Справа № 345/6957/25
Номер провадженн 2-а/350/11/2026
09 січня 2026 року селище Рожнятів
Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Сокирко Л.М., розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
5 січня 2026 року з Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області за належною підсудністю до Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області на підставі ухвали судді від 5 грудня 2025 року спрямовано справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення. Вивчивши матеріали позовної заяви встановлено, що позовна заява подана до суду без дотримання вимог статтей 160, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку із чим зазначаю наступне. Згідно з пунктом 1 частини першої статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до частини першої статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Із позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено вимогу до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, тоді як предметом оскарження у даній справі є постанова № 1438 від 21 листопада 2025 року постановлена ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються, зокрема: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Таким чином, відповідач має бути обізнаним зі змістом позовних вимог, а враховуючи, що вказаний позивачем відповідач ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) не виносив оскаржувану постанову, то є підстави для залишення цього позову без руху, для залучення позивачем відповідача ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), який виніс постанову про адміністративне правопорушення щодо позивача.
Враховуючи викладене, позовну заяву слід залишити без руху та запропонувати позивачу протягом десяти днів з дня вручення ухвали усунути зазначені недоліки в оформленні позовної заяви, оскільки у іншому випадку такий адміністративний позов буде повернуто позивачу згідно з частиною четвертою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України. Керуючись статтями 122, 123, 133, 171, 256, 286, 293 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Запропонувати позивачу у десятиденний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду, в тому числі звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій вказати підстави для поновлення строку, подати документ про сплату судового збору. Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання вимог суду у встановлений строк позовна заява буде повернута позивачу на підставі пункту 9 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Сокирко Л.М.