ЄУН: 336/3233/25
Провадження №: 6/336/39/2026
12 січня 2026 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Коваленко П.Л., ознайомившись з заявою ОСОБА_1 про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення про стягнення моральної шкоди по справі №336/3233/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про стягнення моральної шкоди,
Заявник ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м.Запоріжжя із заявою про здійснення контролю за виконанням судового рішення про стягнення моральної шкоди по справі №336/3233/25, в якій посилаючись на положення Кодексу адміністративного судочинства України просить суд здійснити контроль за виконанням рішення суду у справі №336/3233/25, зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання рішення суду, застосувати до відповідача заходи, передбачені ч. 3 ст. 382 КАС.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суддя дійшов таких висновків.
Рішенням Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 25.06.2025 позовну заяву ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про стягнення моральної шкоди задоволено. Стягнуто з військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 10000,00 гривень. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Справа розглядалась в порядку цивільного судочинства.
Порядок судового контролю за виконанням судових рішень встановлений та регулюється Розділом VII ЦПК України.
Відповідно до статті 447 ЦПК України, судовий контроль за виконанням судових рішень у цивільних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому цим розділом.
Відповідно до частини 1 статті 431 ЦПК України, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Заявник ОСОБА_1 просить суд вжити заходів судового контролю за виконанням рішення, які не передбачені цивільним судочинством.
Разом з тим, статтею 447-1 ЦПК України, встановлено, що сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.
Згідно із частинами 1, 2 статті 448 ЦПК України, така скарга подається стороною виконавчого провадження до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції. Скарга подається в письмовій формі і підписується стороною виконавчого провадження, її представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Відповідно до ч.3 статті 448 ЦПК України, скарга повинна містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається скарга;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає скаргу, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
4) ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються;
5) ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження;
6) номер справи, в якій видано виконавчий документ, реквізити виконавчого документа;
7) дату, коли особа, яка подає скаргу, дізналася про порушення її прав внаслідок ухвалення оскаржуваних рішень, вчинення дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця;
8) зміст оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності та посилання на порушену норму закону;
9) викладення обставин, якими заявник обґрунтовує свої вимоги;
10) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до скарги.
Таким чином судовий контроль за виконанням судових рішень полягає у здійсненні контролю за додержанням державним виконавцем чи іншою посадовою особою органу державної виконавчої служби або приватним виконавцем під час виконання судового рішення вимог чинного законодавства та правомірністю ухвалених цими особами рішень, дій або бездіяльності.
Відповідно до ч. 5 ст. 448 ЦПК України, суд, встановивши, що скаргу подано без додержання вимог частин третьої та/або четвертої цієї статті, повертає її скаржнику без розгляду протягом чотирьох днів після її надходження до суду.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про необхідність повернення заяви ОСОБА_1 про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення про стягнення моральної шкоди по справі №336/3233/25 без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.431, 447, 447-1, 448 ЦПК України, суддя,
Заяву ОСОБА_1 про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення про стягнення моральної шкоди по справі №336/3233/25 - повернути заявнику без розгляду.
Роз'яснити заявнику, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена в день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Суддя П.Л. Коваленко