Київської області, здійснюючи в 2020 році списання з балансу Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» багатоквартирний будинок за адресою: вул. Київська, 11 м. Фастів керувалася Порядком списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301 (далі - Порядок № 301).
Названий Порядок № 301 визначає механізм списання багатоквартирних будинків, у яких розташовані квартири та нежитлові приміщення приватної та інших форм власності, з балансу міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (зокрема із спеціальним статусом), органів місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, установ, організацій, а також господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, створених внаслідок приватизації або корпоратизації державних або комунальних підприємств, зокрема щодо багатоквартирних будинків, які не увійшли до статутного капіталу таких господарських товариств та перебувають у них на балансі (обліку) як об'єкти державної або комунальної власності.
У відповідності до положень Порядку № 301 списання багатоквартирних будинків, у яких розташовані квартири та нежитлові приміщення приватної та інших форм власності, з балансу міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (зокрема із спеціальним статусом), органів місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, установ, організацій, а також господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, створених внаслідок приватизації або корпоратизації державних або комунальних підприємств щодо багатоквартирних будинків, які не увійшли до статутного капіталу таких господарських товариств та перебувають у них на балансі (обліку) як об'єкти державної або комунальної власності (далі - балансоутримувач), здійснюється на підставі прийнятого ними рішення про списання багатоквартирного будинку. Балансоутримувач багатоквартирного будинку визначає у відповідному багатоквартирному будинку належність приміщень до приватної та інших форм власності. За результатами роботи комісії складається акт про списання багатоквартирного будинку.
Згідно з приписами п. 10 Порядку № 301 у разі коли у списаному з балансу багатоквартирному будинку окремі квартири та/або нежитлові приміщення не перебувають у приватній власності та право державної чи комунальної власності на них не зареєстроване, такі квартири та/або нежитлові приміщення приймаються на баланс балансоутримувача, а право власності на них реєструється в установленому законом порядку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно положень ч. 11 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що з моменту виключення споруди із фонду захисних споруд цивільного захисту вона втрачає статус об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту.
Пунктом 27 Порядку № 138 визначено, що виключення захисних споруд/споруд подвійного призначення з обліку фонду захисних споруд здійснюється міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування після прийняття ними відповідних рішень на підставі погоджених із ДСНС матеріалів. Вимоги щодо визначення критеріїв неможливості подальшого утримання та експлуатації захисних споруд/споруд подвійного призначення, оформлення документів, що підтверджують таку неможливість, для прийняття міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування рішень щодо виключення за погодженням із ДСНС таких захисних споруд/споруд подвійного призначення із фонду захисних споруд визначає МВС. Внесення інформації до Інформаційної системи щодо виключення захисних споруд/споруд подвійного призначення з фонду захисних споруд здійснюється виключно ДСНС разом з її територіальними органами, а найпростіших та первинних (мобільних) укриттів - міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування. Виключення захисних споруд/споруд подвійного призначення з фонду захисних споруд здійснюється з одночасним поповненням фонду захисних споруд відповідно до потреб, визначених місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування.
За інформацією органів ДСНС лист від 05.02.2025 № 56 01-1184/56 8), захисна споруда цивільного захисту - ПРУ № 161051, яка розташована за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Кірова, 11, наявна в Інформаційній системі «Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту». Доказів на підтвердження факту виключення захисної споруди цивільного захисту - ПРУ № 161051 із фонду споруд цивільного захисту до матеріалів даної справи надано не було.
З наведеного слідує, що ПРУ № 161051, яке розташоване за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Кірова, 11, не виключено із фонду споруд цивільного захисту та перебуває на електронному обліку захисних споруд цивільного захисту. Доказів протилежного суду не надано.
Балансоутримувачем, органом місцевого самоврядування всупереч положень п. 10 Порядку № 301 після завершення процедури списання багатоквартирного будинку за адресою: вул. Київська, 11, не прийнято будь-яких рішень щодо захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 161051, яке вбудоване у вказаному будинку в підвальному приміщенні, право комунальної власності на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 161051, відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», не зареєстроване.
Вказане свідчить про невиконання відповідачем, як представником громади якій належить зазначене комунальне майно, положень п. 10 Порядку № 301 щодо державної реєстрації права комунальної власності Фастівської міської територіальної громади на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 161051, розташоване за адресою: Київська обл., м. Фастів, вул. Київська, 11.
