справа № 635/7224/25
провадження № 2-о/619/22/26
Рішення
іменем України
13 січня 2026 року,
м. Дергачі,
Дергачівський районний суд Харківської області у складі: головуючого судді Нечипоренко І.М., за участю секретаря судового засідання Міщенко О.О., розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу №635/7224/25,
ім'я (найменування) заявника та заінтересованої особи:
заявниця: ОСОБА_1 ,
заінтересовані особи: Четвертий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Дергачівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції,
вимоги заявниці: про установлення факту неправильності в актовому записі та зобов'язання вчинити дії,
представниця заявниці: Авілова О.М.
представниця заінтересованої особи: Нестеренко К.В.
Виклад позиції заявниці.
ОСОБА_1 , у інтересах якої діє представник адвокат Авілова О.М., 04.09.2025 звернулася до Харківського районного суду Харківської області з заявою, у якій просить встановити неправильність в актовому записі про народження її доньки та зобов'язати внести змінити до актового запису про народження. У обґрунтування заяви зазначено, що вона звернулася до Четвертого відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про внесення змін до свідоцтва про народження її доньки ОСОБА_2 . Підставою для звернення стала допущена помилка в актовому записі про народження, а саме: у графі «мати» прізвище зазначено як « ОСОБА_3 », тоді як правильне написання прізвища українською мовою є « ОСОБА_4 ». У зв'язку з цим виникла необхідність у виправленні допущеної помилки, що, як було роз'яснено заявниці, можливе виключно на підставі відповідного судового рішення. У своїй відповіді Четвертий відділ державної реєстрації актів цивільного стану зазначив про необхідність звернення до суду з вимогою щодо зобов'язання відділу внести зміни до актового запису про народження № 09, складеного 14 березня 2008 року виконавчим комітетом Козачолопанської селищної ради Дергачівського району Харківської області, а саме змінити написання прізвища матері дитини з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_4 ». При цьому у реєстраційному номері облікової картки платника податків зазначено « ОСОБА_1 », аналогічні відомості містяться у посвідці на постійне місце проживання, а також у нотаріально посвідченому перекладі паспорта заявниці. Крім того, з огляду на умови воєнного стану, запровадженого в Україні з 24 лютого 2022 року, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану може бути подана до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану, що розташований на території, підконтрольній українській владі.
Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 08.09.2025 справу № 635/7224/25 передано на розгляд Дергачівського районного суду Харківської області на підставі ст. 31 ЦПК України.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.10.2025 справу № 635/7224/24 розподілено судді Нечипоренко І.М.
Ухвалою суду від 15.10.2025 справу прийнято до провадження суду, відкрито провадження у справі за правилами окремого провадження, призначено судове засідання на 17.11.2025, яке було відкладено на 08.12.2025 у зв'язку з відсутністю знаків поштової оплати та на 13.01.2026 у зв'язку з залученням заінтересованої особи.
Представниця заявниці та заявниця у судове засідання не з'явилися, надавши до суду заяву, у якій просять здійснити розгляд справи за їх відсутності, заяву підтримують та просять задовольнити.
Представниця Четвертого відділу ДРАЦС у місті Харкова СХ МРУМЮ у судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву, у якій просить здійснити розгляд справи за її відсутності.
Частиною 3 статті 211 ЦПК України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник Дергачівського відділу ДРАЦС у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, повідомлявся належним чином, шляхом направлення судової повістки до електронного кабінету, про що свідчить довідка про доставку електронного документа.
Фактичні обставини, встановлені судом, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , її батьками записані: ОСОБА_6 та ОСОБА_3 , про що свідчить свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 19).
Відповідно до посвідки на постійне проживання прізвище заявниці зазначено як « ОСОБА_4 », аналогічні відомості містяться у реєстраційному номері облікової картки платника податків, а також у нотаріально посвідченому перекладі паспорта (а.с. 8-16, 18, 20).
Згідно зі ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 12 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
За загальним правилом статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес в один із способів, визначених частиною першою статті 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод чи інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Як передбачено п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 2 ст. 315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У постанові від 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18) Велика Палата Верховного Суду зробила висновок, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов, а саме, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них має залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Такими ж критеріями керувалася Велика Палата Верховного Суду в постановах від 18 січня 2024 року у справі № 560/17953/21 (провадження № 11-150апп23), від 11 вересня 2024 року у справі № 201/5972/22 (провадження № 14-132цс23).
Аналогічні висновки зробив Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду в постановах від 05 червня 2024 року в справі № 557/1535/23 (провадження № 61-1723св24), від 24 квітня 2024 року в справі № 694/2318/23 (провадження № 61-2911св24), від 08 травня 2024 року в справі № 214/4921/23 (провадження № 61-15863св23).
Відповідно до положень статті 49 ЦК України актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі - Закон), відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Частиною першою статті 22 Закону передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі - Правила).
Згідно з пунктом 1.1 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його в адміністративному та/або судовому порядку.
Відповідно до п. 1.7. Розділу І Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Згідно із п. 2.1 Розділу ІІ Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України).
