Постанова від 02.12.2010 по справі 2а-6684/09/2670

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-6684/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Добрянська Я.І.

Суддя-доповідач: Данилова М. В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" грудня 2010 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Данилової М. В.,

суддів: Бєлової Л.В. Кучми А.Ю.

при секретарі судового засідання Горбачовій Ю.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Державної податкової адміністрації України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 червня 2010 року у справі за адміністративним позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до Державної податкової адміністрації України про зобов'язання вчинити дії , -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- зобов'язати Державну податкову адміністрацію України прийняти рішення про розстрочення податкових зобов'язань 2008 року зі збору за геологорозвідувальні роботи на суму 25 907 236,26 грн., які обліковуються у ДПІ у м. Львові, терміном на 60 місяців;

- зобов'язати Державну податкову адміністрацію України прийняти рішення про розстрочення податкових зобов'язань 2008 року зі збору за геологорозвідувальні роботи на суму 162 240 954,88 грн., які обліковуються у ДПІ у м. Полтаві, терміном на 60 місяців;

- зобов'язати Державну податкову адміністрацію України прийняти рішення про розстрочення податкових зобов'язань 2008 року зі збору за геологорозвідувальні роботи на суму 24 396 242,15 грн., які обліковуються у ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова, терміном на 60 місяців ;

- зобов'язати Державну податкову адміністрацію України прийняти рішення про розстрочення податкових зобов'язань 2008 року зі збору за геологорозвідувальні роботи на суму 230 229 323,64 грн., які обліковуються у ДПІ у Балаклійському районі Харківської області, терміном на 60 місяців ;

- зобов'язати Державну податкову адміністрацію України прийняти рішення про розстрочення податкових зобов'язань 2008 року з акцизного збору у сумі 246 670 939,40 грн., які обліковуються у ДПІ у Балаклійському районі Харківської області, терміном на 60 місяців.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 червня 2010 року позовні вимоги задоволено частково, зобов'язано Державну податкову адміністрацію України повторно розглянути заяву Дочірньої компанії «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»про розстрочення податкових зобов'язань 2008 року зі збору за геологорозвідувальні роботи:

- на суму 25 907 236,26 грн., які обліковуються у ДПІ у м. Львові, терміном на 60 місяців відповідно до вимог чинного законодавства України;

- на суму 162 240 954,88 грн., які обліковуються у ДПІ у м. Полтаві, терміном на 60 місяців відповідно до вимог чинного законодавства;

- на суму 24 396 242,15 грн., які обліковуються у ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова, терміном на 60 місяців відповідно до вимог чинного законодавства;

- на суму 230 229 323,64 грн., які обліковуються у ДПІ у Балаклійському районі Харківської області, терміном на 60 місяців відповідно до вимог чинного законодавства;

Зобов'язати Державну податкову адміністрацію України повторно розглянути заяву про розстрочення податкових зобов'язань 2008 року з акцизного збору у сумі 246 670 939,40 грн., які обліковуються у ДПІ у Балаклійському районі Харківської області, терміном на 60 місяців відповідно до вимог чинного законодавства. В решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати дану постанову та прийняти нове рішення, яким відмовити в частині задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду -залишити без змін.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів у відповідності до положень ч.1 ст.195 КАС України з метою повного захисту прав позивача, вважає за необхідне оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду та приймає нову постанову з підстав : 1) неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідністю висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Кабінетом Міністрів України 11 березня 2009 року прийнята постанова №237 «Про деякі питання стабілізації фінансового стану Національної компанії «Нафтогаз України»у 2009 року.

Даною постановою затверджені фінансові плани та основні показники руху коштів Національної компанії «Нафтогаз України», її як окремої юридичної особи та її дочірніх компаній «Укргазвидобування»та «Укртрансгаз», а також обсяги витрат на відкачування природного газу до підземних сховищ, здійснення капітальних інвестицій і реалізацію інвестиційних проектів за кордоном на 2009 рік та план заходів на 2009 рік із стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України».

