Рішення від 13.01.2026 по справі 160/29140/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2026 рокуСправа №160/29140/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, третя особа: Державне підприємство "Інфоресурс" про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, третя особа: Державне підприємство "Інфоресурс", в якому позивач просить суд (з урахуванням уточненого позову):

- визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України №3/8029- 25 від 23.09.2025 року у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).

- зобов'язати Міністерство освіти і науки України та Технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач завершив навчання у комунальному закладі освіти «Дубовогрядська загальноосвітня школа І-II ступенів Сахновищинської районної ради Харківської області" та отримав атестат про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_2 . Потім був відрахований з Харківського національного університету будівництва та архітектури, здобував освітній рівень бакалавр на денній формі навчання. Згодом завершив навчання у Відокремленому структурному підрозділі "Житлово-комунальний фаховий коледж Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова" , здобував освітній рівень - молодший спеціаліст, денна форма. Потім був відрахований з Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова, здобував освітній рівень бакалавр на заочній формі навчання. Відповідно до виписки з ЄДЕБО щодо документів про освіту та інформації про навчання особи , зарахований на навчання на 1 курс денної форми здобуття освіти від 22.08.2025 року, освітній рівень бакалавр, денна форма навчання, до Українського державного університету науки і технологій. В довідці щодо документів про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, №749787 вказано про порушення послідовності навчання, а саме зазначено: На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 статті Закону Про освіти зазначено - «Ні, порушує». Не погоджуючись із вищевказаними діями, позивач звертається до суду з даним адміністративним позовом про оскарження дій Міністерства освіти і науки України в частині внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про те, що поточне здобуття освіти ОСОБА_1 порушує послідовність здобуття освіти, визначену частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 року №2145-VIII (далі по тексту - Закон Про освіту).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.10.2025 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що за Законом України «Про вищу освіту», вища освіта визначається як сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень ніж рівень повної загальної середньої освіти. Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, та, здобувач освіти ОСОБА_1 , 01.09.2014 був зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Харківського національного університету будівництва та архітектури та був відрахований з цього закладу освіти 29.01.2016. Згодом він 01.09.2017 був повторно зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова та був відрахований з цього закладу освіти 27.06.2018. Отже сукупно протягом часу понад да роки позивач набував сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей за освітнім рівнем «бакалавр“. Надалі він 22.08.2025 був повторно зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Українського державного університету науки і технологій. Відтак мало місце неодноразове повторне зарахування на той самий рівень навчання. Відповідно до пункту 5 розділу 10 Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2025 році, що затверджений наказом Міністерства освіти і науки України 10 лютого 2025 року № 168, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 лютого 2025 року за № 312/43718, у разі зарахування на навчання для здобуття певного ступеня вищої освіти особи, яка в минулому здобувала такий самий або вищий ступінь вищої освіти, і відповідний ступінь не було присуджено, особа вважається такою, що здобуває рівень освіти, що не є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту“. Вважаємо, що позивач здобуває освіту в непослідовному порядку. Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі зазначено «Ні, порушу

Від третьої особи письмові пояснення на адресу суду не надходили.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.12.2025 року продовжено строк розгляду даної справи на 30 днів.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.

Згідно Виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи, ОСОБА_1 отримав:

1. свідоцтво про базову загальну середню освіту НОМЕР_3 Дубовогрядська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Сахновщинської районної ради Харківської області від 31.05.2012 року;

2. атестат про повну загальну середню освіту НОМЕР_2 Дубовогрядська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Сахновщинської районної ради Харківської області від 31.05.2014 року;

3. диплом молодшого спеціаліста Е17059922 Житлово-комунальний коледж Харківського національного університету міського господарства імені О.М.Бекетова від 30.06.2017 року.

Інформація про навчання ОСОБА_1 :

1. Харківський національний університет будівництва та архітектури, бакалавр, навчання 01.09.2014-30.06.2018, відраховано із закладу освіти за невиконання вимог навчального плану 29.01.2016 року.

2. Відокремлений структурний підрозділ "Житлово-комунальний фаховий коледж Харківського національного університету міського господарства імені О.М.Бекетова", молодший спеціаліст, навчання 01.09.2016-30.06.2017, завершено навчання.

3. Харківський національний університет будівництва та архітектури, бакалавр, навчання 01.09.2017-04.01.2020, відраховано із закладу освіти за невиконання вимог навчального плану 27.06.2018 року.

4. Відокремлений структурний підрозділ "Фаховий коледж електрифікації Дніпровського державного аграрно-економічного університету", фаховий молодший бакалавр, навчання 01.09.2023-30.06.2026, відраховано із закладу освіти за власним бажанням 18.06.2025 року.

5. Український державний університет науки і технологій, бакалавр, навчання 01.09.2025-30.06.2029, зараховано 22.08.2025 року.

Згідно довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань світи №749787 від 15.09.2025р. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 порушує послідовність здобуття освіти.

16.09.2025 року представником позивача було направлено адвокатський запит до Міністерства освіти і науки України, в якому представник просила надати інформацію, за яких підстав та обставин, в виписці з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи вказано, що здобувач освіти ОСОБА_1 нібито порушує послідовність здобуття освіти, попри відповідність його освітнього шляху вимогам частини другої статті 10 Закону України «Про освіту», та зазначенням інформації у довідці ЄДЕБО №749787 від 15.09.2025, що ОСОБА_1 не порушує послідовності здобуття освіти.