Згідно із п. 2.5. Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього малолітнього); піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього; опікуном недієздатної особи; спадкоємцем померлого; представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті, (п. 2.6 Правил).
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому, (п.2.7 Правил).
Відповідно до п. 2.11. Правил факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Відповідно до п. 2.12. Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
Додатком 2 до Правил встановлена форма «Висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану», у якому зазначається Відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який розглянув заяву. У висновку вказується, які саме на підтвердження свого прохання заявником надані та відділом зібрані документи (зазначається перелік документів). Вказується, які відомості встановив Відділ, здійснюється аналіз документів, представлених заявником. Зазначається про висновок керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану про задоволення прохання заявника або про відмову в цьому із зазначенням підстав для внесення змін до актового запису цивільного стану або із зазначенням причин відмови. У разі задоволення вказуються зміни, які необхідно внести зміни в такі актові записи цивільного стану (конкретні записи з указанням їх номерів, дат, місця складання та зазначити, які зміни потрібно в них внести).
Також висновок містить Примітку: у разі відмови у внесенні змін у тексті висновку зазначається: "Відмова у внесенні змін до актового запису цивільного стану може бути оскаржена в судовому порядку".
Отже, у разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підпунктами 2.13.1, 2.13.2 пункту 2.13 розділу ІІ Правил визначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану, постанова адміністративного суду.
Відповідно до п. 2.15.9 Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про внесення змін до актових записів цивільного стану складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Додатком 1 до Правил є Заява від особи із зазначенням прізвища, власного ім'я, по батькові, місця проживання, проханням внести до актового зміни. У заяві заявник повідомляє про себе: 1. Прізвище, власне ім'я, по батькові; 2. Число, місяць, рік народження; 3. Місце народження (село, місто, район, область); 4. Сімейний стан (прізвище, власне ім'я, по батькові другого з подружжя, число, місяць, рік його народження, час та місце реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу); 5. Серія, номер паспорта або паспортного документа, яким органом та коли виданий, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі, реєстраційний номер облікової картки платника податків; 6. Відомості про неповнолітніх дітей (прізвище, власне ім'я, по батькові, дата та місце реєстрації народження); 7. Причина внесення змін до актового запису; 8. Відношення до військової служби (а) де перебуває на обліку; б) назва міста та номер поштової скриньки військової частини, де служить; в) військове звання (категорія)*; г) серія та номер військового квитка (тимчасового посвідчення) або посвідчення про приписку). На зворотному боці вказується, які до заяви додаються документи, які підтверджують потребу внесення змін до актового запису (назва документа та його реквізити).
Отже, органи державної реєстрації актів цивільного стану за заявою громадян можуть вносити зміни до актових записів на підставі рішень суду, якими встановлено неправильність таких записів та зазначено про внесення до них конкретних змін.
Аналогічні правові висновки викладені в постанові Верховного Суду від 13 грудня 2023 року у справі № 290/1005/22 (провадження № 61-2772св23).
Відповідно до листа Четвертого відділу ДРАЦС у місті Харкова СХ МРУМЮ, у якому зазначено, що відділ державної реєстрації актів цивільного стану розглянув звернення щодо внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_2 , а саме зміни прізвища її матері з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_4 ». Орган повідомив, що при реєстрації народження у 2008 році прізвище матері було внесене на підставі перекладу паспорта громадянки Грузії, який на той момент і зумовив написання « ОСОБА_5 », і цей запис наразі відповідає наявним у державному реєстрі даним. Разом з тим зазначається, що для підтвердження правильності написання прізвища необхідно отримати копію актового запису про народження матері з компетентних органів Грузії за місцем її народження. Така процедура здійснюється в межах міжнародного співробітництва між Україною та Грузією, є тривалою та потребує або отримання відповіді іноземного органу, або документального підтвердження неможливості отримання такої відповіді. У зв'язку з цим відділ ДРАЦС вказує, що без відповідних підтвердних документів він не має правових підстав самостійно внести зміни до актового запису. Водночас орган звертає увагу, що рішення суду може бути належною підставою для внесення змін, і вважає доцільним звернення заявника до суду з вимогою про зобов'язання відділу внести зміни до актового запису про народження щодо виправлення прізвища матері (а.с. 17).
Так, зі змісту листа вбачається, що відділ ДРАЦС не приймав рішення про відмову у внесенні змін у формі висновку, а лише повідомив про порядок і умови, за яких такі зміни можуть бути внесені, отже, до заяви не приєднано доказів про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, тому суд дійшов висновку про передчасність звернення до суду.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заява задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 10, 12, 13, 76, 81, 293, 315 ЦПК України, суд,
ухвалив:
У заяві ОСОБА_1 відмовити повністю.
Надіслати сторонам копію судового рішення у порядку, визначеному законом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду..
Повне ім'я (найменування) заявника, заінтересованих осіб:
заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
заінтересовані особи:
- Четвертий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ 33292155, місцезнаходження: 61121, м. Харків, просп. Тракторобудівників, буд. 144.
- Дергачівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ 41403969, місцезнаходження: Харківська область, Харківський район, м. Дергачі, площа Перемоги, буд. 1.
Суддя І. М. Нечипоренко