Бездіяльність та зволікання відповідача із одержанням доказів офіційного визнання і підтвердження державою факту набуття права на спірне нерухоме майно комунальної власності шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та взяття вказаного майна уповноваженим балансоутримувачем на баланс, призводить до неможливості забезпечити належний технічний стан захисної споруди, який дозволяє привести укриття у готовність до використання за призначенням, що створює правову невизначеність щодо статусу вказаного об'єкта цивільного захисту та суб'єктів, зобов'язаних здійснювати його утримання у стані придатному до використання за безпосереднім призначенням - для укриття населення від засобів масового ураження в особливий період, чим порушуються інтереси держави у сфері цивільного захисту населення на території Фастівської міської територіальної громади, що є підставою для їх захисту в судовому порядку.
Згідно з ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несучеогороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об'єктами нерухомого майна; нежитлове приміщення - ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об'єктом нерухомого майна; спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несучеогороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія; допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення).
Згідно з ч. 1, 2 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку можуть бути фізичні та юридичні особи, територіальні громади, держава. Усі власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку. Спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників (ч. 1 ст. 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
У рішенні Конституційного Суду України у справі про права співвласників на допоміжні приміщення багатоквартирних будинків від 02.03.2004 № 4-рп/2004 вказано, що в аспекті конституційного звернення і конституційного подання положення ч. 1 ст. 1, п. 2 ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» треба розуміти так: допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладовки, горища, колясочні і т. ін.) передаються безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків. Підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових дій, зокрема, створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, вступу до нього. Власник (власники) неприватизованих квартир багатоквартирного будинку є співвласником (співвласниками) допоміжних приміщень нарівні з власниками приватизованих квартир. Питання щодо згоди співвласників допоміжних приміщень на надбудову поверхів, улаштування мансард у багатоквартирних будинках, на вчинення інших дій стосовно допоміжних приміщень (оренда тощо) вирішується відповідно до законів України, які визначають правовий режим власності.
Допоміжними приміщеннями є всі без винятку приміщення багатоквартирного житлового будинку, незалежно від наявності або відсутності в них того чи іншого обладнання, комунікацій, адже їх призначенням є обслуговування не лише будинку, а й власників квартир, підвищення життєвого комфорту і наявність різних способів задоволення їх побутових потреб, пов'язаних із життєзабезпеченням. І лише приміщення, що з самого початку будувалися як такі, використання яких мало інше призначення (магазини, перукарні, офіси, поштові відділення тощо), залишаються тими, що не підпадають під правовий режим допоміжних приміщень (такий правовий висновок наведено у постанові Верховного Суду від 08.04.2020 у справі № 915/1096/18).
У постанові Верховного Суду від 15.06.2022 у справі № 914/379/21 вказано, що допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - це приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку (сходові клітини, вестибюлі, перехідні шлюзи, позаквартирні коридори, колясочні, кладові, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші технічні приміщення).
Особливістю правового статусу допоміжних приміщень є те, що вони є спільною власністю власників квартир у багатоквартирному будинку в силу прямої норми закону і підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення співвласниками будь-яких додаткових дій. Зазначене виключає набуття будь-якою особою права власності на такі приміщення, як на окремий об'єкт цивільних прав (постанова Верховного Суду від 16.12.2020 р. у справі № 914/554/19).
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.10.2019 у справі № 598/175/15-ц зроблено висновок, що для розмежування допоміжних приміщень багатоквартирного жилого будинку, які призначені для забезпечення його експлуатації і побутового обслуговування мешканців будинку і входять до житлового фонду, та нежилих приміщень, які призначені для торговельних, побутових й інших потреб непромислового характеру і є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин та до житлового фонду не входять, слід виходити як з місця їхнього розташування, так і із загальної характеристики сукупності властивостей таких приміщень, зокрема, способу і порядку їх використання.
Чинним законодавством України встановлено загальне правило (своєрідну презумпцію) наявності у всіх нежитлових приміщень багатоквартирного житлового будинку статусу допоміжних приміщень, і як виняток, лише приміщення, що з самого початку будувалися як такі, використання яких мало інше призначення - для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру (магазини, перукарні, офіси, поштові відділення тощо), залишаються тими, що не підпадають під правовий режим допоміжних приміщень (постанови Верховного Суду від 30.06.2022 у справі № 922/1406/21 та від 03.08.2022 у справі № 908/3168/19).
