Ухвала від 09.01.2026 по справі 127/40811/25

Справа №127/40811/25

Провадження №2-о/127/748/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2026 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі судді Березовської О. А., розглянувши заяву ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , зареєстрована за адреса: АДРЕСА_2 , Виконавчий комітет Вінницької міської ради, про встановлення факту родинних відносин,

УСТАНОВИВ:

29.12.2025 до Вінницького міського суду Вінницької області надійшла заява ОСОБА_1 , в якій він просить суд встановити, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір'ю заявника.

Для перевірки додержання заявником правил визначення підсудності, передбачених ч. 1 ст. 316 ЦПК України, судом був направлений запит до Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради стосовно реєстрації місця проживання заявника.

Інформаційна довідка з Реєстру Вінницької міської територіальної громади стосовно реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , одержана судом 31.12.2025.

Дослідивши заяву та додані до неї письмові докази, суд вважає, що заява підлягає залишенню без руху, з таких підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Відповідно до ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

Тобто за змістом цієї статті суди встановлюють юридичні факти тільки у разі, коли особою вчинено всі можливі заходи по отриманню необхідних документів. І тільки у разі наявності об'єктивних причин, які не залежать від волі особи, що обумовлюють неможливість отримання документу на підтвердження юридичного факту такий факт може встановити суд у порядку окремого провадження.

У справах цієї категорії, разом із заявою про встановлення факту родинних відносин заявники повинні подати суду не тільки відмову органу, що видав документ про внесення виправлень у документи, що підтверджують родинні відносини, але і достовірні дані про те, що встановлення факту породжує для них юридичні наслідки і не пов'язане із спором про право. Разом з тим, підтвердження родинних відносин між живими фізичними особами здійснюється іншим шляхом, в залежності від обставин.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2019 у справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18) зроблено висновок, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян.

Отже, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:

- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення;

- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;

- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);

- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.

Верховний Суд України в листі від 01.01.2012 «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначає, що заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути: спадкоємці померлої особи, які мають право на спадщину як за законом, так і за заповітом і для яких у зв'язку із встановленням факту родинних відносин мають настати певні юридичні наслідки; особи, які мають право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника і яким органи пенсійного фонду відмовили в її призначенні через відсутність доказів, що підтверджують родинні відносини; інші особи, якщо встановлення такого факту тягне виникнення юридичних наслідків для цих осіб. Заінтересованими особами у справах про встановлення факту родинних відносин залежно від мети встановлення цього факту можуть бути й інші особи, які мають право на спадщину (брати, сестри, онуки, особи, на користь яких складено заповіт, усиновлені, територіальна громада за відсутності інших спадкоємців за законом і заповітом). Рішення суду про встановлення родинних відносин не може бути підставою для внесення виправлень, змін чи доповнень в актовий запис, видачі заявнику нового паспорта.

Отже, суди встановлюють юридичні факти тільки у разі, коли особою вчинено всі можливі заходи по отриманню необхідних документів. І тільки у разі наявності об'єктивних причин, які не залежать від волі особи, що обумовлюють неможливість отримання документу на підтвердження юридичного факту, такий факт може встановити суд у порядку окремого провадження, і такі факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.

Заявником не надані суду докази, що підтверджують неможливість одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Отже, заявнику необхідно надати суду належні та допустимі докази, що підтверджують, що встановлення факту родинних відносин між ним та його матір'ю неможливо в позасудовому порядку, зокрема шляхом внесення відповідних виправлень до документів, які посвідчують їх родинні відносини чи до паспортів.

Суд зазначає, що відповідно до пунктів 16, 17 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 зі змінами обмін паспорта провадиться, зокрема, у разі встановлення розбіжностей у записах. Для обміну паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; паспорт, що підлягає обміну; дві фотокартки розміром 35 ? 45 мм. Для обміну паспорта у зв'язку з встановленням розбіжностей у записах подаються також документи, що підтверджують ці обставини.

Відповідно до ч. 4 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Заявник вказує в заяві, що різне написання прізвищ його та його матері в документах, що посвідчують їх особи, зокрема, в паспортах, ставить під сумнів їх родинні відносини, перешкоджає заявнику у здійсненні обов'язку піклуватися про матір, яка є інвалідом першої А групи загального захворювання, представляти її інтереси тощо, що стало підставою для звернення до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення - родинних відносин.

У додатку до заяви заявником наданий Акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 28.10.2025, складений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 № 930 «Про внесення змін до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», Витяг із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №56 від 25.02.2023, довідка військово-лікарської комісії від 30.12.2024 вих. №248/6333.

Надані заявником письмові докази, на думку суду, свідчать, що метою встановлення факту родинних відносин заявника з матір'ю є також реалізація ним права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, передбаченого п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 зі змінами.

Відповідно до п. 57 постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 «Питання проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (зі змінами) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії.

Отже, встановлення факту родинних відносин, на думку суду, впливає на права та обов'язки відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який має бути залучений до участі у справі як заінтересована особа.

У відповідності з частини 1, 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві, що встановлено положеннями ч. 3 ст. 185 ЦПК України.

Отже, заявнику необхідно усунути вище зазначені недоліки заяви.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 175, 177, 315, 318 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Виконавчий комітет Вінницької міської ради, про встановлення факту родинних відносин залишити без руху та надати заявнику строк десять днів з дня отримання ним ухвали суду для усунення недоліків, зазначених в її мотивувальній частині.

Роз'яснити заявнику, що у разі неусунення ним недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною і повернута заявнику.

Копію ухвали надіслати заявнику за фактичним місцем проживання, зазначеним у заяві, рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Олена БЕРЕЗОВСЬКА