Відповідно до п.4 Плану заходів на 2009 рік із стабілізації фінансового стану Національної компанії «Нафтогаз України»зобов'язано ДПА та Мінфін забезпечити надання НАК "Нафтогаз України", її дочірнім компаніям "Укргазвидобування", "Укртрансгаз", "Газ України" і ДАК "Чорноморнафтогаз" розстрочення у сплаті суми податкових зобов'язань. Протягом року.

Позивач звернувся до податкових органів з письмовими заявами про розстрочення податкових зобов'язань за 2008 рік із збору за геологорозвідувальні роботи та акцизного збору, зокрема:

- до ДПІ у м. Львові №19/1-011-02434 від 02 квітня 2009 року на суму 25 907 236,26 грн.;

- до ДПІ у м. Полтаві №19/1-011-02425 від 02 квітня 2009 року на суму 162 240 954,88 грн.;

- до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова №19/1-011-02432 від 02 квітня 2009 року на суму 24 396 242,15 грн.;

- до ДПІ у Балаклійському районі Харківської області №19/1-011-02431 від 02 квітня 2009 року збір на геологорозвідувальні роботи на суму 230 229 323,64 грн. та акцизного збору у сумі 246 670 939,40 грн.

Разом з тим, позивач звернувся до Державної податкової адміністрації України з листом від 02 квітня 2009 року №19-011-02383 про надання розстрочення вищевказаних податкових зобов'язань зі збору на геологорозвідувальні роботи на загальну суму 442 776,0 тис грн. та акцизного збору на загальну суму 246 671,0 тис. грн.

Листом від 24 квітня 2009 року №3823 /6/24-0415 відповідач повідомив позивачу про відсутність правових підстав для задоволення його заяви, оскільки за даними ДПА у Львівській, Полтавській та Харківській областях суми податкових зобов'язань позивача за 2008 рік зі зборгу на геологорозвідувальні роботи у розмірі 442,8 млн. грн. та з акцизного збору в розмірі 246,7 млн. грн. обліковуються в особових картках платника податку як податкових борг.

Відповідно до п.1.2 ст.1 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до п.1.3 ст.1 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до ст.14 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону. Відстроченням податкових зобов'язань є перенесення сплати основної суми податкових зобов'язань платника податків без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону, на пізніший термін. Платник податків, який звертається до податкового органу з заявою про розстрочення, відстрочення податкових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого податкового зобов'язання.

Таким чином, суми які зазначені позивачем в поданих до податкових органів заявах є погодженими сумами податкових зобов'язань.

Відповідно до п.1.3 Порядку розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 378 від 18 вересня 2001 року (далі «Порядок») податковий борг - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), узгоджене платником податків або встановлене судом (господарським судом), але не сплачене у встановлений термін, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання. Платник податків, який звертається до податкового органу із заявою про розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого податкового зобов'язання. Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені законом, визнається сумою податкового боргу платника податків, яку може бути розстрочено або відстрочено на умовах, визначених цим Порядком.

Відповідно до п.3.1 Порядку для розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань платник податків звертається до підрозділу стягнення податкового боргу органу державної податкової служби за місцем своєї реєстрації або за місцем обліку такого податкового зобов'язання з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків, зборів, інших платежів, сплату яких просить розстрочити (відстрочити), а також термін розстрочення (відстрочення). При цьому, окремо вказуються суми, термін сплати яких ще не настав, а також термін сплати яких вже минув. До заяви додається економічне обґрунтування, яке складається з: - аналізу фінансового стану; - графіку погашення розстрочених (відстрочених) сум; - розрахунків прогнозних доходів платника, що гарантують виконання графіка погашення. Підставою для розстрочення податкових зобов'язань платника податків є надання ним достатніх доказів щодо існування загрози виникнення або накопичення податкового боргу. Підставою для відстрочення податкових зобов'язань платника податків є надання ним достатніх доказів щодо дії обставин непереборної сили, які призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу та/або банкрутства такого платника податків. Достатнім доказом для прийняття рішення про розстрочення або відстрочення податкових зобов'язань вважається наявність аналізу фінансового стану платника податків за попередній звітний період, розрахунків прогнозних доходів такого платника, які свідчать про можливість погашення податкових зобов'язань та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення або відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом.