Листом від 23.09.2025 №3/8029/25 Міністерством освіти і науки України розглянуто звернення представника позивача щодо порушення послідовності здобуття освіти та внесення змін до ЄДЕБО та повідомлено зокрема, що згідно з інформацією в ЄДЕБО, ОСОБА_1 , 01.09.2014 був зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Харківського національного університету будівництва та архітектури та був відрахований з цього закладу освіти 29.01.2016; 01.09.2017 був повторно зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова та був відрахований з цього закладу освіти 27.06.2018; 22.08.2025 був повторно зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Українського державного університету науки і технологій, що свідчить, враховуючи викладене вище, про здобуття вищої освіти в непослідовному порядку. Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі зазначено «Ні, порушує».

Позивач вважає дії відповідача в частині внесення відомостей до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про те, що поточне здобуття освіти позивача порушує послідовності, визначені частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положенням про Міністерство освіти і науки України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 630 (далі Положення № 630), визначено, що Міністерство освіти і науки України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної діяльності, інноваційної діяльності в зазначених сферах, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.

Міністерство освіти і науки України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Відповідно до Указу Президента України від 30.09.2010 № 926 "Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні" постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 № 752, затверджено Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти.

Міністерству освіти і науки, молоді та спорту: забезпечено створення до 01.01.2012 та функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти; розробити та затвердити порядок формування та функціонування зазначеної Єдиної бази.

16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок № 560).

Відповідно до абз. 1 п. 62 Порядку № 560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України Про освіту, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також, зокрема: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Таким чином, у період проведення загальної мобілізації, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які є здобувачами, зокрема, вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».

Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти регулюються Законом України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі Закон № 2145-VIII).

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII (далі Закон № 1556-VII), вища освіта - це сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.

Згідно з абз. 1-5 ч. 1 ст. 5 Закону № 1556-VII підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.

З вищевикладеного слідує, що у разі здобуття військовозобов'язаним вищої освіти, який навчається за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, за відсутності з його боку зловживанням права на освіту у різних формах, він не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Судом встановлено, що згідно Виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи, ОСОБА_1 отримав диплом молодшого спеціаліста Е17059922 Житлово-комунального коледжу Харківського національного університету міського господарства імені О.М.Бекетова від 30.06.2017 року.

Отже, наступним рівнем освіти для позивача згідно із ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII є один із рівнів, що йде після вказаного рівня освіти.

Згідно листа від 23.09.2025 року №3/8029-25, ОСОБА_1 01.09.2014 був зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Харківського національного університету будівництва та архітектури та був відрахований з цього закладу освіти 29.01.2016; 01.09.2017 був повторно зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова та був відрахований з цього закладу освіти 27.06.2018, що підтверджується матеріалами справи та сторонами не заперечується.

22.08.2025 ОСОБА_1 зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Українського державного університету науки і технологій.

Отже, у період з 22.08.2025 року позивач навчається за денною формою здобуття освіти і здобуває перший (бакалаврський) рівень вищої освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти.

Проте, у період з 01.09.2014 по 29.01.2016 (дата відрахування) позивач здобував освіту за рівнем, який був вищий наявного у нього рівня освіти, у Харківському національному університеті будівництва та архітектури, з якого був відрахований. У період з 01.09.2017 по 27.06.2018 (дата відрахування) позивач здобував освіту за рівнем, який був вищий наявного у нього рівня освіти, у Харківському національному університеті міського господарства імені О.М. Бекетова, з якого був відрахований.

Суд зазначає, що після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня вищої освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на відповідному рівні вищої освіти. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності на тому самому рівні вищої освіти. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття вищої освіти в непослідовному порядку.

Крім того, судом встановлено, що позивач навчався у Відокремленому структурному підрозділі "Фаховий коледж електрифікації Дніпровського державного аграрно-економічного університету" (фаховий молодший бакалавр) з 01.09.2023, проте був відрахований із закладу освіти за власним бажанням 18.06.2025 року. В подальшому позивач вступив на навчання до Українського державного університету науки і технологій (бакалавр), зараховано 22.08.2025 року.

З огляду на зазначене, дії позивача містять ознаки зловживання правом та ухиленням від виконання конституційного обов'язку по захисту Батьківщини.

Отже, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позивачем порушено послідовність здобуття рівнів освіти, визначену ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII, оскільки ОСОБА_1 вже здобував освіту за рівнем, який був вищий наявного у нього рівня освіти, отримував необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на відповідному рівні вищої освіти, а тому довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 15.09.2025 № 749787 сформована та видана правомірно.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши обґрунтованість ключових доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.

Розподіл судового збору не здійснюється у зв'язку із відмовою у задоволенні позову.

Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Міністерства освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185, 01135, Україна, місто Київ, проспект Берестейський, будинок, 10), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ІНФОРЕСУРС" (код ЄДРПОУ 37533381, 03057, місто КИЇВ, місто КИЇВ, вулиця О.Довженка, буд.3) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.В. Турлакова