Захисні споруди не належать до спільного майна багатоквартирного будинку, утримання таких споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають. У разі прийняття рішень щодо передачі багатоквартирних будинків на баланс ОСББ або управителя, захисні споруди комунальної та державної власності залишаються у попередній власності або в установленому порядку передаються до комунальної власності. Законами України не передбачено завдань та обов'язків ОСББ щодо забезпечення укриття населення та утримання захисних споруд. Виконання зазначених завдань належить до повноважень органів місцевого самоврядування та місцевих державних адміністрацій.
Оскільки під час будівництва багатоквартирного житлового будинку № 11 по вулиці Київська, 11 (колишня - Кірова) в м. Фастові передбачалось розміщення у його підвальному приміщенні протирадіаційне укриття, щодо якого визначений спосіб і особливий порядок використання, то останнє не підпадає під правовий режим допоміжних приміщень і є самостійним об'єктом цивільних правовідносин.
Співвласники багатоквартирного будинку № 11 по вулиці Київська в м. Фастові не можуть набути права власності на спірне протирадіаційне укриття № 161051, оскільки останнє не призначене для забезпечення експлуатації та побутового обслуговування мешканців будинків, за своїми функціональними особливостями не є допоміжним, свого функціонального призначення не змінювало та з комунальної власності за рішеннями уповноважених суб'єктів управління не вибувало.
Прийняття Фастівською міською радою Київської області вищезазначеного рішення «Про надання згоди на списання з балансу Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» багатоквартирних будинків» від 02.06.2020 № 21-LXXVII-VII та затвердження акту про списання багатоквартирного будинку з балансу від 02.06.2020, не засвідчує факт списання з балансу комунального підприємства разом із будинком сховища № 161003 та, відповідно, його вибуття з комунальної власності (зміну форми власності). Співвласники багатоквартирного будинку не можуть набути право спільної власності на захисну споруду цивільного захисту - сховище комунальної власності.
Прокурор у даній справі на підставі наявних в матеріалах справи доказів довів належність спірного нерухомого майна до комунальної власності міської територіальної громади міста Фастів та обрав належний спосіб захисту, який призведе до відновлення порушених інтересів держави, порушення яких (прав) встановлено судом у даній справі, а відтак суд дійшов висновку про необхідність їх захисту у визначний прокурором спосіб. Належних та допустимих доказів, які б спростували доводи прокурора, суду не надано.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Заступника керівника Фастівської окружної прокуратури в інтересах держави до Фастівської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» про зобов'язання Фастівської міської ради вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності Фастівської міської територіальної громади на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 161051, яке розташоване за адресою: Київська область, місто Фастів, вулиця Київській, будинок 11 є доведеними, обґрунтованими, відповідачем та третьою особою не спростовані, а відтак підлягають задоволенню.
Відшкодування витрати по сплаті судового збору відповідно ст. 129 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
Керуючись ст. 129-1 Конституції України, ст. 123, 129, 232, 233, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов Заступника керівника Фастівської окружної прокуратури в інтересах держави до Фастівської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» про зобов'язання Фастівської міської ради вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності Фастівської міської територіальної громади на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 161051, яке розташоване за адресою: Київська область, місто Фастів, вулиця Київській, будинок 11 задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Фастівську міську раду (площа Соборна, 1, м. Фастів, Київська область, 08500, ідентифікаційний код 34446857) вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності Фастівської міської територіальної громади на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 161051, яке розташоване за адресою: Київська область, місто Фастів, вулиця Київська будинок 11.
3. Стягнути з Фастівської міської ради (площа Соборна, 1, м. Фастів, Київська область, 08500, ідентифікаційний код 34446857) на користь Київської обласної прокуратури (бульвар Лесі Українки, 27/2, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 02909996) 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп. витрат по сплаті судового збору.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Дане рішення Господарського суду Київської області набирає законної сили у строк та порядку передбаченому ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено у строк визначений ст. 256 ГПК України, в порядку передбаченому ст. 257 ГПК України з врахуванням пп. 17.5 п. 17 ч. 1 розділу ХІ «Перехідні положення» ГПК України.
Дата складання та підписання повного тексту рішення 14.01.2026.
Суддя Ю.В. Подоляк