З аналізу наведених норм вбачається, що розстроченню підлягають узгоджені податкові зобов'язання терміни сплати яких : не настав, а також термін сплати яких вже минув - тобто податковий борг.

У відповідності до положень ч.2 ст.71 КАС України відповідач не довів правомірність прийнятого ним рішення.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відмова відповідача у розстроченні вищевказаних податкових зобов'язань позивача є протиправною.

Однак, колегія суддів не погоджується з рішенням суду першої інстанції про те, що відповідача необхідно зобов'язати повторно розглянути заяву позивача про розстрочення податкових зобов'язань за 2008 рік із збору за геологорозвідувальні роботи та акцизного збору, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, вищевказана заява позивача вже була розглянута Державною податковою адміністрацією України. За результатами розгляду даної заяви відповідачем було прийнято рішення про відмову в її задоволенні.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає за необхідне постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 червня 2010 року скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог в повному обсязі, а саме: зобов'язати Державну податкову адміністрацію України прийняти рішення про розстрочення податкових зобов'язань Дочірньої компанії «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»2008 року зі збору за геологорозвідувальні роботи на суму 25 907 236,26 грн., які обліковуються у ДПІ у м. Львові, терміном на 60 місяців; зобов'язати Державну податкову адміністрацію України прийняти рішення про розстрочення податкових зобов'язань 2008 року зі збору за геологорозвідувальні роботи на суму 162 240 954,88 грн., які обліковуються у ДПІ у м. Полтаві, терміном на 60 місяців; зобов'язати Державну податкову адміністрацію України прийняти рішення про розстрочення податкових зобов'язань 2008 року зі збору за геологорозвідувальні роботи на суму 24 396 242,15 грн., які обліковуються у ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова, терміном на 60 місяців ; зобов'язати Державну податкову адміністрацію України прийняти рішення про розстрочення податкових зобов'язань 2008 року зі збору за геологорозвідувальні роботи на суму 230 229 323,64 грн., які обліковуються у ДПІ у Балаклійському районі Харківської області, терміном на 60 місяців; зобов'язати Державну податкову адміністрацію України прийняти рішення про розстрочення податкових зобов'язань 2008 року з акцизного збору у сумі 246 670 939,40 грн., які обліковуються у ДПІ у Балаклійському районі Харківської області, терміном на 60 місяців.

Керуючись статтями 160, 196, 198, 200, 202, 205, 207, 212 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової адміністрації України -залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 червня 2010 року -скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до Державної податкової адміністрації України про зобов'язання вчинити дії -задовольнити.

Зобов'язати Державну податкову адміністрацію України прийняти рішення про розстрочення податкових зобов'язань 2008 року зі збору за геологорозвідувальні роботи на суму 25 907 236,26 грн., які обліковуються у ДПІ у м. Львові, терміном на 60 місяців;

Зобов'язати Державну податкову адміністрацію України прийняти рішення про розстрочення податкових зобов'язань 2008 року зі збору за геологорозвідувальні роботи на суму 162 240 954,88 грн., які обліковуються у ДПІ у м. Полтаві, терміном на 60 місяців;

Зобов'язати Державну податкову адміністрацію України прийняти рішення про розстрочення податкових зобов'язань 2008 року зі збору за геологорозвідувальні роботи на суму 24 396 242,15 грн., які обліковуються у ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова, терміном на 60 місяців ;

Зобов'язати Державну податкову адміністрацію України прийняти рішення про розстрочення податкових зобов'язань 2008 року зі збору за геологорозвідувальні роботи на суму 230 229 323,64 грн., які обліковуються у ДПІ у Балаклійському районі Харківської області, терміном на 60 місяців ;

Зобов'язати Державну податкову адміністрацію України прийняти рішення про розстрочення податкових зобов'язань 2008 року з акцизного збору у сумі 246 670 939,40 грн., які обліковуються у ДПІ у Балаклійському районі Харківської області, терміном на 60 місяців;

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий:

Судді:

Повний текст виготовлено 09.12.10